Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Για όποιον ενδιαφέρεται για Erasmus Mundus,πήγα σήμερα και ρώτησα(για Λατινική Αμερική)!
Καταρχάς από Ελλάδα μόνο εμείς του ΑΠΘ έχουμε την τύχη να μπορούμε να κάνουμε αίτηση.
Γενικά τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια που στέλνουν από- και δέχονται προς- την Ευρώπη είναι τα εξής:
Αντίστοιχα τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια της Λατινικής Αμερικής τα βρίσκουμε από εδώ.
-> Αcademic Offer from LA Partners.

Mεχρι και τη σελίδα 32 είναι για τους προπτυχιακούς φοιτητές,μετά για τους μεταπτυχιακούς κ.ο.κ
Εκεί βλέπουμε τα εν λόγω πανεπιστήμια,πόσους φοιτητές θα δεχτούν και σε ποιά γλώσσα θα γίνονται τα μαθήματα(άρα και τί γλώσσα πρέπει να ξέρουμε).

Κυρίως είναι αποκλειστικά στα Ισπανικά, με εξαίρεση τη Βραζιλία που ζητάει Πορτογαλικά και κάποια Πανεπιστήμια που έχουν ως δευτερεύουσα γλώσσα τα Αγγλικά.Η κοπέλα μου είπε πως δεν είναι ανάγκη να έχουμε πτυχίο,απλά πρέπει να φέρουμε κάποιο αποδεικτικό(του στυλ έγγραφη δήλωση) από κάποιο φροντιστήριο ότι παρακολουθούμε μαθήματα της γλώσσας και να γράψουμε το motivation letter στα Ισπανικά.

Για την υποτροφία,θα μας δώσουν λεφτά για το εισιτήριο πριν πάμε και με το που πάμε θα μπουν 1000 ευρώ στο λογαριασμό μας,και θα μπαίνουν κάθε μήνα 1000 ευρώ.

Από διδακτικές μονάδες κλπ είπε δεν έχει κάποια συγκεκριμένη απαίτηση,αλλά θέλει αναλυτική βαθμολογία κλασικά.

Εγώ επειδή θέλω να κάνω του χρόνου αίτηση για του παραχρόνου,μου είπε πως το καλοκαίρι θα ξέρουν αν θα συνεχιστεί το πρόγραμμα και πως υπάρχει πιθανότητα να συνεχιστεί,να σταματήσει ή ακόμα και να δημιουργηθούν καινούρια προγράμματα(κοινώς δεν έχει ιδέα).
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας! Ξέρει κανείς να με κατατοπίσει/δώσει πληροφορίες για το νέο πρόγραμμα Εράσμους, το Εράσμους+ ; Εγ'ω έκανα φέτος το εράσμους μου :'( , και θέλω κι άλλο. Θα μπορούσα να κάνω αίτηση για πρακτική; τι χρειάζεται; οποια πληροφορία, καλοδεχούμενη :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας! Ξέρει κανείς να με κατατοπίσει/δώσει πληροφορίες για το νέο πρόγραμμα Εράσμους, το Εράσμους+ ; Εγ'ω έκανα φέτος το εράσμους μου :'( , και θέλω κι άλλο. Θα μπορούσα να κάνω αίτηση για πρακτική; τι χρειάζεται; οποια πληροφορία, καλοδεχούμενη :)
http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/index_el.htm
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Γεια κι από μένα παιδιά μου...Φεύγω με erasmus τον Μάρτιο για Κολωνία (Γερμανία)...Ξέρει κανείς πράγματα για την πόλη και το πανεπιστήμιο εκεί?? Και γενικότερα για την ζωή στη Γερμανία
 

Schoumi

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Γεια κι από μένα παιδιά μου...Φεύγω με erasmus τον Μάρτιο για Κολωνία (Γερμανία)...Ξέρει κανείς πράγματα για την πόλη και το πανεπιστήμιο εκεί?? Και γενικότερα για την ζωή στη Γερμανία
Διπλα θα 'μαστε... Εχω ηδη πορωθει που ειναι ολα τοσο κοντα, Ολλανδια, Βελγιο και ολα τα σχετικα! Θα γινουν καλα ταξιδακια. :) Το κακο ειναι οτι ειναι μικρο το εαρινο τους αλλα τι να κανεις...Για τα υπολοιπα και γω δεν εχω ιδεα. Θα δειξει!
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Διπλα θα 'μαστε... Εχω ηδη πορωθει που ειναι ολα τοσο κοντα, Ολλανδια, Βελγιο και ολα τα σχετικα! Θα γινουν καλα ταξιδακια. :) Το κακο ειναι οτι ειναι μικρο το εαρινο τους αλλα τι να κανεις...Για τα υπολοιπα και γω δεν εχω ιδεα. Θα δειξει!
'Οταν λες δίπλα τι εννοείς??? Προσωπικά θα φύγω τέλη Φλεβάρη όπως όλα δείχνουν γιατί το πανεπιστήμιο προσφέρει δωρεάν μαθήματα γλώσσας όλο τον Μάρτιο
 

Schoumi

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
'Οταν λες δίπλα τι εννοείς??? Προσωπικά θα φύγω τέλη Φλεβάρη όπως όλα δείχνουν γιατί το πανεπιστήμιο προσφέρει δωρεάν μαθήματα γλώσσας όλο τον Μάρτιο
Κρεφελντ εννοω, μιση ωρα απο Dusseldorf. Ναι και μενα μου παν οτι 23 Μαρτιου αρχιζει το 6μηνο αλλα θα χουν 2-3 βδομαδες μαθηματα για τη γλωσσα.
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Κρεφελντ εννοω, μιση ωρα απο Dusseldorf. Ναι και μενα μου παν οτι 23 Μαρτιου αρχιζει το 6μηνο αλλα θα χουν 2-3 βδομαδες μαθηματα για τη γλωσσα.

Είναι μεγάλη πόλη??Δεν την έχω ακούσει ξανά....Σε τι τμήμα είσαι??
 

Schoumi

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Νομιζω εχει γυρω στους 250χιλ . Μηχανολογια ειμαι. Για στεγαση σου παν οτι βρισκουν αυτοι στην εστια τους ετσι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom