Ισπανία Fotostoria Madrilena

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
τα σχεδια αναπαριστουν σκηνες απο το ζωδιακο κυκλο
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δεν με λες , στο Botin πηγες για φαγητο;:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προσπαθησα να το ανακαλυψω ...πηγα στην calle cuchileros ...το ψαχνα απο δω απο κει ..πουθενα το Μποτιν ....
φανταζομαι θα ηταν πανακριβο!!!
Ειναι το παλιοτερο εστιατοριο του κοσμου συμφωνα με το βιβλιο Γκινες λειτουργει απο το 1725
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Προσπαθησα να το ανακαλυψω ...πηγα στην calle cuchileros ...το ψαχνα απο δω απο κει ..πουθενα το Μποτιν ....
φανταζομαι θα ηταν πανακριβο!!!
Ειναι το παλιοτερο εστιατοριο του κοσμου συμφωνα με το βιβλιο Γκινες λειτουργει απο το 1725
ναι θυμαμαι ηταν ακριβουλι , αλλα τ αξιζε με χιλια ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
P1010093.jpg Παρακατω ακολουθουν φωτο για το αρχιτεκτονικο στυλ της Μαδριτης ..το οποιο ηταν του γουστου μου βαρυφορτωμενο και χρωματιστο

P1010095.jpg

χαρακτηριστικα ειναι τα σιδερενια μπαλκονια καθως και τα κλειστα με τζαμαριες μπαλκονια σε πολλα οικοδομηματα.

P1010123.jpg
.............................

P1010129.jpg
.............................

P1010126.jpg

Plaza de la Villa
Εκει ειναι το παλιο Δημαρχειο του 17ου αιωνα

P1010166.jpg
...........................

P1010165.jpg

..........................
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αχ αχ κατευθείαν στη καρδιά μας χτυπάς! πες μας που και τι έφαγες, κλαμπάκια- μπαρακια? τσιγάρο?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
με φιλοξενουσαν οποτε το βραδυ μαζευονταν σπιτι με 2 παιδια (το ενα μωρο )δεν κινηθηκε κουνουπι ,οπως καταλαβαινεις ...μεγα ξενερωμα...ουτε μπαρ ..ουτε κλαμπ ...τιποτα
χορτασα μονο την πολη κ τα αξιοθεατα και τιποτα αλλο
τσιγαρο απαγορευοταν μεσα εννοειται...εξω ομως καπνιζε πολυ κοσμος ..ενιωθα πολυ ανετα να κανω τσιγαρο στο δρομο ή σε ενα παγκακι
και στα εξω τραπεζακια ,καπνιζαν ανενοχλητα.
Ο καιρος ηταν υπεροχος εκτος απο την πρωτη μερα .
20-22 βαθμους ειχε ..με κοντομανικα κυκλοφορουσα.

Να κανω εδω και μια παρενθεση για το μετρο της πολης .
με βολεψε πολυ η καρτα που εβγαλα το abono touristico
οι 2 μερες=10 ευρω,οι 3 μερες=13 και οι 4 μερες 15 ευρω
την εβγαλα στο αεροδρομιο απο αυτοματο μηχανημα..προσοχη υπηρχαν υπαλληλοι αλλα δε μου εβγαλαν ,με ξαποστειλαν στο μηχανημα
Το μετρο εξυπηρετει και εχει πολλες γραμμες αλλα πρεπει να αλλαζεις γραμμη για το κεντρο..δεν ειχε ολα δηλ τα αξιοθεατα μαζεμενα σε μια κεντρικη διαδρομη
εκει που χτυπουσες το εισητηριο ειχε γυαλινες πορτες που ανοιγαν ..αν δεν ειχες εισητηριο ..γιοκ ..οχι οπως εδω που μπορεις να περασεις απο το χτυπητηρι και μετα αν δεν μπει ελεγκτης ταξιδευεις και τζαμπε
Μου εκανε επισης εντυπωση οτι για να μπεις και να βγεις απο το βαγονι επρεπε να πατησεις εσυ ενα κουμπι για να ανοιξει η πορτα .Αυτο δεν το ειχα ξαναδει σε αλλο μετρο

P1010262.jpg
Το Μετροπολις στο τελος της Γκραντ Βια.

P1010265.jpg
............................

P1010266.jpg
..................................

P1010267.jpg
............................

P1010269.jpg
..............................

Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα πλακακια azulenios μαλιστα οι επιγραφες των οδων στην παλια πολη ειναι ολες με τετοια πλακακια
P1010272.jpg

Το ιδιο.... ταπας μπαρ με πλακακια
P1010274.jpg

Διπλα στην Πλαθα Μαγιορ υπαρχει το Μερκατο Σαν Μιγκελ ..ειναι μια σκεπαστη αγορα με φρουτα ,λαχανικα,κρεατα και διοαφορα τοπικα εδεσματα.Πολυς κοσμος ετρωγε και επινε μεσα στην αγορα.Γενικα οι Μαδριλενοι ειναι πολυ της παρεας ..σε πολλα μαγαζια καθονται στο μπαρ με ταπας ,μεζεδακια μοιρασμενα στη μεση και μπυρες ή κρασια . P1010119.jpg
Οι οικοδεσποτες μου μπορει να καθονταν στο σπιτι,αλλα κρασοπιναν και μου εδωσαν να δοκιμασω.Η Ισπανια εχει ωραια κρασια ..μη μου ζητησετε ονοματα γιατι δεν ειμαι του αθληματος.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
View attachment 9734

Plaza de la Puerta del Sol
Ειναι το κεντρο της Μαδριτης ,ολες οι αποστασεις της χωρας μετριουνται απο δω,κοσμος πολυς ,βαβουρα ,παρεακια,υπαιθριοι μουσικαντηδες και περφορμερς ...μαγαζια..σουβενιραδικα ..ολα τα χει η Σολ.

Στη γωνια οπου ξεκινα η calle Mayor υπαρχει ενα ζαχαροπλαστειο απιστευτο..H Μαγιορκιτα
2 φορες επιχειρησα να μπω ..παρασυρομενη απο τα γλυκα -σειρηνες στη βιτρινα ..και γινοταν το αδιαχωρητο!Δεν καταφερα να δοκιμασω.
Αυτη ειναι μονο η μια απο τις 3 βιτρινες ..με διαφορετικα γλυκα η καθε βιτρινα

View attachment 9735

να το συμβολο της πολης η αρκουδιτσα που παει να φαει απο μια φραουλια.
Βρισκεται στη Σολ απο την πλευρα που ξεκινα η calle de Alcala
View attachment 9736
Τα σκουπίδια στο δάπεδο σταθερά πάντα!
Ενταξει ..δεν ειδα και τα τρελα σκουπιδια ..ισως γιατι ερχομουν απο την Ελλαδα με την σκουπιδοαπεργια που τοτε ειχε φτασει στο ζενιθ της οποτε......
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
H περιγραφή σου και οι φωτεινές φωτογραφίες σου με ταξιδεύουν!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το σημειο οπου ο Καθεδρικος Ναος της πολης αντικριζει το Palacio Real..ειναι μαγευτικο.
Στο βαθος διακρινονται οι βασιλικοι κυνηγοτοποι του Campo del Moro .Η εισοδος στο Παλατι ειναι 10 ευρω.Το Παλατι ειναι βαρυφορτωμενο ,με κρυσταλλα,ταπετσαριες,επιπλα χρυσοποικιλτα,5 βιολια Στραντιβαριους ,την αιθουσα με τις πορσελανες στους τοιχους που ειναι κορυφαια...ταβανια ζωγραφισμενα ...
Δυστυχως απαγορευονταν οι φωτογραφιες .Αυτο ηταν πολυ ενοχλητικο ...το ιδιο και στα μουσεια ..παντου υπηρχαν φρουροι-μαντροσκυλα ..δεν μπορουσες να κουνησεις ρουπι
Μου αρεσε πολυ το βασιλικο οπλοστασιο με πανοπλιες και διαφορα οπλα και το βασιλικο φαρμακειο.Μπουκαλακια με λατινικες επιγραφες ..διαφορα εργαλεια και οργανα μετρησης ..το βασιλικο αποστακτηριο και αλλα πολλα .
P1010151.jpg

Ο καθεδρικος ναος ..μου θυμιζει καπως τις εκκλησιες που βλεπω σε φωτο στη Λατινικη Αμερικη...φωτισμενος το βραδυ
P1010286.jpg

P1010148.jpg
............................

Μπροστα απο Καθεδρικο-Παλατι ειναι η Πλαθα Οριεντε ..σημειο συναντησης και ξεκουρασης πολλων...η Οπερα δεσποζει στην Πλατεια
P1010157.jpg

Αυτος ειναι ο δρομος με τα αγαλματα -μαλλον ειναι 2 δρομοι ενας απο τη μια πλευρα και ενας απο την αλλη -στα δεξια και αριστερα της Πλαθα Οριεντε δηλ...οι οποιοι οδηγουν στο Παλαθιο Ρεαλ.
P1010158.jpg

P1010164.jpg Στους δρομους πολλοι street artists αλλα αυτος εδω μου εκανε μεγαλη εντυπωση

Αυτη ειναι η Πλαθα Ντ Εσπανια απο την οποια ξεκινα ο εμπορικος δρομος της Μαδριτης Γκραντ Βια με τα ομορφα αρχοντικα... και καταληγει στην Πλατεια Κυβελης .
Διακρινονται οι Δον Κιχωτης και Σαντσο Παντσα και ο δημιουργος τους Θερβαντες .
P1010167.jpg

P1010177.jpg Αφιερωμενο στους κυριους του φορουμ.

Το τουρ Μπερναμπεου κοστιζει 16 ευρω ...αρχικα σε ανεβαζουν στο ψηλοτερο σημειο του γηπεδου ..οπου πραγματικα εχει μεγαλη κ κατακορυφη κλιση ως γηπεδο..μετα περνας απο τα κυπελα ..πολλα και εντυπωσιακα ...κατεβαινεις στο pitch ..μονο μεσα που δε μπηκαμε ...φυσουνα..αποδυτηρια ..και αιθουσα τυπου.
Για καποιες κυριες που με ρωτησαν ..εκει ειδα μαζεμενους τους περισσοτερους ωραιους αντρες στη μαδριτη...δεν ξερω αν ηταν ισπανοι βεβαιως βεβαιως ...:D
P1010188.jpg

Αυτα ειναι καποια περιεργα κυπελα που εχει κερδισει η ομαδα P1010185.jpg

Να πω δυο λογια και για το φαγητο ..αν και δεν το εψαξα και επισταμενα .
Την πρωτη μερα εκανε η φιλη μου lunch break και πηγαμε μαζι για φαγητο σε ενα εστιατοριο στην Paseo de Recoletos .Ειναι η προεκταση της κεντρικης Paseo del Prado.Το μαγαζι λεγοταν Το Καλαθι ..δεν θυμαμαι την ισπανικη ονομασια (Παναγιωτη βοηθεια ).
Πηραμε 3 πιατα και 2 κοκα κολες =65 ευρω ...το θεωρω αρκετα τσιμπημενο για 3 πιατα .
-Solomillo ειναι κρεας μοσχαρισιο ,το οποιο το μισοψηνουν ..χωρις να τρεχουν τα αιματα απο μεσα και ειναι τελειο..τρομερα τρυφερο με καρυκευματα τα οποια δεν σε αφηνουν να καταλαβεις την ωμοτητα του.
-Μια σαλατα με καλαμαρια
-Σουπα ρεβυθιων με κομματια βακαλαου .
Η ισπανικη κουζινα μου φανηκε ελαφρως αναλατη ..αν και εγω τα τρωω αρκετα αλατισμενα .
Δοκιμασα στην παλια πολη ενα σαντουιτς με λαχανικα και καλαμαρι..γενικα δουλευαν πολυ τα ψωμακια με ζαμπον ,με θαλασσινα ..και με διαφορα αλλα μεσα.
Στο Τολεδο δοκιμασαμε παεγια με θαλασσινα και κοτοπουλο.Την παεγια την ειχαν σε διαφορες βερσιον....μονο λαχανικα,μονο κρεατικα,μονο θαλασσινα..απ ολα ..με μαυρο ρυζι κλπ κλπ
Κατι κροκετες με τυρι και ζαμπον μουρλια .Δοκιμασα και τα λουκανικα τους (chorizo) και μου αρεσαν πολυ ..αυτο που δοκιμασα εγω ηταν σαν το σαλαμι αερος αλλα σε λουκανικο.
Γενικα τα ζαμπονια κρεμονταν σε πολλα μαγαζια ακομα και σε εστιατορια ...οι Ισπανοι εχουν μεγαλη ποικιλια σε αλλαντικα και τυρια.

Και μια παρενθεση που μου ηρθε συνειρμικα μιλωντας για το lunch break με τη φιλη.Για να δειτε βρε παιδια διαφορες στις εταιριες εκει.
Οι περισσοτερες εταιριες δινουν καποια κουπονια στους υπαλληλους και κανουν διαλειμμα 1,5 ωρας για μεσημεριανο φαγητο.Με αυτα τα κουπονια πληρωνουν εστιατορια συμβεβλημενα στην περιοχη γυρω απο την εταιρια.
Αν καποια εταιρια δεν μπορει να δωσει κουπονια ,τους δινει 2 ωρες διαλειμμα ..ισως για να προλαβουν καποιοι να μεταβουν στα σπιτια τους να φανε.
Καλα για να μη μιλησω για παροχες στη συγκεκριμενη εταιρια της δικιας μου -δεν ξερω για τις αλλες εταιριες -καλο μισθο....τους πληρωνουν γυμναστηριο..καρτα απεριοριστων για το μετρο...
Αντε λεω ..να δεις που ζουμε εμεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom