Ισπανία Fotostoria Madrilena

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ωραίες φωτογραφίες KLEOPATRA αλλά νομίζω πως έχασες πολύ μεγάλο της μαδριλένικης κουλτούρας αν δεν έκανες έστω ένα tapas tour , οι μαδριλένοι αλλάζουν τουλάχιστον 2-3 μαγαζάκια σε ένα βράδυ, αυτό βέβαια σου δίνει κίνητρο να ξαναπάς και να ξαναπάς...Λατρεύουμε Μαδρίτη!!! Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να ανεβάσω κι εγώ μια μίνι ταξιδιωτική tapas ιστορία (έχω ήδη συγκεντρώσει κάποια πράγματα) αφού τα υπόλοιπα τα αναφέρεις άκρως συνοπτικά αλλά πολύ έυστοχα.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
!!

.Λατρεύουμε Μαδρίτη!!! Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να ανεβάσω κι εγώ μια μίνι ταξιδιωτική tapas ιστορία (έχω ήδη συγκεντρώσει κάποια πράγματα) .
Άντε άντε αφού τα έχεις συγκεντρώσει κιόλας μπες στην τελική ευθεία και φτιάχτην!! Να έχεις και πολλές φωτογραφίες εεε! Την περιμένω δεν ξεχνώ, θα μου φανεί χρήσιμη και σε μένα και σε πολλούς! ;)
Θα τσάκιζα ευχαρίστως τώρα τάπας με σκορδομαγιονέζα και γαριδούλα.....
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Άντε άντε αφού τα έχεις συγκεντρώσει κιόλας μπες στην τελική ευθεία και φτιάχτην!! Να έχεις και πολλές φωτογραφίες εεε! Την περιμένω δεν ξεχνώ, θα μου φανεί χρήσιμη και σε μένα και σε πολλούς! ;)
Θα τσάκιζα ευχαρίστως τώρα τάπας με σκορδομαγιονέζα και γαριδούλα.....
με τη συνοδεία μουσικής βέβαια, εεεεεεεεε
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Υπόσχομαι να προσπαθήσω να ανεβάσω κάποια πράγματα και σήμερα το απόγευμα ακόμα. Έκατσα 4 μέρες και κατανάλωσα πολλά τάπας και πολλά κρασιά οπότε νομίζω οτι όλο και σε κάποιον θα φανεί χρήσιμο...:haha:
(aioli - σκορδομαγιονέζα...:bleh:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωραίες φωτογραφίες KLEOPATRA αλλά νομίζω πως έχασες πολύ μεγάλο της μαδριλένικης κουλτούρας αν δεν έκανες έστω ένα tapas tour , οι μαδριλένοι αλλάζουν τουλάχιστον 2-3 μαγαζάκια σε ένα βράδυ, αυτό βέβαια σου δίνει κίνητρο να ξαναπάς και να ξαναπάς...Λατρεύουμε Μαδρίτη!!! Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να ανεβάσω κι εγώ μια μίνι ταξιδιωτική tapas ιστορία (έχω ήδη συγκεντρώσει κάποια πράγματα) αφού τα υπόλοιπα τα αναφέρεις άκρως συνοπτικά αλλά πολύ έυστοχα.
Δυστυχως ναι ..αλλα δεν ειδα τους οικοδεσποτες πολυ διατεθειμενους για ξενυχτια κλπ οπως ειπα και παραπανω Πεμπτη-Παρασκευη δουλευαν και ειχαν και 2 μικρα παιδια ....αυτοι εμεναν στην περιοχη Μοραλεχα -15 στασεις με το μετρο απο το κεντρο ..και γενικα απ ο,τι καταλαβα ζουσαν καπως οπως ζουμε πολλοι απο μας εδω ..δηλ τι εννοω: σα να ζεις στη Βουλα ή στα Μελισσια και να μην κατεβαινεις συχνα Γκαζι ή Θησειο ..αλλα να κυκλοφορεις τοπικα στη γειτονια σου.
Ηταν σε αλλη φαση ..παιδια και σπιτι ..αντιλαμβανεσαι ..δεν ηταν ενας μονος του που θα σε εβγαζε εξω ..θα σε πηγαινε στα σωστα μερη κλπ κλπ
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Το καταλαβαίνω απόλυτα και η αλήθεια είναι οτι αυτά τα μαγαζιά θέλουν και παρέα, όμως το καλό είναι οτι τώρα που έχεις δει όλα τα άλλα (εγώ από την πολύ κρασοκατάνυξη έχασα το Thyssen)την επόμενη φορά θα μπορέσεις να εντρυφήσεις στην τέχνη των τάπας, (μη μου πεις οτι δε θα υπάρξει επόμενη φορά θα με πλήγώσεις βαθύτατα...)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ε ναι πιστευω οτι θα ξαναπαω ......κεφατη πολη...φιλικη..με ομορφα κτηρια ,παρκα..δρομους με δενδροστοιχιες ..φαρδια πεζοδρομια ...

Η επομενη πλατεια μετα την πλατεια Κυβελης ειναι η πλατεια με το Αγαλμα του Ποσειδωνα ..εκει νομιζω πανε οι οπαδοι της Αθλετικο και πανηγυριζουν ..ενω στην Κυβελη πανε αυτοι της Ρεαλ.
P1010032.jpg

P1010277.jpg Να βαλω και μια φωτο με φαγητα που τραβηξα απο μια βιτρινα .

Το Σαββατο πηγαμε στο Τολεδο ..δυστυχως δεν μπορεσα να τραβηξω καμια πανοραμικη φωτο σαν αυτες που βλεπουμε στο ιντερνετ ,γιατι δεν βρηκαμε καποιο σημειο απεναντι απο την πολη.
Μου αρεσε το Τολεδο,αλλα οχι οσο περιμενα ..ισως ηθελα λιγο παραπανω χρωμα .Για παραδειγμα το Τσεσκυ Κρουμλωβ -Τσεχια και το Ζαλτσμπουργκ -Αυστρια μου αρεσαν περισσοτερο.

Το Αλκαζαρ
P1010199.jpg

Γραφικα σπιτακια
P1010210.jpg

Γραφικα στενακια
P1010215.jpg

Μαλλον πρεπει να ειναι το Δημαρχειο στην πλατεια απεναντι απο τον Καθεδρικο Ναο.
P1010220.jpg

........................
P1010227.jpg

................................
P1010242.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κλεινοντας να ξαναπω ενα μεγαλο ευχαριστω στο ψωμακι στο τετραγωνο:bleh:
για την πολυτιμη βοηθεια του!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μλλον το αδικεις λίγο το Τολέδο που το συγκρινεις με άλλες πόλεις. Ο ψαμμίτης είναι το κυρίαρχο υλικό στην περιοχή και αυτός χρησιμοποιήθηκε σε μια πόλη στα σύνορα του χριστιανικού κόσμου, που από ανάγκη παρέμεινε για μεγάλο διάστημα εσωστρεφής. Αν πρόσεξες τα χρώματα της πόλης είναι ίδια με το περιβάλλον της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.437
Μέλη
38.921
Νεότερο μέλος
ArisSophie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom