From the South to North

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι ωραιο οδοιπορικο ! Μπραβο σου ...σε ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας.

Ο τιτλος ομως δεν βοηθαει να καταλαβει καποιος για τι προκειται , εγω το εβλεπα τοσες μέρες αλλά δεν μου εκανε εντυπωση να το ανοιξω.
Θα σου προτεινα κατι που να βοηθαει οπως " απο τη Κρήτη μεχρι το Βορειο Ακρωτηρι" για παραδειγμα ή " Η μηχανη μου και εγω φτασαμε μεχρι το πιο βόρειο μερος της Ευρώπης " .
 

Papas

Member
Μηνύματα
11
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒ/ΚΟΣ-ΜΟΣΧΑ-ΠΕΚΙΝΟ
Μπράβο παλληκάρι! ωραία περιπέτεια! Συνέχισε όσο είσαι νέος! τραβα νοτια ανατολικα βόρεια όπου επιθυμεί η καρδιά σου!
Να'σαι καλά αγαπητέ, ευχομαι ολος ο κοσμος να μπορεί και να θέλει να ταξιδευει.

«Το πραγματικό ταξίδι της ανακάλυψης δεν συνίσταται στην αναζήτηση νέων τοπίων, αλλά στην απόκτηση νέας προοπτικής»
Μαρσέλ Προυστ
 

Papas

Member
Μηνύματα
11
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒ/ΚΟΣ-ΜΟΣΧΑ-ΠΕΚΙΝΟ
Τι ωραιο οδοιπορικο ! Μπραβο σου ...σε ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας.

Ο τιτλος ομως δεν βοηθαει να καταλαβει καποιος για τι προκειται , εγω το εβλεπα τοσες μέρες αλλά δεν μου εκανε εντυπωση να το ανοιξω.
Θα σου προτεινα κατι που να βοηθαει οπως " απο τη Κρήτη μεχρι το Βορειο Ακρωτηρι" για παραδειγμα ή " Η μηχανη μου και εγω φτασαμε μεχρι το πιο βόρειο μερος της Ευρώπης " .
ΚΙΚΙ, ευχαριστώ για τις προτάσεις, ο τίτλος δημιουργήθηκε κατα την έναρξη του ταξιδίου και για συναισθηματικούς λόγους παραμένει ως εχει!
Εξάλλου αυτό που μετράει είναι το περιεχόμενο οχι το περιτύλιγμα.. ;)
 

Papas

Member
Μηνύματα
11
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒ/ΚΟΣ-ΜΟΣΧΑ-ΠΕΚΙΝΟ
1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg



5.jpg
6.jpg
7.jpg

9.jpg


10.jpg


11.jpg


12.jpg


Οι προηγούμενες μέρες μας έχουν άφησει άφωνους, οπου και αν βρίσκεσαι κοιτας συνέχεια δεξια-αριστερα και χαζευεις. Για να διανύσουμε 100χλμ, κάναμε 3-4 ώρες.Εαν εξαιρέσεις τον atlantic road που έχει το όνομα και οχι τόσο τη χάρη, ολα τα υπόλοια είναι πραγματικά στολίδια της φύσης! Η σπηλιά trollkirka (πολύ πακέτο να ανέβεις...), ο trollstigen road, το Geiranger φιόρδ, ο παγετώνας Briksdalsbreen...
Η φωτογαφική μηχανή ειλικρινά δεν αποτυπώνει ουτε το 10% απο την αρχοντική πραγματικότητα της φύσης. Πριν 2 μέρες είχε καταιγίδα στο Bergen, οπου ειναι ο επόμενος προορισμος μας, σήμερα μάθαμε οτι ο καιρος εφτιαξε! Bergen λοιπον για μπυρα και σολωμο και μετα στους καταρρακτες Vøringsfossen και στο περιβοητο Preikestolen...

1.jpg
2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


6.jpg


7.jpg


8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg

13.jpg

14.jpg



"Υπάρχει ακόμα αυτο το μοντέλο? Πριν 40 χρόνια το κατασκευαζαμε...!"
16.jpg


17.jpg


18.jpg


παγετώνας Briksdalsbreen
19.jpg


22.jpg


Συνεχίζεται..

13.jpg 15.jpg 8.jpg
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.910
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καταπληκτικό ταξίδι, θαυμάσιες φωτογραφίες, υπέροχη εξιστόρηση.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Τα βίντεο μόνο εγώ δεν τα βλέπω; :)
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπράβο. Φανταστικό ταξίδι και πανέμορφες φωτογραφίες. Τα τοπία, τα χρώματα είναι καταπληκτικά. Ζηλεύουμε όλοι.
 

lost_Angel

Member
Μηνύματα
13
Likes
26
Μπραβο και παλι Μπραβο
Με εκανες να μετραω μερες λεπτα και δευτεολεπτα.. .Για να ξεκινησει η δικια μου αναζητηση στα φιορδ με ενα παλιο katana του 89.

Αλλη μαγεια να ταξιδευεις με "παλια" μοτοσυκλετα...
και ξανα μπραβο. Το οτι πετυχες το βοριο ακρωτηρι με καθαρο καιρο ηταν το κερασακι στην τουρτα φανταζομαι....
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Φοβερο ταξίδι τελειες και οι φωτογραφίες. Άντε και το επόμενο σου ευχομαι Ανατολή Δυση στην Ευρώπη ή και στην Αμερική.
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φοβερή διαδρομή, φοβερή ιστορία!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!! Ελπίζω να είμαι καλά και να καταφέρω κι εγώ κάποια στιγμή να δω τα μέρη αυτά από κοντά (ειδικά η Βαλτική και η Νορβηγία είναι στα σχέδια μου)!
Πάντα τέτοιες εμπειρίες εύχομαι!!!
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Τι να σου πω πέρα από ένα τεράστιο μπράβο. Πως είναι να ταξιδεύεις μόνος όμως; Δεν υπήρχαν στιγμές που ένοιωθες μοναξιά; Οικονομικά μπορείς να αναφέρεις ένα πρόχειρο κοστολόγιο για τις 63 αυτές μέρες; Πες 2-3 μέρη από το ταξιδι που σ άφησαν άφωνο; Εχω κάνει 2 τουρ στην Ευρώπη με αμάξι με φίλο οπότε μπορώ να καταλάβω πολλά από την εμπειρία σου(κούραση-χρήματα κτλ)
 

Africaptan

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Βρε Papas, πλακα μου κανεις; Τα "ρουφηξα" ολα αυτα που ποσταρες και χαζεψα. Τρελλαθηκα. Ονειρο μου το ταξιδι σου. Εισαι Κρητικος; Ζεις στην Κρητη; Με Africa; Και σε μαστορευει ο Σπυρος; Και δε γνωριζομαστε; Δεν εχεις ακουσει για τους Africaκηδες;
Επικοινωνησε μαζι μου πλιζ με την πρωτη ευκαιρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom