GPS

surabagia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κεντρικη ευρωπη
Ταξίδι-Όνειρο
ζακοπανε-τατρα
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το GPS,με ενδιαφερη περισοτερο για την ευρωπη
και πιο πολυ οι πολεις.Ακουω πολλα και διαφορα,πιο προτινετε ως ιδανικο
 
Μηνύματα
159
Likes
43
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το GPS,με ενδιαφερη περισοτερο για την ευρωπη και πιο πολυ οι πολεις.Ακουω πολλα και διαφορα,πιο προτινετε ως ιδανικο
Κατ αρχάς Surabgia σε καλωσορίζω και πάλιν στο γκρουπ. Σχετικά για το GPS που ρωτάς, θα σου πω μερικά γενικά για να κατατοπιστείς. Υπάρχουν γενικά τρείς κατηγορίες GPS, τα PNA, τα PDA και τα κινητά τηλέφωνα που περιλαμβάνουν και δέκτη GPS. Όλα δέχονται χάρτες, αλλά τα τελευταία δεν νομίζω ότι προσφέρονται για χρήση στο αυτοκίνητο, ίσως να είναι προτιμότερα για πεζούς. Για χρήση στο αυτοκίνητο ενδείκνυται ένα PNA ή ένα PDA. Τα PNA είναι βασικά συσκευές GPS μόνο για πλοήγηση αν και μερικές διαθέτουν και κάποιες βοηθητικές λειτουργίες. Το λειτουργικό σύστημα καθώς και το λογισμικό πλοήγησης είναι καθορισμένα από τον κατασκευαστή τους και ή δεν δέχονται αναβάθμιση ή αναβαθμίζονται μόνον από την εταιρία που τα διαθέτει. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να ληφθεί υπʼ όψιν εάν επιλεγεί συσκευή PNA. Ένα δεύτερο που πρέπει να ελεγχθεί κατά την αγορά, είναι το εάν η αναβάθμιση των χαρτών μπορεί να γίνει από τον χρήστη, με την αγορά τους σε κάρτα μνήμης (ή σε DVD), ή με κατέβασμά τους από το internet. Οι συσκευές αυτές προσφέρονται και με μεγαλύτερες οθόνες, μέχρι και 7 ιντσών.
Τα PDA είναι βασικά υπολογιστές παλάμης, με συνήθως λειτουργικό σύστημα Windows (σήμερα Mobile 6), με ενσωματωμένο δέκτη GPS. Οι συσκευές αυτές προσφέρονται από τους προμηθευτές των λογισμικών πλοήγησης με το λογισμικό και τους χάρτες, ή σκέτες. Στην περίπτωση αυτή αγοράζεις όποιο λογισμικό πλοήγησης θέλεις, που να λειτουργεί όμως με το λειτουργικό της συσκευής και το περνάς μόνος σου. Το ίδιο ισχύει και για τις αναβαθμίσεις του λογισμικού και των χαρτών. Ένα άλλο πλεονέκτημα των PDA είναι το ότι μπορείς να εγκαταστήσεις όσα λογισμικά πλοήγησης θέλεις, για να χρησιμοποιείς στις εκάστοτε περιπτώσεις το καταλληλότερο. Κατά την αγορά της συσκευής να δόσεις ιδιαίτερη σημασία στην απλότητα της λειτουργίας και στην όσο το δυνατό ποιο πρόσφατη χαρτογράφηση.
Εάν διαθέτεις αυτή τη στιγμή υπολογιστή παλάμης, μπορείς να προμηθευτείς έναν ασύρματο ή ενσύρματο ή υπό μορφή κάρτας δέκτη GPS που να ταιριάζει στην συσκευή σου, καθώς και το λογισμικό πλοήγησης με τους χάρτες, για να σου κοστίσει φθηνότερα. Η επιλογή είναι δική σου, αφού πρέπει να λάβεις υπʼ όψιν σου και τον οικονομικό παράγοντα.
Πληροφοριακά σου αναφέρω ότι εγώ χρησιμοποιώ από το 2002 έναν υπολογιστή παλάμης με ενσωματωμένο δέκτη GPS, στον οποίο έχω εγκαταστήσει τέσσερα λογισμικά πλοήγησης, αλλά χρησιμοποιώ κυρίως το Destinator (σήμερα το 7), με τους Ελληνικούς χάρτες της NGI και τους Ευρωπαϊκούς που διατίθενται από την MLS._
 

surabagia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κεντρικη ευρωπη
Ταξίδι-Όνειρο
ζακοπανε-τατρα
ευχαριστω πολυ christos Gkir για την ενημερωση σχετικα με το GPS
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Δεν είμαι πολύ ειδική στο θέμα, εμπειρικά και μετά από μία μίνι έρευνα αγοράς κατέληξα και αγόρασα πριν λίγους μήνες το mio moov 360 με mio map 2008 με χάρτες Ελλάδας, Ανατολικής και Δυτικής Ευρώπης.. όσο το έχω χρησιμοποιήσει εντός Ελλάδας είμαι πολύ ευχαριστημένη (για Ευρώπη θα το χρησιμοποιήσω την άλλη εβδομάδα, ελπίζω να με ικανοποιήσει)
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Δεν είμαι πολύ ειδική στο θέμα, εμπειρικά και μετά από μία μίνι έρευνα αγοράς κατέληξα και αγόρασα πριν λίγους μήνες το mio moov 360 με mio map 2008 με χάρτες Ελλάδας, Ανατολικής και Δυτικής Ευρώπης.. όσο το έχω χρησιμοποιήσει εντός Ελλάδας είμαι πολύ ευχαριστημένη (για Ευρώπη θα το χρησιμοποιήσω την άλλη εβδομάδα, ελπίζω να με ικανοποιήσει)
Marya το Mio Moov 360 είναι συσκευή PNA με νέο λογισμικό πλοήγησης και πρόσφατη σωστή χαρτογράφηση. Έχω ακούσει ότι είναι καλό και δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη έκδοση λογισμικού και χαρτογράφησης. Εγώ έχω και το Mio Map v3 για
Pocket PC Mio (PDA), αλλά για να πω την αλήθεια, δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος κυρίως από τους ανακριβείς και με πολλές ελλείψεις χάρτες. Πιστεύω ότι η πληροφορία που έχω για τη νέα έκδοση Mio Moov, ότι είναι πολύ καλό, θα είναι ακριβής. Θα περιμένω και τη δική σου γνώμη, για καλύτερη και ποιο αξιόπιστη ενημέρωσή μου. Όταν το χρησιμοποιήσεις, γράψε σε παρακαλώ πολύ την άποψή σου._
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Θα σε ενημερώσω, μόλις επιστρέψω από την Ιταλία.
Στην Ελλάδα πάντως όπου το χρησιμοποίησα (σε ταξίδι προς Κιλκίς και σε αρκετούς επαρχιακούς δρόμους εκεί, στα Ιωάννινα, στα Ζαγοροχώρια, με επιστροφή από Ελάτη Τρικάλων-Δομοκό κτλ-γύρω γύρω όλοι, το ξέρω-)είμαι πολύ ικανοποιημένη (χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης φυσικά, μιας και είναι το πρώτο που χρησιμοποιώ), δεν έχω καποιο παράπονο.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Θα σε ενημερώσω, μόλις επιστρέψω από την Ιταλία. ..................
Mary a Ευχαριστώ. Θα περιμένω γιατί με ενδιαφέρει καθ’ ότι είναι από τα λίγα που περιλαμβάνουν στους χάρτες και την Τουρκία.
Καλό σας ταξίδι._
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Λόγω ενασχόλησης με το αδελφό Avsite έχω δοκιμάσει πολλά GPS στους δρόμους της Ευρώπης αλλά και της Αμερικής. Το θέμα δεν είναι τόσο η συσκευή ως συσκευή αλλά οι χάρτες.
Αυτή τη στιγμή δύο είναι τα προγράμματα που θεωρώ καλύτερα, τόσο για την Ελλάδα όσο και για την Ευρώπη. Το Destinator και το iGO. Προτείνω σε ότι και αν καταλήξετε, να έχει μέσα αυτό το λογισμικό.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
..............Αυτή τη στιγμή δύο είναι τα προγράμματα που θεωρώ καλύτερα, τόσο για την Ελλάδα όσο και για την Ευρώπη. Το Destinator και το iGO...........
giotamike θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να με πληροφορήσεις για δύο πράγματα. Πρώτον, εάν το λογισμικό iGO, το οποίο δεν γνωρίζω καθόλου, προσφέρεται για λειτουργικό Windows Mobile και δεύτερον, εάν οι χάρτες που προσφέρονται για αυτό το λογισμικό περιλαμβάνουν και την Τουρκία.
Δυστυχώς για το Destinator, το οποίο χρησιμοποιώ κατά 98 % (από το 3 έως το 7 σήμερα), δεν κατάφερα να βρω χάρτη της Τουρκίας._
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
giotamike θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να με πληροφορήσεις για δύο πράγματα. Πρώτον, εάν το λογισμικό iGO, το οποίο δεν γνωρίζω καθόλου, προσφέρεται για λειτουργικό Windows Mobile και δεύτερον, εάν οι χάρτες που προσφέρονται για αυτό το λογισμικό περιλαμβάνουν και την Τουρκία.
Δυστυχώς για το Destinator, το οποίο χρησιμοποιώ κατά 98 % (από το 3 έως το 7 σήμερα), δεν κατάφερα να βρω χάρτη της Τουρκίας._

Κανονικά, το iGo παίζει με τα Windows Mobile. Για ψάξε πάλι. Νομίζω ότι υπάρχουν χάρτες και για τη Τουρκία. Θυμάμαι ότι χρησιμοποιούσα το Desti στην Κωνσταντινούπολη. Θα κοιτάξω και θα σου πω.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Κανονικά, το iGo παίζει με τα Windows Mobile. Για ψάξε πάλι. Νομίζω ότι υπάρχουν χάρτες και για τη Τουρκία. Θυμάμαι ότι χρησιμοποιούσα το Desti στην Κωνσταντινούπολη. Θα κοιτάξω και θα σου πω.
giotamike Ευχαριστώ. Θα περιμένω. Παράλληλα θα το ψάξω και εγώ όσο μπορώ, γιατί αυτή τη στιγμή δεν ξέρω καν ποιος διαθέτει το iGO και τους
χάρτες του._
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια και περί GPS ο λόγος...

Εγώ δε χρησιμοποιώ ούτε PNA, ούτε PDA ούτε GPS στο κινητό. Έχω ένα φορητό Garmin GPSmap 60CSx, και στα ταξίδια το έχω πάντα μαζί μου (είτε εποχούμενος, είτε πεζός, είτε σε λοιπά μέσα μεταφοράς). Ο σκοπός δεν είναι τόσο η εύρεση της πορείας και η καθοδήγηση που προσφέρει, κάτι που το κάνει μια χαρά και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε πάμπολα ταξίδια, αλλά η καταγραφή που κάνει στο ταξίδι μου. Για κάθε ταξίδι, έχω log (track) από τα ακριβή σημεία που επισκέφτηκα, και την ακριβή χρονική στιγμή που βρισκόμουν σε κάθε μέρος, το χρόνο που ξόδεψα στο καθένα κλπ.
Επίσης, χρησιμοποιώ την καταγραφή και για τον ακριβή προσδιορισμό του σημείου στο οποίο έχει τραβηχτεί και κάθε μια από τις φωτογραφίες μου (geotag) - αλλά αυτό αφορά άλλο γκρουπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom