GPS

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Mary a Ευχαριστώ. Θα περιμένω γιατί με ενδιαφέρει καθ’ ότι είναι από τα λίγα που περιλαμβάνουν στους χάρτες και την Τουρκία.
Καλό σας ταξίδι._
αγαπητέ Χρήστο, επιστρέψαμε χθες από το ταξιδάκι με αυτοκίνητο στη Βόρεια Ιταλία..
σχετικά με το mio moov που λέγαμε..
ενώ στην Ελλάδα που το είχαμε δοκιμάσει είμασταν πολύ ευχαριστημένοι, στην Ιταλία για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, στην απεικόνηση ήταν λίγα μέτρα πιο πίσω από εκεί που είμασταν εμείς, με αποτέλεσμα στην αρχή να χάσουμε μερικές εξόδους(μόλις περνούσαμε την έξοδο έλεγε..βγείτε από τον αυτοκινητόδρομο...και καναμε κάτι γύρω γύρω όλοι)...μετά ακολουθούσαμε πιο πολύ τη σήμανση του δρόμου για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο..
δεν ξέρω γιατί μπορεί να υπήρχε η καθυστέρηση, οι οδηγίες που έδινε λεκτικά δεν ήταν καθυστερημένες, ήταν πιο "κοντά" μας. Δηλαδή υπήρχε ασυμφωνία χρονική μεταξύ εικόνας, ήχου και πραγματικότητας. Μήπως ξέρει καποιος τι μπορεί να συνέβει?
Μήπως έχει να κάνει με τη ταχύτητα? (αν και οι ταχυτήτες ήταν ίδιες με τις ταχύτητες που ταξιδεύουμε στην Ελλάδα).
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
αγαπητέ Χρήστο, επιστρέψαμε χθες από το ταξιδάκι με αυτοκίνητο στη Βόρεια Ιταλία..
σχετικά με το mio moov που λέγαμε..
ενώ στην Ελλάδα που το είχαμε δοκιμάσει είμασταν πολύ ευχαριστημένοι, στην Ιταλία για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, στην απεικόνηση ήταν λίγα μέτρα πιο πίσω από εκεί που είμασταν εμείς, με αποτέλεσμα στην αρχή να χάσουμε μερικές εξόδους(μόλις περνούσαμε την έξοδο έλεγε..βγείτε από τον αυτοκινητόδρομο...και καναμε κάτι γύρω γύρω όλοι)...μετά ακολουθούσαμε πιο πολύ τη σήμανση του δρόμου για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο..
δεν ξέρω γιατί μπορεί να υπήρχε η καθυστέρηση, οι οδηγίες που έδινε λεκτικά δεν ήταν καθυστερημένες, ήταν πιο "κοντά" μας. Δηλαδή υπήρχε ασυμφωνία χρονική μεταξύ εικόνας, ήχου και πραγματικότητας. Μήπως ξέρει καποιος τι μπορεί να συνέβει?
Μήπως έχει να κάνει με τη ταχύτητα? (αν και οι ταχυτήτες ήταν ίδιες με τις ταχύτητες που ταξιδεύουμε στην Ελλάδα).
Το δικο μου εχει φωνητικη προειδοποιηση νομιζω 2 χλμ πριν ,και ξανα 500μ πριν και την ωρα που ειναι να βγω "στριψτε δεξια". Eχω ενα MLS destinaitor.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έτσι είναι το Destinator. 2 ή 3 χμ πριν (δε θυμάμαι ακριβώς), 500 μέτρα, 100 μέτρα και στη διασταύρωση. Το καλοκαίρι που το χρησιμοποίησα για πρώτη φορά σε Ιταλία, Γερμανία, Τσεχία και Αυστρία όλα τέλεια. Ο φίλος που πήγαμε για ένα διάστημα μαζί και αυτός τα ίδια και σε Δανία, Πολωνία.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
έχει ειδοποίηση και νωρίτερα, σου λέει μόλις στρίψεις και αλλάξεις πορεία, ότι σε πχ 30 χλμ στρίψε αριστερά και μετά στο ξαναθυμίζει 1000 μέτρα πριν, και λίγο πιο μετά. Όταν έρθει η ώρα να βγεις από τον αυτοκινητόδρομο σου λέει βγες από τον αυτοκινητόδρομο...απλά ενώ στην Ελλάδα μας το έλεγε παντα και προλαβαίναμε στο τσακ να βγούμε, εκεί μας το έλεγε αφού χάναμε την εξοδο, με κάποια δευτερόλεπτα καθυστέρηση δηλαδή..μετά το συνηθίσαμε και είμασταν οκ, αλλά νομίζω ότι θα πρέπε να είναι πιο συγχρονισμένο..
 
Μηνύματα
159
Likes
43
αγαπητέ Χρήστο,................σχετικά με το mio moov που λέγαμε..
ενώ στην Ελλάδα που το είχαμε δοκιμάσει είμασταν πολύ ευχαριστημένοι, στην Ιταλία για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, στην απεικόνηση ήταν λίγα μέτρα πιο πίσω από εκεί που είμασταν εμείς, με αποτέλεσμα στην αρχή να χάσουμε μερικές εξόδους(μόλις περνούσαμε την έξοδο έλεγε..βγείτε από τον αυτοκινητόδρομο...και καναμε κάτι γύρω γύρω όλοι)...μετά ακολουθούσαμε πιο πολύ τη σήμανση του δρόμου για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο....................
Mary a Ευχαριστώ. Ελπίζω να περάσατε καλά και να μη σας δυσκόλεψε πολύ η ανακρίβεια του GPS. Δυστυχώς για το Mio Moov δεν έχω προσωπική γνώμη. Κάποιος είχε αναφέρει ότι είναι νεότερο και πολύ καλύτερο από το Mio map V3,το οποίο είχα χρησιμοποιήσει, αλά δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος.
Ο λόγος που σου ζήτησα να γράψεις τη γνώμη σου, ήτανε για να έχω μία
έγκυρη και αξιόπιστη άποψη για το εν λόγω λογισμικό και τη χαρτογράφησή του. Εγώ τα τελευταία τέσσερα χρόνια χρησιμοποιώ το Destinator για Pocket PC (PDA), από το οποίο έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Η προειδοποίηση γίνεται πριν από τρία χιλιόμετρα, επαναλαμβάνεται πριν από πεντακόσια μέτρα, εάν φυσικά υπάρχει αυτή η απόσταση μέχρι την επόμενη αλλαγή πορείας και η εντολή πραγματοποίησής της δίνεται πάντοτε πριν από πενήντα περίπου μέτρα.
Η καθυστερημένη εντολή που αναφέρεις για το Mio Moov, το πιθανότερο είναι να οφείλεται στη χαρτογράφηση, αφού στην Ελλάδα δεν παρατηρείται αυτό το φαινόμενο. Πάρε τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών της αντιπροσωπείας στο νούμερο 2130230119 και πες τους το συγκεκριμένο πρόβλημα. Αυτοί είναι οι ποιο αρμόδιοι για να σου εξηγήσουν που οφείλεται και να σε βοηθήσουν αν είναι θέμα κάποιας επιλογής ή κάποιας ρύθμισης που δεν έκανες. Εμένα με ενδιέφερε το Mio Moov, μόνο και μόνο επειδή στους χάρτες του υπάρχει και η Τουρκία, η οποία δεν περιλαμβάνεται στους χάρτες του Destinator. Εάν είναι κάτι που διορθώνεται, σε παρακαλώ ενημέρωσέ με. Ευχαριστώ._
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες:)!!! θα τους πάρω τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν.. θα επανέλθω!!
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Ουφ...σας βρήκα:rolleyes:

Έχουμε ένα dastinator mls Pro 4810A.
Θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω χάρτες Αμερικής free ή έστω και με πληρωμή.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αυτη την καθυστερηση την διαπιστωσα κ εγω με το Garmin προπερσυ στην Αυστρια...το GPS εχανε περιπου 50μ.
δηλαδη μου ελεγε να στριψω καπου που δεν υπηρχε στροφη, κ η στροφη ερχοταν μετα απο 50μ. και την εχασα..

πηγα κ ρωτησα στο Ινσμπρουκ σε μαγαζι για GPS...στην τυχη το βρηκα κιολας...ετσι απο περιεργεια....μου ειπαν οτι δεν εχει καλο σημα απο δορυφορους για καποιον λογο, και υπαρχει μια μικρη αποκλιση....κ αυτο συμβαινει που κ που σε καποια GPS...μονο λεει οι στρατιωτικοι δορυφοροι κ τα στρατιωτικα GPS εχουν 100% ακριβεια παντα....τωρα...αληθεια ή ψεμματα δεν ξερω
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αυτη την καθυστερηση την διαπιστωσα κ εγω με το Garmin προπερσυ στην Αυστρια...το GPS εχανε περιπου 50μ.
δηλαδη μου ελεγε να στριψω καπου που δεν υπηρχε στροφη, κ η στροφη ερχοταν μετα απο 50μ. και την εχασα..

πηγα κ ρωτησα στο Ινσμπρουκ σε μαγαζι για GPS...στην τυχη το βρηκα κιολας...ετσι απο περιεργεια....μου ειπαν οτι δεν εχει καλο σημα απο δορυφορους για καποιον λογο, και υπαρχει μια μικρη αποκλιση....κ αυτο συμβαινει που κ που σε καποια GPS...μονο λεει οι στρατιωτικοι δορυφοροι κ τα στρατιωτικα GPS εχουν 100% ακριβεια παντα....τωρα...αληθεια ή ψεμματα δεν ξερω
η γνωμη μου ειναι οτι φταιει η καλυψη του χαρτη, τοτε μονο εχουμε bugs.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πολυ πιθανο κ αυτο...ισως το πιθανοτερο
 

Myself

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Seattle to New York
Ταξίδι-Όνειρο
2 μηνες tour στην USA.
50 μετρα χασιμο ειναι πολλα παρα πολλα, το αποδεκτο ειναι 5-10 μετρα, ναι τα στρατιωτικα ΕΙΝΑΙ απολυτα ακριβη που δεν ειναι τα πολιτικα που ειναι επιτηδες με περιθωριο λαθους.

Τωρα για το ταξιδιωτικο GPS το iPhone μου ειναι "ολα τα λεφτα" και το χρησιμοποιω παντα εχει δεν εχει το αυτοκινητο δικο του.

Αυτα με την δικια μου εμπειρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.488
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom