GPS

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Ο διαχωρισμός σε σχέση με την ακρίβεια στρατιωτικού και πολιτικού δεν υφισταται πλέον. Το ευρωπαικο συστημα galileos ειναι καθαρα πολιτικο με υψηλη ακρίβεια, χωρις οποιεσδήποτε στρατιωτικές δευσμεύσεις. Το παγκόσμιο συστημα προσδιορισμού θέσης –gps- αναπτύχθηκε για στρατιωτικούς σκοπούς, πλέον όμως χρησιμοποιηται και για πολιτικούς σκοπούς πλοήγησης με την ίδια ακρίβεια. Το σφάλμα των 50μετρων που αναφέρεται πιο πάνω οφείλεται σε λάθος προσδιορισμό της θέσης στη συγκεκριμένη στιγμή και όχι στο χάρτη (μη ορατότητα δορυφόρων, κακή γεωμετρία δορυφόρων στον ορίζοντα κτλ).
 

Myself

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Seattle to New York
Ταξίδι-Όνειρο
2 μηνες tour στην USA.
Ο διαχωρισμός σε σχέση με την ακρίβεια στρατιωτικού και πολιτικού δεν υφισταται πλέον. Το ευρωπαικο συστημα galileos ειναι
Συμφωνω στο... περιπου. ΠΟΛΛΑ GPS δεν χρησιμοποιουν το συγκεκριμενο
συστημα, τουλαχιστον οχι οσα εχω και οσα γνωριζω.

Παντως για ενα ταξιδι η διαφορα των 5-10 μετρων δεν παιζει κανενα ρολο
στην ουσια η οποια ειναι να βρεις που στον κορακα εισαι και προς τα που να πας (και για POI) .... σωστα?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.405
Έχει αρχίσει το Γαλιλαίος να λειτουργεί εμπορικά?
Δεν έχω ακούσει κάτι και θα είναι μεγάλης ακρίβειας όπως λέγεται όχι πως με το GPS είχαμε πρόβλημα αλλά λέμε....
Είναι και το GLONASS το Ρώσικο εγκυκλοπαιδικά...
 

PETROS-TONIA

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΕΙΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ(ΟΔΙΚΩΣ)
Εγώ έχω ένα pocket pc Μιο P360.Το έχω ταλαιπωρήσει πάρα πολύ και είμαι ευχαριστημένος ακόμη και σήμερα.Χρησιμοποιώ λογισμικό:
1)Garmin με χάρτες της Ανάβασης και Autodrive για τα βουνά
2)Igo8 Ελληνικό με πολύ καλά γραφικά για την Ελλάδα
3)Ιgo8 Αγγλικό (fulldownload) που έχει σχεδόν όλο το κόσμο

Γενικά χωρίς να έχω δουλέψει άλλα λογισμικά (εκτός από λίγο destinator που έχω σε ένα κινητό) ,τα δύο Igo που δουλεύω τα θεωρώ ότι είναι φτιαγμένα με τον ιδανικότερο τρόπο όπως πρέπει να είναι ένα σωστό gps.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Στην Αμερική για 16 μέρες ενοικίαση αυτοκινήτου χρεώνουν 180€ το gps. Είναι προτιμότερο να ψαχτώ και να αγοράσω gps με αντίστοιχους χάρτες?
Να αρκεστώ στο κινητό μου που μπορώ να του φορτώσω ότι χάρτες θέλω?(μάλλον όχι τόσο σοφή επιλογή)
 

basilisraf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
15
Από προσωπική πείρα.
Έχω τους χάρτες της Google όταν έχω για πορεία με πόδια (δεν με νοιάζει η ακρίβεια όταν είναι μικρές αποστάσεις. Πιο πολύ το θέλω για τις οδούς)
Για πορεία με αμάξι εντός και εκτός πόλεων ψηφίζω δαγκωτό navigon. Σε 3 κινητά το είχα, ποτέ δεν με απογοήτευσε. Και η παραμικρή λεπτομέρεια, γρήγορο κλείδωμα (σε δευτερόλεπτα), πάντα έγκυρη και έγκαιρη ειδοποίηση.

Επίσης gps wakeup (εφαρμογή Android) για τα ταξίδια με τραίνο. Ρυθμίζεις προορισμό και όταν πλησιάζεις σε "ειδοποιεί"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom