Ισλανδία H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga…

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εδώ συναντάται σε φυσικό περιβάλλον, για όποιον ενδιαφέρεται και γνωρίζει να το βρει, γιατί εμείς δεν…Αλλιώς μπορεί κάποιος να δει ζεόλιθο σε Μουσεία Φυσικής Ιστορίας
Γεμάτα τα ηφαιστειακά μας νησιά με ζεόλιθο. Μήλος, Κίμωλος, Σαντορίνη, Πολύαιγος.
Αλλά και στην Θράκη έχει πολύ πράμα.

Ξύπνησε ο Γεωλόγος μέσα μου!!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Μου ήρθε να ρωτήσω κάτι τώρα, με αφορμή τα περί camping και πισωγυρισμάτων στις διαδρομές. Το ενδεχόμενο να είσαι στα camping με σκηνή, παίζει; Ώστε αντί να έχεις campervan να έχεις ένα καλό 4x4 κ να στήνεις σκηνή.
Ναι, πολλοί κάνουν και αυτό. ;) Καλό υπόστρωμα μόνο και φυσικά δυνατή σκηνή. Γνωρίσαμε οικογένεια Σουηδού - Ισλανδής, με τρία παιδάκια που ταξίδευε έτσι στη χώρα. Το μικρότερο, ενος έτους περίπου έτρεχε στα παγωμένα χόρτα το πρωί ξυπόλητο 😎
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γεμάτα τα ηφαιστειακά μας νησιά με ζεόλιθο. Μήλος, Κίμωλος, Σαντορίνη, Πολύαιγος.
Δεν έχω πάει σε κανένα απο αυτά τα νησιά....:icon_redface:

Αλλά και στην Θράκη έχει πολύ πράμα.
Θα το κοιτάξω αυτό, αν και δεν είχα ιδέα τι είναι ο ζεόλιθος μέχρι που το βρήκα στα ενδιαφέροντα των ανατολικών φιόρδ! Και πάλι δεν καταλάβαμε τι έπρεπε να δούμε παρόλο που ανοίξαμε εικόνα στο ίντερνετ και κάναμε βόλτα σε όλη την ακτή εκεί.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν έχω πάει σε κανένα απο αυτά τα νησιά....:icon_redface:


Θα το κοιτάξω αυτό, αν και δεν είχα ιδέα τι είναι ο ζεόλιθος μέχρι που το βρήκα στα ενδιαφέροντα των ανατολικών φιόρδ! Και πάλι δεν καταλάβαμε τι έπρεπε να δούμε παρόλο που ανοίξαμε εικόνα στο ίντερνετ και κάναμε βόλτα σε όλη την ακτή εκεί.
Καλά μην τρελαίνεσαι, ένα ηφαιστειακό πέτρωμα είναι. Κοτρώνες δηλαδή.
Αν πας στην Μήλο, στον Αδάμαντα, έχει ένα μικρό ορυκτολογικό μουσείο, συμπαθέστατο, που έχει και δείγμα από ζεόλιθους του νησιού.
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Καταπληκτική ιστορία μέχρι στιγμής @Sassenach77!! Έχω μια δυο ερωτήσεις σχετικά με το κάμπινγκ. Ίσως μπορείς να αναφέρεις τι εξοπλισμό είχατε (σκηνή, sleeping bag) και πόσο κρύο είχε γενικά το καλοκαίρι εκεί. Είμαστε 4αδα και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε κάμπινγκ και 4 κλίνο σε χοστελ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καταπληκτική ιστορία μέχρι στιγμής @Sassenach77!! Έχω μια δυο ερωτήσεις σχετικά με το κάμπινγκ. Ίσως μπορείς να αναφέρεις τι εξοπλισμό είχατε (σκηνή, sleeping bag) και πόσο κρύο είχε γενικά το καλοκαίρι εκεί. Είμαστε 4αδα και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε κάμπινγκ και 4 κλίνο σε χοστελ.
Σε ευχαριστώ πολύ!

Δεν είχαμε ούτε σκηνή ούτε sleeping bag. Κοιμόμασταν στο campervan με παπλώματα. Το μοναδικό πράγμα που πήρα μαζί μας απο τον εξοπλισμό κάμπινγκ που έχουμε είναι τα μαξιλάρια μας.
Η θερμοκρασία κυμαίνονταν απο 0 έως 22-23 αν θυμάμαι σωστά. Το βράδυ έπεφτε κάτω απο 14 πάντα και μία βραδιά που έβρεχε και είχε αέρα έφτασε κοντά στο 0 (αυτό το θυμάμαι σίγουρα!). Ήταν και η μοναδική φορά που ανάψαμε τη θέρμανση στο camper πριν κοιμηθούμε.
Για να διανυκτερεύσετε σε σκηνή, καλό είναι να έχετε μία αρκετά καλή σκηνή (αντιανεμική, αδιάβροχη), ζεστά sleeping bag, στρώματα και να φοράτε ισοθερμικά. Το κάμπινγκ στην Ισλανδία χρειάζεται καλό εξοπλισμό.....Και όλα αυτά πρέπει να τα μεταφέρεις με αεροπλάνο μαζί με όλα τα υπόλοιπα ρούχα σας. Η μεταφορά κατασκηνωτικού εξοπλισμού θα κοστίσει.
Δεν ξέρω αν έχετε κάνει και άλλη φορά κάμπινγκ, αλλά αν είναι η πρώτη φορά στην Ισλανδία, δεν το θεωρώ καλή ιδέα.
 
Last edited:

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
@zade τα περι κόστους τα έχω ήδη γράψει. Τα έχεις δει ή όχι;
Τα διάβασα τα οικονομικά στοιχεία. Επειδή έχω ήδη αγοράσει εισιτήριο για τον Ιούλιο, αλλά φοβάμαι μήπως φάω άκυρο όπως για το ταξίδι το περσινό της Αμερικής ακόμη δεν έχω ξεκινήσει να προετοιμάζομαι σοβαρά. Υπολογίζω ότι μέσα στον Μάρτιο θα αρχίσω να βάζω περισσότερο "χαρτί και μολύβι" τα στοιχεία που έχω. Λογικά τότε θα ρωτήσω πιο εμπεριστατωμένα τι και πως.
Προς το παρόν απολαμβάνω τα γραφόμενά σου και μου ανοίγει η όρεξη.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
βρε παιδιά μια στιγμή! Πήρατε το αεροπλάνο, κάνατε κοτζάμ διαδρομή μέχρι Ισλανδία, διασχίσατε αεροδρόμια, πήρατε το βαν, οδηγήσατε και κάνατε και τρεκ 2 ωρών???? Και κάνατε και καθαριότητα και βόλτα και μαγείρεμα! Σίδερο στη μέση σας!!!! :clap::clap: Εγώ θα είχα πέσει ανάσκελα! o_O
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
βρε παιδιά μια στιγμή! Πήρατε το αεροπλάνο, κάνατε κοτζάμ διαδρομή μέχρι Ισλανδία, διασχίσατε αεροδρόμια, πήρατε το βαν, οδηγήσατε και κάνατε και τρεκ 2 ωρών???? Και κάνατε και καθαριότητα και βόλτα και μαγείρεμα! Σίδερο στη μέση σας!!!! :clap::clap: Εγώ θα είχα πέσει ανάσκελα! o_O
:haha: και εγώ τ' ανάσκελα έπεσα το βράδυ, αφού δεν είχα κουράγιο να δουλέψω τον αδερφό μου για την μάσκα ύπνου......
Αμα έχω κέφια πάντως μπορώ να κάνω πολλά! Και μόλις είχα πατήσει το πόδι μου στην Ισλανδία, ε πως να μην έχω κέφια;!!!
Το γρήγορο γεύμα ήταν σάντουιτς.....δεν έβγαλα κατσαρόλες :haha:
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
κάθε αξιοπρεπής λίμνη που σέβεται τον εαυτό της, έχει το κρυμμένο τερατάκι της! Μα τι ταξιδάρα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
κάθε αξιοπρεπής λίμνη που σέβεται τον εαυτό της, έχει το κρυμμένο τερατάκι της! Μα τι ταξιδάρα!
Ε ναι, αλίμονο αν δεν υπήρχε ένας τέτοιος μύθος στην Ισλανδία :)
Σ΄ ευχαριστώ! Ήταν ένα ιδιαίτερο ταξίδι που θα μείνει αξέχαστο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom