Ισλανδία H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga…

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η Ισλανδία έχει τελικά α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-α τοπία. :clap::clap::clap:

Αν και θέλω περισσότερο απ'όλα να δω τους τροπικούς, μου έχεις κινήσει το ενδιαφέρον για αυτή την πραγματικά ξεχωριστή χώρα...
Η Ισλανδία έχει πολλές συγκινήσεις!!!....τόσες που γράφοντας την ιστορία, όντας κλειδαμπαρωμένη στο σπίτι λόγω της παρούσας κατάστασης, να ρίχνω μαύρο δάκρυ....αλησμόνητη!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ @Nikos1986 και περιμένω και εγώ με τη σειρά μου τη συνέχεια της ιστορίας σου, καθώς έχω αδυναμία στην Αμερικάνικη ήπειρο! Τη "μαγάρισα" και λιγάκι :icon_redface: προσπαθώντας να διαβάσω τη δική σου ιστορία και να ανεβάσω τη δική μου συγχρόνως :haha:
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.088
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Ξεκουράστηκες να μας γράψεις τη συνέχεια??? Καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
15 Ιουλίου 2019 (part 1) – Hoffellsjokull, Heinaberg Area, Thórbergur Center, Jokulsarlon Lake, Diamond Βeach, Fjallsarlon Lake

Το πρωί η μέρα ήταν συννεφιασμένη, αλλά ευτυχώς δεν έβρεχε. Ο νότος μας είχε υποδεχθεί με βροχή και αυτό που σκεφτόμουν ήταν να μην χειροτερέψει αυτό….
Φάγαμε το πρωινό μας, ντυθήκαμε και μετά πήγα στη ρεσεψιόν του κάμπινγκ να πληρώσω για τη χθεσινή διαμονή μας. Το κάμπινγκ μπορεί να είχε αρκετό κόσμο, αλλά επικρατούσε ηρεμία και αυτό ίσχυε και για το προηγούμενο βράδυ. Συμμαζέψαμε το camper μας και ξεκινήσαμε για τις σημερινές μας περιπέτειες. Σήμερα είχαν τη τιμητική τους οι παγετώνες!!!
1.JPG


Hoffellsjokull
Το πρώτο σημείο επίσκεψης για σήμερα βρίσκονταν βόρεια του Hofn. Πρόκειται για μία παγετωνική γλώσσα που ρέει απο τον ευρύτερο παγετώνα Vatnajökull στην περιοχή Hoffell, από τη οποία έχει πάρει και το όνομά του. Ο Hoffellsjökull και η περιοχή Hoffell αποτελούν μέρος του Εθνικού Πάρκου Vatnajökull. Στην αρχή τον είδαμε από μακριά και στην συνέχεια βγήκαμε από τον κεντρικό, σε ένα χωματόδρομο, με κατεύθυνση τα λουτρά στο Hofell. Προσπεράσαμε τα λουτρά και φτάσαμε σε ένα σημείο όπου ο δρόμος τελείωνε και ξεκινούσε ένα χωμάτινο ύψωμα.
2.JPG

3.JPG


Μόλις ανεβήκαμε το υψωματάκι εμφανίστηκε μπροστά μας ολόκληρος ο παγετώνας! Είχε άσπρες και γκρίζες αποχρώσεις, έως και κομμάτια πάγου τελείως μαύρα, από την τέφρα που έχει παγιδευτεί στο εσωτερικό του και του έδινε μία όμορφη και απόκοσμη όψη!...
4.JPG


Δεν κατεβήκαμε κάτω στη λίμνη, γιατί είπαμε να εξοικονομήσουμε χρόνο, καθώς βλέπαμε ότι δεν μπορούσαμε να προσεγγίσουμε από τα πλάγια τον παγετώνα και είχαμε τέλεια πανοραμική θέα από εκεί που ήμασταν.
5.JPG


Στο σημείο που ήμασταν υπήρχαν επεξηγήσεις για το παγετώνα και το παραθέτω για όποιον θέλει περισσότερες πληροφορίες.
6.JPG


Heinaberg Area - Skalafellsjokull
Το Heinaberg είναι μια όμορφη περιοχή που αποτελεί μέρος του Εθνικού Πάρκου Vatnajökull. Σε αυτή τη περιοχή βρίσκονται διάφορες παγετωνικές γλώσσες που ρέουν από τον κεντρικό παγετώνα Vatnajökull και είναι ορατές από τον κεντρικό δρόμο, αν έχει καλό καιρό. Κατά τη διαδρομή μας προσπαθούσα να ξεχωρίσω ποια γλώσσα βλέπουμε κάθε φορά και στο τέλος γλώσσεψα τη μπέρδα μου….. :innocent:
7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG


Στρίψαμε δεξιά σε μία πινακίδα που είχε ένα χάρτη της περιοχής. Εκεί συνεχίσαμε σε ένα χωματόδρομο μέχρι τον παγετώνα Skalafellsjokull. Ο δρόμος ήταν λίγο χάλια και γύρω μας δεν υπήρχε ψυχή….Η περιοχή διαθέτει πολλά μονοπάτια πεζοπορίας, κατά μήκος των οποίων μπορεί κανείς να δει καταρράκτες, χαράδρες, ακόμα και τάρανδους. Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται… Φτάσαμε όσο πιο κοντά μπορούσαμε στο παγετώνα με το αυτοκίνητο, μέσω χωμάτινων λόφων και βράχων, και μετά συνεχίσαμε με τα πόδια.
13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG


Περπατούσαμε προσπαθώντας να φτάσουμε όσο πιο κοντά γινόταν για να δούμε πιο καθαρά το παγετώνα σε ένα μονοπάτι που δεν υπήρχε στην ουσία, μόνο κάποιες ροδιές εδώ και εκεί βλέπαμε, ώσπου φτάσαμε στη όχθη του ποταμού που πηγάζει από το παγετώνα και συνεχίσαμε κατά μήκος του.
19.JPG

20.JPG


Θέλαμε να προχωρήσουμε κι άλλο μέχρι μπροστά, αλλά κοίταξα την ώρα και είδα ότι αν θέλαμε να δούμε και τα άλλα σημεία ενδιαφέροντος και να προλάβουμε να είμαστε στην ώρα μας για το ραντεβού που είχαμε, θα έπρεπε να γυρίσουμε και να συνεχίσουμε. Αυτό είναι το κακό, όταν πρέπει να είσαι σε ένα συγκεκριμένο σημείο, μία συγκεκριμένη ώρα…..
21.JPG

22.JPG


The Thórbergur Center
Συνεχίζοντας στο κεντρικό δρόμο συναντήσαμε ομίχλη….κάναμε μία πολύ μικρή παράκαμψη στο Þórbergur. Πρόκειται για ένα κέντρο που ιδρύθηκε στη μνήμη του διάσημου Ισλανδού συγγραφέα Þórbergur Þórðarsson (1888 - 1974), ο οποίος γεννήθηκε στο Suðursveit. Η παράκαμψη έγινε κυρίως για το εξωτερικό του κτιρίου που μοιάζει με ράφι βιβλιοθήκης! Όχι που δεν θα σταματούσα να το δω! :)
23.JPG

24.JPG


Το κέντρο περιλαμβάνει ένα πολιτιστικό μουσείο, με θέμα τη ζωή και το έργο του συγγραφέα Þórbergur Þórðarson και μοναδικές εκθέσεις για τη γύρω περιοχή του Sudursveit. Επίσης στεγάζει ένα εστιατόριο και καφέ. Μπήκαμε μόνο για να ρίξουμε μια ματιά και συνεχίσαμε το δρόμο μας.
25.JPG

26.JPG

27.JPG


Jokulsarlon Lake & Diamond Βeach
Η λίμνη Jökulsárlón είναι η πιο διάσημη και βαθύτερη λίμνη της Ισλανδίας. Το μέγιστο βάθος της φθάνει τα 248μ. και έχει έκταση 18 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Η λίμνη δεν υπήρχε παλιά. Ο παγετώνας που δημιουργεί αυτή τη λίμνη είναι ο Breiðamerkurjökull. Από το 1920, λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας, ξεκίνησε η συρρίκνωση του παγετώνα Breiðamerkurjökull με γοργούς ρυθμούς, και έως το 1935 ο ρυθμός συρρίκνωσης είχε αυξηθεί δραματικά, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί η λίμνη που βλέπουμε σήμερα….
28.JPG

29.JPG

30.JPG


Λόγω της βολικής τοποθεσίας της πάνω στον κεντρικό δρόμο, έχει γίνει δημοφιλής στάση για όσους ταξιδεύουν κατά μήκος της νότιας ακτής της χώρας. Εδώ υπάρχει η δυνατότητα για κάποιες δραστηριότητες στη λίμνη, όπως η γνωστή βαρκάδα ανάμεσα στα παγόβουνα που πλέουν σε αυτή.
31.JPG


Η λίμνη είναι χαρακτηριστική για τα κομμάτια πάγου, άλλοτε μικρά και άλλοτε μεγάλα, που ξεκολλούν από τη παγετώδη γλώσσα και πλέουν, ακόμα και μήνες, μέχρι να φτάσουν στη θάλασσα. Αυτό το θέαμα των παγόβουνων είναι αξιοσημείωτο, λόγω των σχηματισμών του πάγου, αλλά κυρίως για τον χρωματισμό τους. Βλέπεις χρώματα όπως έντονο λευκό ή βαθύ γαλάζιο, με μαύρες ραβδώσεις τέφρας και άλλοτε γκρι σε διάφορες αποχρώσεις.
32.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG


Αυτά τα κομμάτια πάγου σιγά σιγά παρασύρονται και φθάνουν στη θάλασσα. Κομμάτια από αυτά ξεβράζονται στην κοντινή ακτή και είναι διασκορπισμένα παντού στη μαύρη άμμο, γυαλίζοντας στο φως σαν σπάνια πανέμορφα διαμάντια….Η ακτή αυτή έχει ονομαστεί Diamond Βeach.
37.JPG

38.JPG

39.JPG

40.JPG

41.JPG

42.JPG

43.JPG

44.JPG

45.JPG


Η λίμνη δε έχει ξεφύγει της προσοχής του Χόλιγουντ και έχει πρωταγωνιστήσει σε διάσημες ταινίες, όπως του James Bond, Lara Croft, Batman κτλ.

Fjallsarlon Lake
Λίγα χιλιόμετρα παρακάτω βρίσκεται η Fjallsarlon Lake. Ήταν η επόμενη μας στάση και είχα διαβάσει ότι εκεί πηγαίνει λιγότερος κόσμος. Η διαδρομή με θέα τον Vatnajökull ήταν γαμάτη!
46.JPG

47.JPG

48.JPG


Φτάσαμε στο πάρκινγκ, που βρίσκεται ψηλότερα σε σχέση με τη λίμνη, και έχει φανταστική πανοραμική θέα! Είχε κόσμο, αλλά πολύ λιγότερο από τη Jökulsárlón. Ξεκινήσαμε να κατεβαίνουμε για να φτάσουμε στην όχθη.
49.JPG


Η Fjallsárlón είναι μια παγετωνική λίμνη, πολύ μικρότερη από τη Jökulsárlón, αλλά πολύ πιο όμορφη κατά την γνώμη μου!!! Στην επιφάνεια της επιπλέουν εκατοντάδες παγόβουνα και όταν έχει καλό καιρό, οι αντανακλάσεις που δημιουργούνται είναι μοναδικές! Και εδώ οι σχηματισμοί και οι χρωματισμοί των πάγων είναι εκπληκτικοί!
50.JPG

51.JPG

52.JPG


Εκεί λοιπόν που είμαστε χαλαροί, βγάζουμε φώτο και απολαμβάνουμε την πανέμορφη θέα, ακούγεται ένας εκκωφαντικός θόρυβος, σαν να είχε πέσει κανονιά (!)….στη πραγματικότητα είχε αποκολληθεί ένα κομμάτι πάγου, δεν κατάλαβα από πιο σημείο ακριβώς, απλώς βλέπαμε κάποια κίνηση των πάγων βαθιά μέσα στη λίμνη, κοντά στο παγετώνα. Άλλο ένα συμβάν που καταγράφηκε ως μοναδικό!!!✌
53.JPG

54.JPG


Συνεχίζεται....
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τρελαίνομαι για παγετώνες και παγόβουνα κ λευκά τοπία:heart::heart::heart: Φοβερές φωτογραφίες!

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω Jökulsárlón και Diamond beach, αν και το ήθελα διακαώς. Τα έχω αφήσει για την επόμενη φορά! Την Fjallsárlón τώρα την έμαθα, μπήκε στη λίστα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Τρελαίνομαι για παγετώνες και παγόβουνα κ λευκά τοπία:heart::heart::heart: Φοβερές φωτογραφίες!

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω Jökulsárlón και Diamond beach, αν και το ήθελα διακαώς. Τα έχω αφήσει για την επόμενη φορά! Την Fjallsárlón τώρα την έμαθα, μπήκε στη λίστα.
Εχει εκδρομη που σε παει ως εκει απο Ρεικιαβικ. Αυτην σκεφτομουν να κλεισουμε.
Δεν ξερω αν θα καταφερω να ταξιδεψω το καλοκαιρι, αλλα δεν με χαλαει που δεν θα δω οσα η @Sassenach77 . Εμενα μ αρεσουν οι χωρες που "α, δεν ειδες τιποτε, εχει ακομη...". Ας εχει να πηγαινουμε.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εχει εκδρομη που σε παει ως εκει απο Ρεικιαβικ. Αυτην σκεφτομουν να κλεισουμε.
Δεν ξερω αν θα καταφερω να ταξιδεψω το καλοκαιρι, αλλα δεν με χαλαει που δεν θα δω οσα η @Sassenach77 . Εμενα μ αρεσουν οι χωρες που "α, δεν ειδες τιποτε, εχει ακομη...". Ας εχει να πηγαινουμε.
Ναι το ξέρω. Είναι αρκετές οι ώρες βέβαια οπότε σίγουρα ειναι μια κάποια ταλαιπωρία για μονοήμερη. Προτίμησα να κάνω άλλα τουρς που είχαν λίγο πιο κοντινά αλλά περισσότερα μέρη μέσα σε μια μέρα. Ιδανικά θέλω να τα ξαναδώ όλα (και να δω και καινούρια μέρη) μόνη μου (χωρίς γκρουπ), με την ησυχία μου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Earth Citizen δεν ξέρω τι ακριβώς έκανες, ούτε έχω μελετήσει ένα ταξίδι στην Ισλανδία χωρίς αυτοκίνητο. Νομίζω όμως οτι στον νότο μπορείς να κάνεις διανυκτερεύσεις διάφορες (πχ στο Vik) έτσι ώστε να δεις μέρη. Υπάρχουν πάντως λεωφορεία που πάνε πχ στο Landmannalaugar, τα είδα με τα μάτια μου. Θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο! :)

Περιμένω @paefstra με γόβα στην Ισλανδία και μετά θα τα έχω δει όλα σε αυτή τη χώρα!!! :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τρελαίνομαι για παγετώνες και παγόβουνα κ λευκά τοπία:heart::heart::heart: Φοβερές φωτογραφίες!
Κι εμείς, γι' αυτό περιμένουμε τη συνέχεια μιας ιστορίας για τα Svalbard, γκουχ-γκουχ.:bleh:

Πέρα από τη πλάκα εντυπωσιάστηκα με τις παγετωνικες λίμνες. Τρομερές εικόνες!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
@Earth Citizen δεν ξέρω τι ακριβώς έκανες, ούτε έχω μελετήσει ένα ταξίδι στην Ισλανδία χωρίς αυτοκίνητο. Νομίζω όμως οτι στον νότο μπορείς να κάνεις διανυκτερεύσεις διάφορες (πχ στο Vik) έτσι ώστε να δεις μέρη. Υπάρχουν πάντως λεωφορεία που πάνε πχ στο Landmannalaugar, τα είδα με τα μάτια μου. Θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο! :)

Περιμένω @paefstra με γόβα στην Ισλανδία και μετά θα τα έχω δει όλα σε αυτή τη χώρα!!! :haha:
Αδικα περιμενω τις συμβουλες για "ελαφρυ μακιγιαζ για παγετωνα" σ αυτη την ιστορια, αυτο μου λες?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πέρα από τη πλάκα εντυπωσιάστηκα με τις παγετωνικες λίμνες. Τρομερές εικόνες!
Εντυπωσιάστηκες! εγώ κατάπια τη γλώσσα μου, τι ήθελα και μίλαγα πριν και εκτέθηκα έτσι, και κανένας δεν μου είπε βγάλε τον σκασμό και περίμενε
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
@Earth Citizen δεν ξέρω τι ακριβώς έκανες, ούτε έχω μελετήσει ένα ταξίδι στην Ισλανδία χωρίς αυτοκίνητο.
Είχα μόνο 4 μέρες και δίστασα να νοικιάσω μόνη μου αυτοκίνητο, κυρίως επειδή φοβόμουν για τις χειμωνιάτικες καιρικές συνθήκες. Οπότε για να κερδίσω χρόνο, έκανα 3 τουρς (golden circle, south shore για τους καταρράκτες/Reynisfjara beach και hiking/ice climbing σε παγετώνα πάλι εκεί στον νότο).

Κι εμείς, γι' αυτό περιμένουμε τη συνέχεια μιας ιστορίας για τα Svalbard, γκουχ-γκουχ.:bleh:
Καθυστερώ γιατί μ' αρέσει να καλλιεργώ ένα κάποιο σασπένς :haha:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εντυπωσιάστηκες! εγώ κατάπια τη γλώσσα μου, τι ήθελα και μίλαγα πριν και εκτέθηκα έτσι, και κανένας δεν μου είπε βγάλε τον σκασμό και περίμενε
Όπα, τι έχουμε εδώ αγαπητέ μου;; Αρχίζεις κι αλλάζεις γνώμη;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom