Ισλανδία H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga…

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εντάξει η ιστορία συνουσιάζει!!! Συνουσιάζει άγρια όμως.

Θα είναι το Checklist μου για φέτος το καλοκαίρι που σκοπέυω να κάνω κάτι παρόμοιο. Μετά το Μάρτη θα ξεκινήσω να ρωτάω πράγματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις και όποτε θέλεις. Χαρά μου να μπορέσω να βοηθήσω!

Μέχρι τότε, ένα ταιριαστό τραγουδάκι...
Όντως! Πολύ ωραίο....👍
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τι διάολο, πόσες φορές θα πάμε ακόμα;;;
Όσες τραβάει η ψυχή μας!!! 😉

Καλά, για την ανάλυση εξόδων κτλ, άστο, δεν θα πω τίποτα. Της εφορίας είσαι, που έλεγαν και στο χωριό μου;;; :)
:haha: :p

Καλά ταξίδια εύχομαι, με αντίστοιχες συγκινήσεις! Αν και η Ισλανδία ανεβάζει πολύ ψηλά τον πήχυ για τους λάτρεις της φύσης και των τοπίων.
Indeed....✌
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Τα εύσημα για την οργάνωση και πραγματοποίηση του ταξιδιού σας αλλά και γι’ αυτό που έχει σημασία για την ταξιδιωτική κοινότητα: την λεπτομερή και με αμεσότητα περιγραφή και τον πλούτο των πληροφοριών.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία, την αναλυτική πληροφόρηση, αλλά και τη τεκμηρίωση στο τέλος. Εμπλουτίζεται ακόμα περισσότερο η ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του φόρουμ με τέτοιες ιστορίες - διαμάντια. :) Ευχομαι ακόμα περισσότερα τέτοια ωραία ταξίδια!

(Τσουχτερή η Ισλανδία, όπως το περίμενα...Αντε όλα τ' αλλα να τα δικαιολογήσω, αλλά και τις μπύρες ρε αθεόφοβοι Ισλανδοί; Τις Μπύρες;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τα εύσημα για την οργάνωση και πραγματοποίηση του ταξιδιού σας αλλά και γι’ αυτό που έχει σημασία για την ταξιδιωτική κοινότητα: την λεπτομερή και με αμεσότητα περιγραφή και τον πλούτο των πληροφοριών.
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Νομίζω οτι αυτός είναι ο πρωταρχικός στόχος για το φόρουμ, να βοηθάμε ο ένας τον άλλον παρέχοντας πληροφορίες. Το να λέμε γενικά οτι κάτι είναι ακριβό ή φθηνό πχ είναι λίγο σχετικό. Ο καθένας θα το κρίνει για τον εαυτό του. Οπότε, παρέθεσα το κόστος και τον χρονικό ορίζοντα του ταξιδιού και ο καθένας μπορεί να κρίνει και να κρατήσει οτι επιθυμεί.

Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία, την αναλυτική πληροφόρηση, αλλά και τη τεκμηρίωση στο τέλος. Εμπλουτίζεται ακόμα περισσότερο η ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του φόρουμ με τέτοιες ιστορίες - διαμάντια. :) Ευχομαι ακόμα περισσότερα τέτοια ωραία ταξίδια!

(Τσουχτερή η Ισλανδία, όπως το περίμενα...Αντε όλα τ' αλλα να τα δικαιολογήσω, αλλά και τις μπύρες ρε αθεόφοβοι Ισλανδοί; Τις Μπύρες;)
Και εγώ ευχαριστώ για την παρέα στην διάρκεια της εξιστόρησης :)

Ακριβές, φθηνές....εγώ τις κατανάλωσαν....ήθελα να το γλεντήσω και το έκανα.-
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Τάνια,ευχαριστούμε πολύ για το νοερό ταξίδι!!!Και εις άλλα με υγεία θα ευχηθώ!!!
Υ.Γ.Μολις συνειδητοποίησα ότι σαν αυριο είχαμε γνωριστεί στην κοπή πίτας στη Θεσσαλονίκη (και με άλλους αγαπητούς συμφορουμιτες!) και μου είχες πει για τα δυο σου απίθανα ταξίδια σε Περού και Ισλανδία,τα οποία έχω και εγώ στα τοπ μου (αλλά μάλλον θα αργήσω να τα κάνω όπως πάει το πράγμα...) Χαίρομαι που πήρα όλες τις εικόνες από την καλογραμμένη ιστορία σου και να είσαι σίγουρη ότι αργά η γρήγορα (αργά βασικά :haha: ) θα σε ακολουθήσω!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τάνια,ευχαριστούμε πολύ για το νοερό ταξίδι!!!Και εις άλλα με υγεία θα ευχηθώ!!!
Υ.Γ.Μολις συνειδητοποίησα ότι σαν αυριο είχαμε γνωριστεί στην κοπή πίτας στη Θεσσαλονίκη (και με άλλους αγαπητούς συμφορουμιτες!) και μου είχες πει για τα δυο σου απίθανα ταξίδια σε Περού και Ισλανδία,τα οποία έχω και εγώ στα τοπ μου (αλλά μάλλον θα αργήσω να τα κάνω όπως πάει το πράγμα...) Χαίρομαι που πήρα όλες τις εικόνες από την καλογραμμένη ιστορία σου και να είσαι σίγουρη ότι αργά η γρήγορα (αργά βασικά :haha: ) θα σε ακολουθήσω!
Σε ευχαριστώ Βίκη! Και εγώ χαίρομαι πολύ που γνώρισα εσένα και τον Γιάννη :) Οι συναντήσεις αυτό το νόημα έχουν για μένα, να γνωρίζουμε κατ' ιδίαν αυτούς με τους οποίους μιλάμε διαδικτυακά (γιατί μόνο κατ' ιδίαν μπορείς να κρίνεις καλύτερα το συνομιλητή σου) και να ανταλλάσσουμε εμπειρίες και ιδέες!
Εύχομαι γρήγορα να κάνουμε όλοι τα ταξίδια που ποθούμε!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@Earth Citizen σου υποσχέθηκα κάποιες φωτογραφίες, όσον αφορά το θέμα της κίνησης και γενικά του κόσμου. Η αλήθεια είναι οτι όταν μπορώ να αποφύγω τον κόσμο στις φωτογραφίες, τον αποφεύγω. Δεν κάνει το ίδιο όμως ο αδερφός μου, που απλά βγάζει φώτο (σπάνια) και αυτές οτι να ναι και όπου να ναι!....οπότε έχω κάποιες φώτο. :lol: Τα υπόλοιπα θα προσπαθήσω να τα περιγράψω με λίγα λόγια.

Την πρώτη μέρα βγαίνοντας απο το Reykjavik. Ήταν μεσημέρι
1.Περίχωρα Ρείκιαβικ προς Glymur.JPG


Η κίνηση στα δυτικά φιόρδ για μένα δεν υφίσταται....το να συναντώ ένα δύο αυτοκίνητα ανα 50χλμ....ε δεν το λες και κίνηση!
3.Δυτικά φιόρδ 1η μέρα.JPG

4.Δυτικά φιόρδ Raudasandur .JPG

8.Sudavik.JPG

9.Δυτικά φιόρδ 2η μέρα.JPG


Στο καταρράκτη Dunjandi, επιστρέφοντας απο το καταρράκτη στο πάρκινγκ είχαν έρθει 3-4 ακόμα αυτοκίνητα.
6.Dunjandi.JPG


Λϊγο πριν φτάσουμε στο Ακουρέιρι
12.Λίγο πριν το Ακουρέιρι.JPG


Στη λίμνη Mivatn, δες κάτω τον δρόμο
13.Myvatn.JPG


Στον Godafoss. Ήταν πρωί
14.Godafoss.JPG


Πηγαίνοντας στο Modhrudalur συναντήσαμε ένα αυτοκίνητο :lol:
15.Modhrudalur.JPG


Στο Egilsstardir (απόγευμα)
16.Egilsstadir.JPG


Στη Jokulsarlon lake (μεσημέρι ήταν)
17.Jokulsarlon Lake.JPG

19.Jokulsarlon Lake.JPG


Εδώ περιμένουμε να ανάψει το πράσινο για να περάσουμε τη γέφυρα εμείς και το αυτοκίνητο μπροστά. Μεγάλο μποτιλιάρισμα κάναμε :haha:
21.Jokulsarlon Lake.JPG


Fjallsarlon lake....αυτοί και κανα 2-3 πιο δεξιά ήμασταν όλοι και όλοι!
22.Fjallsarlon Lake.JPG


Φεύγοντας απο το Vik
23.Vik.JPG


Skogafoss...
25.Skogafoss.JPG


Seljalandfoss...
26.Seljalandfoss.JPG


Στην επιστροφή μας μπαίνοντας στο Reykjavik.......ήταν απόγευμα
27.Reykjavik.JPG


Προσωπικά ζορίστηκα στον Seljalandfoss και πολύ πιο λίγο στον Skogafoss, που πλησιάζαμε μόνο όσοι φορούσαμε αδιάβροχα. Απο μακριά όμως τον Skogafoss δεν μπορούσες να τον βγάλεις χωρίς κόσμο....Και στους δύο καταρράκτες η ώρα ήταν μεσημέρι προς απόγευμα.

Στα λουτρά Myvatn είχε κόσμο, δηλαδή δεν ήμασταν μόνοι μας, αλλά ήταν όμορφα και ήσυχα!!! Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται πχ με τα λουτρά Szechenyi στη Βουδαπέστη που ήμασταν ο ένας πάνω στον άλλον και κάνανε και βουτιές οι άλλοι γύρω μας....άντε να χαλαρώσεις εκεί :mad:

Εύχομαι να κατάφερα να σου απαντήσω :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εύχομαι να κατάφερα να σου απαντήσω :)
Ναιιι, σ ευχαριστώ που με θυμήθηκες :lol:

Για Skogafoss ξέρω από πρώτο-βρεγμένο- χέρι!!! Αλλά τα κατάφερα και έχω φωτό που είμαι μόνη μου, από κοντά.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αλλά τα κατάφερα και έχω φωτό που είμαι μόνη μου, από κοντά.
Κι εγώ, τα κατάφερα στο φώτοσοπ μια χαρά, εξαφάνισα καμία εικοσαριά περίεργους :xalara:
Ενώ στον άλλον μέσα στη σπηλιά, κόντεψε να καεί η μηχανή από τα νερά.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom