Hellenic Imperial Airways HELLENIC IMPERIAL AIRWAYS

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μην κολλάς εκεί.. Δεν θυμάσαι η Olympic Air τι απαράδεκτο διαφημιστικό σποτ είχε φτιάξει όταν ξεκινούσε;
Χάλια χάλια!! Απαίσιο! :bleh: Πολύ καλύτερο της Imperial!!
Χειροτερη απ'αυτο;;;


Υπερβαλεις νομιζω. :haha:
 
Last edited by a moderator:

panspiridon

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά, αρχικά καλώς σας βρήκα γιατί είμαι καινούργιος στο site!

Θα ήθελα να σας πω πως έχω κλείσει 3 εισητήρια για Λονδίνο στις 6 Ιουλίου με επιστροφή στις 10! Μετά απο τα σχόλια σας εδώ θεώρησα σωστό ότι πρέπει να πάρω τηλέφωνο στα γραφεία τους προκειμένου να μάθω εάν υπάρχει περίπτωση ακύρωσης! Μου απάντησαν λοιπόν κατηγοριματικά ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση ακύρωσης!Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα μείνω με τα εισητήρια στο χέρι!!:roll:
 

alaniaris

Member
Μηνύματα
58
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη και Ινδονησία
Παιδιά, αρχικά καλώς σας βρήκα γιατί είμαι καινούργιος στο site!

Θα ήθελα να σας πω πως έχω κλείσει 3 εισητήρια για Λονδίνο στις 6 Ιουλίου με επιστροφή στις 10! Μετά απο τα σχόλια σας εδώ θεώρησα σωστό ότι πρέπει να πάρω τηλέφωνο στα γραφεία τους προκειμένου να μάθω εάν υπάρχει περίπτωση ακύρωσης! Μου απάντησαν λοιπόν κατηγοριματικά ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση ακύρωσης!Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα μείνω με τα εισητήρια στο χέρι!!:roll:
Έχω κλείσει κι εγώ. Και στην αρχή να σου πω την αλήθεια είχα τρομάξει λίγο με αυτά που διάβαζα. Άλλα τελικά, φαίνεται πως όλα είναι καλά. Έχω ρωτήσει γνωστό μου που δουλεύει σε μεγάλο ταξιδιωτικό γραφείο και με επιβεβαίωσε τουλάχιστον για Λονδίνο οι πτήσεις θα πραγματοποιούνται για όλο το καλοκαίρι. Όπως με έχουν επιβεβαιώσει και απο την airtickets. Οπότε no worries αν θες την άποψη μου.
 

alaniaris

Member
Μηνύματα
58
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη και Ινδονησία
Και κάτι λίγο *offtopic* έτσι μιας και πιάσαμε τις διαφημίσεις.
Σποτάκι τρελό, καλογυρισμένο, και όπως φαίνεται πανάκριβη παραγωγή απ'την Alitalia. :D
 
Last edited by a moderator:

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Ξεκίνησαν και πάλι οι απευθείας πτήσεις Αθήνα-Νέα Υόρκη

Έπειτα από δύο χρόνια που σταμάτησαν οι απευθείας πτήσεις για Νέα Υόρκη από την Ολυμπιακή, η εταιρεία Hellenic Imperial Airways πραγματοποίσης χθες την πρώτη της πτήση Αθήνα-Νέα Υόρκη. Το αεροπλάνο Μπόινγκ 747 (τζάμπο) έφτασε στο αεροδρόμιο Κένεντι στις 9:20 το βράδυ (τοπική ώρα), δέκα λεπτά νωρίτερα από την προγραμματισμένη ώρα άφιξής του. Υστερα από δυο ώρες, αναμενόταν να αναχωρήσει, επιστρέφοντας στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος».
Η εταιρεία ξεκινάει με τέσσερις πτήσεις την εβδομάδα, ενώ, αν υπάρξει ανάλογη ζήτηση, ενδέχεται να καθιερωθεί και καθημερνή πτήση Αθήνα-Νέα Υόρκη απευθείας, σύμφωνα με σηλώσεις στο ΑΠΕ-ΜΠΕ του γενικού διευθυντή της εταιρείας, Κώστα Μαυρίκη. Ο Κ. Μαυρίκης, ο οποίος διετέλεσε γενικός διευθυντής της Ολυμπιακής πριν ιδιωτικοποιηθεί, ενώ υπηρέτησε και διευθυντής της εταιρείας στη Νέα Υόρκη, αναφέρει ότι για τη συγκεκριμένη πτήση θα πετούν Airbus 340, κατασκευής από 2001 μέχρι 2003. Επειδή όμως υπήρξε κάποια καθυστέρηση στην παράδοση, θα χρησιμοποιηθούν σε μια με δυο βδομάδες, σημειώνοντας παράλληλα ότι, επειδή "κάθε επιβάτης δίνει προτεραιότητα στην ασφάλεια των πτήσεων, φροντίσαμε να εξασφαλίσουμε έμπειρους πιλότους, μηχανικούς και μέλη πληρώματος. Οι περισσότεροι προέρχονται από την παλαιά Ολυμπιακή. Επίσης, τα εισιτήριά μας είναι πιο φθηνά. Τα τελευταία δυο χρόνια, λόγω έλλειψης ανταγωνισμού, οι τιμές είχαν ανεβεί πολύ".

Περιφερειακός διευθυντής της εταιρείας για τις Ηνωμένες Πολιτείες είναι ο Γιώργος Κεσσανής.
Οι τέσσερις πτήσεις της εβδομάδας έχουν προγραμματιστεί για Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή και Σάββατο. Η αναχώρηση της πτήσης από Αθήνα θα γίνεται στις 5:30 το απόγευμα και η ώρα άφιξης στο αεροδρόμιο Κένεντι θα είναι στις 9:30 το βράδυ (τοπική ώρα). Από τη Νέα Υόρκη θα αναχωρεί στις 11:30 το βράδυ (τοπική ώρα) και θα φθάνει στο "Ελευθέριος Βενιζέλος" στις 5:00 το απόγευμα.



πηγή: Ξεκίνησαν και πάλι οι απευθείας πτήσεις Αθήνα-Νέα Υόρκη | Άρθρα | Ελευθεροτυπία
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου; Και τη λέω επειδή έχουμε 25/6. Λοιπόν επειδή κι εγώ σήμερα (ξανα)έκλεισα εισιτήρια για Λονδίνο, την είδα στις κρατήσεις και την απέφυγα λόγω της κατάστασης της χώρας. Ισως φοβάμαι, πολύ, δεν ξέρω, αλλά έτσι όπως είμαστε δεν αποκλείω κατάρρευση των ελληνικών εταιρειών. Βέβαια φαντάζομαι ότι σε περίπτωση χρεοκοπίας θα μεριμνήσουν αλλά ίσως να σημαίνει μια ταλαιπωρία (αναμονές κλπ). Μπορεί να λέω και χαζά!
 

alaniaris

Member
Μηνύματα
58
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη και Ινδονησία
Αν πτωχεύσει η χώρα, πίστεψε με θα έχουμε όλοι πολύ σοβαρότερα προβλήματα να μας απασχολήσουν απο αν θα χάσουμε 2 εισιτήρια για το Λονδίνο.. Βλ. κατάρευση του τραπεζικού συστήματος, έξοδος απο το ευρώ και υποτίμιση του νέου νομίσματος κατά πολύ, καλπάζων πληθωρισμός κλπ. Oπότε, αν είναι το μόνο πρόβλημα σου αυτό, μπορείς να το ξεπεράσεις πιστεύω.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Εγω προσπαθω να καταλαβω πως και τους ηλθε σε αυτη τη χειριστη για μικρες (ποσο μαλλον για μεγαλες) επενδυσεις χρονικη περιοδο να μπουν στο παιχνιδι. Μιλαμε οτι Α3 και ΟΑ προσπαθουν οπως μπορουν να αντεξουν τη κατασταση και ο αλλος αποφασιζει να πεταξει στα περατα της Γης. Τρια σεναρια υπαρχουν:

α. Ειδε το κενο προς ΝΥ, Καναδα κλπ και σου λεει θα παιζω μονος μου με τους ομογενεις που θελουν να ελθουν Ελλαδα
β. Ισως πηρε σε καλη τιμη (???) τα αεροσκαφη της τεως ΟΑ που ηταν στα αχριαστα και σου λεει με καποιες στρατηγικες πτησεις στο εξωτερικο (αφου στο εσωτερικο δεν υπαρχει χωρος για τριτο παικτη) μπορει να μπω απο το πουθενα στο παιχνιδι
γ. Η αποψη που υποστηριζουν οι περισσοτεροι ( ο Traveller το εχει πει εδω και 2 χρονια): " που πας ρε καραμητρο?"

Προσωπικα και εγω κλεινω προς το γ αν και πιστευω οτι για 1-2 μηνες θα καταφερει να εχει καλο ποσοστο πληρότητας. Παντως δεν ψηνομαι για κρατηση πριν περασουν 18 μηνες.
Ειδωμεν...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.358
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom