Δανία Νορβηγία Σουηδία Φινλανδία Interrail Σκανδιναβία

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aναφέρομαι σε δρομολόγια τραίνων με 25e... άρα αν ξέρεις που και πότε θα πας, δεν υπάρχει νόημα να βγάλεις Interail κάρτα που κοστίζει απ'ότι βλέπω πάνω από 200 ευρώ.

Μπορείς να πάρεις πτήση της Norwegian από Μπέργκεν για Τρόντχαιμ με 50e, από εκεί να συνεχίσεις με τραίνο των 25e για Μπόντο και στο τέλος άλλα 50e για πτήση της Wideroe για Nάρβικ. Οπότε, πάλι θα πληρώσεις ~120e για Νάρβικ, αλλά ούτε στο Όσλο θα επιστρέψεις και θα δεις και το Τρόντχαιμ και το Μπόντο.

620e για κάρτες Interail είναι πολλά χρήματα πάντως.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.062
Likes
1.612
Να συμφωνήσω με τον North ότι για Νορβηγία με έγκαιρο προγραμματισμό (3 μήνες πριν) μπορείς να κλείσεις όλες τις μακρινές διαδρομές με τρένο στις 199 κορόνες (~25?) ή 299 κορόνες (~38?). Το εισιτήριο λέγεται minipris και το μόνο μειονέκτημα: δεν μπορείς να βγεις εκτός προγράμματος, τα εισιτήρια δεν αλλάζονται και δεν επιστρέφονται.
Ρωτάς για Μπόντο (Bodø, Μπόντε το λένε οι ελληνικοί χάρτες). Από Τρόντχαϊμ είναι 10 ώρες περίπου, το κανονικό εισιτήριο έχει 982 κορόνες (~125?). Εννοείται ότι πρέπει να έχεις το νου σου στο site της nsb για να κλείσεις εγκαίρως το εισιτήριο των 199 κορόνων. Τώρα πώς θα φτάσεις Τρόντχαϊμ: Από 'Οσλο με τρένο είναι 6,5 ώρες, αλλά υπάρχει και η εναλλακτική της Norwegian, με κόστος 52? περίπου, αν κλείσεις εγκαίρως.
Πάντως, αφού θα πας Μπέργκεν και Φλομ, θα σου πρότεινα την εξής διαδρομή:
Όσλο - Myrdal, Myrdal - Flåm μετ' επιστροφής, Myrdal - Bergen. Από Μπέργκεν πετάς με Norwegian ή SAS για Τρόντχαϊμ, απ' όπου συνεχίζεις το σιδηροδρομικό ταξίδι σου, έχοντας κερδίσει αρκετό χρόνο. Δεν αξίζει δηλαδή κατά τη γνώμη μου να επιστρέψεις Όσλο, και από εκεί να πάρεις νέο τρένο για Τρόντχαϊμ (άλλες 6,5-7 ώρες), ενώ και οικονομικά θα βγεις κερδισμένη. Εκτός βέβαια αν έχεις λόξα με το σιδηροδρομικό ταξίδι, που είναι αρκετοί αυτοί που έχουνε.

Επίσης για να δεις λίγο από τα φιορδς, σου έχω εναλλακτική στην προηγούμενη διαδρομή, απλά το κόστος ανεβαίνει - αλλά μάλλον αξίζει. Στο Myrdal παίρνεις το τρένο για Flåm, από εκεί με καράβι πας Gudvangen απολαμβάνοντας το Nærøyfjord, συνεχίζεις με λεωφορείο ως το Voss, όπου και ξαναπαίρνεις το τρένο ως το Μπέργκεν (εναλλακτικά συνεχίζεις με το ίδιο λεωφορείο ως το Μπέργκεν). Αυτό το κομμάτι το κάνουν χιλιάδες τουρίστες κάθε χρόνο ως μέρος του Norway in a nutshell tour. Πληροφορίες για κόστος πλοίου εδώ: Fjord1 Engelsk - Mainmenu / Tourist routes / Tourist routes boat / Fl

Edit: με προλάβατε μέχρι να ολοκληρώσω την απάντηση!
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
North έχουμε να κάνουμε κι άλλες διαδρομές... αν τις βάλω να τις υπολογίσω σίγουρα περνώ τα 600 ευρώ και στην κατάσταση που είμαστε δεν μας παίρνει... 620 είναι πολλά αλλά και το ταξίδι είναι πολλά μίλια
ενα αερόπλανο να το πληρώσουμε για Trondheim 50-60 ευρώ αλλά έχουμε πολλές διαδρομές στις ράγες, δες το πρώτο ποστ μου

ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια κι αν έχεις κι άλλες ιδέες πες μας
η ιδέα για αεροπλάνο bergen trondheim ειναι πολύ καλή και θα το κάνουμε
το βρήκα γυρω 50 κάτι ευρώ :clap:

edit
αν και αδιάφορος πολύ ενδιαφέρον το ποστ σου :p
ναι έτσι ακριβώς σκεφτόμαστε να το κάνουμε το κομματι flaam bergen
τώρα για τις άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες θα το ψάξουμε
δεν κλείσαμε ακόμα το ιντερέιλ
το μόνο που κλείσαμε είναι το εισιτηριο για γκετεμπόρι 1/8-27/8
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα. 620ε το ατομο κανει το ιντερειλ?Αν ναι ακομα και για adults μου ακουγονται πολλα.Τωρα διαβασα πιο πανω οτι 620 για καρτες και οχι καρτα. Ουφ ησυχασα...
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα. 620ε το ατομο κανει το ιντερειλ?Αν ναι ακομα και για adults μου ακουγονται πολλα.Τωρα διαβασα πιο πανω οτι 620 για καρτες και οχι καρτα. Ουφ ησυχασα...
Κι όμως τόσο κάνει για 30 ημέρες για έναν ενήλικα. Δες εδώ
Αλλά μετά τις πληροφορίες των παιδιών πιο πάνω για τα minipris αλλάζει το σχέδιο :D
μάλλον θα πάρω αυτή "10 days within 22 days:369 ευρω".
Δηλ θα δώσω 369+100(μεταφορέςστην Νορβηγια):469
Δε νομίζω να χρησιμοποιήσουμε στη συνέχεια, τα τρενα περισσότερο από δέκα μέρες. Αλλά κι αν αυτό ακόμα συμβεί θα ψάξω να βρω τρένα και στις άλλες χώρες με έκπτωση.
Ευχαριστώ παιδιά, πολύ με βοηθήσατε.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Συνοψίζοντας...
Μένουμε Γκετεμποργκ μια μέρα και παίρνουμε τρενάκι για Οσλο, εδώ μένουμε 3 μέρες (2 διανυκτερεύσεις σε χόστελ) και φεύγουμε ενεργοποιώντας το ιντερέιλ για Myrdal έτσι ώστε να έχουμε την έκπτωση για το Flaam και το φέρι μετά για Μπέργκεν
Εδώ κάνουμε μια διανυκτέρευση Μπέργκεν ή Φλαμ.
Παίρνουμε αεροπλάνo για Trondheim και απο εκεί ταξιδεύουμε χωρίς ιντερέιλ για Μπόντε.
Παίρνουμε το φέρι για Moskenes και μετά με λεωφορείο για Νάρβικ.
Μάλλον την λήξαμε την Νορβηγία με μια μέρα μόνο ιντερέιλ
Που προτείνετε διανυκτέρευση... Μπόντε ή Νάρβικ;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αυτά που σου λέει ο adiaforos είναι σωστά ειδικά για το νότιο κομμάτι.
Όταν θα πας από Trondheim για Bodo, θα περάσετε δίπλα από τις πυραμίδες με την υδρόγειο που σηματοδοτούν τον Αρκτικό Κύκλο. Εκεί το τρένο σφυρίζει για να ειδοποιήσει τους επιβάτες.
Από Bodo για Narvik, παίρνεις λεωφορείο και περνάς 2 φιορδ μέχρι να φτάσεις.
Από κει και πέρα αρχίζουν τα ωραία: παίρνεις το τρένο για Kiruna της Σουηδίας και κατεβαίνεις στο Abisko. Ένας σταθμός στο πουθενά, που εξυπηρετεί το ομώνυμο εθνικό πάρκο. Εκεί μπορείς να μείνεις από 1 μέρα μέχρι 10. Κατασκηνώνεις ή μένεις σε καλύβες. Περπάτημα σε αρκτική τούνδρα με τάρανδους, αρκούδες (σπάνια τις βλέπεις και άλλα αρκτικά ζώα) Φύση καταπληκτική, αλλά και άγρια - χρει΄'αζεται προσοχή και προετοιμασία, γιατί έχουν χαθεί άνθρωποι.
Από το Abisko, μπορείς να πας και στο εθνικό πάρκο Vadvedjoka, που είναι το πιο απομονωμένο και πιο άγριο όλης της Σκανδιναβίας.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους φυσιολάτρες.
Εγώ έμεινα 4 βραδιές στο ένα και 3 στο άλλο, δεν αντέξαμε παραπάνω, γιατί έριχνε χιονόνερο κάθε μέρα και ήταν Ιούλιος. Επίσης έκανε συνέχεια μέρα, δεν σκοτείνιαζε καθόλου.
Αν πας Ροβανιέμι, αξίζει να κάνεις παράκαμψη ( θα σου πάρει 4 μέρες πήγαινε - έλα με διανυκτέρευση στο Karasjok) μέχρι το Βόρειο Ακρωτήριο. Η εμπειρία δεν περιγράφεται.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Αυτά που σου λέει ο adiaforos είναι σωστά ειδικά για το νότιο κομμάτι.
Όταν θα πας από Trondheim για Bodo, θα περάσετε δίπλα από τις πυραμίδες με την υδρόγειο που σηματοδοτούν τον Αρκτικό Κύκλο. Εκεί το τρένο σφυρίζει για να ειδοποιήσει τους επιβάτες. Από Bodo για Narvik, παίρνεις λεωφορείο και περνάς 2 φιορδ μέχρι να φτάσεις.
Θα πάρουμε φέρι για Moskenes με 18 ευρω θα πάμε στο Svolvaer με λεωφορείο και θα συνεχίσουμε για Narvik.


Από κει και πέρα αρχίζουν τα ωραία: παίρνεις το τρένο για Kiruna της Σουηδίας και κατεβαίνεις στο Abisko. Ένας σταθμός στο πουθενά, που εξυπηρετεί το ομώνυμο εθνικό πάρκο. Εκεί μπορείς να μείνεις από 1 μέρα μέχρι 10. Κατασκηνώνεις ή μένεις σε καλύβες. Περπάτημα σε αρκτική τούνδρα με τάρανδους, αρκούδες (σπάνια τις βλέπεις και άλλα αρκτικά ζώα) Φύση καταπληκτική, αλλά και άγρια - χρει΄'αζεται προσοχή και προετοιμασία, γιατί έχουν χαθεί άνθρωποι.
Από το Abisko, μπορείς να πας και στο εθνικό πάρκο Vadvedjoka, που είναι το πιο απομονωμένο και πιο άγριο όλης της Σκανδιναβίας.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους φυσιολάτρες.
Εγώ έμεινα 4 βραδιές στο ένα και 3 στο άλλο, δεν αντέξαμε παραπάνω, γιατί έριχνε χιονόνερο κάθε μέρα και ήταν Ιούλιος. Επίσης έκανε συνέχεια μέρα, δεν σκοτείνιαζε καθόλου.
Αν πας Ροβανιέμι, αξίζει να κάνεις παράκαμψη ( θα σου πάρει 4 μέρες πήγαινε - έλα με διανυκτέρευση στο Karasjok) μέχρι το Βόρειο Ακρωτήριο. Η εμπειρία δεν περιγράφεται.
Ναι σίγουρα θα πάμε στο Abisko στο πάρκο όπου σκεφτόμαστε να κάνουμε καμπιγκ (αν τελικά καταλήξουμε να πάρουμε και σκηνή, υπάρχει ένας προβληματισμός εδώ, αρκετό βάρος κλπ)
Και για το Βόρειο Ακρωτήριο προβληματιζόμαστε... δεν ξέρω αν μας φτάνουν οι μέρες γιατί θελω να δώσω μέρες και στις λίμνες στη Φιλανδία (δικό μου κόλημα αυτό). Θα δούμε το πάω σιγά σιγά ακόμα δεν έχω καταλήξει, είμαι Lofoten και είμαι καλα :D

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες παιδιά!

btw traveladdict πωπω είδα το χάρτη σου μόλις
έπαθα πλάκα
άντε να τον πορτοκαλιάσεις όλο!!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Να είσαι προετοιμασμένη για τρελά σμήνη εκατομμυρίων κουνουπιών παντού πάνω από τον Αρκτικό Κύκλο, ιδιαίτερα μέσα στα πάρκα. Χρειάζεσαι ισχυρό εντομοαπωθητικό και κλειστά ρούχα, και καπελάκι με διχτάκι μπροστά στο πρόσωπο.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
ας μιλήσουμε και για θερμοκρασίες, ένδυση κλπ
τι θερμοκρασίες παίζουν εκεί πάνω;
φαντάζομαι κάτω από δέκα βαθμούς
οπότε το φουτεράκι είναι απαραίτητο όπως και το αδιάβροχο ε;
και παπούτσια κλειστά εννοείται
καλά ο υπνόσακος μου είναι για χαμηλές θερμοκρασίες και η σκηνή ορειβατική
τώρα για καπελάκι με διχτάκι χαχαχα δε με βλέπω
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
ψάχνω αεροπορικό εισιτήριο από Bergen για Bodoe και βρίσκω ένα σαιτ που έχει τα πιο φθηνά.. αλλά δεν το έχω "ξαναπαίξει"
είναι αυτό:Cheap flights, hotels and package holidays eDreams
τι λέτε για το συγκεκριμένο;
μου βγάζει για 7/8 το εισιτήριο στα 75 ευρώ τη στιγμη που σε άλλα σάιτ δεν το βρίσκω λιγότερο από 130 με στάση βέβαια...
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
τα φώτα σας πληζ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.580
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom