Δανία Νορβηγία Σουηδία Φινλανδία Interrail Σκανδιναβία

cess

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
σε ευχαριστω adiafore

Την ειδα τη διαδρομη(norway in a nutshell) αλλα σκεφτομαι να τη κανουμε απο μονοι μας που θα βγει πιο φθηνα. Οταν κλεινεις εισητηρια με το τρενο μπορεις να το παραλαβεις on board απο ολους τους σταθμους?Και πως γινεται, με επιδειξη της ταυτοτητας π.χ.?Μηπως ξερεις αν περναει καραβι απο Bodo για Moskenes το σεπτεμβριο?
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Γεια σας. Σκεφτομαστε με τη γυναικα μου να παμε εξαημερο του μελιτος στη νορβηγια και λεμε να κανουμε κατι παρομοιο με τη ροσιναντε, αλλα οι μερες νομιζω ειναι λιγες. Φτανουμε οσλο (rygge) 30 αυγουστου 14.00 και αναχωρουμε 6 σεπτεμβριου 06.00 παλι απο rygge και θα θελαμε να μας βοηθησει καποιος με το προγραμμα...
Λοιπον, μολις φτασουμε rygge λεμε να παρουμε τρενο και να παμε κατευθειαν φλααμ.
1ον φευγει τρενο απο αεροδρομιο για φλαμ?
2ον στη διαδρομη αυτη περναει απο myrdal για flaam (flamsbanen, γραφικη διαδρομη) ή πρεπει να παω myrdal και να παρω αλλο τρενο για flaam?
ναι παιρνεις αλλο τρενο δες εδω περισσοτερα: Flaam, Flam, Flεm Norway - More about Flm
3ον αφου θα ξεκινησουμε σιγουρα με τρενο μετα τις 14.00 απο οσλο, πρεπει να διανυκτερευσουμε καπου (και που προτεινετε) και να συνεχισουμε την αλλη μερα, αφου λογικα δε θα βλεπουμε τιποτα απο τα παραθυρα του τρενου?
εμεις σχεδιαζουμε να φυγουμε νωρις το πρωι και να μεινουμε ενα βραδυ στο flaam αλλα με σκηνη
4ον το καραβακι φευγει απο flaam για bergen, ή πρεπει να γυρισουμε myrdal και να παρουμε απο κει το καραβακι?
5ον το καραβακι παει bergen ή πρεπει να αλλαξω μεταφορικο μεσο?
οπως σωστα σου ειπε και ο adiaforos σε παει το καραβι στο μπεργκεν
6ον αν διανυκτερευσουμε καπου εκει(flaam, myrdal κ.τ.λ. 30 αυγουστου) και 31 συνεχισουμε το tour,τι ωρα περιπου θα ειμαστε περιπου στο bergen και ποσο του μηνος?
δες τα δρομολογια εδω www.fjord1.no
7ον τι να κλεισω απο ολα αυτα(τρενα, καραβακια) και πως?
8ον μηπως μας συμφερει τη μερα που θα φτασουμε οσλο απο Ελλαδα να παμε κατευθειαν bergen με αεροπλανο να μεινουμε 1 βραδια εκει και να κανουμε απο κει αυτη τη διαδρομη(flaam, myrdal κ.τ.λ.) και να συνεχισουμε για trondheim και απο κει με αεροπλανο για bodo?-αν ναι με ποιο τροπο(τι μεταφορικα μεσα θα παρουμε και με ποια σειρα απο bergen μεχρι το trondheim-καραβακια,τρενα κ.τ.λ.) ?
η γνωμη μου ειναι πως ειναι πολλα αυτα που θελετε να κανετε σε εξι μερες, αλλα αν οντως μπορειτε -νεα παιδια ειστε- παρε καλυτερα αεροπλανο απο μπεργκεν για μποντο η τιμη που βρηκαμε εμεις ηταν πολυ καλη γυρω στα 80 ευρω, δες πιο πανω μας συμβουλεψε ο αδιαφορος για εταιρειες γιατι ειμαστε και ασχετες
9ον μετα τη περιπτωση (6ον) να διανυκτερευσουμε 1 βραδια bergen 31 αυγουστου προς 1 σεπτεμβριου και μετα να παρουμε αεροπλανο για bodo,
10ον μηπως ειναι καλυτερα να διανυκερευσουμε 2 βραδιες στο bergen και να φυγουμε 2 σεπτεμβριου πρωι για bodo και απο κει να περασουμε με καραβακι στο moskenes και να μεινουμε στο χωριο hamnoya μεχρι τις 4 σεπτεμβριου?
11ον θα καταφερουμε να ξεκινησουμε 2 σεπτεμβριου απο bergen και να ειμαστε την ιδια μερα στο hamnoya?
ομορφο ακουγεται αλλα δυσκολο το κοβω, νομιζω φερι για μοσκενες εχει νωρις το πρωι και σιγουρα παιζει και σεπτεμβρη
12ον υπαρχουν καραβακια απο bodo για moskenes το σεπτεμβριο? εψαξα και νομιζω οτι εχουν μεχρι 28 αυγουστου.... αν υπαρχει πρεπει να κλεισω? πως αλλιως θα καταφερουμε να παμε στο hamnoya και να ειμαι εκει 2 σεπτεμβριου ξεκινωντας την ιδια μερα απο bergen?
13ον απο bodo να νοικιασω αυτοκινητο?
14ον 4 σεπτεμβριου να φυγουμε απο hamnoya για bodo και απο κει με αεροπλανο για οσλο? θα ειμαστε οσλο την ιδια μερα? 15ον ή απο hamnoya να παμε leknes (και αν εχουμε νοικιασει αυτοκινητο απο bodo τι θα το κανουμε?) και απο κει με αεροπλανο για οσλο, αλλα νομιζω απο κει το αεροπλανο ειναι ακριβα.
15ον τωρα ειναι ευκολο, μενουμε στο οσλο μεχρι το πρωι της 6ης σεπτεμβριου που θα φυγουμε.
16ον ποσο θα κοστισουν περιπου τα μεταφορικα απο ολο αυτο το tour?
17oν θα τσαντιστει η γυναικα μου, γιατι θα νομιζει οτι δεν κανουμε ταξιδι του μελιτος αλλα οτι με κυνηγαει η αστυνομια.
18ον μηπως να παμε σε 1 ταξιδιωτικο γραφειο κ να τους πουμε ολα αυτα κ αυτοι να μπουν στο ιντερνετ και να κλεισουν?
19ον μηπως να παμε στο χωριο μου?
20ον θελω βοηθεια για το που να μεινουμε οσο το δυνατον φθηνοτερα εκτος απο το hamnoya βρηκα δικλινο με 50 ευρω τη βραδια
21ον παιδια βοηθηστε μας
22ον Rosante καλο ταξιδι να εχετε
23ον Ευχαριστουμε και ελπιζω να μη σας μπερδεψα
θα σου προτεινα για να μην ξεκινησεις ασχημα με την συμβια χαχαχα να περιοριστειτε στο μπεργκεν φλααμ κλπ ειναι πανεμορφα κι εκει και να δειτε και το οσλο κι αυτο λενε πως ειναι ομορφο κι αλλη χρονια συνδιαζετε μια σουηδια απο κατω μεχρι πανω και πετιεσαι και στο ναρβικ κανοντας το ταξιδακι μεχρι το moskenes
οπως και αν το σχεδιασετε καλα να περασετε παιδια
ευχαριστω και για τις ευχες!
περιμενω να μου πεις τελικα τι κανατε και εντυπωσεις φωτο κλπ :clap:
 
Last edited by a moderator:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Την ειδα τη διαδρομη(norway in a nutshell) αλλα σκεφτομαι να τη κανουμε απο μονοι μας που θα βγει πιο φθηνα. Οταν κλεινεις εισητηρια με το τρενο μπορεις να το παραλαβεις on board απο ολους τους σταθμους?Και πως γινεται, με επιδειξη της ταυτοτητας π.χ.?Μηπως ξερεις αν περναει καραβι απο Bodo για Moskenes το σεπτεμβριο?

Η διαδρομή βγαίνει μία η άλλη με κανονικούς ναύλους, εκτός αν δικαιούσαι έκπτωση (π.χ. φοιτητικό), ή αν έχεις κλείσει εισιτήριο mini-pris στο τρένο. Τότε ναι, συμφέρει. Ή αν βέβαια θέλεις να ακολουθήσεις δική σου διαδρομή.
Εισιτήριο για το τρένο μπορείς να αγοράσεις online στο nsb.no, και τσεκάρεις την επιλογή παραλαβή του εισιτηρίου από τον εισπράκτορα (εκτός ίσως από τη διαδρομή myrdal-flaam που είναι ειδική διαδρομή και δεν είναι αριθμημένες οι θέσεις). Επιδεικνύεις στον ελεγκτή την εκτύπωση της κράτησης.

Για Bodo - Moskenes δεν γνωρίζω.
 

splusm

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Wild Africa/ C. America
Αρχικα Γεια σας απο ενα καινουριο μελος.

Μετα απο χρονια καλοκαιρινων διακοπων σε ελληνικα νησια σκεφτηκαμε με ενα φιλο μου
να κανουμε κατι διαφορετικο φετος , και αποφασισαμε ενα ταξιδι interrail.
(Περιττο να πω οτι με το global pass εχεις τοσες επιλογες που καταντα υπερβολικα δυσκολο
να αποφασισεις που θα πας..)

Μετα λοιπον απο ενα μηνα σκεψεων και αλλαγων προορισμων σχεδον καθημερινα τελικα κλεισαμε πτηση για Στοκχολμη με σκοπο μεσα σε 22 μερες να δουμε τη Σκανδιναβια κ να κατηφορισουμε σιγα σιγα προς ελλαδα .

Εδω αρχιζουν τα δυσκολα.
1η σκεψη ειναι να κανουμε το γυρο και να ταξιδεψουμε εκτεταμενα στον μακρινο αυτο τοπο , οπου γυρο εννοω Στοκχολμη – Ελσινκι – βορεια προς Ναρβικ- κατεβασμα με inlandsbana εως ostersund- trondheim-bergen -oslo- κοπενχαγη – κ κατω. Πανω κατω δηλαδη στα ιδια μερη με την rosinante αλλα αντιθετα.

2η σκεψη ειναι να δουμε τα βασικα , Στοκχολμη – Οσλο – Μπεργκεν – Κοπενχαγη και να ξοδεψουμε τον υπολοιπο χρονο σε πιο θερμα κλιματα.. πχ . Γαλλια κλπ μεχρι την επιστροφη μας.


Τι πιστευετε ; Αξιζει ο (αρκτικος) κυκλος αυτος της σκανδιναβιας ή αρκει να δεις τα νοτια και να
πας μετα σε πιο “καλοκαιρινες” χωρες ;

Προς το παρων κλινω προς την πρωτη σκεψη, γι' αυτο και θα ηθελα οπιαδηποτε συμβουλη ή βοηθεια θα μπορουσατε να δωσετε για τα συγκεκριμενα μερη ή καποια αλλα που πρεπει να τα δουμε οπωσδηποτε πχ. Φινλανδια δεν ξερω καθολου που αξιζει να πας.
Για διαμονη ενεκα των υψηλων τιμων γενικα σκεφτομαστε κυριως camping ( οχι μονο γι' αυτο ,αλλα και λογω του υπεροχου τοπιου ) , υπνος σε νυχτερινα τρενα , και σε ειδικες περιπτωσεις hostel.

Επισης για το abisko δε βρισκω πληροφοριες , μηπως μπορειτε να πειτε λιγο πιο αναλυτικα τι παιζει εκει;

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια γιατι εχω πελαγωσει ολιγον με ολα αυτα.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Αρχικα Γεια σας απο ενα καινουριο μελος.

Μετα απο χρονια καλοκαιρινων διακοπων σε ελληνικα νησια σκεφτηκαμε με ενα φιλο μου
να κανουμε κατι διαφορετικο φετος , και αποφασισαμε ενα ταξιδι interrail.
(Περιττο να πω οτι με το global pass εχεις τοσες επιλογες που καταντα υπερβολικα δυσκολο
να αποφασισεις που θα πας..)

Μετα λοιπον απο ενα μηνα σκεψεων και αλλαγων προορισμων σχεδον καθημερινα τελικα κλεισαμε πτηση για Στοκχολμη με σκοπο μεσα σε 22 μερες να δουμε τη Σκανδιναβια κ να κατηφορισουμε σιγα σιγα προς ελλαδα .

Εδω αρχιζουν τα δυσκολα.
1η σκεψη ειναι να κανουμε το γυρο και να ταξιδεψουμε εκτεταμενα στον μακρινο αυτο τοπο , οπου γυρο εννοω Στοκχολμη – Ελσινκι – βορεια προς Ναρβικ- κατεβασμα με inlandsbana εως ostersund- trondheim-bergen -oslo- κοπενχαγη – κ κατω. Πανω κατω δηλαδη στα ιδια μερη με την rosinante αλλα αντιθετα.

2η σκεψη ειναι να δουμε τα βασικα , Στοκχολμη – Οσλο – Μπεργκεν – Κοπενχαγη και να ξοδεψουμε τον υπολοιπο χρονο σε πιο θερμα κλιματα.. πχ . Γαλλια κλπ μεχρι την επιστροφη μας.


Τι πιστευετε ; Αξιζει ο (αρκτικος) κυκλος αυτος της σκανδιναβιας ή αρκει να δεις τα νοτια και να
πας μετα σε πιο “καλοκαιρινες” χωρες ;

Προς το παρων κλινω προς την πρωτη σκεψη, γι' αυτο και θα ηθελα οπιαδηποτε συμβουλη ή βοηθεια θα μπορουσατε να δωσετε για τα συγκεκριμενα μερη ή καποια αλλα που πρεπει να τα δουμε οπωσδηποτε πχ. Φινλανδια δεν ξερω καθολου που αξιζει να πας.
Για διαμονη ενεκα των υψηλων τιμων γενικα σκεφτομαστε κυριως camping ( οχι μονο γι' αυτο ,αλλα και λογω του υπεροχου τοπιου ) , υπνος σε νυχτερινα τρενα , και σε ειδικες περιπτωσεις hostel.

Επισης για το abisko δε βρισκω πληροφοριες , μηπως μπορειτε να πειτε λιγο πιο αναλυτικα τι παιζει εκει;

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια γιατι εχω πελαγωσει ολιγον με ολα αυτα.
22 μερες και θα γυρισετε τη Σκανδιναβια και μεσα σαυτες και η επιστροφη σας στην Ελλαδα; Πολυ τρεχαλα η εμεις γερασαμε! Τεσπα κλεισαμε πτηση για Γκετεμποργκ και απο εκει θα πεταξουμε παλι για Ελλαδα ελπιζοντας στις 26 μερες που θα εχουμε στη διαθεση μας να δουμε και λιγο Δανια... Η αποψη μου ειναι να ξοδεψετε τις μερες στη Σκανδιναβια γιατι Βερολινο Παρισι κλπ τα βλεπεις και μετα... Ειναι αλλες κουλτουρες αλλος κοσμος απο κει και κατω και εγω θα προτιμουσα αυτο το διαστημα να ζησω μονο εδω και να γεμισω μονο απο Σκανδιναβια... δεν ξερω αν με πιανεις... ειναι και η ωρα δυσκολη Για το abisko εμεις αφηνουμε 2 μερες απ οτι ειδα εχει ενδιαφερον... αλλα δυστυχως δε βλεπω να μας βγαινει να κανουμε inlandsbana... θα παμε κατευθειαν Φιλανδια
Καλα να περασετε!
 

splusm

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Wild Africa/ C. America
22 μερες και θα γυρισετε τη Σκανδιναβια και μεσα σαυτες και η επιστροφη σας στην Ελλαδα; Πολυ τρεχαλα η εμεις γερασαμε! Τεσπα κλεισαμε πτηση για Γκετεμποργκ και απο εκει θα πεταξουμε παλι για Ελλαδα ελπιζοντας στις 26 μερες που θα εχουμε στη διαθεση μας να δουμε και λιγο Δανια... Η αποψη μου ειναι να ξοδεψετε τις μερες στη Σκανδιναβια γιατι Βερολινο Παρισι κλπ τα βλεπεις και μετα... Ειναι αλλες κουλτουρες αλλος κοσμος απο κει και κατω και εγω θα προτιμουσα αυτο το διαστημα να ζησω μονο εδω και να γεμισω μονο απο Σκανδιναβια... δεν ξερω αν με πιανεις... ειναι και η ωρα δυσκολη Για το abisko εμεις αφηνουμε 2 μερες απ οτι ειδα εχει ενδιαφερον... αλλα δυστυχως δε βλεπω να μας βγαινει να κανουμε inlandsbana... θα παμε κατευθειαν Φιλανδια
Καλα να περασετε!
Δεν ξερω ποσο χρονων ειστε :)cool:) , αλλα οτι θα 'χει πολυ τρεχαλα θα 'χει. Οταν Ελεγα Γαλλια κλπ εννοουσα νοτια Γαλλια , προβηγκια κλπ. δεν ειμαι ιδιαιτερα φαν των μεγαλων πολεων προσωπικα.Παντως κατα τη γνωμη μου αυτη ειναι κ η αξια του ιντερρειλ, οτι σε ενα ταξιδι μπορεις να πας απο τη μια ακρη στην αλλη , και να γνωρισεις κουλτουρες εκ διαμετρου αντιθετες μεταξυ τους, να γνωρισεις την εξοχη μιας χωρας που υπο αλλες συνθηκες δεν θα μπορουσες, αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα..

Στο θεμα μας, απ'ότι ειδα ιδιαιτερο ενδιαφερον πρεπει να υπαρχει στα νησια Λοφοτεν αλλα δεν βλεπω να εχουν σιδηροδρομικη συνδεση.. κριμα κ φαινονται τοσο ωραια.

η εκκληση για πληροφοριες παντως ακομα ισχυει.

υγ. ευχαριστω,. κ εσεις επισης!
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Δεν ξερω ποσο χρονων ειστε :)cool:) , αλλα οτι θα 'χει πολυ τρεχαλα θα 'χει. Οταν Ελεγα Γαλλια κλπ εννοουσα νοτια Γαλλια , προβηγκια κλπ. δεν ειμαι ιδιαιτερα φαν των μεγαλων πολεων προσωπικα.Παντως κατα τη γνωμη μου αυτη ειναι κ η αξια του ιντερρειλ, οτι σε ενα ταξιδι μπορεις να πας απο τη μια ακρη στην αλλη , και να γνωρισεις κουλτουρες εκ διαμετρου αντιθετες μεταξυ τους, να γνωρισεις την εξοχη μιας χωρας που υπο αλλες συνθηκες δεν θα μπορουσες, αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα..

Στο θεμα μας, απ'ότι ειδα ιδιαιτερο ενδιαφερον πρεπει να υπαρχει στα νησια Λοφοτεν αλλα δεν βλεπω να εχουν σιδηροδρομικη συνδεση.. κριμα κ φαινονται τοσο ωραια.

η εκκληση για πληροφοριες παντως ακομα ισχυει.

υγ. ευχαριστω,. κ εσεις επισης!
δεν ξερω απο που θες να πας Lofoten αλλα μπορεις να πας με τρενο μεχρι Μποντο 'η Ναρβικ και μετα να παρεις φερι
μπες στο σαιτ του ιντερειλ και στο φορουμ εχει πολλες πληροφοριες

κοιτα το ιντερειλ δεν ειναι ευκολη υποθεση οσο χρονων και νασαι... αλλα ειμαστε εξοικειωμενες με τετοιου ειδους καταστασεις, κανουμε χρονια ελευθερο καμπιγκ ανα την Ελλαδα βουνο θαλασσα κλπ

απλα εμεις θελουμε να δουμε πολυ Σκανδιναβια κι αν προλαβουμε και λιγο Δανια... το σχεδιο αλλαξε λιγο θα κανουμε και το
Inlandsbanan θα κατεβουμε μεχρι Kristinehamn και μετα Στοκχολμη και μετα ΦΙλανδια (Ελσινκι, Ταμπερε) και δεν νομιζω να προλαβαινουμε για Ροβανιεμι, εξαλλου ειναι πολυ τουριστικο... δε μου κανει
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Μετράω αντίστροφα για: Ιντερέιλ Σκανδιναβία
22 ώρες 48 Λεπτά

έφτασε η ώρα για το μεγάλο ταξίδι...
είμαι κάργα αγχωμένη
δεν είναι κάτι που κάνω για πρώτη φορά αφού πέρυσι γύρισα την βορειοανατολική αμερική για 8 εβδομάδες αλλά ήταν άλλη κατάσταση γυρίζαμε με δικό μας αυτοκίνητο, όλα από πριν κλεισμένα κλπ κλπ

όμως
το ιντερέιλ ήταν ΟΝΕΙΡΟ ζωής! όταν όλοι έφευγαν εκεί στα εικοσιδύο και στα εικοσιπέντε δεν μπορούσα να το κάνω αφού φράγκα δεν υπήρχαν ε και το πραγματοποιώ τελικά στα σαρανταεφτά μου

σας ευχαριστώ όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια σας
θα κρατώ ημερολόγιο για ναχουμε να λέμε το χειμώνα ιστορίες
ευχαριστώώώώ!!!!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλο ταξιδι λοιπον και να περασετε υπεροχα. Περιμενουμε εντυπωσεις.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
επέστρεψα
ήταν ίσως το καλύτερο ταξίδι που έκανα
θα επανέλθω όταν οργανώσω φωτο και ημερολόγιο για περισσότερα

μια εικόνα προς το παρόν για τις πόλεις περιοχές που επισκεφθήκαμε
aimg571.imageshack.us_img571_4216_interrail2011.png

Uploaded with ImageShack.us
α μια διευκρίνιση από μπέργκεν μπούντο αεροταξιδέψαμε ;)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλως ηρθες. Περιμενουμε λεπτομερειες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom