Ταϊλάνδη Koh Samui Ταϋλάνδη

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Το ταξιδι μου ξεκινησε στις 7 φεβρουαριου 2008 οταν επιτελους το καταμεστο απο κοσμο αεροπλανο της Thai απογειωνοταν με προορισμο την Mπανγκοκ.
Ολοι μεσα στο αεροπλανο μες το κεφι και το χαμογελο,εξαλλου πηγαιναμε στην χωρα του χαμογελου-οπως συχνα αναφερεται η Ταυλανδη-.:lol:
Η πτηση κρατησε περιπου 9 ωρες και κατι.Ισως να φαινονται πολλες αλλα ο προορισμος μετραει.
Εξαλλου λιγο να χαζεψεις καμμια ταινια,να φας,και αν παρεις και κανενα υπνακο τσουπ νατην η Μπανγκοκ.
Μετα απο μιαμιση ωρα παραμονη στο καινουργιο αεροδρομιο της Μπανγκοκ,περνουμε το δευτερο αεροπλανο με τελικο προορισμο το Σαμουι.Η πτηση διαρκει μονο μια ωρα.
Μετα το 9ωρο αυτη φαινεται περιπατος....
Κοιταζοντας εξω απο το παραθυρο του αεροπλανου και προς τα κατω ,ενα παχυ στρωμα απο ολολευκα συννεφα εχει καλυψει το κενο λες και ειναι κατι συμπαγες.Ευθεια ο απεραντος γαλαζιος οριζοντας,και ο ηλιος που μολις εχει ανατηλει μας χαριζει μοναδικες εικονες που μονο απο ενα αεροπλανο μπορει να δει κανεις.
Μετα απο λιγο το αεροπλανο χαμηλωνει μπαινει στην πυκνη συννεφια και μολις βγαινει οι εικονες και τα χρωματα εχουν αλλαξει εντελως.
Κοιταζω κατω και δυο χρωματα κυριαρχουν το μπλε της θαλασσας,και το πρασινο, απο την βλαστηση και τους
χιλιαδες κοκοφοινικες του Σαμουι.
Ηρθε η στιγμη που το ονειρο γινεται πραγματικοτητα.Και κατι αυλο υλοποιειται.
Μολις προσγειωθηκαμε και κατεβηκαμε ,2 πραγματα δεν αντεχα.....
Το μακρυ πατελονι και την μακρυμανικη μπλουζα...Ζεστη......
Το αεροδρομιο του Σαμουι ειναι κατι ανεπαναληπτο.Πως ειναι το δικο μας το Ελευθεριος Βενιζελος....?
Ε... καμμια σχεση...!!!!!!!:haha::haha::haha:
Ειναι μπανκαλοουζ και απαρτιζεται απο πολλα μπανκαλοουζ,
δεν εχει τοιχους,δεν εχει πορτες.Μονο ξυλινους κορμους να στερεωνουν την στεγη.
Οι μονες πορτες ηταν στις τουαλετες που επισκευτηκα γρηγορα για να αλλαξω ρουχα.
Και η μια εκπληξη διαδεχεται την αλλη.Μεσα στις τουαλετες ενα μεγαλο ενυδρειο με πολλα χρωματιστα ψαρακια!!!!!!!!Ετσι βρε αδερφε μπας και σου ερθει καμμια πληξη την ωρα που κανεις την αναγκη σου.
Τι εχουν σκεφτει οι ανθρωποι.......!!!!!:bleh::bleh::bleh:
Οσο για λιμνουλες και τροπικα φυτα αυτα εξυπακουονται..
Ασε που μια καθαριοτητα μια γυαλαδα μια τακτοποιηση πλανιοντουσαν παντου...
Συνερχομαι και παω να παρω τις βαλιτσες μου απο τον υμαντα....οχι δεν ηταν απο μπαμπου......κλασσικουρα λαστιχενιος.
Και αφου ολα καλα με τις βαλιτσες,βρισκω γκισε για να βγαλω εισητηρια για Κο πανγκαν-εχω γραψει για κο πανγκαν πριν μερικες μερες μεσ το φορουμ,αμα ειστε τυχεροι θα το βρειτε-.
Μετα απο 6 φανταστικες μερες στο κο πανγκαν επανερχομαι σαμουι.
Πρωτη κινηση να βρω χωρο διαμονης που ειχα επιλεξει απο Ελλαδα αλλα χωρις να εχω κλειση.
Μετα πολλα βρισκω στην περιοχη που ειχα επιλεξη.Αναμεσα στις δυο μεγαλες παραλιες του Σαμουι την τσαβενγκ και την λαμαι.Βολικο.Δεν ηταν πανω στην παραλια αλλα δεν με ενδιεφερε αυτο κι ολας.
Ετσι κι αλλιως νοικιασα ενα σκουτερ για τις μετακινησεις μου-παραλιες,αξιοθεατα-κλπ.
Απο τιμες φθηνα και μπανκαλοουζ και δικυκλο.Μπορω να δωσω περισσοτερες πληροφοριες στο θεμα αυτο αν θελετε. Υποψιν οδηγανε αντιθετα απο μας για οσους δεν το γνωριζουν.
Το σαμουι ειχε αρκετο τουρισμο απο ολα τα μηκη και πλατη του κοσμου.
ειναι πολυ δημοφιλης προορισμος και σιγουρα δικαιωνει τους επισκεπτες του για οποιο λογο κι αν πανε. Τα συνδιαζει ολα,ξεγνιασια καλοπεραση ωραιες παραλιες βλαστηση παντου,αξιοθεατα,και νυχτερινη ζωη.
Οι δυο μεγαλες παραλιες που αναφερω παραπανω μαζευουν και τον περισσοτερο κοσμο-μπανιο,βολτα-
εξαλλου το αξιζουν,ασπρη αμμο τυρκουαζ νερα φοινικες μεχρι το κυμα.
Πιο ησυχες παραλιες ειναι η μαεναμ,η μπομχατ και η τσαβενγκ νοι απο τις γνωστες.Και το λεω αυτο γιατι περιφερικα το νησι διαθετη κι αλλες παραλιες που μπορειτε να ανακαλυψετε. Ολες εχουν τα καλουδια που εχω αναφερθει.Προσωπικα προτιμησα την τσαβενγκ νοι.
Εκει εκανα τα μπανακια μου οταν στην πατριδα μας χιονιζε.:clap::haha::bleh::cool::p:clap:.........
.........μην βαρατε βρε παιδια......απλα ετυχε..... και πετυχε........
Επαθα πλακα οταν μου εστελναν mms απο την χιονισμενη Αθηνα και εγω προφυλασομουνα απο τον ηλιο κατω απο τους κοκοφοινικες και με τα αντιλιακα πασαλειμενος.
Αξιζει να δειτε στην παραλια big buddha το χρυσο αγαλμα του buddha υψους 12 μετρων.

Επισης πολυ κοντα εκει βρησκετε ενας πανεμορφος ναος με αλλο ενα πανυψηλο αγαλμα μιας θεας-αυτη με τα πολλα χερια

Nα εχετε φορτισμενη την μπαταρια στην φωτογραφικη,και μπολικη καρτα μνημης.

Αξιζει να επισκευθειτε το ενυδρειο στο samui orchid resort,και λιγο πιο περα το samui butterfly garden.
Σε κεινη την περιοχη υπαρχει και ενα μοναστηρι το khuanaram temple που υπαρχει ενας μοναχος που πεθανε πριν 30 χρονια και συντηρηται ως μουμια!!!!!!
Σε μικρη αποσταση υπαρχουν οι καταρραχτες namuang που μπορειτε να τους δειτε κανοντας την βολτα σας πανω σε ελεφαντα!!!
Γενικα το κο σαμουι ενδεικνυτε για να περασετε μερικες μερες απο τις διακοπες σας και μπορει να συνδιαστει ανετα με τα 2 γειτονικα νησακια κο πανκαν και κο ταο.
ειναι τουριστικο μερος αλλα σε καμμια περιπτωση οχι σαν το πουκετ.πιο low profile.
Σιγουρα καποιος που το ειχε επισκευθει παλιοτερα,φανταζομαι δεν θα το αναγνωριση απο την τουριστικη αναπτυξη χρονο με το χρονο.Αλλα και που δεν γινεται αυτο σε ολα τα ωραια μερη του πλανητη.
Αν και τουριστικο νησι πιστευω για μας τους ελληνες ειναι φθηνα ακομα.υπαρχουν μπανκαλοουζ για καθε τσεπη απο πενταστερα μεχρι και των 5 ευρω την ημερα.
Ετσι το ειδα και σας μεταφερω το σαμουι κατα την δικη μου αποψη.
Εχει ενα κακο ομως.:(......οι μερες περνανε γρηγορα και η διαδικασια αντιστρεφεται..............................
Σαμουι αιρπορτ...........πτηση...........1ωρα............μπανκοκ αιρπορτ................φαι...............ταινια......................υπνος...........τι ειναι 12 .ωριτσες................................και τσουπ.....βενιζελος.
wellcome back to reallity.......
xenos.....:cool:
 

Attachments

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Πολύ ωραία αφήγηση.

Να ευχαριστήσουμε και τη Ζωή που μας δάνεισε την πολύ ωραία της φωτογραφία (χωρίς να τη ρωτήσουμε φυσικά) για να ντύσει αυτό το θέμα.

Όταν μπορέσεις βάλε μία δικιά σου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Ωραιος ο Ξενος!!!;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολυ ωραια αν και απο αυτο που διαβασα και μονο καταλαβα ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα.
Λαστιχενιοs ιμανταs παραλαβηs αποσκευων?Τι ειναι αυτο?Δεν υπηρχε τιποτα τοτε που πηγα εγω..δυο Ταυλανδοι εφερναν τιs βαλιτσεs με το λεωφορειακι-παγωτατζιδικο :lol: και τιs αφηναν με τα χερια κατω απο ενα κιοσκι.Οι επιβατεs ολοι μαζι τιs ανακατευαν για να βρουν τη δικη τουs.

Αλλη παρατηρηση , μεταξυ τηs Lamai και τηs Chaweng δεν υπηρχαν ξενοδοχεια , παρα ενα εστιατοριο πανω στο λοφο που λεγογταν Μπεβερλι Χιλs:lol:.
Ολα αλλαζουν λοιπον..ευχαριστουμε xenos που μοιραστηκεs μαζι μαs τα φρεσκα νεα απο το Σαμουι.

Οι φωτο σου ειναι πολυ ωραιεs και ελπιζω να ανεβασειs κι αλλεs συντομα:)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Πολυ ωραια αν και απο αυτο που διαβασα και μονο καταλαβα ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα.
Λαστιχενιοs ιμανταs παραλαβηs αποσκευων?Τι ειναι αυτο?Δεν υπηρχε τιποτα τοτε που πηγα εγω..δυο Ταυλανδοι εφερναν τιs βαλιτσεs με το λεωφορειακι-παγωτατζιδικο :lol: και τιs αφηναν με τα χερια κατω απο ενα κιοσκι.Οι επιβατεs ολοι μαζι τιs ανακατευαν για να βρουν τη δικη τουs.

Αλλη παρατηρηση , μεταξυ τηs Lamai και τηs Chaweng δεν υπηρχαν ξενοδοχεια , παρα ενα εστιατοριο πανω στο λοφο που λεγογταν Μπεβερλι Χιλs:lol:.
Ολα αλλαζουν λοιπον..ευχαριστουμε xenos που μοιραστηκεs μαζι μαs τα φρεσκα νεα απο το Σαμουι.

Οι φωτο σου ειναι πολυ ωραιεs και ελπιζω να ανεβασειs κι αλλεs συντομα:)
Γεια σου go2dbeach.Απ οτι καταλαβαινω και γω οι αλλαγες στο σαμουι πρεπει να ειναι δραματικα μεγαλες γιατι μεταξυ τσαβενγκ-λαμαι εχει τωρα τουλαχιστον καμμια 20αρια resorts.
Τωρα που εμαθα βαζω συνεχεια φωτο.Σε ευχαριστω για την φωτο σου,ειναι ιστορικη δεν την πειραζω.thanks.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ξένος με 'έφτιαξες' βραδιάτικα!!:)
Ειδικα με φωτος!Εικονες με μπανγκαλοους σε παραλίες της Ταυλάνδης με 'ταξιδευουν' στα παλιά....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Ξένος με 'έφτιαξες' βραδιάτικα!!:)
Ειδικα με φωτος!Εικονες με μπανγκαλοους σε παραλίες της Ταυλάνδης με 'ταξιδευουν' στα παλιά....
Tις εβαλα για να σου θυμισουν τα παλια και να ξαναπας.
Εγω ειχα παει και περυσι.
αλλα που να ξεκολλησω.;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Οι δικεs σου φωτο ειναι πολυ καλυτερεs xenos.Ειδικα αυτη απο το Κο Πανγκαν με τα παιδια που κανουν κουνια στην παραλια ειναι φανταστικη:clap:τηs αξιζει 10!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μας έκανες ζημιά με τις φοβερές σου φωτό!!! Ιδίως με αυτές από το Πανγκάν....νομίζω ότι δικαίως θα περάσω τις περισσότερες μέρες μου εκεί σε σχέση με το Σαμούι και το Τάο, αφού είναι πα-ρά-δει-σος

Δώσε κι άλλο πράμα στο λαό φίλε!!

Στη φωτό της Thong Nai Pan, ποια από τις δύο είναι? Επίσης, πώς πήγαινες από παραλία σε παραλία? :bleh:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μας έκανες ζημιά με τις φοβερές σου φωτό!!! Ιδίως με αυτές από το Πανγκάν....νομίζω ότι δικαίως θα περάσω τις περισσότερες μέρες μου εκεί σε σχέση με το Σαμούι και το Τάο, αφού είναι πα-ρά-δει-σος

Δώσε κι άλλο πράμα στο λαό φίλε!!

Στη φωτό της Thong Nai Pan, ποια από τις δύο είναι? Επίσης, πώς πήγαινες από παραλία σε παραλία? :bleh:
Σας ευχαριστω πολυ ολους που σας αρεσουν οι φωτο.
Στην φωτο ειναι η thong nai pan yai.
Εννοειτε πως θα περασεις τις περισσοτερες μερες στο πανγκαν.Ποσες μερες συνολικα θα πας??
Ειχα νοικιασει ενα δολιο παπι χοντα 100cc.Θα στο προτεινα αν εχεις καλες οδηγικες ικανοτητες.:shock:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
xenos, εισαι απαιχτος!!!! ωραια αφηγηση και φωτο! παντα να ταξιδευεις:clap:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Tις εβαλα για να σου θυμισουν τα παλια και να ξαναπας.
Εγω ειχα παει και περυσι.
αλλα που να ξεκολλησω
.;)
Αν ξαναπας στειλε πμ και φυγαμε....:haha:
Ειδικα τωρα που ειμαι και φρεσκοχωρισμένος...:haha:
Και γω 2 φορες εχω παει και ευχομαι να γινουν 3 συντομα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom