Ιταλία lake como,lake maggiore or lugano?

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Σε ποια απο τις τρεις λιμνες ειναι καλυτερα καποιος για να μεινει. 'Η να το εχει για βαση και να πηγαινει βολτες ή να μεινει σε καποια κωμοπολη-χωριο και να κατσει 1-2 μερες.
Στη maggiore δλδ θα μενατε stressa,locarno ή καπου αλλού? Στη como θα μενατε varenna,bellagio,como,lecco,menaggio? Στη λουγκανο,θα μενατε λουγκανο?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να προτιμήσεις ή Como ή Maggiore αφού δεν έχεις ξαναπάει.
Maggiore δεν έχω πάει και δεν ξέρω να σου πω αλλά το Como είναι πιο όμορφο από το Λουγκάνο, κατά τη γνώμη μου πάντα.
Επιπλέον, τα δύο πρώτα είναι επί ιταλικού εδάφους ενώ το Λουγκάνο ανήκει στην Ελβετία. Το λέω αυτό γιατί στο Κόμο και στη Ματζιόρε θα χρησιμοποιείς Ευρώ ενώ στο Λουγκάνο θα πρέπει να κάνεις συνάλλαγμα το οποίο έχει πάντα κάποιο παραπάνω κόστος, το οποίο σαφώς μπορεί να μην είναι κάτι πολύ σπουδαίο αλλά ας τα υπολογίζουμε όλα γιατί σε ασταθείς οικονομικά εποχές ζούμε ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον.
Τώρα, στο ερώτημα της διαμονής, θα έμενα στο Κόμο στη λίμνη Κόμο και στη Στρέσα στη Ματζιόρε γιατί απλά μου αρέσει να μένω πάντα στο μέρος με τον περισσότερο πληθυσμό.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Vaggelakos πολύ αγχωμένο σε κόβω... Το project Venice τι έγινε τελικά?

Πάμε στο project λίμνες... Tα έχουμε γράψει εκατό φορές και μια εκατόν μία... απλά σημειώστε τα κάπου και μην ανοίγετε για το ίδιο θέμα 40 topic... η αναζήτηση βοηθάει σε αυτό... Δεν σας βάζω χέρι αλλά το ίδιο θέμα έχει ανοιχτεί τουλάχιστον άλλες 3 φορές...

Πρώτο βράδυ Bergamo... Την άλλη μέρα το μεσημεράκι πας Bellagio κάνεις τις βόλτες σου στην πόλη και περνάς απέναντι Varena... Τρως στη VECCIA VARENA και μετά αν το σηκώνει η τσέπη σου μένεις εκεί, αλλιώς πας Como και μένεις στο Hotel Quarsino... Την άλλη μέρα καθεσαι μέχρι το μεσημέρι στο Como και το απογευματάκι την κάνεις για Stresa... μένεις στο La Fontana και αφιερώνεις όλη την άλλη μέρα στα νησάκια...

Με Ελβετία μην ασχοληθείς καθόλου... τα καλά είναι στην από δω μεριά...

Έτσι βγαίνει το ταξίδι μην το ψάχνεις παραπέρα...
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Vaggelakos πολύ αγχωμένο σε κόβω... Το project Venice τι έγινε τελικά?

Πάμε στο project λίμνες... Tα έχουμε γράψει εκατό φορές και μια εκατόν μία... απλά σημειώστε τα κάπου και μην ανοίγετε για το ίδιο θέμα 40 topic... η αναζήτηση βοηθάει σε αυτό... Δεν σας βάζω χέρι αλλά το ίδιο θέμα έχει ανοιχτεί τουλάχιστον άλλες 3 φορές...

Πρώτο βράδυ Bergamo... Την άλλη μέρα το μεσημεράκι πας Bellagio κάνεις τις βόλτες σου στην πόλη και περνάς απέναντι Varena... Τρως στη VECCIA VARENA και μετά αν το σηκώνει η τσέπη σου μένεις εκεί, αλλιώς πας Como και μένεις στο Hotel Quarsino... Την άλλη μέρα καθεσαι μέχρι το μεσημέρι στο Como και το απογευματάκι την κάνεις για Stresa... μένεις στο La Fontana και αφιερώνεις όλη την άλλη μέρα στα νησάκια...

Με Ελβετία μην ασχοληθείς καθόλου... τα καλά είναι στην από δω μεριά...

Έτσι βγαίνει το ταξίδι μην το ψάχνεις παραπέρα...
Με εχεις παρεξηγησει. Το project venice ειναι για Αγ. πνευματος. Το project λιμνες ειναι για πασχα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πρεπει να πω κι εγώ την ένστασή μου σ' αυτά που λέει ο Traveller, δεν μπορώ...
μήπως είναι λίγο βαρύ 3 διανυκτερεύσεις σε 3 διαφορετικά μέρη για οικογένεια με βρέφος? που έχει και τα σχετικά συμπράγκαλα και τα ωράριά του που συνήθως δεν έχουν και πολύ σχέση με τα δικά μας...
εγώ λοιπόν προτείνω ακυρο Bergamo, μόνο Como, άντε στο οτελ που πρότεινε ο Traveller, κάτι θα ξέρει.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
πρεπει να πω κι εγώ την ένστασή μου σ' αυτά που λέει ο Traveller, δεν μπορώ...
μήπως είναι λίγο βαρύ 3 διανυκτερεύσεις σε 3 διαφορετικά μέρη για οικογένεια με βρέφος? που έχει και τα σχετικά συμπράγκαλα και τα ωράριά του που συνήθως δεν έχουν και πολύ σχέση με τα δικά μας...
εγώ λοιπόν προτείνω ακυρο Bergamo, μόνο Como, άντε στο οτελ που πρότεινε ο Traveller, κάτι θα ξέρει.
Οκ εχεις δικιο. Δεν προκειται να κανω 3 διαφορετικες διανυκτερευσεις. Εχω κλεισει την μια και παω για 2 μαζεμενες στο ιδιο μερος το οποιο θα ειναι και ή σαν βαση ή θα μεινω εκει. Αν τελικα επιλεξω να μεινω como, απο εκει belaggio ή varenna δεν ειναι πολυ μακρυα για να το ταλαιπωρησω. Νομιζω...δεν ξερω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οκ εχεις δικιο. Δεν προκειται να κανω 3 διαφορετικες διανυκτερευσεις. Εχω κλεισει την μια και παω για 2 μαζεμενες στο ιδιο μερος το οποιο θα ειναι και ή σαν βαση ή θα μεινω εκει. Αν τελικα επιλεξω να μεινω como, απο εκει belaggio ή varenna δεν ειναι πολυ μακρυα για να το ταλαιπωρησω. Νομιζω...δεν ξερω.
όπως νομίζεις πάντα. στο Bergamo πήγα πριν αρκετά χρόνια αλλά θυμάμαι το προβληματικό παρκάρισμα, κυκλοφοριακό και το πολύ περπάτημα στο ιστορικό κέντρο citta alta. καλύτερα Como.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Κι εγώ Κόμο ή Μπέργκαμο σου προτείνω.. αν θες να μείνεις σε ένα μέρος μόνο, μείνε Κόμο και κάνεις τις εξορμήσεις σου..
εκτός από το ξενοδοχείο που σου προτείνει ο Traveller, δες λίγο και αυτό: Hotel Borgovico, Lago di Como - Como - Italia , έμεινα πρόσφατα και είναι πολύ καλό.
Τώρα για το Λουγκάνο, καλό είναι αλλά δεν με ενθουσίασε κιόλας.. ευρώ δέχονται παντού (γιατί έγραψε η Marydim για το νόμισμα, αν σε προβληματίζει αυτό..)
και στα καφέ, στα παρκινγκ, στα ψιλικά (τσιγάρα κτλ..).. δηλαδή όπου πήγαμε με ευρώ πληρώσαμε, αλλά μας έδιναν ρέστα σε κέρματα φράγκα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ναι, έχει δίκιο η mary_a, εννοείται ότι δέχονται και ευρώ!
Αλλά αυτό σημαίνει οτι πρέπει να έχεις μαζί σου όλα τα χρήματα που υπολογίζεις οτι θα χαλάσεις.
Επιπλέον, σε όλες τις τιμές η ισοτιμία ευρώ- νομίσματος στρογγυλοποιείται πάντα προς το συμφέρον τους και φυσικά είναι υπολογισμένα οποιαδήποτε έξοδα κάνουν για την αλλαγή του νομίσματος.
Άρα τα έξοδα του συναλλάγματος δεν τα γλιτώνεις με τίποτα αν επιλέξεις Λουγκάνο.

Πάντως, το πρόβλημα με το περπάτημα δεν θα το έχει το μωρό αλλά εσείς οι δύο που θα σπρώχνετε το καροτσάκι ή θα πρέπει να κρατάτε το μικρό στην αγγαλιά σας. Α, να πάρετε μαζί σας καροτσάκι που να κλείνει με αδιάβροχο γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι καιρό θα σας κάνει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως, το πρόβλημα με το περπάτημα δεν θα το έχει το μωρό αλλά εσείς οι δύο που θα σπρώχνετε το καροτσάκι ή θα πρέπει να κρατάτε το μικρό στην αγγαλιά σας.
πώς το έλεγε η διαφήμιση παλιά? αν πας διακοπές Πάχη οκ. αν πας όμως Μύκονο πρέπει να περάσεις απο το Biod....για τις περιηγήσεις στις λίμνες γυμναστηριο λοιπόν και ενδυνάμωση της οσφύος για το σύζυγο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom