ΗΠΑ New York κ το όνειρο μου έγινε πραγματικότητα!!

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944

16/5/17
Ξεκινάει μια καινούρια μέρα..το πρόγραμμα για σήμερα ξεκινάει με την high line.. παλιά σιδηροδρομική γραμμή όπου έχουν αφήσει τις ράγες κ ανάμεσα τους έχουν φυτέψει λουλούδια..περπατιεται εύκολα κ έχει παγκάκια κ ξαπλώστρες να ξεκουραστείς..ωραία θέα του ποταμού σε κάποια σημεία.. κατεβαίνοντας την high line βγαίνουμε στην meatpacking district .. ανεβαίνουμε στην Chelsea market που εκεί μπορείς να βρεις πολλές gourmet γεύσεις.. από στρείδια με λεμόνι μέχρι κ υπέροχο φούρνο με ότι μπορείς να φανταστείς..ένα - δυο στενά πριν την αγορά αυτή είχε κατάστημα με εξομοιωτές κ vr με καρέκλες που δονουνται κ στριφογυρίζουν ...δεν το δοκιμάσαμε αλλά φαινόταν ωραίο..συνεχίζουμε σε West village όπου ως φανατική του sex and the city δεν θα μπορούσα να παραλείψω το σπίτι της Carrie Bradshaw στην Perry street..το σπίτι εύκολα αναγνωρίσιμο με γλάστρες στα σκαλοπάτια κ ένα tip box για φιλανθρωπικό σκοπό..αφού ήπιαμε το καφέ μας με θέα μια πανέμορφη εκκλησία συνεχίζουμε περπατώντας ως τη Union square..είχε μια έκθεση ζωγραφικής κ πολύ κόσμο..το άγαλμα του καβαλάρη George Washington και αν γυρίσεις απέναντι από το πάρκο θα δεις ψηλά στον τοίχο τον μετρονόμο που αποτελείται από δύο μέρη:το ψηφιακό ρολόι κ μια κατασκευή που μοιάζει με μαγικό ραβδί από την άκρη του οποίου βγαίνει καπνός.. συνεχίζουμε στον 20th κ Broadway όπου βλέπουμε τον τόπο γέννησης του θ. Ρούζβελτ..μπροστά μας το flatiron building κ το Madison square park..εκεί όπως κ κάθε άνοιξη είχε to Madison sq eats ένα γαστρονομικό παζάρι με πάγκους που πουλούν από πίτσα μέχρι τάκος..ε!!να μην δοκιμάσουμε ένα τάκος??. ..ξεκουραστηκαμε στο πάρκο με συντροφιά τους εργαζόμενους που έκαναν το διάλειμμα τους κ τσιμπούσαν κάτι πρόχειρο όπως εμείς..σειρά είχε το Junior's με το διάσημο cheese cake..μετά από μισαωρη αναμονή γευτηκαμε το νεοϋορκέζικο γλυκό κ μας άρεσε πολύ..7,5$το κομμάτι..16:00 το μεσημέρι είχαμε την κρουαζιέρα γύρω από το Μανχάταν.. ήλιος κ πολύ ζέστη..ένα πέρασμα από την θάλασσα όσων είχαμε δει περπατώντας..μου άρεσε πάρα πολύ..κράτησε 1,5-2 ώρες..μόλις γυρίσαμε αποφασίσαμε να πάμε Αστόρια κ να δούμε την ελληνική κοινότητα εκεί..η Αστόρια σαν μεγάλο χωριό μου φάνηκε...το μετρό υπέργειο κ ακούγεται πολύ..εκεί φάγαμε σε ένα εστιατόριο με κουζίνα Καραϊβικής κ μου άρεσε πολύ..τεράστιες μερίδες κ σχετικά καλές τιμές..είναι ανάμεσα στις ελληνικές ταβέρνες..γυρίσαμε από Αστόρια στις 23:00 κ γρήγορα για ύπνο γιατί πρωινό ξύπνημα στις 4:00 για Σικάγο..
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
12/5/17
Πρωινό ξύπνημα 7:00 το πρωί κ κάτω για πρωινό...το πρόγραμμα είχε βγει από Ελλάδα χάρη στον φίλο μου Γιάννη Ζαχαρο (πριν πάτε Νέα Υόρκη είναι μαστ να δείτε το blog Γιάννης Ζαχαρος νέα Υόρκη-που ενώ δεν γνωριζομασταν απάντησε διαδικτυακά σε όλες τις απορίες μας,μας βοήθησε πολύ και αναπτύχθηκε μια φιλία)..οπότε και ξεκινήσαμε για downtown ώστε να πάρουμε το φέρι για liberty island k Ellis island.. η θέα πίσω μας μαγική..στο άγαλμα της ελευθερίας θα πρότεινα να μην κατεβείτε κ χάσατε τζαπα χρόνο αλλά να βγάλετε τις απαραίτητες φωτό (από το πλοίο) κ να συνεχίσετε για το νησί των μεταναστών όπου αξίζει να κάνετε την ξενάγηση..κατά τις 12:15 ήμασταν πίσω στο Μανχάταν..ανεβήκαμε από το πάρκο μπροστά μας στο μουσείο των Ινδιάνων κ στον ξακουστό ταύρο της wall street..στην συνέχεια Trinity Church κ πίσω παραποτάμια (hudson river)με τα πόδια από south cove μέχρι κ north cove που κάναμε στάση για καφέ..αξίζει να καθίσετε εκεί ,θα με θυμηθείτε..στην συνέχεια one world observatory (χωρίς να ανεβούμε επάνω),μνημείο των Δίδυμων πύργων κ ένα εμπορικό κέντρο που είχε σκέπη ιδιαίτερη (νομίζω το κατασκεύασε ο Καλατράβα)..μετά από εκεί μπροστά μας το ξακουστό εμπορικό κατάστημα century 21 που κατ' εμέ είχε επώνυμα ρούχα τσάντες κτλ σε καταπληκτικές τιμές(το Macy's στην 5η μου φάνηκε πολύ πιο ακριβό)..στην συνέχεια wall street,Woolworth building,city hall park κ φτάσαμε στην περιβόητη Brooklyn bridge όπου την περάσαμε περπατώντας χαλαρά ..από εκεί πίσω με μέτρο κ κάτσαμε για φαγητό στις 19:00 σε ένα εστιατόριο που μου έκανε εντύπωση το τεράστιο μεγεθος των ποτών κ φαγητών.. Dallas BBQ (νομίζω 42th,8) ..τα πιάτα τεράστια κ τα ποτά που έπιναν υπερμεγέθη..κατά τις 20:30 πήγαμε απέναντι στο Ripley's Believe it or not.. ευχάριστο αλλά αν δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο μπορεί άνετα να παραληφθεί..το βράδυ είχαμε tickets free για το Copa Cabana που παίζει λάτιν μουσική..
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
13/5/17
Ο ύπνος εξακολουθεί να είναι προβληματικός..δεν ξέρω αν φταίει το τζετ Λανγκ η' ο ενθουσιασμός μας κ η αγωνία μας να τα προλάβουμε όλα..7:00 καθιερωμένο ξυπνητήρι για πρωινό κτλ..σήμερα ο καιρός ήταν άκρως χειμερινος..14 βαθμούς αέρας κ πολύ βροχή όλη την ημέρα..οπότε αναγκαστικά αλλάξαμε το αρχικό πλάνο κ βάλαμε το πρωί το μητροπολιτικό μουσείο the met...στις δέκα το πρωί ανοίγει το μουσείο κ από τις 9:30 ήμασταν στημένες σε μια τεράστια ουρά κατω από τις ομπρέλες μας στην βροχή...με χάρτη στα χέρια γυρίσαμε όλο το μουσείο που μας άφησε αναυδες...να σημειώσω ότι η είσοδος είναι με donation δηλαδή δίνει ο καθένας ότι θέλει..10$ είναι μια χαρά..στις 14:30 είχαμε κλεισμένο κ προπληρώμενο θέατρο.. δυστυχώς η γραμμή μετρό είχε κλείσει για εργασίες οπότε αναγκαστικά πήραμε ταξί 35$ μέχρι το ξενοδοχείο ώστε να ντυθούμε ευπρεπως για το θέατρο αφού στο εισιτήριο έγραφε ότι είχε dress code.. χαζομάρες..οι τουρίστες ήταν με τζιν αθλητικά παπούτσια,σταρακια κτλ..οπότε μην ανησυχείτε "μπορείτε να βαλετε ότι θέλετε για την παράσταση"..λοιπόν το Broadway μια εκπληκτική εμπειρία....chicago η παράσταση που επιλεξαμε...55$το εισιτήριο κλεισμένο από Ελλάδα κεντρικά κ πίσω..βλέπεις κ ακούς από παντού..μην σας ανησυχεί η σειρά όσο να προσπαθήσετε να είστε κεντρικά..το σάιτ που έκλεισα τα εισιτήρια είναι το telecharge.com...κατα την διάρκεια της παράστασης απαγορεύονται οι φωτό κ η βιντεοσκόπηση..το μιούζικαλ φανταστικό κ διήρκεσε 2,5 ώρες..ταξί πηγαινελα στο θέατρο λόγω βροχής 40$για μικρή απόσταση...ώρα για φαγητό..κατεβήκαμε στο W-4 στο Washington Park.. βόλτα στο πάρκο με την όμορφη αψίδα,new York University κ τα στενά ήταν γεμάτα φοιτητοκοσμο σε μαγαζιά με κουζίνα κάθε λογής..από κινεζικό κ ινδικό μέχρι burgers κ μαγαζιά με τζαζ ..πολύ κόσμο,μουσική κ ωραία ατμόσφαιρα..καθησαμε στο the half pint κ παραγγείλαμε burger τεράστιο με τσιπς..αυτό που παρατήρησα είναι ότι στην νέα Υόρκη δεν υπάρχει ρατσισμός κ η διαφορετικότητα περνάει απαρατήρητη..καθένας ντύνεται όπως θέλει κ κάνεις δεν σχολιάζει..η ανισότητα στις κοινωνικές τάξεις είναι εμφανής..οι κουστουμακιδες με τα λάπτοπ κ οι άστεγοι στους δρόμους παντού..συνέχεια ,γλυκό??η Χριστίνα είχε τις πρώτες μέρες την τάση να παίρνει αυτά τα τεράστια cookies με κομμάτια σοκολάτας..ωραία αλλά εγώ προτιμώ τα κανονικά γλυκά κ όχι μπισκότα..το βράδυ έκλεισε με μπύρα στα μπαράκια του Hell's kitchen ..όνομα δεν θυμάμαι ...α!!η μπύρα 9$..ώρα για ύπνο γιατί είμαστε ξύπνιες από τις 5
 
Last edited:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
14/5/17
Ο ήλιος βγήκε ξανά αλλά το πρωί ήθελε ακόμα το πανωφόρι..7:00 καθιερωμένο ξύπνημα κ κάτω στάση στην Little Italy..ανεβήκαμε την bowery και βγήκαμε στο νέο μουσείο..στην συνέχεια canal Street κ Chinatown που έχει απλωθεί πολύ πλέον..σαν να βρισκόμουν άλλου..οι περισσότεροι Κινέζοι δεν μιλούσαν αμερικανικα ..πολλά μαγαζιά με τουριστικά σε καλύτερες τιμές ,άλλα μαγαζιά με περιποίηση σωματος,προσώπου,μασάζ...συνεχίσαμε πηγαίνοντας στον ναό του μαχαγιανα κ είδαμε το 5μ χρυσό άγαλμα του Βούδα περιτριγυρισμένο από φρούτα κ λουλούδια ..την ώρα που πήγαμε ειχε την δική τους λειτουργία... ο ναός αυτός ήταν κοντά στην είσοδο της Μανχάταν bridge ...προχωρήσαμε στο lower East side βλέποντας την εβραϊκή συναγωγή στην Eldridge street,μπήκαμε στην Essex Street market κ κατεβήκαμε περπατώντας στην pier 17... Παγκάκια ξαπλώστρες ,υπέροχο τοπίο, θέα μπροστά σου ή Brooklyn bridge κ ο East River...πήγαμε σε ένα καφέ (tuk κάτι το ονομα ) που ο καπουτσίνο κ ο μπάρμαν ήταν ✌..ήρθε μεσημέρι,ζεστή κ πεινάσαμε.. ανεβαίνοντας στην houston με Ludlow street φτάσαμε στο υπέροχο Katz's delicatessen..μπαίνεις μέσα,παίρνεις χαρτάκι κ με αυτό πληρώνεις στην έξοδο..ουρά απίστευτη.. μπορεί να ήμουν κ μιάμιση ώρα στην ουρά..αλλά δεν νοείται να πάτε Νέα Υόρκη χωρίς να δοκιμάσετε το σάντουιτς με παστραμι..ότι καλύτερο έχω φάει..το σάντουιτς 22$ ,στους τοίχους φωτό με όλους τους διάσημους που έχουν περάσει από το μαγαζι και κοσμοπλημμύρα..άξιζε την αναμονή κ τα λεφτά του..αφού ξεκουραστηκαμε κ φάγαμε συνεχίσαμε με saint mark place,νολιτα,Soho ,noho και Greenwich village.. περνώντας από w4th με Washington square είδαμε το γήπεδο μπάσκετ γνωστό ως "κλουβί" που γίνονται τα καλύτερα street games..ήταν must αφού οι Knicks δεν προκρίθηκαν (οπότε NBA δεν θα βλέπαμε) κ η Χριστίνα έχει πάθος με το μπάσκετ..στην συνέχεια αφού πήγαμε midtown είπαμε να δούμε κ το Madame Tussauds που ήταν καλό αλλά προσωπική μου άποψη "όποιος έχει δει του Λονδίνου όπως εγώ ας μην το κάνει"..φάγαμε άλλες 2ωρες εκεί.. βράδιασε κ τι νέα Υόρκη θα ήταν χωρίς τζαζ??πήγαμε σε jazz-swing stage..κόστισε 15$η είσοδος κ 8$ η μπύρα το άτομο..χορέψαμε,τραγουδήσαμε κ έκλεισε ωραία η βραδιά..δεν θα προτιμώ το μαγαζί αυτό για jazz αλλά στο 42th,8 το bb king..εκεί πολύ καλύτερα..
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
15/5/17
Ο ύπνος κανονικός πλέον..καιρός ήταν..πέφτουμε ξερές..ξύπνημα στις 8 σήμερα κ το πρόγραμμα έχει intrepid air sea space museum..είναι στην pier 86.. κοντά στο ξενοδοχείο μας . .περάσαμε το συνεδριακό κεντρο,την pier83 που είναι τα πλοία για τις κρουαζιέρες που θα κάνουμε αύριο,βόλτα δίπλα στο ποτάμι με θέα new Jersey κ φτάνουμε στο μουσείο..είναι ένα τεράστιο πλοίο που έχει τα πάντα μέσα από αυτά που λέει ο τίτλος του. Από το γνωστό Concord που αποσύρθηκε, από υποβρύχιο,μαχητικά αεροπλάνα,space pavilion και πολλά άλλα..στην συνέχεια καθεδρικός αγ. Πατρικίου..τεράστιος..., Ροκφέλερ center όπου μετά τις φωτό ανεβήκαμε στο top of the Rock..το ασανσέρ με γυάλινη οροφή και ανεβαίνοντας φωτάκια ..νομίζω σε λιγότερο από λεπτό ανέβηκε..η θέα καλύτερη του empire γιατί από το Ροκφέλερ βλέπεις το πάρκο που δεν φαίνεται από empire.. επίσης έχει 3επιπεδα να ανέβεις ..προτείνω να ανέβει κανείς στο ηλιοβασίλεμα στο empire κ μέρα στο top of the Rock..απέναντι το radio City music Hall... συνεχίσαμε στο grand central terminal.. όπως στις ταινίες..σου φαίνεται τόσο γνώριμο..στάση για καφέ στο pret a manger..φτηνός κ καλός καφές..κ συνεχίσαμε μεσημέρι πλέον γύρω στις 15:00 για το Roosevelt island tram..είναι τελεφερίκ που δωρεάν με την εβδομαδιαία κάρτα μετρό σε πηγαίνει στο Roosevelt island..η διαδρομή πηγαινελα αξίζει πάρα πολύ κ η θέα κ οι φωτό του Μανχάταν υπέροχες..κΑτεβηκαμε στην Λέξινγκτον κ περάσαμε από Trump tower.. έλεγχος κ ανεβήκαμε μέχρι το καφέ..θαυμάσαμε τα μάρμαρα κ την χλιδή..όπως έλεγε ένας ξεναγος":ο Τραμπ μένει στους 87-88-89 ορόφους του κτιρίου,στον 87 μένει,στον 88εχει τα λεφτά του κ στον 89 τον εγωισμό του"..συνέχεια περνώντας από MoMA κ φτάσαμε στην 53th,6av κ φάγαμε από την καντίνα του ξακουστού elsayed(κάπως έτσι)το πιάτο με κοτόπουλο κ μοσχάρι με την άσπρη σως,πιτουλες ..το αρνί είχε τελειώσει..το πιάτο κόστισε 7$ κ ήταν φανταστικό..must να το δοκιμάσετε..γρήγορα πίσω στην 42th,8 γιατί 19:15 είχαμε κλείσει το the Ride.. λεωφορείο που κάθεσαι στο πλάι με γυάλινη όλη την μία πλευρά κ την οροφή..σε κάνει βόλτα σε όλο το midtown ενώ δύο ηθοποιοί σε διασκεδάζουν με διάφορα αστεία..σε κάθε στάση είχε interactive shows..πρώτα είχε ραπ χορευτή,μετά ράπερ τύπου Έμινεμ που έβγαζε τραγούδια εκείνη την στιγμή,τζαζ τραγουδίστρια κ σαξοφωνίστα,μπαλέτο κ κλασσικό χορό κ πολλά άλλα..μας άρεσε πάρα πολύ...κράτησε 2 ώρες περίπου..το βράδυ σε μια παμπ στην ενατη με 40 η 44 ..καλή μουσική ,κόσμος κ έτσι έκλεισε κ αυτή η βραδιά
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
16/5/17
Ξεκινάει μια καινούρια μέρα..το πρόγραμμα για σήμερα ξεκινάει με την high line.. παλιά σιδηροδρομική γραμμή όπου έχουν αφήσει τις ράγες κ ανάμεσα τους έχουν φυτέψει λουλούδια..περπατιεται εύκολα κ έχει παγκάκια κ ξαπλώστρες να ξεκουραστείς..ωραία θέα του ποταμού σε κάποια σημεία.. κατεβαίνοντας την high line βγαίνουμε στην meatpacking district .. ανεβαίνουμε στην Chelsea market που εκεί μπορείς να βρεις πολλές gourmet γεύσεις.. από στρείδια με λεμόνι μέχρι κ υπέροχο φούρνο με ότι μπορείς να φανταστείς..ένα - δυο στενά πριν την αγορά αυτή είχε κατάστημα με εξομοιωτές κ vr με καρέκλες που δονουνται κ στριφογυρίζουν ...δεν το δοκιμάσαμε αλλά φαινόταν ωραίο..συνεχίζουμε σε West village όπου ως φανατική του sex and the city δεν θα μπορούσα να παραλείψω το σπίτι της Carrie Bradshaw στην Perry street..το σπίτι εύκολα αναγνωρίσιμο με γλάστρες στα σκαλοπάτια κ ένα tip box για φιλανθρωπικό σκοπό..αφού ήπιαμε το καφέ μας με θέα μια πανέμορφη εκκλησία συνεχίζουμε περπατώντας ως τη Union square..είχε μια έκθεση ζωγραφικής κ πολύ κόσμο..το άγαλμα του καβαλάρη George Washington και αν γυρίσεις απέναντι από το πάρκο θα δεις ψηλά στον τοίχο τον μετρονόμο που αποτελείται από δύο μέρη:το ψηφιακό ρολόι κ μια κατασκευή που μοιάζει με μαγικό ραβδί από την άκρη του οποίου βγαίνει καπνός.. συνεχίζουμε στον 20th κ Broadway όπου βλέπουμε τον τόπο γέννησης του θ. Ρούζβελτ..μπροστά μας το flatiron building κ το Madison square park..εκεί όπως κ κάθε άνοιξη είχε to Madison sq eats ένα γαστρονομικό παζάρι με πάγκους που πουλούν από πίτσα μέχρι τάκος..ε!!να μην δοκιμάσουμε ένα τάκος??. ..ξεκουραστηκαμε στο πάρκο με συντροφιά τους εργαζόμενους που έκαναν το διάλειμμα τους κ τσιμπούσαν κάτι πρόχειρο όπως εμείς..σειρά είχε το Junior's με το διάσημο cheese cake..μετά από μισαωρη αναμονή γευτηκαμε το νεοϋορκέζικο γλυκό κ μας άρεσε πολύ..7,5$το κομμάτι..16:00 το μεσημέρι είχαμε την κρουαζιέρα γύρω από το Μανχάταν.. ήλιος κ πολύ ζέστη..ένα πέρασμα από την θάλασσα όσων είχαμε δει περπατώντας..μου άρεσε πάρα πολύ..κράτησε 1,5-2 ώρες..μόλις γυρίσαμε αποφασίσαμε να πάμε Αστόρια κ να δούμε την ελληνική κοινότητα εκεί..η Αστόρια σαν μεγάλο χωριό μου φάνηκε...το μετρό υπέργειο κ ακούγεται πολύ..εκεί φάγαμε σε ένα εστιατόριο με κουζίνα Καραϊβικής κ μου άρεσε πολύ..τεράστιες μερίδες κ σχετικά καλές τιμές..είναι ανάμεσα στις ελληνικές ταβέρνες..γυρίσαμε από Αστόρια στις 23:00 κ γρήγορα για ύπνο γιατί πρωινό ξύπνημα στις 4:00 για Σικάγο..
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
17/7/17
Ξύπνημα 4:00 το πρωί..στις 4:30 μας περίμενε το ταξί το οποίο κλείσαμε από το ξενοδοχείο από την προηγούμενη στην τιμή των 50$ κ για τις δύο (25$η μια)..λοιπόν στο LaGuardia έπαθα πλάκα κυριολεκτικά με τον έλεγχο..από σωματικό έλεγχο,χαρτάκια στα χέρια μήπως έπιασες πυρίτιδα ,σκανινγκ σε μηχάνημα ολόσωμο κτλ .πουθενά στα τόσα ταξίδια μου δεν έχω υποστεί τέτοιο έλεγχο..η πτήση μας 6:30 με American airlines..τα αεροπλάνα της American όπως τα υπερατλαντικά δηλαδή με μόνιτορ για ταινίες ,μουσική, δερμάτινα αναπαυτικά καθίσματα..πρόσφεραν σνακ κ καφέ ή χυμό..η πτήση κράτησε 2,5ωρες αλλά το Σικάγο είναι μια ώρα πίσω από την νέα Υόρκη οπότε 8 το πρωί ήμασταν εκεί..από το αεροδρόμιο έχει την μπλε γραμμή μετρό που συνδέει το O'Hare με το κέντρο της πόλης..βγάλαμε από το μηχάνημα εισιτήριο μιας μέρας στα 10$...η διαδρομή από αεροδρόμιο μέχρι το loop κράτησε 35λεπτα..κατεβήκαμε στην στάση Quincy κ φάγαμε πρωινό στο subway όπου με 5$ φάγαμε μια τεράστια μπαγκέτα γεμάτη με ότι θέλεις...το Σικάγο δικαίως έχει το όνομα windy city..o αέρας υπερβολικός παρολο που ευτυχώς η η θερμοκρασία ήταν 32βαθμους!!!από εκεί μπροστά μας το Willis tower που είχαμε αποφασίσει να ανεβούμε σύμφωνα με το πρόγραμμα μας..το εισιτήριο 23$ (δυστυχώς εδώ δεν είχαμε κλείσει κάρτα για αξιοθέατα λόγω της σύντομης παραμονής)κ το ασανσέρ σε ανεβάζει στον 103ο όροφο..το 4ο ψηλότερο κτίριο του κόσμου..ένιωθες το κτίριο να κουνιέται πολύ ελαφρά από τον αέρα..υπέροχη θέα του ποταμού,της λίμνης Michigan ,των πάρκων,των ουρανοξυστών..το ωραίο που είχε το Willis tower ήταν η γυάλινη εξέδρα που πραγματικά όταν στάθηκα εκεί για φωτό κ από κάτω μου το απόλυτο κενό,μου κόπηκαν τα πόδια!!σε μια ώρα ξεμπερδεψαμε με τον Willis κ γρήγορα προς τα κάτω στο πάρκο millennium..εκεί μπροστά στον ποταμό κλείσαμε στα 60$ έκαστη την architectural cruise και hop on-off για να γνωρίσουμε την πόλη..η κρουαζιέρα ξεκινούσε εκείνη την στιγμή..η ξεναγός μας πήγε σε όλο το ποτάμι δείχνοντας την εξαιρετική αρχιτεκτονικη του Σικάγου που όπως μας είπε, επειδή είχε πιάσει μεγάλη πυρκαγιά κ τους έκαψε την πόλη ,την έφτιαξαν από την αρχή με σχέδια του Disney..η κρουαζιέρα κράτησε μιάμιση με δύο ώρες με πολλές πληροφορίες για το κάθε κτίριο κ για τα πάντα.. αξίζει..απαραιτητη στάση starbucks για καφέ κ τσάι κρυο..μετά αμέσως πήραμε το λεωφορείο που περνούσε ανά 5-7λεπτα όπου μπορείς να κάνεις τον κύκλο να ξεναγηθεις κ μετά να κατεβαίνεις κ να ανεβαίνεις όπου θέλεις..αφού ξεναγηθείτε παντού κατεβήκαμε πρώτα στην navy pier..βόλτα στην λίμνη μαγαζιά τελειο...μεσημέρι πλέον κ καθίσαμε στο γνωστό bubba gumb για γαρίδες κ ένα δροσερό ποτό με σόδα κ φράουλες κ λεμονάδα..ξεκούραση ..πάλι το λεωφορείο κ στάση στο πάρκο όπου υπήρχαν μεγάλοι ορθογώνιοι "κρουνοί να το πω??"με πρόσωπα που μιλούσαν κ πετούσαν νερό.. παιδάκια με μαγιό πλατσουριζαν εκεί.. δίπλα το μεγάλο φασόλι..the bean...περιήγηση στο πάρκο μέχρι την ώρα που ξεκινήσαμε πάλι για αεροδρόμιο..φτάσαμε νέα Υόρκη 00:00 τη νύχτα κ το ταξί ήταν φτηνότερο στα 35$... κομμάτια από την ημερήσια ταλαιπωρία..δεν κατάλαβα πότε κοιμήθηκα..το πρωί ξύπνημα στις 8 αφού είχαμε κλείσει Woodbury Commons..
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Τι ωραια!!!και εγώ ετοιμάζομαι να πάω πρώτη φορά στις 28 Ιουνίου από Μιλανο με Εμιρατες!Εκλεισες αξιοθέατα με το City explorer pass???Σκεφτομαι για το the ride πως κλείνεις ποτέ θα θελεισ Να πας; έκλεισες αυτό που έχει μια τιμή για 7 αξιοθέατα;;;
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Τι ωραια!!!και εγώ ετοιμάζομαι να πάω πρώτη φορά στις 28 Ιουνίου από Μιλανο με Εμιρατες!Εκλεισες αξιοθέατα με το City explorer pass???Σκεφτομαι για το the ride πως κλείνεις ποτέ θα θελεισ Να πας; έκλεισες αυτό που έχει μια τιμή για 7 αξιοθέατα;;;
Κοίτα έκλεισα τα δέκα αξιοθέατα με τιμή 155€..σου στέλνουν οδηγό με τα 50 αξιοθέατα..επιλέγεις εκείνη την στιγμή ποια θέλεις κ όχι από πριν..κάποια όπως το the Ride η η κρουαζιέρα θέλει να τα κλείσεις από πριν..το the Ride το κλείνεις στην 42-41 με 8αv...εμείς βάλαμε τα πιο ακριβά στην κάρτα.. βάλαμε empire,top of the Rock,the Ride, Ripley's, madam Tussauds,κρουαζιέρα,νησί Έλις κ Λίμπερτι,hop on-off,intrepid museum,k Woodbury Commons..δεν φτανταζεσαι τι λεφτά γλυτωσα
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Και πως γίνεται να σου στείλουν έκπτωση πρέπει να γραφτείς κάπου;;;
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Εγώ θα έχω 5 μέρες κανονικές -τις 2 άφιξης και αναχώρησης τις βγάζω εκτός .Φανταζομαι 10 αξιοθέατα δεν θα τα προλάβω . Περιμένω να ακούσω για Woodburry εντυπώσεις, αξίζει η βολεύει και το century21?
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Εγώ θα έχω 5 μέρες κανονικές -τις 2 άφιξης και αναχώρησης τις βγάζω εκτός .Φανταζομαι 10 αξιοθέατα δεν θα τα προλάβω . Περιμένω να ακούσω για Woodburry εντυπώσεις, αξίζει η βολεύει και το century21?
Εννοείται αξιζει το century21!
Κ γνώμη μου επειδή οι 5 μερες είναι οριακές μη χαραμίσεις μια εξ´αυτών στο woodbury (γιατί χρειάζεσαι μία ολοκληρη μέρα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom