OΣΕ, το φαινόμενο :-(

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Δεν έχεις άδικο όπως το θέτεις αλλά συμφωνα με αυτή την λογική εξίσου ευθύνη έχουν και οι συνδικαλιστές και δεν καθαρίζουν γιατί έστειλαν μια επιστολή στη διοίκηση. Το θέμα φυσικά δεν είναι τόσο απλό και εξήγησα παραπάνω το γιατί. Αν οι Ιταλοί έλεγαν οτι κόβουμε την Θεσσαλονίκη την στιγμή που το κράτος αδειοδοτούσε κανονικά, θα γινόταν ξεσηκωμός. Όλοι θα μιλούσαν για λαμόγια που απαξιώνουν τα τρένα και τα σχετικά. Αυτά τα ζούμε σχεδόν καθημερινά στην τελευταία Σοβιετία της Ευρώπης...
και τι παραπανω να κανανε οι συνδικαλιστες? απεργια? ξερεις τι θα ακουγανε?

το φαουλ ειναι οτι εκτος απο μια επιστολη δνε κανανε τιποτα, ενω στην ουσια αν τυχαινε κατι οπως ετυχε θα την πατουσε ενας συναδελφος τους.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Κανένας νεκρός δεν έχει ταυτοποιηθεί ακόμα, οπότε όλοι παραμένουν αγνοούμενοι προς το παρόν. Οι νεκροί λογικά θα είναι όσοι οι αγνοούμενοι (περίπου 55-60).
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Εγώ ποτέ δεν είπα ότι δε φταίει το Βαθύ Κράτος(κυβερνώντες ανήξεροι-κρατικοδίαιτοι δημοσιογράφοι , πιόνια βολευτές , βολεμένοι δικαστικοί, ελεγκτές κτλ )...αλλά φυσικά και φταίει η ιδιωτική εταιρεία Χελένικ που έπαιρνε τις επιδοτήσεις και έκανε μόκο και οι ιδιωτικές εταιρείες κατασκευαστικές -που γι αυτές δεν μιλάς που πήραν δις και δεν έφτιαξαν τπτ στο σιδηρόδρομο- τελευταίοι φταίνε οι συνδικαλιστές και οι απλοί εργαζόμενοι...Και δεν υφίσταται ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ....

Υ.Γ Νέος υπουργός Μεταφορών ο Γεραπετρίτης λένε ο πεθερός του έχει την ΤΕΡΝΑ που έπαιρνε έργα στο σιδηρόδρομο φουσκωμένα και δεν παρέδωσε και τπτ ολοκληρωμένο...

Υ.Γ όσο και να λυσσάξετε κάποιοι ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙ και θα ΦΥΓΟΥΝ ΝΥΧΤΑ

υ.γ πρωθυπουργάρα ο άλλος δήλωσε " Η στάση του τον τιμά, καθώς όλα δείχνουν πως το δράμα οφείλεται, δυστυχώς, κυρίως σε τραγικό ανθρώπινο λάθος.» " Έγινε και πραγματογνώμονας...

υ.γ που είναι οι CEO του ΟΣΕ και της ΤΡΕΝΟΣΕ τα δικά μας παλληκάρια.;Μόνο να παίρνουν τους παχυλούς μισθούς ε; Δημόσιο με CEO δεν υφίσταται..

Πάρτε και ένα άρθρο που τα εξηγεί ωραία,,,,Η αποικιακή συμφωνία οδηγεί σε εθνική τραγωδία
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Κανένας νεκρός δεν έχει ταυτοποιηθεί ακόμα, οπότε όλοι παραμένουν αγνοούμενοι προς το παρόν. Οι νεκροί λογικά θα είναι όσοι οι αγνοούμενοι (περίπου 55-60).
Ας περιμενουμε τις τελικες ανακοινωσεις. Το οτι κανενας νεκρος δεν εχει ταυτοποιηθει ενω ανακοινωθηκαν 57 νεκροι για την ωρα δεν συναδει.
Λογικα θα επρεπε να εχουν πει ποσοι ηταν οι επιβατες , αλλα λογικα δεν ξερει κανεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πραγματικά χαίρομαι γιατί επιτέλους κάποιοι αρχίζουν έστω και αργά να καταλαβαίνουν ότι ο μόνος υπεύθυνος για την τραγωδία είναι το κράτος σε όλη του την γκάμα και μόνο αυτό.
Σύμφωνα με την RCA (Root Cause Analysis) Ανάλυση Ριζικού Αιτίου που μαθαίναμε στο πολυτεχνείο για να δώσεις μόνιμη λύση σε ένα πρόβλημα πρέπει να ανιχνεύσεις και να εξαλείψεις το πρόβλημα και όχι τα συμπτώματα που αυτό προκαλεί. Συμφωνούμε πως το πρόβλημα είναι το κράτος και η λειτουργία του και η ανάγκη αλλαγής αλλά δεν συμφωνούμε στο πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Εσύ πιστεύεις στο νεοφιλελευθερισμό και στην ταξική κοινωνία που πρωτοστατεί ο ιδιωτικός τομέας κατέχοντας τη διαχείριση, λειτουργία και εκμετάλλευση όλων των τομέων συμπεριλαμβανομένων αν γίνεται και των δημοσίων αγαθών.

Εγώ πιστεύω στο ξήλωμα του υπάρχοντος πολιτικού προσωπικού, στην ριζική αναδιάρθρωση του κράτους με τη συμμετοχή όλων των κοινωνικών ομάδων, στη διατήρηση από το κράτος όλων των δημοσίων αγαθών, στην κατάργηση μονοπωλίων και ολιγοπωλίων (όπου είναι εφικτό), στην ελεύθερη αγορά που θα εποπτεύονταν όμως από ανεξάρτητη ρυθμιστική αρχή που θα εκλεγόταν απ' ευθείας από τους πολίτες ή τις κοινωνικές ομάδες/σωματεία χωρίς κομματικό προεκλογικό αγώνα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Σύμφωνα με την RCA (Root Cause Analysis) Ανάλυση Ριζικού Αιτίου που μαθαίναμε στο πολυτεχνείο για να δώσεις μόνιμη λύση σε ένα πρόβλημα πρέπει να ανιχνεύσεις και να εξαλείψεις το πρόβλημα και όχι τα συμπτώματα που αυτό προκαλεί. Συμφωνούμε πως το πρόβλημα είναι το κράτος και η λειτουργία του και η ανάγκη αλλαγής αλλά δεν συμφωνούμε στο πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Εσύ πιστεύεις στο νεοφιλελευθερισμό και στην ταξική κοινωνία που πρωτοστατεί ο ιδιωτικός τομέας κατέχοντας τη διαχείριση, λειτουργία και εκμετάλλευση όλων των τομέων συμπεριλαμβανομένων αν γίνεται και των δημοσίων αγαθών.

Εγώ πιστεύω στο ξήλωμα του υπάρχοντος πολιτικού προσωπικού, στην ριζική αναδιάρθρωση του κράτους με τη συμμετοχή όλων των κοινωνικών ομάδων, στη διατήρηση από το κράτος όλων των δημοσίων αγαθών, στην κατάργηση μονοπωλίων και ολιγοπωλίων (όπου είναι εφικτό), στην ελεύθερη αγορά που θα εποπτεύονταν όμως από ανεξάρτητη ρυθμιστική αρχή που θα εκλεγόταν απ' ευθείας από τους πολίτες ή τις κοινωνικές ομάδες/σωματεία χωρίς κομματικό προεκλογικό αγώνα.
Πας να κλείσεις το θέμα... δεν ξερω αν το καταλαβες...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εσύ πιστεύεις στο νεοφιλελευθερισμό και στην ταξική κοινωνία που πρωτοστατεί ο ιδιωτικός τομέας κατέχοντας τη διαχείριση, λειτουργία και εκμετάλλευση όλων των τομέων συμπεριλαμβανομένων αν γίνεται και των δημοσίων αγαθών.

Εγώ πιστεύω στο ξήλωμα του υπάρχοντος πολιτικού προσωπικού, στην ριζική αναδιάρθρωση του κράτους με τη συμμετοχή όλων των κοινωνικών ομάδων, στη διατήρηση από το κράτος όλων των δημοσίων αγαθών, στην κατάργηση μονοπωλίων και ολιγοπωλίων (όπου είναι εφικτό), στην ελεύθερη αγορά που θα εποπτεύονταν όμως από ανεξάρτητη ρυθμιστική αρχή που θα εκλεγόταν απ' ευθείας από τους πολίτες ή τις κοινωνικές ομάδες/σωματεία χωρίς κομματικό προεκλογικό αγώνα.
Τα περιγράφεις άριστα. Εγώ πιστεύω σε ένα σύγχρονο μοντέλο κράτους που επικρατεί σε κάθε προηγμένη δυτική χώρα και εσύ σε μια σοβιετικού τύπου ουτοπία η οποία στην κοντινότερη μορφή που έχει δοκιμαστεί έχει αποτύχει. Εγώ θέλω να αγωνιστώ για την καλυτέρευση αυτού του συστήματος κι εσύ παλεύεις να το αντικαταστήσεις με το δικό σου. Ο κόσμος κρίνει διαλέγει και παίρνει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ ποτέ δεν είπα ότι δε φταίει το Βαθύ Κράτος(κυβερνώντες ανήξεροι-κρατικοδίαιτοι δημοσιογράφοι , πιόνια βολευτές , βολεμένοι δικαστικοί, ελεγκτές κτλ )...αλλά φυσικά και φταίει η ιδιωτική εταιρεία Χελένικ που έπαιρνε τις επιδοτήσεις και έκανε μόκο και οι ιδιωτικές εταιρείες κατασκευαστικές -που γι αυτές δεν μιλάς που πήραν δις και δεν έφτιαξαν τπτ στο σιδηρόδρομο- τελευταίοι φταίνε οι συνδικαλιστές και οι απλοί εργαζόμενοι...Και δεν υφίσταται ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ....

Υ.Γ Νέος υπουργός Μεταφορών ο Γεραπετρίτης λένε ο πεθερός του έχει την ΤΕΡΝΑ που έπαιρνε έργα στο σιδηρόδρομο φουσκωμένα και δεν παρέδωσε και τπτ ολοκληρωμένο...

Υ.Γ όσο και να λυσσάξετε κάποιοι ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙ και θα ΦΥΓΟΥΝ ΝΥΧΤΑ

υ.γ πρωθυπουργάρα ο άλλος δήλωσε " Η στάση του τον τιμά, καθώς όλα δείχνουν πως το δράμα οφείλεται, δυστυχώς, κυρίως σε τραγικό ανθρώπινο λάθος.» " Έγινε και πραγματογνώμονας...

υ.γ που είναι οι CEO του ΟΣΕ και της ΤΡΕΝΟΣΕ τα δικά μας παλληκάρια.;Μόνο να παίρνουν τους παχυλούς μισθούς ε; Δημόσιο με CEO δεν υφίσταται..

Πάρτε και ένα άρθρο που τα εξηγεί ωραία,,,,Η αποικιακή συμφωνία οδηγεί σε εθνική τραγωδία
1. Όταν εννοείς δεν υπάρχει ατομική ευθύνη να υποθέσω πως εννοείς ότι ο σταθμάρχης που ξεχάστηκε και έστειλε το μοιραίο τρένο στη λάθος γραμμή πρέπει να αφεθεί ελεύθερος;

2. Όταν λες ότι οι κατασκευαστικές εταιρίες ΔΕΝ έφτιαξαν τίποτε στον σιδηρόδρομο τι εννοείς; Δεν έχουν εκτελέσει τις συμβάσεις που ανέλαβαν; Δεν έχει εκσυγχρονιστεί η υποδομή; Δεν υπάρχει ηλεκτροκίνηση; Δεν παρέλαβε το κράτος κανονικά τα έργα που ανέθεσε στις τεχνικές εταιρίες;

3. Φιλική παρατήρηση. Όταν σε μια κουβέντα παραθέτεις κουτσομπολίστικα προσωπικά σχόλια χάνεις κάθε ίχνος αξιοπιστίας. Και το λέω εγώ που θεωρώ τον Γεραπετρίτη μέγιστο φελό.

4. Η δήλωση του πρωθυπουργού είναι όντως ατυχέστατη.

5. Έχε υπόψιν σου ότι όλα τα καλόπαιδα που αναφέρεις έχουν ήδη παραιτηθεί σε αντίθεση με τα γνωστά πολιτικά παχύδερμα του παρελθόντος.

6. Το άρθρο που αναφέρεις έχει πάρα πολλές ανακρίβειες και ως εκ τούτου δεν το θεωρώ αξιόπιστο. Ειδικά σε πράγματα που γνωρίζω ( pendolino) σιδηρόδρομοι στην Βικτώρια και την Τασμανία γράφει σαχλαμάρες.
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα περιγράφεις άριστα. Εγώ πιστεύω σε ένα σύγχρονο μοντέλο κράτους που επικρατεί σε κάθε προηγμένη δυτική χώρα και εσύ σε μια σοβιετικού τύπου ουτοπία η οποία στην κοντινότερη μορφή που έχει δοκιμαστεί έχει αποτύχει. Εγώ θέλω να αγωνιστώ για την καλυτέρευση αυτού του συστήματος κι εσύ παλεύεις να το αντικαταστήσεις με το δικό σου. Ο κόσμος κρίνει διαλέγει και παίρνει.
Δεν θέλω να σε ρίξω από το σύννεφο σου αλλά κι εσύ σε μια ουτοπία πιστεύεις που δεν πρόκειται ποτέ να εφαρμοστεί στην Ελλάδα λόγω του καθολικού ελέγχου και της επικράτησης της πολιτικής ζωής στη χώρα από τα τζάκια. Στα περισσότερα προηγμένα δυτικά κράτη τα δημόσια αγαθά δεν έχουν παραχωρηθεί σε ιδιώτες. Μόνο κάποια έχουν παραχωρηθεί σε ορισμένες χώρες και κάτω από τον απόλυτο έλεγχο του κράτους.

Αυτό που πιστεύω εγώ μοιάζει με σοβιετία αλλά διαφέρει καθώς σέβεται την ιδιωτική περιουσία και την ιδιωτική δραστηριότητα και πρακτικά δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά αν και πλησιάζει τα σκανδιναβικά και το καναδικό μοντέλο των δεκαετιών του '80-'90.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
@dammys εννοειται οτι εφοσον εργαζεσαι και πληρωνεις τους φορους σου και δεν ζεις με χαρτζιλικι ειναι θεμιτο και καθολου κουτσομπολιστικο να σε ενδιαφερει ποιον πληρωνεις , αν ειναι πεθερος του Γεραπετριτη αυτος, για τα εργα του σιδηροδρομου. Κι εγω που δεν ζω με χαρτζιλικι θα το σχολιαζα.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μια παρατηρηση --- ο υπουργος δεν παραιτηθηκε λογω ευθιξιας, αισθηματος ευθηνης κ λοιπα εγχρωμα ... "παραιτηθηκε" διοτι ηρθε χαρτι απτο Μαξιμου οπου του γράψαν μεχρι κ τι θα πει αν του κανουν ερωτήσεις --- που βεβαια 1 μηνα πριν τις εκλογες, σκατα παραίτηση --- δεν ανησυχει παντως, οταν ξαναβγει κυβερνηση, παλι καπου θα τον χώσουν, κανα υγειας , αναπτυξης, κ εκει υπαρχουν μιζες
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Όταν ένας υπουργός γνωρίζει πως το σιδηροδρομικό δίκτυο είναι ανασφαλές και δεν κάνει τίποτα τότε δεν έχει μόνο πολιτικές ευθύνες αλλά και ποινικές.Δυστυχως ο Καραμανλής ήξερε τα προβλήματα ασφάλειας και αδιαφόρησε.Αν αυτό δεν είναι παράβαση καθήκοντος τότε ποια είναι.Αν ήμασταν κανονικό κράτος σε μερικές μέρες θα έπρεπε ο κύριος αυτός να οδηγηθεί σε δικαστήριο. Φυσικά δεν θα γίνει τίποτα.Σε δύο μήνες θα κατέβει στις Σέρρες μερικές χιλιάδες ζώα θα τον ψηφίσουν θα εκλεγεί βουλευτής και έτσι θα έχει απαλλαγεί από οποιαδήποτε ευθύνη . Φυσικά άλλα εκατομμύρια ζώα θα ψηφίσουν εκείνον που τον έκανε υπουργό που την ημέρα της τραγωδίας θα επισκεπτόταν το ανύπαρκτο κέντρο τηλεδιοικησης του ΟΣΕ.Ομως σε λαό ζώων αξίζουν τέτοιοι κυβερνήτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom