Oι Άθλιοι...

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
North66, νομίζω πως στην προηγούμενη προειδοποίηση ήμουν σαφής.
Βίντεο που προάγουν ρατσιστικές και ξενοφοβικές τάσεις ΔΕΝ είναι ανεκτά εδώ.

Δόξα το Θεό (των Ελλήνων), υπάρχουν μπόλικα βλογκ παραπληροφόρησης όπου μπορεί ο καθένας να βγάλει τα απωθημένα του.


Να μας συγχωρείς, αλλά εδώ προσπαθούμε να κρατήσουμε ένα στοιχειώδες επίπεδο.
Την επόμενη φορά δε θα αφαιρεθούν μόνο τα βίντεο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αγαπητέ liopyr οι παραπάνω κρίσεις σου είναι εκτός λογικής και εκτός πραγματικότητας και επιθυμώ να ανακαλέσεις! Από υπερβολικό ζήλο να χαρακτηρίσεις το ποστ μου ρατσιστικό δεν πρόσεξες ότι έκανα απλά μια περιγραφή της πραγματικότητας στην Πάτρα όπως έχουν κάνει και άλλοι συμφορουμίτες σε αυτό το θέμα για τις πόλεις τους! Φιλικά
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Coco τα λες πολύ σωστά... έχει άραγε αναρωτηθεί κανείς γιατί όλοι αυτοί οι λαθρομετανάστες επιλέγουν να έρθουν στην Ευρώπη και στην Ελλάδα και όχι σε μουσουλμανικές χώρες όπως η Μαλαισία, τα ΗΑΕ ή οι χώρες του Κόλπου που υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ανάπτυξη και περισσότερες δουλειές?:rolleyes:
Α καλα, εσυ δεν εχεις καταλαβει τιποτα... Μα για τη Eurovision ερχονται Ελλαδα και Ευρωπη. Εχει στις χωρες που λες Eurovision; Δεν εχει, που θες να πανε;
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Αγαπητέ liopyr οι παραπάνω κρίσεις σου είναι εκτός λογικής και εκτός πραγματικότητας και επιθυμώ να ανακαλέσεις! Από υπερβολικό ζήλο να χαρακτηρίσεις το ποστ μου ρατσιστικό δεν πρόσεξες ότι έκανα απλά μια περιγραφή της πραγματικότητας στην Πάτρα όπως έχουν κάνει και άλλοι συμφορουμίτες σε αυτό το θέμα για τις πόλεις τους! Φιλικά
Εξακολουθείς να αγνοείς αυτά που γράφω.
Έχω ξεκαθαρίσει εδώ και πολλά ποστ πως η κριτική για τις ενέργειες της διαχείρισης δεν επιτρέπεται.

Τι ακριβώς δε κατάλαβες;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ευτυχώς υπάρχουμε μπόλικοι εδώ μέσα που βρίσκουμε να κάτσουμε.
Εγώ πάλι δεν κάθομαι δίπλα σε τίποτα μπιχλοέλληνες,κάτι ζώα που φοράνε μπλούζες ΟΥΚ ΜΟΥΚ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΩ,και κάτι κυρίες που φοράνε το πατσουλί με τη χούφτα.

maltakias αν είχες υπηρετήσει και εσυ σε ειδικές Δυνάμεις θα το φόραγες και εσύ :D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μην το λες....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σας παρακολούθησα όλους με πολλη προσοχή, την έκπληξη την έκανε ο Sokratis. ΟΜΩΣ εκτός των Traveller και Taver, κανένας δεν μένει (ή τουλάχιστον δεν το είπε) στο ''επικίνδυνο'' κέντρο της Αθήνας (κάποιοι εργάζονται εκει). Και όμως οι δύο παραπάνω ήταν οι λιγότεροι επιθετικοί (και από τις δύο πλευρές) και ο Traveller ο μόνος που μπόρεσε να αναγνωρίσει αιτίες πίσω από τα φαινόμενα. Αυτό ίσως αφηνει μια μικρή ελπίδα ότι αυτή η άθλια πόλη θα μπορέσει να βρει κάποτε ένα λόγο ύπαρξης.
Άργησα να ξαναμπώ στο θέμα, αλλά νομίζω ότι ένα σχόλιο εδώ το οφείλω. Δε νιώθω ότι είμαι σε καμμία άλλη πλευρά, και εν γένει συμφωνώ κι εγώ με τον Traveller. Θεωρώ ότι αν αυτά που συμβαίνουν, είναι ανεξάρτητα από τη φυλή και την καταγωγή των ανθρώπων, κι ότι θα συνέβαιναν ανεξάρτητα από το αν είχαμε ή έχουμε κύματα μεταναστών. Προκειται για παραβατικές συμπεριφορές από εξαθλιωμένους ανθρώπους, από όπου και αν προέρχονται αυτοί. Κι αν δεν είχαμε ξένους εξαθλιωμένους, θα είχαμε Έλληνες στη θέση τους.
Το πρόβλημα της βίας δεν είναι θέμα νόμων. Τέτοιους έχουμε. Είναι θέμα οικονομικοκοινωνικό ως προς τη γέννησή του, αλλά θέμα αποτελεσματικής αστυνόμευσης από κει και μετά. Η λύση είναι στην πρόληψη και την τιμωρία των εγκημάτων (όποιος και να τα κάνει), δεν είναι λύση οι επιχειρήσεις "σκούπα" και τα προγκρόμ μεταναστών - τα τελευταία είναι περισσότερο κολλάσιμα μάλιστα, γιατί άλλο μια πράξη ενός εξαθλιωμένου αγράμματου μετανάστη, κι άλλο η μελετημένη ενέργεια μιας συντεταγμένης ομάδας με ηγεσία. Αλλά επίσης το πρόβλημα είναι και θέμα αστυνόμευσης ως προς τη συγκέντρωσή του σε περιοχές, τη γκετοποίηση του κέντρου κλπ.
Όταν μια γειτονιά μιας πόλης γίνεται πολύ πιο "φθηνή" για κατοικία, αναπόφευκτα θα συγκεντρώσει εκεί όλους τους αναξιοπαθούντες - ανεξαρτήτως προέλευσης. Κι αν δεν είναι ο μάγος με τα βουντού κι ο καραβοκύρης που έφερε την καραβιά, κάποιος άλλος λόγος θα υπάρχει δυστυχώς ώστε κάποιοι συνάνθρωποι μας να είναι αναξιοπαθούντες. Και όταν οι άνθρωποι που αναγκάζονται από τα πράγματα να βγούν "στο έγκλημα" συγκεντρώνονται σε μια γειτονιά, προερχόμενοι συνήθως από τις "τάξεις" των αναξιοπαθούντων, τότε 2 απαντήσεις υπάρχουν για να μη γίνουμε φαβέλες: Η κοινωνική βοήθεια, και η αστυνόμευση. Και οι 2 χρειάζονται, με το κατάλληλο μείγμα.
Έθεσα παραπάνω, αποσπασματικά, ένα θέμα αστυνόμευσης, δεν πήρα θέση στο συνολικό πρόβλημα. Και επ' αυτού, δε ζητάω ισχυρά αστυνομικό κράτος που να επιβάλλει την τάξη στους πολίτες (αυτά τα αφήνω για το ΚΚΕ, τη χρυσή αυγή και τη νεο-δεξιά με τους οπαδούς τους), αλλά μια αστυνομία που θα κάνει αποτελεσματικά το έργο της στην προστασία του πολίτη. Που θα συλλαμβάνει όσους πρέπει, που δε θα χρηματίζεται, που θα είναι κατά κύριο λόγο στο δρόμο κι όχι στα γραφεία ταυτοτήτων κλπ., και που θα εφαρμόζει τους νόμους εξ' ίσου για όλους, πάντοτε κρίνοντας στη βάση ενεργειών κι όχι προέλευσης.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Την πάγια τακτική των μπουρζουά να πετάνε λάσπη ακολουθεί και ο γνωστός μπουρζουά του φόρουμ !!!!
Οι θέσεις του ΚΚΕ για τους μετανάστες
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ : Η έξαρση της εγκληματικότητας και οι πραγματικές αιτίες
Απο τον Ριζοσπαστη:

Οι προτάσεις του ΚΚΕ είναι καθαρές:


Νομιμοποίηση των μεταναστών που ζουν
κι εργάζονται στην Ελλάδα, εγγραφή των παιδιών τους στα δημοτολόγια, απλοποίηση των διαδικασιών ανανέωσης των αδειών παραμονής, αποσύνδεση της ανανέωσης από αριθμό ενσήμων και συμβάσεις με τον εργοδότη, διευκόλυνση της οικογενειακής επανένωσης, κατάργηση παραβόλων, κατοχύρωση των ασφαλιστικών τους δικαιωμάτων και δυνατότητα μεταφοράς τους από και προς τη χώρα προέλευσης, κατάργηση όλων των εμποδίων πρόσβασής τους στη δημόσια, δωρεάν Υγεία, Παιδεία, Πρόνοια, δημιουργία δημόσιων υποδομών για την εκμάθηση της μητρικής γλώσσας, ιστορίας και πολιτισμού.
Οι προτάσεις αυτές είναι προς όφελος και των Ελλήνων εργαζομένων, γιατί δυναμώνουν την ενότητα της εργατικής τάξης, ανεξάρτητα από γλώσσα, φυλή, χρώμα και θρησκεία. Ενας μετανάστης με χαρτιά και δικαιώματα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο εύκολα από τους εργοδοτικούς και κρατικούς μηχανισμούς ως μέσο για να χτυπηθεί ακόμη περισσότερο η τιμή της εργατικής δύναμης και όσα εργατικά και κοινωνικά δικαιώματα έχουν απομείνει.


Κοιτα να δεις που συμφωνω απολυτως!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Την πάγια τακτική των μπουρζουά να πετάνε λάσπη ακολουθεί και ο γνωστός μπουρζουά του φόρουμ !!!!
Οι θέσεις του ΚΚΕ για τους μετανάστες
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ : Η έξαρση της εγκληματικότητας και οι πραγματικές αιτίες
Μπαρδόν? Οι θιασώτες του Σταλινισμού και μιας δικτατορίας (του προλεταριάτου, όπως το ορίζουν) διαφωνούν ότι επιθυμούν αστυνομικό κράτος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom