Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Να πληρώνω που; Δε σε κατάλαβα.απευθειας στο λεοφωρειο εννοείς;
Ναι, με το κινητό ή το ρολόι σου απλά να θυμάσαι να το χτυπάς ξανά πριν βγεις. Αν φτάσεις το ημερήσιο ή εβδομαδιαίο cap θα σταματήσει να σε χρεώνει για τα επιπλέον δρομολόγια.
 
Last edited by a moderator:

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Δε κατάλαβα τι εννοείς να ξαναχτυπάω. ούτε τι είναι το ημερήσιο cap ξέρω.

Για να καταλάβω.μπαινω στο λεοφωρειο.πληρωνω με το κινητό στο μηχάνημα ,μου βγάζει εισητηριο. Το οποίο όταν φτάνω στο προορισμό μου το βάζω στο μηχάνημα; Αυτό εννοείς;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Δε κατάλαβα τι εννοείς να ξαναχτυπάω. ούτε τι είναι το ημερήσιο cap ξέρω.

Για να καταλάβω.μπαινω στο λεοφωρειο.πληρωνω με το κινητό στο μηχάνημα ,μου βγάζει εισητηριο. Το οποίο όταν φτάνω στο προορισμό μου το βάζω στο μηχάνημα; Αυτό εννοείς;
Το ημερήσιο cap σημαίνει ότι αν κάνεις πολλες μετακινήσεις με μέτρο, υπέργειο ή λεωφορεία δεν χρεώνεται παραπάνω από 7 λίρες την ημέρα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δε κατάλαβα τι εννοείς να ξαναχτυπάω. ούτε τι είναι το ημερήσιο cap ξέρω.

Για να καταλάβω.μπαινω στο λεοφωρειο.πληρωνω με το κινητό στο μηχάνημα ,μου βγάζει εισητηριο. Το οποίο όταν φτάνω στο προορισμό μου το βάζω στο μηχάνημα; Αυτό εννοείς;
Δε σου βγαζει εισιτηριο αυτο λεμε...χτυπας το κινητο σου,χρεωνεσε την αξια ενος εισιτηριου,χτυπας ξανα για να βγεις απο το μετρο κ τελος..το ιδιο ισχυει κ για τα λεωφορεια..αν φτασεις το ημερησιο cap σταματαει να σε χρεωνει..μπορει να θες να κανεις 15 διαδρομες μεσα σε 1 μερα δε θα χρεωθεις 15 εισιτηρια ξεχωριστα αλλα μεχρι το ημερησιο cap το οποιο νομοζω ειναι 9£(διορθωστε με αν κανω λαθος)
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Δε σου βγαζει εισιτηριο αυτο λεμε...χτυπας το κινητο σου,χρεωνεσε την αξια ενος εισιτηριου,χτυπας ξανα για να βγεις απο το μετρο κ τελος..το ιδιο ισχυει κ για τα λεωφορεια..αν φτασεις το ημερησιο cap σταματαει να σε χρεωνει..μπορει να θες να κανεις 15 διαδρομες μεσα σε 1 μερα δε θα χρεωθεις 15 εισιτηρια ξεχωριστα αλλα μεχρι το ημερησιο cap το οποιο νομοζω ειναι 9£(διορθωστε με αν κανω λαθος)
Ωραία και το πόσες φορές έχω χτυπήσει εισητηρια κτλ από που ελέγχονται;
Κατεβάζω κάποιο app στο κινητό ;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ωραία και το πόσες φορές έχω χτυπήσει εισητηρια κτλ από που ελέγχονται;
Κατεβάζω κάποιο app στο κινητό ;
Χρησιμοποιείς την ίδια πιστωτική/χρεωστική κάρτα είτε ανέπαφα είτε μέσω Apple Pay για παράδειγμα. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:Contactless and mobile pay as you go
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Το ημερήσιο cap σημαίνει ότι αν κάνεις πολλες μετακινήσεις με μέτρο, υπέργειο ή λεωφορεία δεν χρεώνεται παραπάνω από 7 λίρες την ημέρα.
Για να το σιγουρεψω ,όσες φορές χρησιμοποιήσω τρένο ή λεωφορείο και παίρνω εισιτήριο ανέπαφα από το κινητό, στις 7 λίρες σταματάει να χρεώνει??
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Για να το σιγουρεψω ,όσες φορές χρησιμοποιήσω τρένο ή λεωφορείο και παίρνω εισιτήριο ανέπαφα από το κινητό, στις 7 λίρες σταματάει να χρεώνει??
Δεν παίρνεις εισιτήρια ανέπαφα από το κινητό. Χρησιμοποιείς όπως είπα στο παραπάνω ποστ είτε την κάρτα σου ανέπαφα είτε ανέπαφα μέσω Apple Pay στο κινητό σαν εοσιτηριο. Εφόσον χρησιμοποιείς την ίδια κάρτα τότε το ημερήσιο όριο είναι 7.70 λίρες για τις ζώνες 1-2 που καλύπτουν όλο το κεντρικό Λονδίνο.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Για να το σιγουρεψω ,όσες φορές χρησιμοποιήσω τρένο ή λεωφορείο και παίρνω εισιτήριο ανέπαφα από το κινητό, στις 7 λίρες σταματάει να χρεώνει??
Ότι σου απάντησε ο marquis.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα!

Φθάνουμε Λονδίνο στο Λούτον στις 17/12 και λόγω απεργίας θα πάρουμε λεωφορείο απ'εκεί και θα πάμε είτε στο Marble Arch ή στο Victoria station.

Απο προηγούμενη επίσκεψή μας υπάρχουν χάρτινες travelcards.

Ερωτήση: Σε ποιόν απο τους 2 σταθμούς κάνω επαναφόρτιση για 7 μέρες (για ζώνες 1-5) και πώς?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλημέρα!

Φθάνουμε Λονδίνο στο Λούτον στις 17/12 και λόγω απεργίας θα πάρουμε λεωφορείο απ'εκεί και θα πάμε είτε στο Marble Arch ή στο Victoria station.

Απο προηγούμενη επίσκεψή μας υπάρχουν χάρτινες travelcards.

Ερωτήση: Σε ποιόν απο τους 2 σταθμούς κάνω επαναφόρτιση για 7 μέρες (για ζώνες 1-5) και πώς?
Εχω την εντύπωση πως έχουν σταματήσει να τις βγάζουν σε χάρτινες.
Οπότε θα την βγάλεις σε oyster.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom