Postcrossing

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.284
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάω να τις στείλω τώρα, είχα μαζέψει άλλες 3 διευθύνσεις και μάντεψε...Πάλι Ολλανδία, πάλι ΗΠΑ και ω ναι πάλι Γερμανία!!! Χαχαχα!! :bleh::bleh: Αααα ψεματα έχω και μια Λευκορωσία, μην ειμαι αχάριστη....:D
Και η Λευκορωσία είναι εξίσου συνηθισμένη, χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω. :bleh: Την έχω σιχαθεί και δαύτη. :D Αν και προχθές μου ήρθε μία κάρτα από εκεί με μια φωτό τοπικής αρκούδας και μου άρεσε πολύ! Έχω βάλει στη λίστα προτιμήσεών μου το wildlife αλλά ήταν η πρώτη φορά που έλαβα κάτι από αυτή τη θεματική. :D

Όσο για τις ΗΠΑ, αν και συνηθισμένος προορισμός η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να στέλνω/λαμβάνω από εκεί καθώς είναι αχανής χώρα με πολλές εναλλαγές. Και η Κίνα θα μου πεις, αλλά όλο τα ίδια και τα ίδια μου στέλνουν από εκεί. :roll:

Ολλανδία και Γερμανία δεν το συζητώ, οι πλέον συνηθισμένες χώρες. Αλλά νομίζω επειδή το καταλαβαίνουν και οι ίδιοι, προσπαθούν πάρα πολύ να στέλνουν κάρτες βάσει των προτιμήσεων του άλλου.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε τι ωραία, εσύ έχεις λάβει πολλές καρτούλες! Εγω στη μια από το Αμστερνταμ εχω μείνει.... Και αυτή η υπομονη καθόλου δε με χαρακτηρίζει, anzi... :haha::haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.284
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ρε τι ωραία, εσύ έχεις λάβει πολλές καρτούλες! Εγω στη μια από το Αμστερνταμ εχω μείνει.... Και αυτή η υπομονη καθόλου δε με χαρακτηρίζει, anzi... :haha::haha:
Εντάξει, εγω αφενός είμαι μέλος περισσότερους μήνες, αφετέρου κάνω συχνά direct swaps, γι' αυτό. :D

Αλλά και πάλι, σε σχέση με μέλη από χώρες στις οποίες λειτουργούν καλύτερα τα ταχυδρομεία και που είναι στο postcrossing ίδιο διάστημα με μένα, έχω σχετικά λίγες κάρτες.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμενα μου ηρθε μια καρτα απο Λευκορωσια χτες και αντι να γραφει "γεια σου Φενια μπλα μπλα μπλα" ειχε μονο μια συνταγη λευκορωσικού κοτοπουλου κολλημένη πάνω στην κάρτα !
Underwater problem : λήξαν δυο καρτες μου, τι να κανω; Υπομονη ή να το αναφερω καπου;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.284
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εμενα μου ηρθε μια καρτα απο Λευκορωσια χτες και αντι να γραφει "γεια σου Φενια μπλα μπλα μπλα" ειχε μονο μια συνταγη λευκορωσικού κοτοπουλου κολλημένη πάνω στην κάρτα !
:shock::haha:
Πιθανώς να μην μιλούσε αγγλικά.


Underwater problem : λήξαν δυο καρτες μου, τι να κανω; Υπομονη ή να το αναφερω καπου;
Κοίτα, αν πας στο προφίλ σου θα δεις ότι με το που έληξαν οι κάρτες σου "άνοιξαν" αντίστοιχες διευθύνσεις στις οποίες μπορείς να στείλεις άλλες!

Από εκεί και πέρα, αν θες επικοινωνείς με αυτούς στους οποίους έστειλες την ληγμένη κάρτα. Το πιο πιθανό είναι να μην σου απαντήσουν καθόλου, ή να σου ζητήσουν να τους ξαναστείλεις την κάρτα για να στην κάνουν register αν φτάσει.

Εμένα έχουν λήξει 3: η πρώτη σε μία Φινλανδέζα που της έστειλα μήνυμα και δεν μου απάντησε (έχει να μπει καιρό), μία σε μια Ρωσίδα ηλικιωμένη στην οποία έστειλα ένα μήνυμα μισά αγγλικά μισά ρωσικά (google translate) και με έγραψε (ενώ μπαίνει) και μία σε έναν Γερμανό στον οποίο κανόνισα και ξαναέστειλα την κάρτα ενώ μου είπε ότι θα μου στείλει και αυτός στυλ direct swap.

Στο μεταξύ βλέπω σήμερα κάρτα από Namibia και αρχίζω να χοροπηδώ! :D Εν τέλει μου την είχε στείλει μια Γερμανίδα μέσω direct swap, οπότε είχε γερμανική σφραγίδα και λοιπά, αλλά παραμένει μια τέλεια κάρτα από Namibia! :clap:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
:shock::haha:
Πιθανώς να μην μιλούσε αγγλικά.




Κοίτα, αν πας στο προφίλ σου θα δεις ότι με το που έληξαν οι κάρτες σου "άνοιξαν" αντίστοιχες διευθύνσεις στις οποίες μπορείς να στείλεις άλλες!

Από εκεί και πέρα, αν θες επικοινωνείς με αυτούς στους οποίους έστειλες την ληγμένη κάρτα. Το πιο πιθανό είναι να μην σου απαντήσουν καθόλου, ή να σου ζητήσουν να τους ξαναστείλεις την κάρτα για να στην κάνουν register αν φτάσει.
Προφανώς δε θα μιλούσε αγγλικά! Δε πειράζει όμως, η προσπάθεια μετράει!
Ευχαριστώ Βαλεντίνα μου, ήσουν κατατοπιστικότατη :cool::D:bleh:
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Μιας που εχει αρχισει καποιος κοσμος να ασχολειται ηθελα να ρωτησω απο που προμηθευστε τις καρτες σας!
Εκτος απο τα μαγαζια των μουσειων που λεει η underwater και τα τουριστικα που αρκετες φορες εχουν πολυ ομορφες καρτες (αλλα μονο τοπια η αλλα παραδοσιακα) εχετε βρει καποιο αλλο μαγαζι που να πουλαει καρτες με αλλα θεματα?
Εγω εχω παρει καποιεσ disney και απο τη σειρα nouvelles images (που ειναι αρκετα δημοφιλης στο posstcrossing) απο ενα μαγαζι στη Μητροπολεος (butlers) αλλα ειναι σαφως πιο ακριβες απο τις τουριστικες. Ειχα βρει επισης στον ελευθερουδακη της Πανεπιστημιου ανατυπωσεις παλιων διαφημησεων που ηταν πολυ ομορφες αλλα οταν τελειωσαν δεν ξαναφερε.

Τωρα για τους εθισμενους που δεν μπορουν να περιμενουν υπαρχει και το φορουμ που μπορεις να στελνεις και να παιρνεις καρτες που ταιριαζουν περισσοτερο στα κριτηρια σου (επιλογη χωρας, θεματος κτλ). Τελος στο φορουμ υπαρχουν και "λοταριες" που μπορεις να κερδισεις καρτες. Απο μια τετοια λοταρια ελαβα μια καρτα απο το Σαν Μαρινο που εχει μονο ενα μελος στο επισημο σαιτ και αυτο ανενεργο! Μαλιστα ενω το μελος απο το επισημο σαιτ εγραφε οτι οι καρτες στελνονται ως Ιταλικεσ οταν ηρθε η δικη μου ειχε γραμματοσημα και σφραγιδα απο τη Δημοκρατια του Σαν Μαρινο και χαρηκα παρα πολυ!

Underwater ευχαριστω για το σχολιο, πηρα αυτη την καρτα απο την Κρητη οταν κατεβηκα τα χριστουγεννα να δω τους δικους μου και μου αρεσει κι εμενα πολυ! Επισης οταν εφευγα πετυχα στο λιμανι μια καρτα που δειχνει το καφενειο του θειου μου (αδερφος της γιαγιας μου) στο χωριο και ηθελα τοσο να την παρω αλλα ειχα αργησει και φοβομουν μη χασω το καραβι.. Ελπιζω να ειναι εκει και το Πασχα!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.284
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Niax η καρτούλα αυτή απλά δεν υπάρχει! Θα την ήθελα δηλ. και για τη δικιά μου συλλογή, όχι μόνο για το postcrossing! :D Όταν κάποια στιγμή ξανακατέβω Κρήτη θα το ψάξω! :)

Όσον αφορά το butlers έχω αγοράσει και εγώ μερικές καρτ-ποστάλ. Οι περισσότερες είναι πολύ κοινότυπες θεωρώ, αλλά έχω πάρει κάποιες σε vintage στυλ που άξιζαν! Αρνητικό τους είναι ότι κυκλοφορούν πολύ στο postcrossing, από διάφορες χώρες.

Επίσης, πέρα από τα μουσεία που ανέφερα, προσπαθώ να αγοράζω ωραίες καρτούλες και από τα ταξίδια μου, τόσο σε Ελλάδα όσο και σε εξωτερικό. Απλά από το εξωτερικό δεν θα αγοράσω τουριστικές αλλά σε άλλο στυλ. Για παράδειγμα έχω πάρει κάποιες ασπρόμαυρες με γάτες από τη Ρίγα, ενώ βρήκα και στο Εδιμβούργο μια σειρά με παλιές διαφημίσεις και αγόρασα ορισμένες και από εκεί! Επίσης είχα πάει τις προάλλες στην έκθεση του Helmut Newton στη Στέγη και είχε μερικές πολύ καλές (αλλά μεγάλες, όχι το τυπικό μέγεθος των καρτ-ποστάλ) και αγόρασα τόσο για μένα όσο και για τους postcrossers.

Βέβαια όλες οι κάρτες πλην των τουριστικών είναι ακριβούλες η αλήθεια είναι. :roll:

Αυτά που λες περί φόρουμ και λοταριών δεν τα είχα ψάξει, ευχαριστούμε για το tip! Ξέρω επίσης από μια Γερμανίδα που κάνουμε swaps ότι υπάρχουν σελίδες στο internet από όπου μπορεί κανείς να παραγγείλει κάρτες on-line, αλλά δεν έχω μπει στη διαδικασία.
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Σήμερα με έπιασε το παράπονο με τα ελληνικά ταχυδρομεία!

Έστειλα την Τετάρτη 3 κάρτες από Σκωτία μέσω direct swap εκ των οποίων οι 2 ήδη παραδόθηκαν (η μία χθες και η άλλη σήμερα), όταν οι κάρτες από Ελλάδα κάνουν στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση μία εβδομάδα, ενώ συνήθως χρειάζονται 2-3 εβδομάδες. Έλεος; :mad:
Δηλαδή εγώ να μην ανησυχώ που οι κάρτες μου 'ταξιδεύουν' εδώ και δέκα μέρες περίπου, είναι φυσιολογικό διάστημα.. :shock:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.284
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δηλαδή εγώ να μην ανησυχώ που οι κάρτες μου 'ταξιδεύουν' εδώ και δέκα μέρες περίπου, είναι φυσιολογικό διάστημα.. :shock:
Ναι! Πολύ νορμάλ διάστημα. Σε ποιές χώρες έχεις στείλει; Ορισμένες προς Κίνα και Ρωσία καθυστερούν πολύ. Εμένα χθες παραδόθηκε μία σε Ρωσία μετά από 77 μέρες!:shock:
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Ναι! Πολύ νορμάλ διάστημα. Σε ποιές χώρες έχεις στείλει; Ορισμένες προς Κίνα και Ρωσία καθυστερούν πολύ. Εμένα χθες παραδόθηκε μία σε Ρωσία μετά από 77 μέρες!:shock:
Έστειλα σε Γερμανία, Κίνα, Ρωσία, Ταϊβαν και Ηνωμένες Πολιτείες. Ωραία, με καθησύχασες με το μήνυμά σου!! Με αυτά τα δεδομένα υπολογίζω να λάβω την πρώτη μου καρτούλα το Πάσχα..:(
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.284
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έστειλα σε Γερμανία, Κίνα, Ρωσία, Ταϊβαν και Ηνωμένες Πολιτείες. Ωραία, με καθησύχασες με το μήνυμά σου!! Με αυτά τα δεδομένα υπολογίζω να λάβω την πρώτη μου καρτούλα το Πάσχα..:(
Όχι ρε συ, μην στενοχωριέσαι! Αυτές στη Γερμανία και τις ΗΠΑ λογικά δεν θα αργήσουν να παραδοθούν. Και η Ταϊβάν νομίζω είναι ψιλογρήγορη. Τώρα η Κίνα και η Ρωσία θέλουν τύχη και υπομονή! :D

Ξεκίνα τα direct swaps αν θες κάτι πιο άμεσο. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom