Postcrossing

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μιας που εχει αρχισει καποιος κοσμος να ασχολειται ηθελα να ρωτησω απο που προμηθευστε τις καρτες σας!
Κοντα στη Νομικη στη Σολωνος υπαρχει το Quartier, που ειναι στεκι φοιτητων. Οταν πηγαινα εγω ,μιλαμε για 8-12 χρονια πριν, ειχε ενα σταντ με καρτες (ρετρο διαφημισεις, φωτογραφιες, τοπια κα) που επερνες οσες ηθελες δωρεαν. Δεν ξερω αν υπαρχει το Quartier ακομα κι αν συνεχιζει να εχει καρτες. Νομιζω ο δρομος που βρισκεται λεγεται Μασσαλιας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.098
Κοντα στη Νομικη στη Σολωνος υπαρχει το Quartier, που ειναι στεκι φοιτητων. Οταν πηγαινα εγω ,μιλαμε για 8-12 χρονια πριν, ειχε ενα σταντ με καρτες (ρετρο διαφημισεις, φωτογραφιες, τοπια κα) που επερνες οσες ηθελες δωρεαν. Δεν ξερω αν υπαρχει το Quartier ακομα κι αν συνεχιζει να εχει καρτες. Νομιζω ο δρομος που βρισκεται λεγεται Μασσαλιας.
Το αυτό και στο "Σκουφάκι", στη Σκουφά όπως και σε πολλά στέκια στα Εξάρχεια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.279
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κοντα στη Νομικη στη Σολωνος υπαρχει το Quartier, που ειναι στεκι φοιτητων. Οταν πηγαινα εγω ,μιλαμε για 8-12 χρονια πριν, ειχε ενα σταντ με καρτες (ρετρο διαφημισεις, φωτογραφιες, τοπια κα) που επερνες οσες ηθελες δωρεαν. Δεν ξερω αν υπαρχει το Quartier ακομα κι αν συνεχιζει να εχει καρτες. Νομιζω ο δρομος που βρισκεται λεγεται Μασσαλιας.
Το αυτό και στο "Σκουφάκι", στη Σκουφά όπως και σε πολλά στέκια στα Εξάρχεια.
Αυτό που λέτε παιδιά με τις καφετέριες το θυμάμαι κι εγώ πριν καμιά δεκαετία. Παρ' όλα αυτά έχω καιρό να δω καρτ-ποστάλ σε τέτοια μέρη. :roll:

Εδώ θα πρέπει να αναφερθεί για τους εκτός του postcrossing ότι οι δωρεάν/διαφημιστικές κάρτες θεωρούνται ανεπιθύμητες για την πλειοψηφία των postcrossers και δηλώνεται ευθαρσώς στα προφίλ τους. :D Εγώ νομίζω είμαι ένα από τα λίγα "θετικά" μέλη ως προς αυτές τις κάρτες, αν και αναφέρω ότι θέλω να είναι πάνω στα γούστα μου, να έχει δείξει ο άλλος ότι έχει κάνει μια στοιχειώδη προσπάθεια. :D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.279
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μπορείτε να δείτε ένα απλό αλλά χρήσιμο "λεξικό για postcrossers" εδώ! :)

Τα ελληνικά λείπουν! Έχω στείλει μια μετάφραση στον τύπο που το έχει φτιάξει, αναμένουμε! :D
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Underwater μου, ξερεις αν τα μηνυματα που ερχονται στο προσωπικο μου e-mail (του τυπου ότι μια κάρτα μου είναι favourite κάποιου ή ακόμα ακόμα τα μηνυματα που μου στελνουν όταν λαμβανουν μια καρτα μου με ευχαριστιες κτλ) μπορώ να τα δω με κάποιο τρόπο και μέσα από τη σελίδα του postcrossing?? Γιατί ας πούμε ένας πολυ καλος κυριουλης απο τη Ολλανδια μου ειχε στειλει ενα πολυ γλυκο μηνυμα οταν ελαβε την καρτα μου (πριν 3 μερες) και εγω το ειδα σημερα που ανοιξα το mail μου........:roll:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.279
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Underwater μου, ξερεις αν τα μηνυματα που ερχονται στο προσωπικο μου e-mail (του τυπου ότι μια κάρτα μου είναι favourite κάποιου ή ακόμα ακόμα τα μηνυματα που μου στελνουν όταν λαμβανουν μια καρτα μου με ευχαριστιες κτλ) μπορώ να τα δω με κάποιο τρόπο και μέσα από τη σελίδα του postcrossing?? Γιατί ας πούμε ένας πολυ καλος κυριουλης απο τη Ολλανδια μου ειχε στειλει ενα πολυ γλυκο μηνυμα οταν ελαβε την καρτα μου (πριν 3 μερες) και εγω το ειδα σημερα που ανοιξα το mail μου........:roll:
Καλά βρε, εσύ πιο συχνά μπαίνεις στο postcrossing από το mail σου; :bleh:

Από όσο έχω καταλάβει όχι, τα μηνύματα έρχονται κατευθείαν στο mail! :)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά βρε, εσύ πιο συχνά μπαίνεις στο postcrossing από το mail σου; :bleh:

Από όσο έχω καταλάβει όχι, τα μηνύματα έρχονται κατευθείαν στο mail! :)
Με τσάκωσες!! :oops::oops:
Εχουμε και εμεις τις αδυναμιες μας.............:cool:
Σ'ευχαριστώ πολύ και ας μου εκανες την καρδια περιβολι!! :haha:

Θα πρεπει να ακουσεις 10 φορες Mengoni για να εξιλεωθεις που με πληγωσες τοσο!!:haha::haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.279
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα πρεπει να ακουσεις 10 φορες Mengoni για να εξιλεωθεις που με πληγωσες τοσο!!:haha::haha:


Πού να ήξερε ο ταλαίπωρος ο τσουλουφο-φαβορίτας ότι έχει γίνει ανέκδοτο εδώ μέσα. :D
 

Antigone

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Γειά σας και από μένα!
Είμαι καινούρια στο travel stories αλλά εδώ και 4 χρόνια μέλος του Postcrossing οπότε σκέφτηκα να σας γράψω μιας και απολαμβάνω ιδιαίτερα τη συζήτηση που κάνετε! Δεν είναι εύκολο να βρεις στην καθημερινότητά σου άτομα να συζητάνε για καρτούλες με τόσο ενθουσιασμό, ειδικά στην Ελλάδα!
Ασχολούμαι μόνο με official κάρτες και δεν κάνω swaps (πέρα από σπάνιες εξαιρέσεις) μια και στο σημείο που έχω φτάσει μπορώ να στέλνω 30 κάρτες τη φορά, και πιστέψτε με είναι πολλές! Επιπλέον αλληλογραφώ και με κάποια άτομα από εξωτερικό οπότε είναι λιγο δύσκολο να χωρέσουν όλα σε ένα καθημερινό πρόγραμμα...αλλά αν αγαπάς αυτό το χόμπυ (μετά από τόσο καιρό και είμαι ακόμα ενθουσιασμένη κάθε φορά που έχω κάρτες στο γραμματοκιβώτιο!) όλα χωράνε!
Σχετικά με το χρόνο παράδοσης...Τα ταχυδρομεία συνήθως έχουν 2 συγκομιδές, στις 12 και στις 2 το μεσημέρι (μπορεί και περισσότερο αν είναι μεγάλο το ταχυδρομείο). Οπότε αν ρίξετε τις κάρτες πριν τις 12 σε 3 μέρες τις έχουν λάβει στην Ευρώπη...αν όλα πάνε καλά! Εδώ ή εκεί! Γιατί μπορεί κάποιος να την έχει λάβει και να έχει αργήσει να κάνει register. Aν πλησιάζει η λήξη της μπορείτε να στείλετε μήνυμα στον παραλήπτη και αν έχει καλή διάθεση να την κάνει register! Βέβαια τα πάντα αλλάζουν όταν πρόκειται για Ρωσία και Κίνα! Είναι χώρες τεράστιες, με παλιό ταχυδρομικό σύστημα (βλ. ρώσικες σφραγίδες που στάζουν μελάνι) και ταχυδρόμοι με όχι καλά αγγλικά! Άρα έχετε υπομονή! Εδώ να σημειώσω, ότι όταν ξεκίνησα εγώ, οι πιο συχνες χώρες ήταν Φινλανδία, Ολλανδία και Γερμανία! Εντάξει, η Γερμανία έχει ακόμα υπεροχή αλλά πως φαίνεται ότι Ρωσία και Κίνα μπαίνουν δυναμικά σε όλους τους τομείς?!

Απλά να τσεκάρετε το τελευταίο log in του χρήστη που θα στείλετε και αν έχει καιρό να μπεί, θα σας συμβούλευα να μην στείλετε μέχρι να βεβαιωθείτε ότι είναι ενεργός!

Κάτι που θα σας εκπλήξει ευχάριστα πάντως είναι η ανιδιοτέλεια όσων εμπλέκονται με αυτό! Δεν είναι μόνο οι κάρτες που θα λαμβάνετε αλλά και προσωπικά μηνύματα και πολλά άλλα δωράκια! Είναι άτομα που δε σας ξέρουν, δεν τα ξέρετε και όμως μόλις δείτε τον αποτέλεσμα του κόπου αυτού που σας έχουν στείλει (κάποιος χειροποίητος φάκελος π.χ. με ένα θέμα που σας αρέσει) θα χαμογελάτε και θα σας φτιάξει η διάθεση!

Τέλος σχετικά με τις κάρτες...Η αλήθεια είναι ότι οι κάρτες που βρίσκουμε κυρίως εδώ είναι οι κλασικές τουριστικές, αλλά μην τις υποτιμάτε...αρέσουν παραδόξως σε πολλούς! Ακόμα και αυτές με τα γαιδουράκια!


Ωραίες κάρτες έχω βρει εδώ http://www.amapola.gr/kalithea/ αλλά είναι λίγο τσιμπημένες...Πάντως αν και οι περισσότεροι λένε πως δε θέλουν διαφημιστικές κάρτες, εντούτοις κάνουν favoutite μόλις δουν καμιά ωραία! Οπότε it's up to you!

Για οποιαδήποτε επιλπέον πληροφορία, είμαι στη διάθεσή σας!

Υ.Γ. Μπράβο underwater για την ανάρτηση! :lol:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Nα γυρνας στο σπίτι σου μετα από 13 ωρες εκτος και να βρισκεις αυτα!! Ε δε σου φευγει ολη η κουραση απ'τη χαρά;;; :D:D

Αμερική, Ρωσία και Πολωνία.....
 

Attachments

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.279
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστούμε πάρα πολύ Antigone για τις τόσες χρήσιμες πληροφορίες! :D Εμείς ακόμα το ψάχνουμε οπότε έχει πολύ ενδιαφέρον να διαβάζεις τις εμπειρίες κάποιου που έχει τόση τριβή με το "σπορ"! :)

Το website που προτείνεις το τσέκαρα το μεσημέρι (το έχει προτείνει και το manelaki σε άλλο topic)! Πολύ ωραίες οι κάρτες όντως! :D

Επίσης να αναφέρω ότι στο ταχυδρομείο του Συντάγματος (και πιθανότατα και σε άλλα μεγάλα ταχυδρομεία) πωλούνται κάποιες "ψαγμένες" καρτ-ποστάλ στο κιόσκι με τα φιλοτελικά. Από ό, τι κατάλαβα τα ΕΛΤΑ φτιάχνουν ουσιαστικά σειρές βάσει πετυχημένων γραμματοσήμων τους. Μερικές κάρτες είναι πολύ όμορφες, αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις μόνο όσες θέλεις, αλλά υποχρεωτικά μια ολόκληρη σειρά που έχει διάφορες μέσα και πιθανώς να μην σου αρέσουν όλες. Αυτή η έλλειψη ευελιξίας σε συνδυασμό με την υψηλή τιμή με απέτρεψαν πάντως από το να αγοράσω.
 

Antigone

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Underwater, αναφέρεσαι στις κάρτες maximum! Εγώ άργησα να καταλάβω τι είναι και έβλεπα ότι γενικά τις ζητάνε αλλά δυστυχώς τα ΕΛΤΑ έχουν βάλει τιμή περίπου 1,20 η μία και είναι σε σετ των 5 νομίζω...και χρειάζεται επιπλέον γραμματόσημο για να σταλεί ως κάρτα. Ουσιαστικά πρόκειται για κάρτα και γραμματόσημο με παρόμοια θεματολογία. Όμως είναι ωραίες!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom