Postcrossing

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σήμερα με έπιασε το παράπονο με τα ελληνικά ταχυδρομεία!

Έστειλα την Τετάρτη 3 κάρτες από Σκωτία μέσω direct swap εκ των οποίων οι 2 ήδη παραδόθηκαν (η μία χθες και η άλλη σήμερα), όταν οι κάρτες από Ελλάδα κάνουν στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση μία εβδομάδα, ενώ συνήθως χρειάζονται 2-3 εβδομάδες. Έλεος; :mad:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Γιατί καλέ,εγώ έστειλα δευτέρα μεσημέρι κάτι πράγματα Λονδίνο και παρασκευή πρωί ήταν εκεί!
Με απλή αποστολή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γιατί καλέ,εγώ έστειλα δευτέρα μεσημέρι κάτι πράγματα Λονδίνο και παρασκευή πρωί ήταν εκεί!
Με απλή αποστολή.
Κι εμένα έχει τύχει μερικές φορές να φτάσουν γρήγορα (αν και όχι 4 μέρες), αλλά συνήθως χρειάζονται περίπου 2 εβδομάδες. Τι να σου πω, πιθανώς να είμαι απλά άτυχη. Έχω χρησιμοποιήσει πάντως κάμποσα ταχυδρομεία των Αθηνών. :roll:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για τους συμφορουμίτες-μέλη του postcrossing δείτε εδώ: User gerritje, from Netherlands - Postcrossing

Αυτή η κυρία παραθέτει τη διεύθυνση της μητέρας της που σε λίγες μέρες γίνεται 87 χρονών, ζητώντας από άτομα από όλο τον κόσμο να της στείλουν καρτ-ποστάλ σαν δώρο! :)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για τους συμφορουμίτες-μέλη του postcrossing δείτε εδώ: User gerritje, from Netherlands - Postcrossing

Αυτή η κυρία παραθέτει τη διεύθυνση της μητέρας της που σε λίγες μέρες γίνεται 87 χρονών, ζητώντας από άτομα από όλο τον κόσμο να της στείλουν καρτ-ποστάλ σαν δώρο! :)
Βρήκα τη φράση : "Fijne Verjaardag, lieverd" που σημαίνει "Χρόνια Πολλά γλυκιά μου" στα Ολλανδικά για όποιον θα ήθελε να ευχηθεί στη γιαγιάκα στη γλώσσα της...Εγω θα το κάνω... :D:D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βρήκα τη φράση : "Fijne Verjaardag, lieverd" που σημαίνει "Χρόνια Πολλά γλυκιά μου" στα Ολλανδικά για όποιον θα ήθελε να ευχηθεί στη γιαγιάκα στη γλώσσα της...Εγω θα το κάνω... :D:D
Γαμώτο, εγώ την έχω γράψει ήδη. :roll:
 

despina33

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Τι φοβερο που ειναι θα κανω και εγω λογαριασμο!
Ευχαριστουμε underwater :)

Να ρωτησω κατι ομως που εξακολουθω να μην καταλαβαινω??
τι ειναι το direct swap???
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να ρωτησω κατι ομως που εξακολουθω να μην καταλαβαινω??
τι ειναι το direct swap???
Copy-paste από τη σελίδα του postcrossing:

Many Postcrossing users exchange postcards between them besides exchanging the official Postcrossing ones. We call these direct swaps. They are exchanges organized by the Postcrossing members themselves and are not tracked by the system and hence do not have Postcard IDs.

To help users know if another member is available for private swaps or not, we allow users to configure that on their profile. This way, users who are interested in doing direct swaps are easier to find and users who do not wish to participate can clearly state that too.


Καλή αρχή! :)
 

despina33

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Copy-paste από τη σελίδα του postcrossing:

Many Postcrossing users exchange postcards between them besides exchanging the official Postcrossing ones. We call these direct swaps. They are exchanges organized by the Postcrossing members themselves and are not tracked by the system and hence do not have Postcard IDs.

To help users know if another member is available for private swaps or not, we allow users to configure that on their profile. This way, users who are interested in doing direct swaps are easier to find and users who do not wish to participate can clearly state that too.


Καλή αρχή! :)
το ειχα διαβασει ευχαριστω!! :) :)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εχω κολλήσει απίστευτα στο θέμα με τη γιαγιάκα...Δεν ξέρω τί να της στείλω!! Εχω βρει μια τελεια καρτουλα με τα υλικά και τον τρόπο παρασκευής greek salad with feta cheese αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα της αρέσει... Η αλλη λύση να στείλω κάτι από Αθήνα, μια όμορφη με την Ακροπολη ή κάτι άλλο Σύνταγμα, Ζαππειο δε ξέρω...:roll: Εσεις τι μου προτείνετε;;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εχω κολλήσει απίστευτα στο θέμα με τη γιαγιάκα...Δεν ξέρω τί να της στείλω!! Εχω βρει μια τελεια καρτουλα με τα υλικά και τον τρόπο παρασκευής greek salad with feta cheese αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα της αρέσει... Η αλλη λύση να στείλω κάτι από Αθήνα, μια όμορφη με την Ακροπολη ή κάτι άλλο Σύνταγμα, Ζαππειο δε ξέρω...:roll: Εσεις τι μου προτείνετε;;
Δεν ξέρω, όλες ωραίες μου φαίνονται. Απλά πιθανώς να μην μπορεί να διαβάσει αγγλικά, οπότε θα είχα κάποιους ενδοιασμούς για τη συνταγή. Από την άλλη θα της τα μεταφράσουν οι δικοί της!

Εγώ πάντως της έστειλα μία με μία γωνιά από κυκλαδίτικο νησί, όπου έχουν αράξει σε κάτι σκαλιά μερικές γατούλες. :)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ξέρω, όλες ωραίες μου φαίνονται. Απλά πιθανώς να μην μπορεί να διαβάσει αγγλικά, οπότε θα είχα κάποιους ενδοιασμούς για τη συνταγή. Από την άλλη θα της τα μεταφράσουν οι δικοί της!

Εγώ πάντως της έστειλα μία με μία γωνιά από κυκλαδίτικο νησί, όπου έχουν αράξει σε κάτι σκαλιά μερικές γατούλες. :)
Και εγώ αυτό σκέφτηκα με τη συνταγή οπότε κατέληξα σε μια άλλη πιο ατμοσφαιρική με όμορφα χρώματα που νομίζω θα της αρέσει περισσότερο!!

Τι όμορφη και η δική σου με τα ζωάκιαααα!! Αχ τι καλά, νομίζω θα χαρεί πολύ με την εκπληξούλα...Μπράβο στην κόρη της, πολύ όμορφη πρωτοβουλία!!

Πάω να τις στείλω τώρα, είχα μαζέψει άλλες 3 διευθύνσεις και μάντεψε...Πάλι Ολλανδία, πάλι ΗΠΑ και ω ναι πάλι Γερμανία!!! Χαχαχα!! :bleh::bleh: Αααα ψεματα έχω και μια Λευκορωσία, μην ειμαι αχάριστη....:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom