Postcrossing

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Και τρεις δικές που παν να λήξουν, ήντα θα κάμουμε αν λήξουν; ; ;
Βασικά μόλις λήξει σου "ανοίγει" μία νέα διεύθυνση για να στείλεις αλλού κάρτα, αλλά χάνεις τη δυνατότητα να λάβεις κάρτα ως "ισοστάθμισμα" εκείνης που έστειλες.
Μεχρι στιγμης μου εχει τυχει μια φορα, να περασει τις 60 μερες, εστειλα ενα μηνυμα στην κοπελα, γραφοντας τη αν εχει λαβει την καρτα, μου εγραψε οτι εχει προβλημα με το ταχυδρομειο και απο μονη της μου ζητησε το ID της καρτας μου, και την περασε στο συστημα. Η κοπελα ζει στη Ρωσια και εχω καταλαβει, απο το λιγο που ειμαι στο postcrossing, οτι η συγκεκριμενη χωρα εχει προβλημα με το ταχυδρομειο της. H δε Ολλανδια τις λαμβανει σε λιγοτερες απο 5 μερες, οπως και αυτες που λαμβανω εγω απο την Ολλανδια.

Επισης να ξερετε οτι γινονται και συναντησεις μελων. Στη Γερμανια γινονται οχι μονο σε ενα μερος, αλλα σε διαφορα, φετος θα γινει το 4ο διεθνες PostcrossingMeeting στο Bielefeld, τον Οκτωμβριο, και ηδη εχουνε γινει κρατησεις!Εδω που μενω κανανε 2 συνεχομενες χρονιες και μετα τιποτα. Αν συνεχισω με αυτο το project ισως καποια στιγμη στο μελλον λαβω μερος σε καποιο απο αυτα τα meetings.

Μου αρεσει που ο κοσμος δε στελνει μονο καρτες, αλλα με βαση αυτο το προχωραει και παραπερα οπως εδω: The Postcrossing Book Club at Reuver's Library !

Να ευχαριστησω την underwater για ακομα μια φορα, διοτι πραγματικα δεν ηξερα για αυτο το project και μια φορα σε καρτα που ελαβα μου τεθηκε η ερωτηση απο που εμαθα για το postcrossing! Εεεε εγραψα απο την underwater μεσω του travelstories.gr! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μεχρι στιγμης μου εχει τυχει μια φορα, να περασει τις 60 μερες, εστειλα ενα μηνυμα στην κοπελα, γραφοντας τη αν εχει λαβει την καρτα, μου εγραψε οτι εχει προβλημα με το ταχυδρομειο και απο μονη της μου ζητησε το ID της καρτας μου, και την περασε στο συστημα. Η κοπελα ζει στη Ρωσια και εχω καταλαβει, απο το λιγο που ειμαι στο postcrossing, οτι η συγκεκριμενη χωρα εχει προβλημα με το ταχυδρομειο της. H δε Ολλανδια τις λαμβανει σε λιγοτερες απο 5 μερες, οπως και αυτες που λαμβανω εγω απο την Ολλανδια.
Εμένα αύριο λήγουν 2 κάρτες, μία για Φινλανδία και μία για Ρωσία. Έστειλα στην πρώτη και δεν μου έχει απαντήσει εδώ και μέρες, ενώ έχει να μπει σχεδόν ένα μήνα στη σελίδα. :roll: Στη Ρωσίδα πάλι δεν έστειλα επειδή από τη φωτό φαίνεται ηλικιωμένη και δεν γράφει λέξη στο προφίλ της και ο συνδυασμός αυτός με κάνει να πιστεύω ότι δεν θα μιλάει γρι αγγλικά. Απλά θα περιμένω, τι να κάνω;
Επισης να ξερετε οτι γινονται και συναντησεις μελων. Στη Γερμανια γινονται οχι μονο σε ενα μερος, αλλα σε διαφορα, φετος θα γινει το 4ο διεθνες PostcrossingMeeting στο Bielefeld, τον Οκτωμβριο, και ηδη εχουνε γινει κρατησεις!Εδω που μενω κανανε 2 συνεχομενες χρονιες και μετα τιποτα. Αν συνεχισω με αυτο το project ισως καποια στιγμη στο μελλον λαβω μερος σε καποιο απο αυτα τα meetings.
Έχω διαβάσει κι εγώ γι' αυτές τις συναντήσεις και έχω δει και φωτός από τέτοια meetings μέσω μιας Λεττονής που γνώρισα μέσω couchsurfing και την έχω στο fb. Να πω την αλήθεια δεν θα ψηνόμουν ιδιαίτερα να πάω σε κάτι τέτοιο. Τα άτομα μαζεύονται και γράφουν κάρτες όλοι μαζί! :shock: Εκτός από το ότι μου φαίνεται διασπαστικό να γράφω κάρτες με άλλους 20 πάνω από το κεφάλι μου δεν μου βγάζει και νόημα. Αλλά ας μην είμαι και αφοριστική.

Να ευχαριστησω την underwater για ακομα μια φορα, διοτι πραγματικα δεν ηξερα για αυτο το project και μια φορα σε καρτα που ελαβα μου τεθηκε η ερωτηση απο που εμαθα για το postcrossing! Εεεε εγραψα απο την underwater μεσω του travelstories.gr! :)
Ως εκεί έφτασε η χάρη μου; :haha: Τι καλά!

Πάντως κι εγώ χαίρομαι που το topic που άνοιξα έχει τόσο απήχηση, νομίζω κι εγώ ότι πρόκειται για ένα υπέροχο project! :)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εμένα αύριο λήγουν 2 κάρτες, μία για Φινλανδία και μία για Ρωσία. Έστειλα στην πρώτη και δεν μου έχει απαντήσει εδώ και μέρες, ενώ έχει να μπει σχεδόν ένα μήνα στη σελίδα. :roll: Στη Ρωσίδα πάλι δεν έστειλα επειδή από τη φωτό φαίνεται ηλικιωμένη και δεν γράφει λέξη στο προφίλ της και ο συνδυασμός αυτός με κάνει να πιστεύω ότι δεν θα μιλάει γρι αγγλικά. Απλά θα περιμένω, τι να κάνω;
Η πρωτη περιπτωση μπορει να ειναι διακοπες, ταξιδι, ή πια να μην ειναι ενεργο μελος, ή ...., απλα υπομονη. Στη 2η μερα ειναι τελειος ο συνδιασμος: Ρωσια, γιαγια, και δεν ξερει αγγλικα!

Βασικα στα διαφορα προφιλ που κοιταω μερικοι βαζουν και στατιστικα, ειχα δει μια φορα που μια καρτα εφτασε μετα απο 364 μερες!!!!! χαχα!

Έχω διαβάσει κι εγώ γι' αυτές τις συναντήσεις και έχω δει και φωτός από τέτοια meetings μέσω μιας Λεττονής που γνώρισα μέσω couchsurfing και την έχω στο fb. Να πω την αλήθεια δεν θα ψηνόμουν ιδιαίτερα να πάω σε κάτι τέτοιο. Τα άτομα μαζεύονται και γράφουν κάρτες όλοι μαζί! :shock: Εκτός από το ότι μου φαίνεται διασπαστικό να γράφω κάρτες με άλλους 20 πάνω από το κεφάλι μου δεν μου βγάζει και νόημα. Αλλά ας μην είμαι και αφοριστική.
Ναι εχω δει και γω φωτος και εχω καταλαβει οτι γραφουν καρτες, αλλωστε, αυτο ειναι το κοινο σημειο, οι καρτες. Αλλα ισως εχουνε και αλλες δραστηριοτες που απο συναντηση σε συναντηση ειναι διαφορετικες, και απο χωρα σε χωρα. Αν τυχει και γινει καμια ξανα εδω που μενω, θα παω. Ή αν τυχει και συμπεσει καποιο postcrossing meeting με καποια επισκεψη μου σε καποια πολη, ισως παω απο περιεργεια! :)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πάντως κι εγώ χαίρομαι που το topic που άνοιξα έχει τόσο απήχηση, νομίζω κι εγώ ότι πρόκειται για ένα υπέροχο project! :)
Παντως αν θες, θα μπορουσες να γινεις a Postcrossing Ambassador.

What is a Postcrossing Ambassador?

Is a member who has made remarkable contributions to the project. Members have received this title by doing things like:

Writing an article about Postcrossing for a newspaper or magazine;
Teaching a class about Postcrossing and inviting the students to join;
Spreading posters in their neighbourhood.
The idea is to spread the word about Postcrossing, so if you want to become an Ambassador use your imagination!

If you have done any of these (or other) good deeds, let us know and we will update your profile.

We receive many requests of ambassador badges for writing about Postcrossing in blogs or homepages. Currently we are not considering these eligible unless proof is provided of having a very large audience.

Tip: Put your mouse over the words "Postcrossing Ambassador" on the user's profile to learn about that member's contribution!

Αν ενδιεφερεσαι και στειλεις e-mail, θα μπορουσα να σε βοηθησω. :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σύμφωνα με αυτά που διάβασα εδώ, ένας τρόπος να μειωθούν οι καθυστερήσεις στην παράδοση των καρτών είναι η τοποθέτηση της ένδειξης “PAR AVION” ή “BY AIR MAIL” ή “PRIORITAIRE” ή “PRIORITY” (είτε χειρόγραφα είτε με την επικόλληση της ειδικής ετικέτας) στην πάνω αριστερή πλευρά της κάρτας.

Αναφέρεται ότι "Τα αντικείμενα που είναι απερικάλυπτα γίνονται δεκτά εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις των Καρτών - CARTES POSTALES (σχήμα, διαστάσεις)". Οπότε δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να ισχύσει για καρτ-ποστάλς μεγαλύτερες από το συνηθισμένο (πιθανώς σε μια τέτοια περίπτωση να χρειάζεται να μπει σε φάκελο).

Χρόνος Επίδοσης: Οι Επιστολές Α΄ Προτεραιότητας επιδίδονται κατά κανόνα σε τρεις (3) εργάσιμες ημέρες μετά την ημέρα κατάθεσής τους (Χ+3), στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και σε 3-5 ημέρες στον υπόλοιπο κόσμο.

Δεν φαίνεται να υπάρχει διαφοροποίηση στην τιμή καθώς το γραμματόσημο των 0.78 cents αφορά (σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ) επιστολές 'Α Προτεραιότητας εξωτερικού για μεγέθη μέχρι 20 γραμμάρια.

Εγώ θα το δοκιμάσω σημειώνοντάς το χειρόγραφα αύριο που θα στείλω κάποιες κάρτες και μάλιστα σε χώρες που παίζουν καθυστερήσεις (Ρωσία-Κίνα) και θα σας πω. Από ό, τι θυμάμαι συνήθως στα ταχυδρομεία εξωτερικού σου βάζουν εκείνοι αυτόματα το αυτοκόλλητο με την ειδική σήμανση. Εδώ δεν μου έχει τύχει (σε 5-6 διαφορετικά ταχυδρομεία που έχω χρησιμοποιήσει).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με αυτά που διάβασα εδώ, ένας τρόπος να μειωθούν οι καθυστερήσεις στην παράδοση των καρτών είναι η τοποθέτηση της ένδειξης “PAR AVION” ή “BY AIR MAIL” ή “PRIORITAIRE” ή “PRIORITY” (είτε χειρόγραφα είτε με την επικόλληση της ειδικής ετικέτας) στην πάνω αριστερή πλευρά της κάρτας.
Τί μου θύμησες τώρα!
Παλιά, όταν ήθελες να στείλεις κάποιο γράμμα, υπήρχαν "ειδικοί" άσπροι φάκελοι με προτυπομένο το σήμα "par avion" στο πάνω ή στο κάτω αριστερό μέρος και μπλε γραμμές γύρω γύρω από το φάκελο.
Τον αποστολέα τον έγραφες στο πίσω μέρος του φακέλου.
Με αυτόν τον τρόπο δήλωνες ότι ήθελες να αποσταλεί ο φάκελός σου αεροπορικώς.

Μετά, κάποια στιγμή είχα ακούσει (δεν ξέρω αν πραγματικά ισχύει γιατί δε συνήθιζα ποτέ να αλληλογραφώ με κάποιον), ότι η ένδειξη "par avion" καταργήθηκε γιατί όλοι οι φάκελοι αποστέλλονταν ούτως ή άλλως αεροπορικώς.

Αν πράγματι είχε καταργηθεί, τότε προφανώς επανήλθε και πρέπει να δηλώνεται για να ισχύει η προτεραιότητα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μετά, κάποια στιγμή είχα ακούσει (δεν ξέρω αν πραγματικά ισχύει γιατί δε συνήθιζα ποτέ να αλληλογραφώ με κάποιον), ότι η ένδειξη "par avion" καταργήθηκε γιατί όλοι οι φάκελοι αποστέλλονταν ούτως ή άλλως αεροπορικώς.

Αν πράγματι είχε καταργηθεί, τότε προφανώς επανήλθε και πρέπει να δηλώνεται για να ισχύει η προτεραιότητα.
Είναι ένα μυστήριο αυτό! Εγώ θυμάμαι μικρότερη όταν έκανα τα πρώτα ταξίδια εξωτερικό με τους γονείς μου και έστελνα κάρτ-ποστάλς πάντα αναρωτιόμουν τι ρόλο βαράει αυτό το "by air mail-par avion" επειδή σκεφτόμουν αυτό ακριβώς, ότι η μετακίνηση γίνεται με αεροπλάνο.

Τώρα με το postcrossing άρχισα να το ξανασκέφτομαι επειδή οι περισσότερες κάρτες που μου στέλνουν έχουν το ειδικό αυτοκόλλητο. Επίσης πριν μερικές μέρες είδα ένα μέλος από μακρινό προορισμό να τονίζει "σας παρακαλώ βάζετε πάντα την ετικέτα par avion επειδή υπάρχουν πολλές καθυστερήσεις" και βάσει αυτού το έψαξα στη σελίδα των ΕΛΤΑ.

Να δούμε! Πάντως σε μερικές κάρτες μου έχουν παίξει τρελές καθυστερήσεις, σε σημείο που να σκέφτομαι ότι περισσότερο πιθανό είναι να τις φορτώνουν στον Υπερσιβηρικό από το να τις στέλνουν αεροπορικώς! :D Δεν ξέρω!
 

nopivass

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικό Σιδηρόδρομο
Οι expired κάρτες είναι μεγάλο πρόβλημα στο postcrossing! Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 61 expired κάρτες λόγο χρηστών που δεν είναι ενεργοί πλέον αλλά δεν μπαίνουν καν στο κόπο να κάνουν το προφίλ τους inactive για να σταματήσει το σύστημα να δίνει τις διευθύνσεις τους σε άλλους postcrossers! Έ χω κάποιους φίλους που σκέφτονται να σταματήσουν το postcrossing για αυτόν τον λόγο! Έχουμε στείλει πολλά μηνύματα στον Paulo να γίνονται αυτόματα inactive κάποιοι postcrossers που δεν κάνουν log in μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αλλά δεν είδαμε ανταπόκριση! Στην ουσία είναι πεταμένα λεφτά οι κάρτες σε τέτοιους χρήστες γιατί ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν στα μηνύματα σου να κάνουν register την κάρτα L Πλέον δεν μπαίνω καν στον κόπο να στείλω κάρτα σε χρήστη ο οποίος έχει να κάνει log in πάνω από 2 βδομάδες απλά μπαίνω στο προφίλ του ανα τακτά διαστήματα και αν δω κίνηση στέλνω αν όχι δεν στέλνω καθόλου!
Όσο αφορά τις καθυστερήσεις έχω ακούσει ότι αν γράψεις την διεύθυνση με κεφαλαία γράμματα φτάνει πιο γρήγορα και για χώρες όπως Ρωσία και Κίνα αν ο χρήστης έχει γραμμένη την διεύθυνση του με κινέζικα ή ρώσικα γράμματα και έχετε την δυνατότητα εκτύπωσης επίσης βοηθάει!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Χρήσιμες οι πληροφορίες σου! :)

Κάπου είχα ξαναδιαβάσει ότι για Κίνα βολεύει να στείλει κάποιος την κάρτα με κινέζικους χαρακτήρες.

Όσον αφορά τις expired κάρτες εμένα έχουν λήξει 2 (και άλλες 2 είναι στα όρια) αλλά όσο έχω κοιτάξει αν εξαιρέσουμε μία χρήστρια όλοι οι υπόλοιποι μπαίνουν κανονικά. Οπότε φαντάζομαι απλά έχουν κολλήσει κάπου. Σίγουρα όμως είναι μεγάλη γαϊδουριά εκ μέρους κάποιου να έχει λάβει την κάρτα μεν αλλά να μην την κάνει register (δεδομένου ότι οι ειδοποιήσεις έρχονται μέσω mail και όχι στη σελίδα του postcrossing).

Πάντως για μένα η όλη φάση χάνει τη μισή της χαρά δίχως τα direct swaps, όπου λαμβάνεις κάρτες κατά βάση από χώρες του ενδιαφέροντός σου. :D Αυτό με τις συνεχόμενες Κίνες και Ρωσίες είναι πολύ κουραστικό. :roll:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
με το direct swap πως γίνεται; στέλνεις μύνημα απλά σε ένα άτομο που βρήκες και έχει on direct swap, αν θέλει να σου στείλει, η υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
με το direct swap πως γίνεται; στέλνεις μύνημα απλά σε ένα άτομο που βρήκες και έχει on direct swap, αν θέλει να σου στείλει, η υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;
Ναι, έτσι γίνεται! :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.882
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πολυ ενδιαφερον το postcrossing θα ανοιξω και εγω account .. Θαναση υπαρχει και το STS (student to student) που το γραφεις στη θεση που ειναι να μπει η σταμπα και στελνεις την καρτα for free οποτε δεν σε νοιαζουν τα 1,3 ευρω του πολωνικου ταχυδρομειου ;) ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom