dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Όταν λέτε κάνει κρύο το χειμώνα στην Πράγα, τι εννοείτε;
Είναι όπως στην Ελλάδα; Ή με λίγο καλό ντύσιμο όλα είναι καλά; Έχει υγρασία;
Όχι πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πολύ κρύο. Το Δεκέμβριο η θερμοκρασία είναι κατά μέσο όρο -6 έως -10. Τα χριστούγεννα του 2003 η θερμοκρασία ήταν -16!!! Οπότε ή πάρε κατάλληλα ρούχα ή ανέβαλε το ταξίδι για άνοιξη που η Πράγα είναι κούκλα.
 

kerberjon878

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Εγω ειχα μείνει στο ξενοδοχειο
King Charles Boutique

για 7 μερες 180Ε για 2 ατομα με πρωινο απο 10-17 Δεκεμβρη.Πολυ καλο ξενοδοχειο με ιδιαιτερη διακοσμηση και ειχα μεινει σε σοφιτα.
Γενικα ηταν πανεμορφα στην πραγα αλλα πολυ κρυο τοτε.Ειχαμε κλεισει να κανουμε ενα ghost tour στην πολη τελικα δεν ηταν αυτο που περιμεναμε.Βολτα με αμαξα με το ταιρι επιβαλλεται.
Οι σουπες ηταν απιστευτες και περπατημα στον ποταμο επιβαλλεται αλλά και το να ταϊσετε τις παπιες και τους κυκνους!:)
το μονο κακο περιστατικο που μου ετυχε ηταν οτι σε μια pub ο σερβιτορος με τα λιγοστα αγγλικα που ηξερε προσπαθουσε να μου πει οτι το tip ειναι 4Ε.Ισως μας ειδε τουριστες και γι'αυτο.!Αφηνω γενικα tip απλα δεν μου αρεσε ο τροπος του γιατι δεν μου ετυχε καπου αλλου.
αλλα μπορεις να φας πολυ φθηνα και καλα μεχρι να σκασεις.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα το γράψω εδώ γιατί εγώ ξεκίνησα το τόπικ...

Είναι ύβρης και μόνο η σύγκριση της Πράγας με την Βιέννη...

Η Βιέννη είναι υπέροχη... έχεις να κάνεις και να δεις άπειρα πράγματα... μπορείς να πηγαίνεις και να ξαναπηγαίνεις μια ζωή χωρίς να πλήξεις διόλου...

Η Πράγα για 2-3 μέρες είναι μια χαρά... από εκει και μετά απελπισία...
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Θα το γράψω εδώ γιατί εγώ ξεκίνησα το τόπικ...

Είναι ύβρης και μόνο η σύγκριση της Πράγας με την Βιέννη...

Η Βιέννη είναι υπέροχη... έχεις να κάνεις και να δεις άπειρα πράγματα... μπορείς να πηγαίνεις και να ξαναπηγαίνεις μια ζωή χωρίς να πλήξεις διόλου...

Η Πράγα για 2-3 μέρες είναι μια χαρά... από εκει και μετά απελπισία...
Γουστα ειναι αυτα... Τι να κανουμε τωρα...Η ομορφια των πολεων, ειναι σαν την ομορφια των γυναικων. Καθαρα σχετικη και υποκειμενικη! Με αιφνιδιασες ομως...Δεν περιμενα οτι θα λεγες καλη κουβεντα για την Πραγα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μα δεν μιλάω για ομορφιά, μιλάω για διαφορά επιπέδου... δεν λέω, πολλές φορές μας εξιτάρει μια χυδαία ομορφιά ... αλλά μάλλον ποτέ δεν θα κάνω επίσημη έξοδο με ένα τσουλί...

Η πολιτιστική και βραδινή ζωή της Βιέννης απέχει παρασάγγας από αυτήν της Πράγας... στην Βιέννη θα πας σε αξιόλογα μουσεία, θα δεις υπέροχες παραστάσεις, θα φας καταπληκτικό φαγητό...

Στην Πράγα θα κάνεις μια βολτίτσα στο Κάστρο , θα δεις ένα Μαύρο θέατρο και θα φας στο Κολκόβνα... η διαφορά επιπέδου που λέγαμε...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Μα δεν μιλάω για ομορφιά, μιλάω για διαφορά επιπέδου... δεν λέω, πολλές φορές μας εξιτάρει μια χυδαία ομορφιά ... αλλά μάλλον ποτέ δεν θα κάνω επίσημη έξοδο με ένα τσουλί...

Η πολιτιστική και βραδινή ζωή της Βιέννης απέχει παρασάγγας από αυτήν της Πράγας... στην Βιέννη θα πας σε αξιόλογα μουσεία, θα δεις υπέροχες παραστάσεις, θα φας καταπληκτικό φαγητό...

Στην Πράγα θα κάνεις μια βολτίτσα στο Κάστρο , θα δεις ένα Μαύρο θέατρο και θα φας στο Κολκόβνα... η διαφορά επιπέδου που λέγαμε...
συμφωνω απολυτως,πραγα εως 3 ημερες μετα κοβεις φλεβες:shock:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στην Πράγα θα κάνεις μια βολτίτσα στο Κάστρο , θα δεις ένα Μαύρο θέατρο και θα φας στο Κολκόβνα... η διαφορά επιπέδου που λέγαμε...
Παντως αν καποιος λατρης της κλασικης μουσικης βρισκεται στην Πραγα την ανοιξη, δεν πρεπει να χασει επ' ουδενι το διεθνες φεστιβαλ κλασικης μουσικης στο οποιο συμμετεχουν διεθνους κυρους μουσικοι. Μπορει κανεις με την τιμη ενος εισιτηριου της Οπερας της Βιεννης, να παρακολουθησει ολες τις οπερες του φεστιβαλ η οποιες συνηθως ειναι εξαιρετικες παραγωγες και να του περισεψουν και μερικα χρηματα στο τελος. Για τους λατρεις της κλασικης μουσικης ειναι αυτονομος λογος επισκεψης το φεστιβαλ αυτο.
12/5 — 4/6 2010 | Pra?sk? Jaro
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μην νομίζεις... με 34? μπορείς κάλλιστα να ζήσεις την εμπειρία ζωής που λέγετε παράσταση στην Οπερα της Βιέννης... με τα ίδια χρήματα παρακολουθείς μια παράσταση στην "Όπερα" της Αθήνας...Οι τιμές του φεστιβάλ της Πράγας δεν είναι καθόλου εξευτελιστικές...

Α και μια και μιλάμε για φεστιβάλ... αν είχες την δυνατότητα Έρση τι θα διάλεγες μια παράσταση στο φεστιβάλ της Πράγας ή μια παράσταση στο φεστιβάλ του Σάλζμπουργκ ή του Μπρέγκεντς? Μάλλον είναι ρητορικό το ερώτημα έτσι?
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Παντως αν καποιος λατρης της κλασικης μουσικης βρισκεται στην Πραγα την ανοιξη, δεν πρεπει να χασει επ' ουδενι το διεθνες φεστιβαλ κλασικης μουσικης στο οποιο συμμετεχουν διεθνους κυρους μουσικοι. Μπορει κανεις με την τιμη ενος εισιτηριου της Οπερας της Βιεννης, να παρακολουθησει ολες τις οπερες του φεστιβαλ η οποιες συνηθως ειναι εξαιρετικες παραγωγες και να του περισεψουν και μερικα χρηματα στο τελος. Για τους λατρεις της κλασικης μουσικης ειναι αυτονομος λογος επισκεψης το φεστιβαλ αυτο.
12/5 — 4/6 2010 | Pra?sk? Jaro
Συμφωνω. Και επισης, αν σε καποιον-α, αρεσει η jazz μουσικη, τοτε στην Πραγα θα ειναι στο στοιχειο του.Μπειτε στο site www.agartha.cz και θα καταλαβετε...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Α και μια και μιλάμε για φεστιβάλ... αν είχες την δυνατότητα Έρση τι θα διάλεγες μια παράσταση στο φεστιβάλ της Πράγας ή μια παράσταση στο φεστιβάλ του Σάλζμπουργκ ή του Μπρέγκεντς? Μάλλον είναι ρητορικό το ερώτημα έτσι?
Θα ηθελα να εχω δει το Mazeppa του Tchaikovsky της Οπερας της Οπερας Kirov, το οποιο ειναι ενα εργο το οποιο σπανια ανεβαινει σε μουσικη σκηνη της "δυτικης" Ευρωπης και το οποιο ειχε την τυχη να το δει σε αυτο το Φεστιβαλ της Πραγας ο αφεντης (εγω κλαψ δεν ημουν εκει) πριν καποια χρονια βεβαια. Τοτε οντως ηταν εξευτελιστικες τιμες των εισιτηριων-τιμη ελληνικου κινηματογραφου περιπου. Βεβαια δεκα χρονια πριν συνεβη αυτο.
Εχω μια τρελλα (among others) με την ρωσικη οπερα η οποια δυστυχως σπανιως παιζεται, παρα μονο αν υπαρξουν ρωσικες μετακλησεις, πραγμα μαλλον σπανιο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μην νομίζεις... με 34? μπορείς κάλλιστα να ζήσεις την εμπειρία ζωής που λέγετε παράσταση στην Οπερα της Βιέννης... με τα ίδια χρήματα παρακολουθείς μια παράσταση στην "Όπερα" της Αθήνας...Οι τιμές του φεστιβάλ της Πράγας δεν είναι καθόλου εξευτελιστικές...
Για τι κατηγορια θεσεων μιλαμε; Στα μεν κονσερτα πραγματικα δεν ειχει και τοση σημασια, αλλα για την οπερα εχει νοημα να βλεπεις καλα.
Κανοντας μια προχειρη ερευνα η τιμη της οπερας στο φεστιβαλ αυτο ειναι για την καλυτερη κατηγορια θεσεων 450 κορωνες το οποιο το currency converter τo μεταφραζει σε 17, 21 ευρω. Να υποθεσω οτι τα 34 ευρω της Βιεννης δεν ειναι για την καλυτερη κατηγορια θεσεων;
Στη δε κανονικη της σκηνη οντως ειναι πιο ακριβα και η καλυτερη κατηγορια θεσεων ειναι 1200 κορωνες το οποιο μεταφραζεται σε 45 ευρω περιπου. Αν φανταστεις οτι στο εδω Μεγαρο Μουσικης Θεσσαλονικης την καλυτερη κατηγορια θεσεων την πληρωνεις γυρω στα 70-80 ευρω, μια χαρα τιμη μου φαινονται τα 45 ευρω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom