Qatar Airways Qatar Airways - Δρομολόγια από Ελλάδα

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ γρήγορα βιάστηκαν κάποιοι να ξεγράψουν το ΑΤΗ (γκρίνια για υψηλά τέλη, αποχώρηση εταιρειών κτλ). Φαίνεται ότι η κρίση δημιουργεί ευκαιρίες τελικά.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
τι ωραίο βίντεο!
πότε είπαμε οτι αρχίζει πτήσεις?
κάτι άκυρο..ποιες άλλες εταιρίες έχουν 787?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλα πριν ξεκινησει και πριν δουμε τιμες και πληροτητες δεν μπορουμε να μιλαμε,ειδικα για ευκαιριες.
Ποσο μαλλον που εχουν φυγει τοσες εταιρειες,καποιες αλλες εχουν μειωσει τις συχνοτητες,επειδη ερχεται μια.

Αν και ποτε δεν ξερεις τι γινεται με αυτο το κρατος,εγω πιστευω τον traveller.
Φυσικα δεν με πολυνοιαζει το αεροσκαφος,ας ειναι και A330,αλλα να γινει κατι τετοιο θα ειναι σημαντικη υποθεση.

Και ισως ετσι καταφερουμε και γυρισουμε,εστω και ελαχιστα το αρνητικο κλιμα,πιεστουν και οι αλλες εταιρειες,προς οφελος του πελατη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.032
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη... η πηγή μου είναι ψιλοσίγουρη αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

1.Ναι ο Baker ήρθε σίγουρα στην Αθήνα...
2.Ναι έγινε συνέντευξη τύπου... στο αεροδρόμιο...
3.Οι πτήσεις μάλλον θα γίνουν με 787... κανένας δεν ανέφερε κάτι για 380...
4.Η πτήση θα είναι Ντόχα-Αθήνα-Νέα Υόρκη άρα κανένα 787 δεν θα μένει στην Αθήνα...
5.Η πτήση για να πραγματοποιηθεί χρειάζεται άδεια από την εδώ ΥΠΑ και τις Αμερικανικές αρχές... υποθέτω ότι για να την ανακοινώνουν την έχουν εξασφαλίσει...
6.Η συγκεκριμένη συμφωνία είναι μάλλον μέρος μεγαλύτερης διακρατικής συμφωνίας...
7.Όχι, ούτε ο Σαμαράς ούτε ο Χατζηδάκης ήταν παρόντες στην συνέντευξη...

Άρα η η είδηση μάλλον δεν βρωμάει καθόλου μουφίλα...
3: Το αναφέρει το άρθρο του Βήματος που παραθέτεις ως επιβεβαιωτικό (το οποίο προυπήρχε του post μου και των post σου, και φυσικά το είχα διαβάσει - οπότε και δεν "επιβεβαιώνει" τίποτα).

4. Αν είναι έτσι, έχει καλώς. Δεν αναφέρθηκε και δεν προκύπτει κι από πουθενά. Οι αναφορές για "κομβικά σημεία"

5. Δεν ξέρω αν πρέπει να συμφωνήσει η ΥΠΑ ή οι αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δεδομένης της συμφωνίας Open Skies, αλλά δε φαίνεται να έχει υπάρξει κάτι. Εκτός αυτού, σχεδόν πάντα οι ανακοινώσεις δρομολογίων είναι με συγκεκριμένα στοιχεία για αεροδρόμια, τύπους αεροσκαφών και ημερομηνίες/ώρες δρομολογίων. Όχι γενικές δηλώσεις προθέσεων.

Πως είναι δυνατό να ισχύει ταυτόχρονα το 6 και το 7? Μιλάμε φαντάζομαι για κάτι διακρατικό, γιατί αν μιλάγαμε για συμφωνία εταιριών αναιρείται το 4. Υπάρχει ή δεν υπάρχει λοιπόν η μεγαλύτερη συμφωνία? Ή η ανακοίνωση είναι υπό την αίρεση της επίτευξης της γενικότερης συμφωνίας?

Μην παρεξηγηθώ, θεωρώ το δρομολόγιο, αν πραγματοποιηθεί, ως θετικότατη εξέλιξη. Νομίζω όμως ότι απλά τάζουν - κι αυτό αν όντως δήλωσαν κάτι, γιατί στα κανάλια παίχτηκαν μεν άλλες δηλώσεις από τη συνέντευξη αλλά τίποτα για Νέα Υόρκη (το ίδιο και στο κυρίως κείμενο από το link που παρέθεσε τελευταίο ο Χρήστος).. Στο διεθνή τύπο συνεχίζει να μην αναφέρεται το παραμικρό - μόνο κάτι site αμφίβολης αξιοπιστίας που αναπαράγουν τα ελληνικά blogs γράφουν κάτι - και ξανά, μακάρι στο τέλος να γραφτεί. Αν και μπορεί να το είπαν απλώς στο περιθώριο της συνέντευξης και να μην το έγραψαν στο επίσημο κείμενο που μοίρασαν στους δημοσιογράφους...

Πάντως το "καθόλου μουφίλα" δεν το λες. Ισχύει δεν ισχύει, δεν είναι τρόπος ανακοίνωσης αυτός. Με τίποτα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
3: Το αναφέρει το άρθρο του Βήματος που παραθέτεις ως επιβεβαιωτικό (το οποίο προυπήρχε του post μου και των post σου, και φυσικά το είχα διαβάσει - οπότε και δεν "επιβεβαιώνει" τίποτα).
Ω μα ασφλώς και δεν είχες διαβάσει... αν είχες διαβάσει δεν θα ρώταγες αν έγινε όντως συνέντευξη ή αν όντως ήρθε ο Baker...

5. Δεν ξέρω αν πρέπει να συμφωνήσει η ΥΠΑ ή οι αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δεδομένης της συμφωνίας Open Skies, αλλά δε φαίνεται να έχει υπάρξει κάτι.
Το ξέρω όμως εγώ... δεν υπάρχει συμφωνία Open Skies για εταιρίες εκτός ΗΠΑ και Ε.Ε... μην λες ότι θέλεις...

Πως είναι δυνατό να ισχύει ταυτόχρονα το 6 και το 7? Μιλάμε φαντάζομαι για κάτι διακρατικό, γιατί αν μιλάγαμε για συμφωνία εταιριών αναιρείται το 4. Υπάρχει ή δεν υπάρχει λοιπόν η μεγαλύτερη συμφωνία? Ή η ανακοίνωση είναι υπό την αίρεση της επίτευξης της γενικότερης συμφωνίας?
Μα τι λες τώρα.. από που κι ως που πρέπει να είναι ο Σαμαράς ή ο Χατζηδάκης παρόντες σε μια απλή συνέντευξη τύπου μιας αεροπορικής εταιρίας... το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει μεγαλύτερη συμφωνία κάτσε να ρίξω τα χαρτιά και θα σου πω... φήμες που κυκλοφορούν ευρέως μετέφερα για αυτό το θέμα... ο Baker αν και πιέστηκε δεν είπε τίποτε παραπάνω...


Για να τελειώσει το θέμα εδώ... μουφίλα η συνέντευξη και όσα ειπώθηκαν δεν ήταν... ο Καταριανός ήρθε κανονικά στην Αθήνα, έδωσε συνέντευξη και είπε ότι η Qatar θα αρχίσει δρομολόγια για ΝΥ από την επόμενη σεζόν... τώρα αν χαλάσει η συμφωνία και δεν γίνει το δρομολόγιο είναι άλλο θέμα... πολλά δρομολόγια στο παρελθόν σε όλο τον κόσμο έχουν ανακοινωθεί επίσημα και για διάφορους λόγους δεν πραγματοποιήθηκαν...

Καλό λοιπόν θα είναι, όταν κάνουμε μια λάθος εκτίμηση, όπως έκανες εσύ και μερικοί άλλοι, στο συγκεκριμένο θέμα, να κάνουν πάσο και να μην προσπαθούν με σοφιστείες και σαχλό χιουμοράκι να το παίξουν πονηροί γιατί το κάνουν χειρότερα...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Traveller ωραια ολα αυτα που λες και οπως ειπα συμφωνω και μαζι σου και ολα τα σχετικα.

Αλλα αυτοι απο το αεροδρομιο γιατι δεν εβγαλαν μια ανακοινωση,εστω να πουνε κατι,οτι εγινε μια πρωτη συμφωνια,να εκμεταλλευτουνε το γεγονος.

Δεν ειναι λιγο καπως αυτο,τη στιγμη που οπως ειχε πει και ο taver,μεχρι και τα νεα απο την τουαλετα μας λενε?

Οχι οτι μπορει να ξερεις το λογο που δεν το κανανε αυτο αλλα ειναι πολυ περιεργο.
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Traveller ωραια ολα αυτα που λες και οπως ειπα συμφωνω και μαζι σου και ολα τα σχετικα.

Αλλα αυτοι απο το αεροδρομιο γιατι δεν εβγαλαν μια ανακοινωση,εστω να πουνε κατι,οτι εγινε μια πρωτη συμφωνια,να εκμεταλλευτουνε το γεγονος.

Δεν ειναι λιγο καπως αυτο,τη στιγμη που οπως ειχε πει και ο taver,μεχρι και τα νεα απο την τουαλετα μας λενε?

Οχι οτι μπορει να ξερεις το λογο που δεν το κανανε αυτο αλλα ειναι πολυ περιεργο.

Για να ηρεμήσετε οι καχύποπτοι, μόλις προβλήθηκε μέρος της συνέντευξης του εκπροσώπου της Qatar Airways και του Γενικού Διευθυντή του Ελ.Βενιζέλος. Η είδηση είναι πραγματική και πολύ ευχάριστη.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Evapar said:
Για να ηρεμήσετε οι καχύποπτοι, μόλις προβλήθηκε μέρος της συνέντευξης του εκπροσώπου της Qatar Airways και του Γενικού Διευθυντή του Ελ.Βενιζέλος. Η είδηση είναι πραγματική και πολύ ευχάριστη.

Ο καθένας νομίζω έχει βγάλει τα συμπεράσματα του για το θέμα "συνέντευξη Qatar "
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Έχουμε να ακούσουμε πολλά νέα από το Κατάρ πλέον. Αυτή είναι μόνο η αρχή.
Και θα σας βάλω αινιγματάκι (επιβεβαιωμένη πληροφορία από διπλωμάτες):
Ξέρετε σε ποιον - εν μέρει - χρωστάμε τη συμφωνία? Ποιος έτρεξε πέρσι 10 φορές στο Κατάρ για να κλείσουν δουλειές? Δεν πάει ο νους σας!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
traveladdict said:
Έχουμε να ακούσουμε πολλά νέα από το Κατάρ πλέον. Αυτή είναι μόνο η αρχή.
Και θα σας βάλω αινιγματάκι (επιβεβαιωμένη πληροφορία από διπλωμάτες):
Ξέρετε σε ποιον - εν μέρει - χρωστάμε τη συμφωνία? Ποιος έτρεξε πέρσι 10 φορές στο Κατάρ για να κλείσουν δουλειές? Δεν πάει ο νους σας!!!
Ο Mr MIG ??
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για να ηρεμήσετε οι καχύποπτοι, μόλις προβλήθηκε μέρος της συνέντευξης του εκπροσώπου της Qatar Airways και του Γενικού Διευθυντή του Ελ.Βενιζέλος. Η είδηση είναι πραγματική και πολύ ευχάριστη.
Μια χαρα ηρεμος ειμαι.Καναπεδαρα με καφεδαρα και η βροχη εξω ολοκληρωνει την ηρεμια μου.
Που προβληθηκε η συνεντευξη ομως?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.958
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom