Revolut

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Χθές έκανα λογαριασμό και φόρτωσα την εικονική κάρτα μου με κάποια χρήματα γιατί ετοιμάζω ταξίδι στο Λονδίνο και βλέπω πως για να παραλάβω φυσική κάρτα θέλει 6 ευρώ μεταφορικά..συν ένα που μου κράτησε προμήθεια η εθνοκας μας κάνει 7€ στο σύνολο.. τελικά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει όλο αυτό..
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Φόρτισα κι εγώ με χρεωστική Πειραιώς στις 02/09, ξέρω ότι φόρτισαν και με Εθνικής.
Γενικώς αφού πλέον δεν υπάρχουν CC, θα πρέπει να γίνεται top-up απευθείας με κάρτα απροβλημάτιστα.
(Το ελάχιστο ποσό για topup είναι 10eu ωστόσο, δεν μπορείς να βάλεις λιγότερα).

Όντως θέλει 6eu μεταφορικά αν δεν πετύχεις κάποια προσφορά-κάνεις λογαριασμό μέσω refer (και τότε δεν είμαι σίγουρος αν αποφεύγονται).
Το αν σε συμφέρει, εξαρτάται από τη χρήση που θα της κάνεις μακροπρόθεσμα υποθέτω.
Το 1eu/έμβασμα μπορεί να αποφευχθεί πια.
Γενικώς πάντως όποιος περιμένει παραλάβη να έχει το νου του θα 'λεγα μιας που δεν έρχεται συστημένη.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Χθές έκανα λογαριασμό και φόρτωσα την εικονική κάρτα μου με κάποια χρήματα γιατί ετοιμάζω ταξίδι στο Λονδίνο και βλέπω πως για να παραλάβω φυσική κάρτα θέλει 6 ευρώ μεταφορικά..συν ένα που μου κράτησε προμήθεια η εθνοκας μας κάνει 7€ στο σύνολο.. τελικά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει όλο αυτό..
Ειχε προσφορα μεχρι και πριν μερικες μερες με τσαμπα μεταφορικα μαλλον το εχασες για λιγο..και καρασυμφερει αν πηγαινεις ταξιδια και χρειαζεσε συναλλαγμα για κανενα αλλο λογο..σκεψου οτι για να αλλαζες ενα ποσο σε ανταλλακτηριο ή να τραβουσες απο ατμ εκει λεφτα σε αγγλικες λιρες θα θελες τα λεφτα που χρεωθηκες για τα μεταφορικα και παραπανω κιολας!!επισης αυτο με το 1ε αν εκανες top up μεσω καρτας κατι θα εκανες λαθος γιατι πλεον μεσω καρτας δε κρατα προμηθεια
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Χθές έκανα λογαριασμό και φόρτωσα την εικονική κάρτα μου με κάποια χρήματα γιατί ετοιμάζω ταξίδι στο Λονδίνο και βλέπω πως για να παραλάβω φυσική κάρτα θέλει 6 ευρώ μεταφορικά..συν ένα που μου κράτησε προμήθεια η εθνοκας μας κάνει 7€ στο σύνολο.. τελικά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει όλο αυτό..
Δεν σε συμφέρει επειδη έχει κόστος 6 ΕΥΡΩ μεταφορικά για 1 φορά ; Μήπως έπρεπε να είναι τσάμπα ; Η μήπως δεν κατάλαβα κάτι απ όσα είπες ;
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Ερώτημα για έμπειρους χρήστες Revolut. Προκειται να κάνω μια μεταφορά χρημάτων για προκαταβολή στην Ταυλάνδη. Θεωρείτε ότι συμφέρει περισσότερο ως προς την συναλλαγματική ισοτιμία να γίνει μέσω τραπεζικού εμβάσματος ή μέσω revolut? Σημειωτέον ο παραλήπτης δεν έχει λογαριασμό revolut, στην τράπεζα του θα πάνε.
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Δεν σε συμφέρει επειδη έχει κόστος 6 ΕΥΡΩ μεταφορικά για 1 φορά ; Μήπως έπρεπε να είναι τσάμπα ; Η μήπως δεν κατάλαβα κάτι απ όσα είπες ;
Διάβασα πληροφορίες για την κάρτα σε διάφορα φόρουμ και πουθενά δεν είδα να λένε πως έχεις χρεώση 6 ευρώ για αποστολή, υπέθεσα λοιπόν πως ναι, είναι δωρεάν όπως διαφημίζει παντού.. γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Διάβασα πληροφορίες για την κάρτα σε διάφορα φόρουμ και πουθενά δεν είδα να λένε πως έχεις χρεώση 6 ευρώ για αποστολή, υπέθεσα λοιπόν πως ναι, είναι δωρεάν όπως διαφημίζει παντού.. γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο?
Μου φαίνεται περίεργο το να κρίνεις μια κάρτα - τράπεζα για το αν αξίζει κρίνοντας το ότι έχει 6 ΕΥΡΩ μεταφορικά!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Οταν ο γιος μου σηκωσε λεφτα απο ATM στο Ντουμπροβνικ, τον ιουνιο, του κρατησε προμηθεια, το ιδιο κι εμενα στην Αλβανια. Κανουμε κατι λαθος;
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Μου φαίνεται περίεργο το να κρίνεις μια κάρτα - τράπεζα για το αν αξίζει κρίνοντας το ότι έχει 6 ΕΥΡΩ μεταφορικά!
Υποτίθεται πως θα αποκτήσω μια κάρτα που θα μου "γλυτώσει" κάποια έξοδα από το συνάλλαγμα στο ταξίδι που πρόκειται να κάνω.. για να ξοδέψω 7€ με την εθνοκας πάει να πει ότι με το 2% προμήθεια που έχει, θα τα ξοδέψω αν κάνω αγορές για 350€. Καταλαβαίνω κάτι λάθος???
Επίσης σου είπα πως παντού διαφημίζεται για εντελώς δωρεάν κάτι που τελικά δεν ισχύει.
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Ειχε προσφορα μεχρι και πριν μερικες μερες με τσαμπα μεταφορικα μαλλον το εχασες για λιγο..και καρασυμφερει αν πηγαινεις ταξιδια και χρειαζεσε συναλλαγμα για κανενα αλλο λογο..σκεψου οτι για να αλλαζες ενα ποσο σε ανταλλακτηριο ή να τραβουσες απο ατμ εκει λεφτα σε αγγλικες λιρες θα θελες τα λεφτα που χρεωθηκες για τα μεταφορικα και παραπανω κιολας!!επισης αυτο με το 1ε αν εκανες top up μεσω καρτας κατι θα εκανες λαθος γιατι πλεον μεσω καρτας δε κρατα προμηθεια
Με τοπ απ το έκανα αλλά μου ήρθαν δύο μηνύματα στην εφαρμογή της εθνικής, ένα για τα χρήματα που φόρτωσα και ένα δεύτερο που έλεγε χρεωθηκατε 1 ευρώ. Κρίμα αν ήταν δωρεάν και το έχασα..
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Οταν ο γιος μου σηκωσε λεφτα απο ATM στο Ντουμπροβνικ, τον ιουνιο, του κρατησε προμηθεια, το ιδιο κι εμενα στην Αλβανια. Κανουμε κατι λαθος;
Έχεις δωρεάν ανάληψη τον μήνα έως 200 ΕΥΡΩ αν δεν κάνω λάθος!

Υποτίθεται πως θα αποκτήσω μια κάρτα που θα μου "γλυτώσει" κάποια έξοδα από το συνάλλαγμα στο ταξίδι που πρόκειται να κάνω.. για να ξοδέψω 7€ με την εθνοκας πάει να πει ότι με το 2% προμήθεια που έχει, θα τα ξοδέψω αν κάνω αγορές για 350€. Καταλαβαίνω κάτι λάθος???
Επίσης σου είπα πως παντού διαφημίζεται για εντελώς δωρεάν κάτι που τελικά δεν ισχύει.
Η ίδια η Revolut δεν διαφημίζει τίποτα τέτοιο μιας και το είδα πριν λίγο αυτό και λέει πως θα έχεις Fees για να σου έρθει η κάρτα! Κατά καιρούς υπάρχουν κάποιες ενέργειες που έρχεται η κάρτα δωρεάν!

Η κάρτα δεν σου γλυτώνει μόνο έξοδα από το συνάλλαγμα! Μπορείς να πληρώνεις παντού χωρίς να χρεώνεσαι για κάθε πληρωμή με την κάρτα και έχεις και δωρεάν αναληψη έως 200 ΕΥΡΩ τον μήνα! Αν θεωρείς ότι δεν σε συμφέρει τότε μπορείς να μην την έχεις καν! Προσωπικά την βρήκα τέλεια λύση για το ταξίδι που κάναμε στην Ρουμανία και από εδώ και πέρα μόνο αυτήν θα έχω στα ταξίδια! Επίσης έχω πληρώσει και στην Ελλάδα με την κάρτα αυτή!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Οταν ο γιος μου σηκωσε λεφτα απο ATM στο Ντουμπροβνικ, τον ιουνιο, του κρατησε προμηθεια, το ιδιο κι εμενα στην Αλβανια. Κανουμε κατι λαθος;
Νομίζω έχει να κάνει με το ATM - σε κάποια έτσι γίνεται. Πρέπει να διαβάσεις το θέμα προς τα πίσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom