Revolut

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Απ' ότι καταλαβαίνω σε χρέωσε το ΑΤΜ έξτρα και όχι η ίδια η ρέβο.
Από Τουρκία δεν έχω πρότερη εμπειρία, ενδεχομένως το ΑΤΜ να ήταν κάποιου παρόμοιου παρόχου όπως η euronet, ενδεχομένως και απλά να χρεώνει η συγκεκρίμενη τράπεζα.
Δυστυχώς αν δεν έχεις τσεκάρει προηγούμενως, μπορεί να συμβούν αυτά. Προσωπικά αποφεύγω όποια ATMs "φωνάζουν", μου κάνει πολύ tourist trap. Ιδανικά προτιμώ μάλιστα αυτά που είναι σε καταστήματα τραπέζης, μέσα σε θάλαμο που περνάς αφού σκανάρεις την κάρτα.
Η ροή για μένα πρωτού πάω έξω είναι: φόρουμ ρέβο για να τσεκάρω σε ποιες τράπεζες υπάρχουν μαρτυρίες για προμήθεια σε αυτήν την χώρα -> τσεκάρισμα από gmaps/sites τραπεζών, ποιων τραπεζων ΑΤΜs υπάρχουν σε κάποιο αερόδρομιο (για παράδειγμα, νομίζω στης Βουδαπέστης είχα δει να υπάρχουν μόνο euronet, συνεπώς τα απέφυγα) -> αν ακόμα δεν έχει βρεθεί κάτι, τσεκάρισμα που υπάρχουν "σωστά" ΑΤΜs στο κέντρο.

Σπαζοκεφαλιά ίσως, δεν λέω. Αλλά αν θες και να αποφύγεις τις προμήθειες της Ελλάδας, και να μην κυκλοφοράς με πολύ ρευστό πάνω, και να μην σου τύχει κάτι τέτοιο, χρειάζεται.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Απ' ότι καταλαβαίνω σε χρέωσε το ΑΤΜ έξτρα και όχι η ίδια η ρέβο.
Από Τουρκία δεν έχω πρότερη εμπειρία, ενδεχομένως το ΑΤΜ να ήταν κάποιου παρόμοιου παρόχου όπως η euronet, ενδεχομένως και απλά να χρεώνει η συγκεκρίμενη τράπεζα.
Δυστυχώς αν δεν έχεις τσεκάρει προηγούμενως, μπορεί να συμβούν αυτά. Προσωπικά αποφεύγω όποια ATMs "φωνάζουν", μου κάνει πολύ tourist trap. Ιδανικά προτιμώ μάλιστα αυτά που είναι σε καταστήματα τραπέζης, μέσα σε θάλαμο που περνάς αφού σκανάρεις την κάρτα.
Η ροή για μένα πρωτού πάω έξω είναι: φόρουμ ρέβο για να τσεκάρω σε ποιες τράπεζες υπάρχουν μαρτυρίες για προμήθεια σε αυτήν την χώρα -> τσεκάρισμα από gmaps/sites τραπεζών, ποιων τραπεζων ΑΤΜs υπάρχουν σε κάποιο αερόδρομιο (για παράδειγμα, νομίζω στης Βουδαπέστης είχα δει να υπάρχουν μόνο euronet, συνεπώς τα απέφυγα) -> αν ακόμα δεν έχει βρεθεί κάτι, τσεκάρισμα που υπάρχουν "σωστά" ΑΤΜs στο κέντρο.

Σπαζοκεφαλιά ίσως, δεν λέω. Αλλά αν θες και να αποφύγεις τις προμήθειες της Ελλάδας, και να μην κυκλοφοράς με πολύ ρευστό πάνω, και να μην σου τύχει κάτι τέτοιο, χρειάζεται.
Ναι μαλλον αυτο που λες πρεπει να εγινε..παραθετεις το λινκ που τα βρισκεις(του φορουμ που λες)να τα βρισκουμε και εμεις?αν δε υπαρχει θεμα με τους κανονες του φορουμ εδω,αλλιως στειλτο μου σε πμ αν δε σου ναι δυσκολο!ευχαριστω!:)
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
παιδια τα φωτα σας παρακαλω....Φευγω Αυριο Βουδαπεστη και μολις εβγαλα REVO με παροτρυνση φίλου για απαλλαγη απο rates προμηθειες και κλπ που χρεωνονται μεχρι και 2,5 % στην τραπεζα που συνεργαζομαι..... (μονο στην αναληψη απο ATM μου εδωσε 1$ προμηθεια η ATTIKHS που με συμφερει και το σκεφτομαι να την χρησιμοποιησω).

Εχω παραγγειλει την Φυσικη καρτα δωρεαν αλλα δεν προλαβαινω μεχρι τοτε και εχω αυτη τη στιγμη την Εικονικη. Πως μπορω να την χρησιμοποιησω σε συναλλαγες δεδομενου οτι ειναι σε Τηλεφωνο κινητο?

σας ευχαριστω


τι μου προτεινεται να κανω δεδομενου οτι φευγω σε λιγες ωρες και δεν εχω Revo σε φυσικη μορφή?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
παιδια τα φωτα σας παρακαλω....Φευγω Αυριο Βουδαπεστη και μολις εβγαλα REVO με παροτρυνση φίλου για απαλλαγη απο rates προμηθειες και κλπ που χρεωνονται μεχρι και 2,5 % στην τραπεζα που συνεργαζομαι..... (μονο στην αναληψη απο ATM μου εδωσε 1$ προμηθεια η ATTIKHS που με συμφερει και το σκεφτομαι να την χρησιμοποιησω).

Εχω παραγγειλει την Φυσικη καρτα δωρεαν αλλα δεν προλαβαινω μεχρι τοτε και εχω αυτη τη στιγμη την Εικονικη. Πως μπορω να την χρησιμοποιησω σε συναλλαγες δεδομενου οτι ειναι σε Τηλεφωνο κινητο?

σας ευχαριστω

τι μου προτεινεται να κανω δεδομενου οτι φευγω σε λιγες ωρες και δεν εχω Revo σε φυσικη μορφή?
Ε χωρίς φυσική κάρτα πώς θα κάνεις ανάληψη? Μόνο διαδικτυακές πληρωμές...
Σε λίγο καιρό φαντάζομαι θα είναι εφικτό με NFC, G-Pay κλπ., αλλά δε νομίζω σε ΑΤΜ στην Ουγγαρία να χρησιμοποιείται αυτή η τεχνολογία στην παρούσα φάση
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλό θα ήταν να υπολογίζετε τουλάχιστον 15 μέρες (αν διαλέξετε το standard delivery) από την "αίτηση" μέχρι να φτάσει κάπου η φυσική κάρτα (δεν ξέρω αν πάει και παραπάνω σε πιο απομακρυσμένους προορισμούς).

Το 1eu προμήθεια για κάθε ανάληψη και το 2.5% για κάθε συναλλαγή, δεν είναι κακό αν καταφέρεις να κάνεις μόνο 1-2 αναλήψεις πχ και κινείσαι με μετρητό γενικά.
(Εμείς οι πειραιώς χρεωστική: 5eu έξοδα ανάληψης άλλου νομίσματος - 1eu minimum προμήθεια σε συναλλαγή τι να πούμε δηλαδή :p).

Εκτός αν υπάρχει και προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος επιπλέον αυτής, εκεί το συζητάμε.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
παιδια τα φωτα σας παρακαλω....Φευγω Αυριο Βουδαπεστη και μολις εβγαλα REVO με παροτρυνση φίλου για απαλλαγη απο rates προμηθειες και κλπ που χρεωνονται μεχρι και 2,5 % στην τραπεζα που συνεργαζομαι..... (μονο στην αναληψη απο ATM μου εδωσε 1$ προμηθεια η ATTIKHS που με συμφερει και το σκεφτομαι να την χρησιμοποιησω).

Εχω παραγγειλει την Φυσικη καρτα δωρεαν αλλα δεν προλαβαινω μεχρι τοτε και εχω αυτη τη στιγμη την Εικονικη. Πως μπορω να την χρησιμοποιησω σε συναλλαγες δεδομενου οτι ειναι σε Τηλεφωνο κινητο?

σας ευχαριστω


τι μου προτεινεται να κανω δεδομενου οτι φευγω σε λιγες ωρες και δεν εχω Revo σε φυσικη μορφή?
Ζητα απο το φιλο που σε παροτρυνε την ρεβο καρτα του να κανεις την δουλεια σου
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Καλημέρα. Η revolut σου προσφέρει δωρεάν αναλήψεις έως 200€ για ένα μήνα. Ο μήνας είναι ημερολογιακός ή μετράνε 30 ημέρες από την πρώτη δωρεάν ανάληψη;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
H revolut δεν το διευκρινίζει ακριβώς. Στην εφαρμογή λεει ότι είναι per rolling month και λογικά ανα τριαντα ημέρες απο την ημέρα εγγραφής σου ξαναξεκινάει το μέτρημα. Πάντως αν θες να τσεκάρεις τι ποσο για δωρεάν αναλήψεις έχεις ακόμη, μπαίνεις στο προφιλ σου και μετά στο Price plan.

71081201_413349505989363_6483106219660673024_n (1).png
 
Last edited by a moderator:

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Από forum revo προκύπτει αυτό
Hey. If you joined before 16 March 2017 your billing cycle for all charges goes by Calendar month. If you joined after 16 March 2017, you go by Rolling month. If you joined before 16 March 2017 and upgraded your Revolut account from Standard to Premium, you’ll also be on a Rolling month cycle.
Οπότε (οι περισσότεροι ?) είμαστε σε rolling month που ξεκινάει από την ημερομηνία εγγραφής.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα παιδιά... Καινούργιος χρήστης και εγώ και ακόμα ψάχνομαι με menu ρυθμίσεις κτλ. Εαν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος παλαιότερος θα ήμουν υπόχρεως...
Ερώτηση 1 : Έχω 100 πχ ευρώ και θέλω να κάνω συνάλλαγμα, αλλά όχι όλο το ποσό . Θα πρέπει να κάνω δεύτερο λογαριασμό παό τις ρυθμίσεις στο τοπικό νόμισμα που επιθυμώ ή διαλλέγοντας ένα ποσό που θέλω να μετατρέχω τότε θα δημιουργήσει αυτόματα σαν δυο "κουμπαράδες" ?
Ερώτηση 2 : Με συμφέρει να έχω προνοήσει από πριν για μετατροπή κάποιου ποσού στο τοπικό νόμισμα ή είναι αδιάφορο ;
Ερώτηση 3 : Στην κάρτα τυπώνεται κανονικά το όνομα κατόχου ;
Αυτά τα λίγα για αρχή.... :p
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
1. Δημιουργει αυτοματα 2 κουμπαραδες.
2. Αδιαφορο. Η μετατροπη γινεται σε real time οποτε μονο αν εισαι μεντιουμ και προβλεπεις τις διακυμανσεις των ισοτιμιων μπορεις να πεις οτι συμφερει.
3. Ναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom