Revolut

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Να ρωτησω ....παντα ειχα σαν ΚΑΝΟΝΑ να ζητω να πληρωσω στο τοπικο νομισμα το λογαριασμο και οχι σε ΕΥΡΩ....και μαλιστα οσο καιρο εχω την ΡΕΒΟ φροντιζω να εχω μετατρεψει στο τοπικο νομισμα το αντιστοιχο ποσο ή ενα κατα προσεγγιση!!! μπορω να πληρωσω με την ΡΕΒΟ και σε Ευρω διχως να εχω μετατρεψει πρωτα τα χρηματα μου σε ZLOTY, LEVA κλπ εχοντας την ιδια καλη συναλλαγματικη διαφορα και διχως να πληρωνω φυσικα την εκααστοτε προμηθεια ??????
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν χρειαζεται να μετατρεπεις σε αλλο νομισμα. Ζητας να πληρωσεις σε τοπικο νομισμα (πχ ζλοτυ) και απο ευρω τα μετατρεπει αυτοματα με την ιδια ισοτιμια
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Να ρωτησω ....παντα ειχα σαν ΚΑΝΟΝΑ να ζητω να πληρωσω στο τοπικο νομισμα το λογαριασμο και οχι σε ΕΥΡΩ....και μαλιστα οσο καιρο εχω την ΡΕΒΟ φροντιζω να εχω μετατρεψει στο τοπικο νομισμα το αντιστοιχο ποσο ή ενα κατα προσεγγιση!!! μπορω να πληρωσω με την ΡΕΒΟ και σε Ευρω διχως να εχω μετατρεψει πρωτα τα χρηματα μου σε ZLOTY, LEVA κλπ εχοντας την ιδια καλη συναλλαγματικη διαφορα και διχως να πληρωνω φυσικα την εκααστοτε προμηθεια ??????
Φυσικά! Μάλιστα, αν το κάνεις αυτό αν δεν κάνω λάθος, θα έχεις ακόμα καλύτερη ισοτιμία γιατί γίνεται με την καλύτερη δυνατή εκείνης της στιγμής!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Φυσικά! Μάλιστα, αν το κάνεις αυτό αν δεν κάνω λάθος, θα έχεις ακόμα καλύτερη ισοτιμία γιατί γίνεται με την καλύτερη δυνατή εκείνης της στιγμής!
Δεν ισχυει αυτο που λες. Την ιδια ισοτιμια σου δινει.
Επιπλεον η ισοτιμια αλλαζει ανα δευτερολεπτο. Δεν σημαινει οτι αλλαζει προς τα πανω. Μιλαμε για διαφορες 0.001% οποτε ειναι αμελητεες
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η σειρά που ψάχνει για λεφτά/νομίσματα η revo όταν πληρώνεις κάτι είναι:
1. Το νόμισμα που πληρώνεις (πχ. zloty αν πληρώνεις σε zloty)
2. Το νόμισμα "βάσης" του λογαριασμού σου (για εμάς δηλαδή ευρώ, για τον Βρετανό λίρες)
3. Οποιοδήποτε άλλο νόμισμα έχεις στα "πορτοφόλια" σου.

Εξετάζει τα παραπάνω και από το πρώτο νόμισμα με επαρκές ποσό (όλο το ποσό της αγοράς) που θα συναντήσει αφαιρεί το ποσό της πληρωμής. Στην περίπτωση του 1 το αφαιρεί αυτούσιο. Για τα 2 και 3, πρώτα κάνει τη μετατροπή με βάση την τρέχουσα ισοτιμία, και μετά αφαιρεί το αντίστοιχο ποσό από αυτό το νόμισμα.
Έστω δηλαδή ότι θέλεις να πληρώσεις 50 zloty τη x στιγμή και στο λογαριασμό σου έχεις 30 zloty, 20 euro και 5 λίρες.
1. Τα zloty σου δεν επαρκούν αυτή τη στιγμή άρα μένουν ανέπαφα, εξετάζουμε τα υπόλοιπα.
2. Έστω ότι τη στιγμή της συναλλαγής, 1 zloty = 0.2330 eu -> 50 zloty = 11.65eu. Τα eu σου φτάνουν, άρα θα αφαιρεθούν από αυτά. Νέο υπόλοιπο σε euro: 8.35eu
(3. Οι λιρίτσες σου δεν μας χρειάστηκαν, μένουν όπως έχουν).

Αν είχες μετατρέψει από πριν όλα τα λεφτά που χρειάστηκαν για τη συναλλαγή σε zloty, απλά δεν θα πήγαινες στο 2ο βήμα. Και κατ' επέκταση, θα είχες πλήρωσει με την ισοτιμία που υπήρχε όταν άλλαξες τα λεφτά και όχι με εκείνη που υπήρχε τη στιγμή της συναλλαγής. Το ποια ισοτιμία είναι καλύτερη, δεν μπορείς να το ξέρεις.
Αυτό που ξέρεις είναι ότι από το Σάββατο 02:00 (ώρα Ελλάδος) μέχρι την Δευτέρα 02:00, η revolut "χειροτερεύει" τις ισοτιμίες κατά 1 με 2%, πράγμα που σε επιβαρύνει ελαφρώς αν δεν έχεις ήδη το νόμισμα της αγοράς στην κάρτα σου (δηλαδή περιπτώσεις 2 και 3). Άρα αν έκανες τη συναλλαγή με τα δεδομένα του παραδείγματος Σάββατο 01:59 θα χρεωνόσουν 11.65eu ενώ αν την έκανες Σάββατο στις 02:01 θα χρεωνόσουν το πολύ 11.88eu.

Την revo με λίγα λόγια την ενδιαφέρει να έχεις τη στιγμή της συναλλαγής όλο το ποσό συγκεντρωμένο σε κάποιο (οποιοδήποτε) νόμισμα. Αν δεν είναι το νόμισμα που πληρώνεις, θα κάνει εκείνη τις μετατροπές.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Κατ εμε συμφερει να τα γυρνας ολα τα λεφτα σου στο νομισμα που θες,ετσι και ξερεις τι χαλας και αν παρατηρεις την ισοτιμια μερικες βδομαδες πριν φυγεις,ξερεις ποτε ειναι καλη στιγμη και ποτε οχι για να τα γυρισεις...βεβαια για υποδιεστερα νομισματα που η ισοτιμια ειναι σταθερα κατω του ευρω μπορει να μην εχει πολυ νοημα αλλα για λιρα αγγλιας πχ εχει...περσυ τα χριστουγεννα την παρακολουθουσα καθε μερα και μολις εδινε σουπερ ισοτιμια αλλαζα τα ευρω μου σε λιρες γιατι σχεδον οσο ημουν αγγλια η ισοτιμια ηταν τρισχειροτερη....
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Σε συνεχεια μιας χρεωσης που ειχα αναφερει απο Τραπεζα Εθνικης για μια μεταφορα χρηματων που ειχα κανει στη Ρεβολουτ τελικα το αποδεσμευσαν. Αρκετο καιρο μετα βεβαια αλλα το αποδεσμευσαν. Για την ιστορια να πω οτι το ποσο ηταν 1€
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γενικώς και εγώ είμαι υπέρ της εκ των προτέρων αλλαγής ή καλύτερα της αυτόματης ανταλλαγής όταν φτάνει καλή τιμή-target (και για εμένα αυτό είναι και το μεγάλο προτέρημα της revolut έναντι του αντίπαλου δέοντος της Ν26).
Χοντρικά όταν βλέπεις το ιστορικό ισοτιμιών ευρώ -> Χ νόμισμα που θες στους ας πούμε 3 μήνες και είσαι πολύ κοντά στο υψηλό αυτής της περιόδου είναι πολύ καλή ευκαιρία για να αλλάξεις.
Αντίστοιχα μπορείς να εκμεταλλευτείς πολιτικό-οικονομικές συνθήκες που επηρεάζουν τις ισοτιμίες
(για παράδειγμα εγώ τα περισσότερα ευρώ μου για το ταξίδι Λονδίνο τον Οκτώβρη, τα άλλαξα Αύγουστο-αρχές Σεπτέμβρη που το no-deal brexit διαδιδόταν ως πολύ πιθανό σενάριο και η στερλίνα ήταν χώμα).

Αλλά από κάποιο σημείο και μετά αφενός αρχίζει να γίνεται λίγο "τζόγος" αυτή η κατάσταση, αφετέρου ίσως θέλει ένα τσακ περισσότερη ενασχόληση, πράγμα που είναι κατανοητό κάποιος να μη θέλει.

Το κύριο για μένα είναι να αποφεύγεται η επιβάρυνση της μετατροπής το ΣΚ γιατί πρόκειται για μία "ανούσια" επιβάρυνση, ειδικά αν σκεφτούμε ότι τα περισσότερα ταξίδια μας περιλαμβάνουν και ΣΚ μέσα και μπορούν να ξοδευτούν αρκετά λεφτά τότε.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Πριν το ταξιδι, πρεπει να ενημερωσουμε την εταιρια για τον προορισμο και τη διαρκεια , προκειμενου αποφυγουμε τυχον μπλοκαρισμα της για λογους ασφαλειας?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πριν το ταξιδι, πρεπει να ενημερωσουμε την εταιρια για τον προορισμο και τη διαρκεια , προκειμενου αποφυγουμε τυχον μπλοκαρισμα της για λογους ασφαλειας?
Όχι. Αν συμβεί, μπαίνεις από την εφαρμογή και την ξεμπλοκάρεις (Μου συνέβη πρόσφατα στις ΗΠΑ - στην πρώτη μου συναλλαγή με το που έφτασα, στο μετρό της Washington, DC).
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Μολις πριν λιγες μερες παρελαβα και τη Metal card και θα αρχισω να τη χρησιμοποιω αμεσα!!!
 

greg13

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Σε συνεχεια μιας χρεωσης που ειχα αναφερει απο Τραπεζα Εθνικης για μια μεταφορα χρηματων που ειχα κανει στη Ρεβολουτ τελικα το αποδεσμευσαν. Αρκετο καιρο μετα βεβαια αλλα το αποδεσμευσαν. Για την ιστορια να πω οτι το ποσο ηταν 1€
Το ποσο αποδεσμευτηκε απο μονο του η’ ηρθες σε επικοινωνια με την τραπεζα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom