Γαλλία Ισπανία Ιταλία Μονακό Road trip Μιλάνο-Νότια Γαλλία-Βαρκελώνη

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
μια ερωτηση που αφορα στο Μιλανο:

αξιζει να βγαλω την amami card?...
ρωταω γιατι εiχa βγαλει σε αλλη ευρωπαικη πολη μια αντιστοιχη καρτα..που τελικα δεν ωφελησε σε μεγαλο βαθμο..

αν καποιος γνωριζει τη συγκεκριμενη ας μου πει.

Thanks;)
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ονειρεμένο Ταξίδι
μεξικο
παιδια καλοκαιρακι θα κανουμε ενα τριπ ιταλια,νοτια γαλλια,γαλλια ενδοχωρα???,ισπανια και πισω.σκεφτομαστε να παμε μιλανο ενοικιαση αυτοκινητου και μετα να παμε απο γενοβα,καννες,μονακο,μασσαλια,αρλ,βαρκελωνη,σαν σεμπαστιαν,τουλουζ,μπορντο και πισω μαλλον μιλανο ή ρωμη.εχουμε 11 μερες οποτε οπως ειναι λογικο δεν μπορουμε να παμε σε ολα αυτα.απλως σας γραφω περιπου την διαδρομη που θα γινει με αυτοκινητο.λογικα χωραμε 4-5 πολεις με 2 διανυκτερευσεις σε καθε μια.λοιπον περιπενω προτασεις απο εσας που να μεινουμε.βαρκελωνη,γενοβα,σαν σεμπαστιαν, μασσαλια και κατι ακομα σκεφτομαι εγω.τωρα για καμμια βουτια,κανενα καφε-φαγητο,καμμια περατσαδα για 4-5 ωρες κανουμε και στασεις εννοειται.το ταξιδι θα γινει 22 ιουλιου με 2 αυγουστου περιπου.μας ενδιαφερει οι διανυκτερευσεις να γινουν σε ζωντανες πολεις,να υπαρχει κινηση δηλαδη,πολεις με καποια ομορφια κτλ.τα κλασσικα δηλαδη.πινακοθηκες,μουσεια κτλ δεν μας πολυαπασχολουν.μην παμε και καπου και ψαχνουμε στις 10 να βρουμε να φαμε να πιουμε τιποτα και δεν υπαρχει ψυχη.....ευχαριστω κυριες και κυριοι,περιμενω προτασεις.....
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
μια ερωτηση που αφορα στο Μιλανο:

αξιζει να βγαλω την amami card?...
ρωταω γιατι εiχa βγαλει σε αλλη ευρωπαικη πολη μια αντιστοιχη καρτα..που τελικα δεν ωφελησε σε μεγαλο βαθμο..

αν καποιος γνωριζει τη συγκεκριμενη ας μου πει.

Thanks;)
Mάλλον το εάν αξίζει να την βγάλετε εξαρτάται από το τι αξιοθέατα και εκθέσεις έχετε πρόθεση να επισκεφτείτε. Εμείς δεν γνωρίζαμε την ύπαρξή της. Όμως επισκεφτήκαμε μόνο τον Duomo από αξιοθέατα!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
thanks pattyyy!!!;)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
παιδια καλοκαιρακι θα κανουμε ενα τριπ ιταλια,νοτια γαλλια,γαλλια ενδοχωρα???,ισπανια και πισω.σκεφτομαστε να παμε μιλανο ενοικιαση αυτοκινητου και μετα να παμε απο γενοβα,καννες,μονακο,μασσαλια,αρλ,βαρκελωνη,σαν σεμπαστιαν,τουλουζ,μπορντο και πισω μαλλον μιλανο ή ρωμη.εχουμε 11 μερες οποτε οπως ειναι λογικο δεν μπορουμε να παμε σε ολα αυτα.απλως σας γραφω περιπου την διαδρομη που θα γινει με αυτοκινητο.λογικα χωραμε 4-5 πολεις με 2 διανυκτερευσεις σε καθε μια.λοιπον περιπενω προτασεις απο εσας που να μεινουμε.βαρκελωνη,γενοβα,σαν σεμπαστιαν, μασσαλια και κατι ακομα σκεφτομαι εγω.τωρα για καμμια βουτια,κανενα καφε-φαγητο,καμμια περατσαδα για 4-5 ωρες κανουμε και στασεις εννοειται.το ταξιδι θα γινει 22 ιουλιου με 2 αυγουστου περιπου.μας ενδιαφερει οι διανυκτερευσεις να γινουν σε ζωντανες πολεις,να υπαρχει κινηση δηλαδη,πολεις με καποια ομορφια κτλ.τα κλασσικα δηλαδη.πινακοθηκες,μουσεια κτλ δεν μας πολυαπασχολουν.μην παμε και καπου και ψαχνουμε στις 10 να βρουμε να φαμε να πιουμε τιποτα και δεν υπαρχει ψυχη.....ευχαριστω κυριες και κυριοι,περιμενω προτασεις.....
Αχ, υπέροχο προβλέπεται το ταξιδάκι σας αυτή την εποχη! Αν σας ενδιαφέρει να διανυκτερεύσετε σε πιο μεγάλες και ζωντανές πόλεις πιστεύω πως οι επιλογές σας είναι εύστοχες. Αν πάλι προτιμάτε πιο γραφικά και μικρά μέρη τότε καλύτερα να προσανατολιστείτε προς τις δικές μας επιλογές (Αρλ, Αβινιόν κλπ). Πάντως οι 11 μέρες είναι οριακές για να πάρετε μια πρωτη γεύση της περιοχής χωρίς να εξουθενωθείτε (κι εμείς τόσες περίπου είχαμε)!
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Πάρα πολύ όμορφη η ....road trip περιπέτειά σου Πάττυ, ειλικρινά σε ζηλεύω με την καλή έννοια.
Μέσα Ιούλη κλείσαμε με Easy Jet για Μιλάνο τέσσερα βράδυα. Έχοντας διαβάσει τόσα πολλά που μπορεί να κάνει κανείς με ...έδρα το Μιλάνο με έχει πιάσει ....περιηγητική βουλημία και τα έχω ...ψιλοχάσει. Ενδεικτικά να αναφέρω Μιλάνο-Γένοβα-Μονακό-Μπέργκαμο-Κόμο,Μπελλάτζιο,Βαρρένα-Λουγκάνο-Λίμνες Ματζιόρε και Ορτά-Πίζα-Πάρμα-Βερόνα και πάει λέγοντας.....
Με δεδομένο ότι Πέμπτη απόγευμα προσγειωνόμαστε Malpensa και Δευτέρα απογευματάκι επιστρέφουμε, θα ήθελα χωρίς να σε κουράσω επιγραμματικά να μου προτείνεις τι από τα παραπάνω να βάλω στο ταξίδι μου κι ενδεχομένως τι να αποφύγω
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
γυρισα απο το Μιλανο !!!το οποιο ειναι υ π ε ρ ο χ ο:clap::clap::clap::clap:
;)

:D
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
MARCANGELO σε ευχαριστώ πολύ! Θα πρότεινα την Πέμπτη το απόγευμα και άλλη 1 ημέρα να τις αφιερώσετε στο Μιλάνο. Επομένως σας μένουν άλλες 2 μέρες. Θα έχετε αυτοκίνητο; Αν όχι είναι πολύ εύκολη η μονοήμερη σε Κόμο, Μπελάζιο, Βαρένα με τρένο, όπως την κάναμε εμείς. Μονακό και Γένοβα είναι λίγο μακριά αν δεν έχετε αυτοκίνητο. Νομίζω πως η φύση και ο καιρός αυτή την περίοδο ευνοούν μια μονοήμερη σε Λουγκάνο και λίμνες!
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Αυτοκίνητο εννοείται πως θα νοικιάσουμε, απλά Μονακό-Γένοβα-Πίζα είναι εκδρομές 250+ χιλιόμετρα να πας, ενώ οι λίμνες λιγότερα αλλά κι εκεί θα χρησιμοποιήσουμε αυτοκίνητο.
Κι εγω Πέμπτη απόγευμα και όλη την Παρασκευή λέω να αναπνεύσω Μιλανέζικο αέρα και να διανυκτερεύσω εκεί. Το ερώτημα- δίλλημα είναι για Σάββατο-Κυριακή και Δευτέρα μέχρι τις 16:00 που θα πρέπει να πάω Malpensa, λίμνες ή στις παραπάνω πόλεις; κι επιπλέον όποιο από τα δύο προτίνεις να γίνει με διανυκτέρευση Μιλάνο ή να μετακινηθώ, διαλέχτε.....thanks...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Θα πρότεινα να επιλέξεις τις λίμνες! Νομίζω πως αυτή την εποχή θα σου χαρίσουν υπέροχες εικόνες! Επίσης, αφού θα έχετε αυτοκίνητο καλύτερα να μείνετε εκεί. Πιστεύω πως το δειλινό το τοπίο θα είναι ειδυλλιακό και το βράδυ άκρως ρομαντικό!
 

ILIA

Member
Μηνύματα
42
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Pattyyy μόλις διάβασα την ιστορία σου (με αφορμή το διαγωνισμό). Είναι τέλεια. Με την πρώτη ευκαιρία θα ακολουθήσω τη διαδρομή που χάραξες. Ευχαριστούμε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom