Κούβα Road trip ανατολικά της Κούβας & Αβάνα

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τελειο.... οταν μπορεσεις και τη συνεχεια.... Τρια τσουρεκια του Τερκενλη θα φαω... μεχρι να ...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σ' ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση :kiss:

Κορίτσια κρατηστε σιλουέτα, έρχονται είπαμε...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Δεν χορταίνω να διαβάζω, όλα τα λεφτά το ότι μας λες λεπτομέρειες από πρώτο χέρι, δηλ. τους ντόπιους φίλους σας!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι ναι ! Το πιο σημαντικο ειναι οι ντοπιοι φιλοι. Ολοι εμεις μπορει να ταξιδευουμε αλλα ντοπιους φιλους πολυ δυσκολα μας διδεται η ευκαιρια να κανουμε. Για μιλησε μας λοιπον για τους φιλους σας...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πάω να αναζητήσω προμήθειες σε κοντινό ζαχαροπλαστείο γιατί δεν θα την αντέξω τη στέρηση μέχρι αύριο το βράδυ που θα γυρίσω στο σπίτι να διαβάσω τα παρακάτω....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
ΚΙΚΙ ασε τους πελατες να περιμενουνε και γραφε μας για Κουβα!!!!!:clap:
1017 θεωρητε παρα πολυ καλη τιμη?????Αρε qatar και emirates που τους χρειαζεται:mad:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ΚΙΚΙ ασε τους πελατες να περιμενουνε και γραφε μας για Κουβα!!!!!:clap:
1017 θεωρητε παρα πολυ καλη τιμη?????Αρε qatar και emirates που τους χρειαζεται:mad:
Δυστυχως ,ενα απο τα προβληματα ενος ταξιδιου στη Κουβα ειναι τα αεροπορικα εισιτηρια ...
Φαντασου οτι ο συζυγος που εφυγε 23 Σεπτ.το πληρωσε 1340 ευρω:shock: με την Airfance .
το δικο μου το βρηκα με "καλη" τιμη ,επειδη ξεκινουσε χαμηλη περιοδος.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
4η ημέρα - 02.10 - HOLGUIN - SANTIAGO DE CUBA

το πρωι που ξυπναω καπως πιο ξεκουραστη ,γιατι εν τω μεταξυ με ταλαιπωρει απο χθες ενα ασχημο κρυωμα ,καταλαβαινω πλεον οτι βρισκομαι στην Ανατολικη Κουβα.
Επιτελους μετα απο 500 χλμ επι τροχαδην που καναμε διασχιζοντας ολη την Κεντρικη χωρα ,εχουμε φθασει στην αρχη του Ανατολικου κομματιου που ειναι και ο σκοπος μας.

Λεγεται οτι εδω ειναι η καρδια της αληθινης Κουβας ,με τα πανέμορφα τοπία τα πολλά ποτάμια τη πυκνή βλάστηση και κυριως τους ανθρωπους της.
Οι ανθρωποι στα ανατολικά ειναι πολυ σκουροι ,οι περισσότεροι Αφρικανοί ,ευγενικοι ,καθαροι , με καλους τροπους μιλανε τραγουδιστα και γλυκά με λίγα λόγια ειναι ερωτευσιμοι.
Παρα τη μεγαλη φτωχεια που βιωνουν ειναι φιλοτιμοι και αν πας στο σπιτι τους θα κερασουν καφέ ή χυμό ,ακομα και αν χρειαστει να τα δανειστουν απο το γειτονα σε περιπτωση που δεν εχουν πραγμα πολυ συνηθισμενο σε αυτη τη περιοχη.
Φανταστειτε τη μεταπολεμικη Ελλαδα με τη φτωχεια και τη στερηση για να καταλαβετε την οικονομικη κατασταση στα ανατολικα της χωρας.

Εδω στη άκρη ιδρυθηκε η πρωτη πρωτευουσα της χωρας και μετά η δευτερη, ξεκινησε η σημερινη επανασταση και η επανασταση του 1868 εναντια στους Ισπανούς.
Παρα την ανδρεία που εχουν επιδείξει ως τωρα και παρά τα παλια μεγαλεια τους ,αντιμετωπιζονται απο τους Δυτικους και κυρίως τους Αβανέζους σαν φτωχοί συγγενείς.
Φθανουν στο σημειο να τους αποκαλουν περιφρονητικά Παλαιστίνιους (οτι δήθεν δεν εχουν πατριδα )επειδη η πλειοψηφία θελουν να πανε Αβανα να δοκιμασουν την τυχη τους ,
πράγμα που ειναι γεγονος ,αλλά αν βλεπατε την την ανεχεια και την εγκαταλειψη της περιοχής και εσεις το ίδιο θα θέλατε !!

το Ολγκιν ειναι μια μοντερνα πολη κτισμενη αναμεσα σε 2 λοφους και εχει πολλες πλατειες ,τοσες ωστε να ονομαζεται "η πολη με τις πολλες πλατειες".
Οι κατοικοι του δυναμικοι και ευγενικοι δηλωνουν περηφανοι για την ενεργη συμμετοχή τους στους πολεμους της Ανεξαρτησίας.
Τρωμε το πρωινο μας και πινουμε εκλεκτο καφε σε μια απο τις πολλες πλατειες και βλεπουμε παντου πολλες αμαξες που μεταφερουν κοσμο στις καροτσες τους. Εδω ειναι δυσκολη η αστικη συγκοινωνια ,ελλειψει πορων και ο κοσμος βολευεται με τις αμαξες ...
Σκηνες απο άλλες εποχες ....

το μεσημερακι ξεκιναμε για το Σαντιαγο δε Κουβα .
Το τοπιο γινεται ολο και πιο εντυπωσιακο,περναμε απο τις παρυφες της Σιερα Μαεστρα ,απολαμβανοντας τη παρθενα φυση και τις ιστορικές τοποθεσιες γιατι απο αυτα τα μέρη ξεκινησε η πετυχημενη επανασταση του 1959.

Φθανοντας στο Σαντιαγο, η πρωτη μου εντυπωση μπαινοντας στο λιμανι ηταν "παμε να φυγουμε" , ειδα ενα ακομα λιμανι με ολα οσα αυτο συνεπαγεται.
Ευτυχως μας αποζημιωσε το ιστορικο κεντρο της πολης που ειναι κτισμενο σε λοφο με ομορφη θεα ,πολλες πλατειες με τα παγκακια τους παντα γεματα κοσμο.
Σε αυτη την πολη δεν αισθανεσαι στιγμη μονος σου ,ειναι τοσο ζωντανη και πολυβουη ,τοσο αφρικανικη και τοσο γεματη μουσικη.
οι χοροι και οι γιορτες ειναι καθημερινο φαινομενο που κορυφωνονται τις ημερες του καραναβαλιου...
Οι κατοικοι της καμαρωνουν για αυτη και την αποκαλουν το ¨λικνο της Επαναστασης " .
Χτισμενη αναμεσα στα βουνα της Σιερα Μαεστρα και τη θάλασσα ,ειναι η δευτερη σε πλυθυσμο πολη της Κουβας.

Βρισκουμε ενα ξενοδοχειο στη κεντρικη πλατεια ,οπου πληρωνουμε επι τη αφιξει παρακαλω , 25 ευρω το δικλινο με πρωινο ,εντυπωσιακα φτηνο και πολυ ομορφο σε παραδοσιακο κτιριο.
Ανηκε στα λεγομενα "κρατικα" που μενουν κυριως Κουβανοι,για αυτο και η τοσο χαμηλη τιμη.
Βεβαια οτι οι εργαζομενοι δουλευαν σε ρυθμο χελωνας (και εγω εδω που τα λεμε με 15 ευρω μισθο το μηνα ,μαλλον ετσι θα δουλευα ! )
και οτι εξω απο την πορτα του δωματίου με υποδεχθηκε μια μεγαλη κατσαριδα ,η μοναδικη σε όλο το ταξιδι, λεει πολλά.
Το καταλυμα ηταν μεσα και έξω κουκλα ,αλλά στην ουσια πανούκλα.

Οι ανδρες πιο ανθεκτικοι στη ταλαιπωρια του ταξιδιου ,πηραν τους δρομους ,μεσα στη εντονη ζέστη.
Εγω πιο καλομαθημένη , καλεσα μια κυρία που μου εκανε πολυ καλο πεντικιουρ - μανικιουρ στη τιμη των 4 ευρω!
Εφυγε χαρουμενη με τα χρηματα ,γιατι αν ημουν Κουβανη θα πληρωνα λιγοτερο απο μισο ευρω και εγω εμεινα ευχαριστημενη γιατι στην Ελλαδα πληρώνω για τις ίδιες υπηρεσίες 30 ευρω.

Το απογευμα απολαυσαμε βολτες στις πλατειες που στις περισσοτερες ολο και καποιο συγκροτημα επαιζε μουσικη.
Αρτος μπορει να τους λειπει αλλά απο θέαμα κανενα παραπονο !!!

Το βραδακι φαγαμε ενα ακομα κουβανικο δειπνο,που σημαινει τα ιδια και τα ιδια , μετριοτατη γευση αλλά τουλαχιστον πολυ οικονομικα ..
Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 6-7 ευρω το ατομο...
Εκτος απο τα φαγοποτια στο σπιτι του Ραουλ και της συζυγου του Σαιδα που ειναι κορυφη στο μαγειρεμα και σε καποια ενοικιαζομενα σπιτια ,πουθενα αλλού δεν ευχαριστηθηκαμε φαγητο.
Υποψιαζομαι οτι αν ειχαν τα καταλληλα υλικά η κουζινα τους θα ηταν νοστιμη με τοσες επιρροες που εχει δεχθει..

Μετα καταληξαμε σε μια trova (μερος που παιζουν ζωντανα παραδοσιακη μουσικη ) γιατι σκεφτηκαμε τι στο καλο ,ειμαστε στη καρδια της κουβανικης μουσικης ,απο εδω ξεκινησαν ολοι οι κλασσικοι ρυθμοι της κουβας....κατι καλο θα ακουσουμε ....
Αλλά που τετοια τυχη ,με 2,50 ευρω εισοδο δεν υπηρχε δειγμα Κουβανου γιατι κανεις δεν εχει να πληρωσει ...
μονο τουριστες σαν εμας ,οποτε φυγαμε αρον αρον ...

να αναφερω επισης οτι με τη τρελλη κουρσα του ευρω αυτη την εποχη, το ταξιδι μας κοστισε 20-30% φθηνοτερα σε σχεση με άλλες φορες.
Αλλαζαμε 1 ευρω = 1,30 κουβανεζικα δολλαρια CUC
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναι ναι ! Το πιο σημαντικο ειναι οι ντοπιοι φιλοι. Ολοι εμεις μπορει να ταξιδευουμε αλλα ντοπιους φιλους πολυ δυσκολα μας διδεται η ευκαιρια να κανουμε. Για μιλησε μας λοιπον για τους φιλους σας...
ντοπιοι φιλοι ; Εγω εφετος δεν εχω κανενα παραπονο σε αυτο το τομεα,βεβαια εγινε αντιστροφα ,αυτοι με βρηκαν στο ταξιδι τους στα μερη μου ....
Μιλαω για μια πολυ ομορφη, καλλιεργημενη ,αρχοντικη γυναικα μελος του φορουμ που ζει Θεσσαλονικη ,εχει εναν θαυμασιο ενδιαφεροντα συζυγο και που η παρεα μου και εγω απολαυσουμε τη συντροφια τους και τους βαλαμε στη καρδια μας ....
Ερση , ακους ;:lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ντοπιοι φιλοι ; Εγω εφετος δεν εχω κανενα παραπονο σε αυτο το τομεα,βεβαια εγινε αντιστροφα ,αυτοι με βρηκαν στο ταξιδι τους στα μερη μου ....
Μιλαω για μια πολυ ομορφη, καλλιεργημενη ,αρχοντικη γυναικα μελος του φορουμ που ζει Θεσσαλονικη ,εχει εναν θαυμασιο ενδιαφεροντα συζυγο και που η παρεα μου και εγω απολαυσουμε τη συντροφια τους και τους βαλαμε στη καρδια μας ....
Ερση , ακους ;:lol:
:oops::oops::oops::oops::oops:
Φετος στο Γυθειο συνατησα υπεροχους, τρυφερους, φιλοξενους και φιλοτιμους ανθρωπους οι οποιοι μου ανοιξαν σπιτια και καρδιες και ειχαν μια αρχοντικη συμπεριφορα πολυ μακρια απο τα καθιερωμενα. Και παλι ευχαριστω την υπεροχη ΚΙΚΙ, τους υπεροχους συγγενεις της και τους πολυ ενδιαφεροντες φιλους της ελληνες και ισπανους!
ΥΓ. Και για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα που ειναι η Κουβα και καποιος επαιζε συγκλονιστικη κιθαρα και τραγουδουσε αξεχαστα κουβανεζικα τραγουδια υπο το σεληνοφως μεσα σε εναν μαγεμενο ελαιωνα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
5η ημερα 03.10 BARACOA

Εφθασε η ημερα για να παμε στη Μπαρακοα ,στο πιο ανατολικο μερος του νησιου.
Ιδρυθηκε στις 15 Αυγουστου 1511, στο κολπο που ειχε ανακαλυψει ο Κολομβος και εγινε πολιτική και θρησκευτική πρωτευουσα ,αλλά μόνο για 4 χρόνια.
Το 1515 ,ο ιδρυτής της πόλης Ντιεγο Βελάσκεθ ,αποφάσισε και εγκατασταθηκε στο Σαντιαγο, κανοντας το πρωτευουσα, γεγονός που οδηγησε σε οικονομική και κοινωνική απομόνωση τη Μπαρακοα.
Το ασχημο είναι οτι 500 χρόνια μετά, οι συνθήκες παραμένουν το ίδιο. Η πόλη είναι σε πλήρη απομόνωση.
Δεν βοηθαει και το γεγονός οτι για να φθασει καποιος εκει περναει απο δυσκολο δρόμο μεσα απο βουνο ,οπου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου να πιασει τοσο δυνατη βροχη και εντονη ομίχλη ,που σε κανει να σταματας για να μη κινδυνευσεις ....
Μια τετοια καταιγιδα μας έπιασε και εμας κατα τη διαρκεια της μαγευτικης διαδρομής , αλλά ως τουριστες που δεν βιαζομαστε ,χαλαρωσαμε και την απολαυσαμε .....
Αγορασαμε πολλα εδωδιμα ,που πουλουσαν οι ντοπιοι αγροτες κατα μηκος του δρομου και ακουσαμε εκτος απο τα καλαμπουρια
που συνηθιζουν οι Κουβανοι μεταξυ τους και το πονο τους για το πόσο δυσκολα ειναι τα πραγματα εκει στην Ανατολη...
Βρεθηκαμε με γλυκακια απο καρύδα , μπανανες μια δικη τους παραγωγη που θυμιζει και μήλο στη γεύση, και εφαγα το πιο νοστιμο και ζουμερο ανανά που εχω φαει ως τωρα.

Και για τα κοριτσια που με διαβαζουν ,εκτος απο κουκλους η περιοχη παραγει και κακαο, ετσι εφαγα γνησια σοκολατα φτειαγμενη με κακαο και ζαχαρη (χωρις γαλα ) σε ενα αγροτοσπιτο που σταματησαμε...
Εντονη γευση ,με ξενισε καπως ,αλλά ήξερα οτι ετρωγα κατι αυθεντικό στο τοπο της παραγωγης του.....

Μπαινοντας στη πολη Μπαρακόα βρισκόμαστε πλεον στο ανατολικοτερο ακρος του νησιου .
Η πόλη εδω και 5 αιώνες ζει απο την αλιεια, την καλλιεργια κακαο και καφε ,καρυδας και μπανανας.
Η απομονωση δημιουργεί πολλά προβλήματα και δεν βοηθαει καθόλου οτι περυσι περασε ενας δυνατος τυφώνας που καταστρεψε την ωραια παραλια (κατι σαν μινι Μαλεκον ) και πολλα σπιτια ....
Ολα χτιζονται απο την αρχη σε αργούς κουβανικους ρυθμους ...
αυτη η αποκεντρωση ομως ,που αναφερω πιο πανω, επετρεψε στους ντοπιους κατοικους να διατηρησουν τις παραδοσεις τους και το κυριότερο να διαφυλαξουν το οικοσυστημα της περιοχης .
ενα οικοσυστημα τόσο πλουσιο που αν φθασετε ως εκεί φροντιστε να εχετε καποιες ημερες ελευθερες για να το απολαυσετε ....
Πηγαινετε εκδρομή στο Ελ Γιουνκε ,ασβεστολιθικό λοφο υψους 575 μετρων ,καλυμμενο με πυκνή βλάστηση .
Οι πλαγιές του βουνού, το οποίο προστατευεται απο την UNESCO ,φιλοξενουν σπανια είδη φυτών και πολλα προστατευομενα είδη πτηνών.
Επισης αξιζει η εξερεύνηση της κοιλάδας του ποταμού Τοα ,του μεγαλύτερου της Κούβας, όπου προσφατα χαρακτηρίστηκε Εθνικος Δρυμός . Εκει μπορειτε να θαυμασετε και να κολυμπησετε σε πανεμορφους καταρραχτες που πεφτουν απο ψηλά βράχια ...

Οσο για παραλίες εκπληκτικες. Κολυμπησαμε κοντα στη πολη σε καθαρα ζεστα νερα και δεν θελαμε να βγουμε εξω απο το νερό...

εξω απο τη Μπαρακοα στα 21 χλμ ,βρισκεται η παραλία Μαγουανά με λευκη ψιλη άμμο.
Κοραλλιογενης ύφαλος μηκους 2 χλμ ,βρισκεται σε αποσταση 500 μετρων απο την ακτη.
Κοντα υπαρχει και αρχαιολογικός χωρος με ινδιανικα ευρηματα...

αυτη τη φορα είδα κάποια πραγματα στα γρηγορα ,αλλά την επομενη θα παραμεινω αρκετες μερες ,γιατι αξιζει το κοπο.

Μειναμε σε ενα όμορφο περιποιημένο και καθαρό σπιτι πληρωνοντας 18 ευρω το δικλινο.
Ζητησαμε απο την κυρια να μας ετοιμασει δειπνο και φαγαμε ωραιοτατο φαγακι (ψαρι φρεσκο ) με μόνο 16 ευρώ τα 4 '
άτομα ....
O συζυγος και ο αδελφος επεσαν ξεροι για ύπνο. Hταν οι 2 οδηγοι μας , εγω έκανα τη παπια βλεποντας τη κατασταση στους δρομους και ο Ραουλ δηλωνει οτι η οδηγηση ειναι επαγγελμα και οτι σιγουρα δεν ειναι το δικο του ,οποτε ποτε δεν εμαθε !! Σωστος ,κατα την αποψη μου.
Μειναμε ο Ραουλ και εγω ,πηγαμε βολτα στη πολη και βρηκαμε το "σπιτι της σοκολατας¨" οπου ηπιαμε εξαιρετικη ζεστή σοκολάτα ,παλι χωρις γαλα ...
για μενα που ειμαι σοκολατομανης το απολυτο ρόφημα !!!
Ο Ραουλ τη βρηκε πολυ βαρια ,και οντως ηταν ,ολο το βραδυ δεν μπορουσε να τη χωνεψει ,αλλά εγω εθισμενη στη σοκολατα δεν καταλαβα τιποτα ...
σαββατο βραδυ και στη κεντρικη πλατεια πολυς κοσμος μουσικη και χορός ...
Ηπιαμε τα ρουμια μας ,χορεψαμε και περασαμε μια χαρα ...
καποια στιγμη περασε απο το μυαλο μου ,οτι στη Ελλαδα ανοιγουν οι καλπες για τις εκλογες ,αλλά επειδη περνουσα τοσο ομορφα μου εφυγε αμεσως και σκεφτηκα who cares ......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom