Ηνωμένο Βασίλειο Road trip - Scotland

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Επανέρχομαι με ερωτήσεις:

  1. Θα κλείσουμε τελικά αυτοκίνητο μάλλον με την Budget. To θέμα είναι ότι χρεώνει 14 λίρες το GPS τη μέρα, δηλαδή 70 λίρες για 5 μέρες που μου φαίνεται λίγο κοροϊδία. Χρειαζόμαστε οπωσδήποτε GPS; Αν έχω τυπώσει οδηγίες από το www.viamichelin.com;
  2. Πρέπει οπωσδήποτε να αποφασίσω από πριν που θέλουμε να διανυκτερεύσουμε και να κλείσω δωμάτιο; Γιατί θα ήθελα να είναι ευέλικτο το πρόγραμμα μας αλλα φοβάμαι επειδή είναι τέλος Ιουλίου μήπως δεν βρίσκουμε και καταλήξουμε να ταλαιπωρηθούμε.
Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ:clap:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
εμεις ειχαμε δικο μας gps αλλα νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητο αν εχεις χαρτες .υπαρχουν παντου κατατοπιστικες πινακιδες.φανηκε χρησιμο οταν μας πηγε μπροστα στα ξενοδοχεια.μπορεις να τυπωσεις χαρτες και απο bings maps.μεσα στο εδιμβουργο δεν χρειαζετε αυτοκινητο ,μπορειτε να μετακινηθειτε με τα λεωφορεια.εμεις μειναμε 3 μερες εδιμβουργο στο ξεκινημα και μετα πηραμε το αυτοκινητο.νομιζω πως δεν χρειαζετε να κλεισεις δωματια ,εκτος ισως απο το εδιμβουργο.πρεπει ομως να εχεις εντοπισει καποια για να μην ψαχνεις στα τυφλα.ισως να σημειωσεις μερικα τηλεφωνα ξενοδοχειων που σε ενδιαφερουν.
ευχομαι ολα να ερθουν βολικα.ειμαι στη διαθεση σου για οτι αλλο χρειαστεις.
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
εμεις ειχαμε δικο μας gps αλλα νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητο αν εχεις χαρτες .υπαρχουν παντου κατατοπιστικες πινακιδες.φανηκε χρησιμο οταν μας πηγε μπροστα στα ξενοδοχεια.μπορεις να τυπωσεις χαρτες και απο bings maps.μεσα στο εδιμβουργο δεν χρειαζετε αυτοκινητο ,μπορειτε να μετακινηθειτε με τα λεωφορεια.εμεις μειναμε 3 μερες εδιμβουργο στο ξεκινημα και μετα πηραμε το αυτοκινητο.νομιζω πως δεν χρειαζετε να κλεισεις δωματια ,εκτος ισως απο το εδιμβουργο.πρεπει ομως να εχεις εντοπισει καποια για να μην ψαχνεις στα τυφλα.ισως να σημειωσεις μερικα τηλεφωνα ξενοδοχειων που σε ενδιαφερουν.
ευχομαι ολα να ερθουν βολικα.ειμαι στη διαθεση σου για οτι αλλο χρειαστεις.
Κι εμείς σκεφτόμαστε να αγοράσουμε δικό μας gps, τουλάχιστον να μας μείνει. Εμάς το πρόγραμμα μας είναι ως εξής : Φτάνουμε 24/7 Λονδίνο, παίρνουμε το τρένο για Εδιμβούργο, μένουμε τρία βράδια Εδιμβούργο (έχω κλείσει σε ένα guest house, δυστυχώς δεν βρήκα στο 23 Mayfair), στις 27/7 πρωί παίρνουμε το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο, περιπλανιόμαστε στην υπαιθρο για πέντε μέρες, το επιστρέφουμε 31/7 βράδυ στο αεροδρόμιο παίρνουμε το αεροπλάνο για Λονδίνο, μένουμε και τρία βράδια στο Λονδίνο (που επίσης έχω κλείσει) και γυρνάμε Αθήνα. Δηλαδή στη ουσία τα τεσσερα βράδια της επαρχίας δεν έχω κλείσει γιατί βασικά δεν μπορώ να κατασταλάξω στο πρόγραμμα. Θέλω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα αλλά δεν θέλω να εξοντώσω και τον άντρα μου γιατί μόνο αυτός θα οδηγεί. Θα προσπαθήσω να βγάλω μια ενδεικτική διαδρομή τις επόμενες ημερες και θα σας την πω για απόψεις. Ευχαριστώ για όλα!:clap:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
ωραιο ακουγεται το προγραμμα σου αν και θα προτιμουσα τις 3 μερες σκωτια απο λονδινο.(προσωπικο γουστο).φανταζομαι θα εχεις διαβασει τις ιστοριες για τη σκωτια οσο αφορα τη διαμονη στην περιφερεια.θα προτεινα 1 διαν/ση στα τροσακς -λοχ λομοντ ,υπεροχα τοπια ,καταπρασινα λιβαδια .
εμεις μειναμε στο λας (πανεμορφο χωριο ,πανω στη λοχ λομοντ ),σιγουρα το καλοκαιρι θα κανουν μπανιο στη λιμνη.επισης σιγουρα ινβερνες μια και ειναι η πρωτευουσα των highlands. το νησι σκαι ειναι πολυ ωραιο αλλα εμεις δεν πηγαμε λογω καιρου.εχε υποψη σου οτι τα πραγματικα highlands ειναι πανω απο το ινβερνες.οσο για την οδηγηση ειναι πολυ ευχαριστη οταν βλεπεις τετοια μερη.ομως και ανατολικα ειναι πολυ ομορφα .το st andrews -η πατριδα του γκολφ ειναι πολυ γραφικο ,και θα κανεις και μπανιο στη βορεια θαλασσα.δεν ξερω τι να πρωτοπω πραγματικα, για αυτη τη χωρα.εχω τις εικονες ακομη στο μυαλο μου !οπου κι αν πατε θα σας μαγεψει!!!!ευχομαι να βγαλεις το καλυτερο προγραμμα για τα γουστα σας.
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
ωραιο ακουγεται το προγραμμα σου αν και θα προτιμουσα τις 3 μερες σκωτια απο λονδινο.(προσωπικο γουστο).φανταζομαι θα εχεις διαβασει τις ιστοριες για τη σκωτια οσο αφορα τη διαμονη στην περιφερεια.θα προτεινα 1 διαν/ση στα τροσακς -λοχ λομοντ ,υπεροχα τοπια ,καταπρασινα λιβαδια .
εμεις μειναμε στο λας (πανεμορφο χωριο ,πανω στη λοχ λομοντ ),σιγουρα το καλοκαιρι θα κανουν μπανιο στη λιμνη.επισης σιγουρα ινβερνες μια και ειναι η πρωτευουσα των highlands. το νησι σκαι ειναι πολυ ωραιο αλλα εμεις δεν πηγαμε λογω καιρου.εχε υποψη σου οτι τα πραγματικα highlands ειναι πανω απο το ινβερνες.οσο για την οδηγηση ειναι πολυ ευχαριστη οταν βλεπεις τετοια μερη.ομως και ανατολικα ειναι πολυ ομορφα .το st andrews -η πατριδα του γκολφ ειναι πολυ γραφικο ,και θα κανεις και μπανιο στη βορεια θαλασσα.δεν ξερω τι να πρωτοπω πραγματικα, για αυτη τη χωρα.εχω τις εικονες ακομη στο μυαλο μου !οπου κι αν πατε θα σας μαγεψει!!!!ευχομαι να βγαλεις το καλυτερο προγραμμα για τα γουστα σας.
Στην ουσία 2 ημέρες είναι στο Λονδίνο γιατί φτάνουμε βράδυ.Ήθελα να κάνω ένα πέρασμα γιατί καθηγήτρια Αγγλικών και να μην έχω πάει-ντροπή μου.:haha:
Το πρόγραμμα είναι στο περίπου : Εδιμβούργο-St.Andrews,Crail, Dundee, Perth (διανυκτέρευση στο Dunallan Guest House), Stonehaven (για το κάστρο του Dunottar), Aberdeen, Keith (διανυκτέρευση σε ένα απιστευτο guest house το Craighurst) δίπλα στο Stahisla distillery, Lossiemuth, Inverness, Isle of Skye (διανυκτερευση), Fort Glencoe, Trossachs, διανυκτερευση στο Luss. και την επόμενη μέρα Stirling, Εδιμβούργο.

Εννοείται ότι θα υπάρξουν και παρακάμψεις και αλλαγές στην πορεία. Χοντρικά μου βγαίνουν γύρω στα 800 χλμ. συνολικά.
Στο Luss που μείνατε;;;
Και όταν λες πάνω από το Inverness εννοείς Ullapool , Kylesku κ.λ.π.;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
ωραιο ειναι το προγραμμα σου ,θα το ακολουθουσα ευχαριστως μια και δεν κινηθηκαμε βορειοανατολικα στα grampian highlands.ανατολικα,πηγαμε μεχρι st andrews και crail.φανταζομαι οτι θα ειναι πολυ ωραια και αυτη η διαδρομη.
τα scottish highlands αρχιζουν περιπου απο το fort william και βορειοδυτικα του ινβερνες και φυσικα ολο το βορειο ακρωτηρι.εμεις κινηθηκαμε στα τροσακς ,περθσαιρ και μετα δυτικα απο φορτ ουιλιαμ και λοχ νες,ινβερνες και βορεια μεχρι ουλαπουλ.περιμενω εντυπωσεις και απο την αλλη πλευρα(νομιζω ειναι η περιοχη των μολτ ουσκι) γιατι θα ξαναπαω οπωσδηποτε σκωτια.οπως θα διαπιστωσεις και εσυ ειναι ανεξαντλητη περιοχη και υπαρχουν πολλα να δεις.πιστευω οτι και εσεις θα τρεχετε οπως και εμεις .δυστυχως δεν μπορεις να δεις ολη τη σκωτια σε λιγες μονο μερες.

στο λας υπαρχει ενα ξενοδοχειο πανω στη λιμνη (γεματο οταν πηγαμε).
εμεις μειναμε σε b&b καινουριο ,που δεν ειχε καν ονομα ακομα ,ηταν διπλα σε ενα απο τα 2 εστιατορια του χωριου.ηταν 2 ωραιες σοφιτες.το τριτο ζευγαρι της παρεας ομως εμεινε σε ενα δωματιο που ειχε μια κυρια μεσα στο παραδοσιακο της σπιτι.πολυ ομορφο δωματιο και σπιτι, αν θελετε να γευτειτε παραδοσιακο πρωινο στην κουζινα του σπιτιου της και να απολαυσετε την ντοπια φιλοξενια της κυριας που το εχει.θα τα βρειτε ολα πολυ ευκολα ,υπαρχουν πινακιδες b&b.δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα.
οσο για το λονδινο ,οκ σε καταλαβαινω αλλα τουλαχιστον πατε στο φαντασμα της οπερας.
ταξιδιωτικους χαιρετισμους -ευτυχια
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Ζαχαρούλα με μάγεψε η ιστορία σου!!! Πραγματικά ζήλεψα:bleh: Σκέφτομαι να πραγματοποιήσω αυτό το ταξίδι Μάρτη μαζί με τους γονείς μου και τον φίλο μου.Θα μου χρειαστούν όλες οι πληροφορίες που παραχωρείς στην ιστορία και στα ποστ σου.Σε ευχαριστώ προκαταβολικά :D:D:D
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Σ'ευχαριστώ annoulita! Nα το κάνεις οπωσδήποτε και νομίζω πως ο Μάρτιος είναι πολύ καλός μήνας για Σκωτία! Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία, μού λες!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ζαχαρούλα, σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες και τον χρόνο που αφιέρωσες για να μοιραστείς μαζί μας τόσες λεπτομέρειες από το ταξίδι σου.
Ήσουν πραγματικά πολυ κατατοπιστική και οι πληροφορίες σου χρήσιμες.:xmas_wink:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom