Π.Γ.Δ.Μ. Road trip to F.Y.R.O.M

burtonitsa

Member
Μηνύματα
98
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (Μπουένος Άιρες

Δεύτερη μέρα ξεκινά με μία βόλτα στην λίμνη. Ήταν μια πολύ ζεστή κυριακάτικη μέρα, πολύς κόσμος να κόβει βόλτες. Κάτσαμε σε μία καφετέρια ακριβώς πάνω στην λίμνη και το απολαύσαμε. Παίρνουμε δυνάμεις για να ανεβούμε πάνω στο φρούριο της Οχρίδας. Μας βγήκαν τα πνευμόνια αλλά τελικά άξιζε. Πληρώνεις 30 δηνάρια για να μπείς, αξίζει η θέά και είναι μία όμορφη βόλτα. Κατηφορίσαμε ξανά για την λίμνη, περάσαμε απο το ελληνορωμαικό θέατρο, κάναμε μία στάση και φαγητό. Βέβαια λόγω καλού καιρού είχα διαβάσει ότι μπορείς να κάνεις μπάνιο στην λίμνη. Βρήκα κάποια beach bar στον τουριστικό χάρτη, αλλά καθως κάναμε μια βόλτα με το αυτοκίνητο τα περισσότερα δεν ήταν ανοιχτά. Βρήκαμε ένα σε καλό σημείο ήπιαμε ένα καφέ και φύγαμε για το δωμάτιο μας για να ετοιμαστούμε για την βραδινή μας έξοδο. Υπάρχει μία ωραία ιρλανδέζικη πάμπ στην λίμνη και περάσαμε εκεί την νύχτα μας. Πολλές μπύρες και κοκτέιλ μόνο 3 ευρώ ένα mojuito!!!

















 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Πολυ ωραια ιστορια,ευχαριστουμε!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.664
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
. Βελιγράδι (απέχει μόνο 227χλμ από τα Σκόπια). Σας την συνιστώ οικονομική χώρα και με πολλά πράγματα να κάνεις και να δείς.
Πολύ ωραία ιστορία.
Μόνο μια παρατήρηση: Η απόσταση Σκόπια - Βελιγράδι, νομίζω, είναι περίπου διπλάσια από αυτή που αναφέρεις.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
είδαμε μια πόλη να ανοικοδομείται.

. Η πόλη φαίνεται οτι είναι σε κατάσταση αλλαγής. Η πόλη ανοικοδομείται τόσο γρήγορα λόγω χορηγιών των εύπορων μεταναστών.

Τώρα έχουν παντού αγάλματα, θέατρα, μουσεία.
Χωρίς καμία πρόθεση να δημιουργώ θέματα, θα ήθελα να προσθέσω πως οι αλλαγές που αναφέρεις είναι εξαιρετικά κακόγουστες και όχι και τόσο καλοπροαίρετες...

Όσο για την ανοικοδόμηση, μάλλον καλύτερα θα ήταν η κυβέρνηση να κοιτάξει το βιωματικό επίπεδο των ανθρώπων και πως να το ανεβάσει, παρά να κλείνει μάτια του κόσμου με πλαστή ιστορία μέσω των μνημείων τα οποία δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι νεοκλασικά ή μπαρόκ ή μοντέρνα...
Μάλιστα σε αυτό δεν φταίνε οι πολίτες οι οποίοι κατά πλειοψηφία είναι ευγενικοί και καλοπροαίρετoι.
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
98
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (Μπουένος Άιρες
Χωρίς καμία πρόθεση να δημιουργώ θέματα, θα ήθελα να προσθέσω πως οι αλλαγές που αναφέρεις είναι εξαιρετικά κακόγουστες και όχι και τόσο καλοπροαίρετες...

Όσο για την ανοικοδόμηση, μάλλον καλύτερα θα ήταν η κυβέρνηση να κοιτάξει το βιωματικό επίπεδο των ανθρώπων και πως να το ανεβάσει, παρά να κλείνει μάτια του κόσμου με πλαστή ιστορία μέσω των μνημείων τα οποία δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι νεοκλασικά ή μπαρόκ ή μοντέρνα...
Μάλιστα σε αυτό δεν φταίνε οι πολίτες οι οποίοι κατά πλειοψηφία είναι ευγενικοί και καλοπροαίρετoι.

Ακριβώς αυτό μου είπε η ξαδέρφη μου οτι τους μαδάνε ενώ δεν έχουν, αλλά απο την άλλη προσελκύει τουρίστες. Πιστεύω πως σε λίγα χρόνια θα διαπιστώσουμε που θα οδηγήσει όλο αυτό. Το θέμα είναι πώς θα το χειριστούν, έξυπνα ή σαν εμάς που δεν εκμεταλλευόμαστε τόσα όμορφα μέρη στην χώρα μας.
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
98
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (Μπουένος Άιρες
Πολύ ωραία ιστορία.
Μόνο μια παρατήρηση: Η απόσταση Σκόπια - Βελιγράδι, νομίζω, είναι περίπου διπλάσια από αυτή που αναφέρεις.

Παιδιά σίγουρα; Πριν μπούμε στην πόλη είδα μια πινακίδα που έγραφε λιγότερα χιλιόμετρα. Μήπως μπέρδεψα πρωτεύουσα με είσοδο σε χώρα; Αχ απογοητεύτηκα λίγο γιατί μπήκε έντονα η ιδέα στο μυαλό μου γιια Βελιγράδι.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Πιστεύω πως σε λίγα χρόνια θα διαπιστώσουμε που θα οδηγήσει όλο αυτό.
αυτό φοβάμαι και εγώ...

Αν κτιζόταν αυτά μόνο με αφορμή ανάπτυξης τουρισμού, θα συμφωνούσα και εγώ, αλλά καταλαβαίνουμε όλοι πως κανένας τουρίστας δεν θα έρθει να δει την Αψίδα Θριάμβου κτισμένη το 2010/11 η οποία έχει μαζέψει ότι σημαντικό πρόσωπο ή στοιχείο των Βαλκανίων υπήρχε...που να λέμε την αλήθεια αποτελούν ένα παράξενο σύνολο (κάτι σαν time machine)... από μια όψη βλέπεις την αρχαιότητα, από την άλλη Χριστιανισμό, από τρίτη επαναστατικά κινήματα του 19ου αιώνα...

Η ΠΓΔΜ έχει το μαργαριτάρι του- την Οχρίδα, έχει το Μάβροβο, έχει τις βόρειες πλαγιές του Καϊμακτσαλάν, έχει εξαιρετικά κρασιά στην περιοχή του Τίκβες, ενώ η πόλη των Σκοπίων έχει ( ή είχε) ένα πανέμορφο ανατολίτικο χρώμα ως μια πόλη που είχε το πιο έντονο Οθωμανικό χαρακτήρα σε σύγκριση με άλλες πόλεις των Βαλκανίων...δεν χρειαζόταν ούτε ο Αλέξανδρος, ουτε ο Φίλιππος, ούτε ο Ιουστινιανός, ούτε ο Σαμουήλ, ούτε ο Μάρκο Κράλιεβιτς, ούτε ο Ντέλτσεβ, ούτε ο Κύριλλος και Μεθόδιος να την ¨στολίσουν" και τραβήξουν την προσοχή των τουριστών ...

Όσο για το υπόλοιπο του μηνύματος, εγώ ξέρω πως έχει 442 ως το Βελιγράδι, ενώ τα σύνορα με την Σερβία είναι στα 40 χμ περίπου.

μία φώτο που τα λέει όλα
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
98
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (Μπουένος Άιρες
αυτό φοβάμαι και εγώ...

Αν κτιζόταν αυτά μόνο με αφορμή ανάπτυξης τουρισμού, θα συμφωνούσα και εγώ, αλλά καταλαβαίνουμε όλοι πως κανένας τουρίστας δεν θα έρθει να δει την Αψίδα Θριάμβου κτισμένη το 2010/11 η οποία έχει μαζέψει ότι σημαντικό πρόσωπο ή στοιχείο των Βαλκανίων υπήρχε...που να λέμε την αλήθεια αποτελούν ένα παράξενο σύνολο (κάτι σαν time machine)... από μια όψη βλέπεις την αρχαιότητα, από την άλλη Χριστιανισμό, από τρίτη επαναστατικά κινήματα του 19ου αιώνα...

Η ΠΓΔΜ έχει το μαργαριτάρι του- την Οχρίδα, έχει το Μάβροβο, έχει τις βόρειες πλαγιές του Καϊμακτσαλάν, έχει εξαιρετικά κρασιά στην περιοχή του Τίκβες, ενώ η πόλη των Σκοπίων έχει ( ή είχε) ένα πανέμορφο ανατολίτικο χρώμα ως μια πόλη που είχε το πιο έντονο Οθωμανικό χαρακτήρα σε σύγκριση με άλλες πόλεις των Βαλκανίων...δεν χρειαζόταν ούτε ο Αλέξανδρος, ουτε ο Φίλιππος, ούτε ο Ιουστινιανός, ούτε ο Σαμουήλ, ούτε ο Μάρκο Κράλιεβιτς, ούτε ο Ντέλτσεβ, ούτε ο Κύριλλος και Μεθόδιος να την ¨στολίσουν" και τραβήξουν την προσοχή των τουριστών ...

Όσο για το υπόλοιπο του μηνύματος, εγώ ξέρω πως έχει 442 ως το Βελιγράδι, ενώ τα σύνορα με την Σερβία είναι στα 40 χμ περίπου.

μία φώτο που τα λέει όλα

Ότι η πόλη που χτίζεται προσπαθεί να καλύψει την φτώχεια της παλιάς φαίνεται. Απλά πιστεύω πως θέλουν να κάνουν πολλά πράγματα γρήγορα ώστε να αναδειχθούν σαν πρωτεύουσα μίας χώρας. Λογικό για ανθρώπους που περάσαν απο το Γιουγκοσλαβικό κουμμουνιστικό καθεστώς το απο το χτίσιμο των συγκοτημάτων που ζούν. Πραγματικά οι εσωτερικοί χώροι των κτιρίων είναι σαν να ζείς την δεκαετία του 70 στην Τσεχοσλοβακία. Είναι απο την μία ευχαριστημένοι απο την εξέλιξη της πόλης και τον κτιρίων, των καταστημάτων (τον θέλουν τον καπιταλισμό τους), αλλά απο την άλλη φοβισμένοι διότι υπάρχει βρωμιά στο δημόσιο τους όπως και το δικό μας (κονέ για δουλειά, μεγάλη φορολογία κ.α ). Η ξαδέρφη μου είναι στους φοβισμένους, απλά ανέβηκε η ποιότητα ζωής τους σε κάποια πράγματα. Ειλικρινά πιστεύω πως θα το διαπιστώσουμε σύντομα. Το κακό της Οχρίδας είναι τόπος αναψυχής μόνο για εύπορους πολίτες της χώρας όπως διαπίστωσα!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
τέλος πάντον βλέπω πως δεν καταλαβαινόμαστε....

η ατάκα για το Γιουγκοσλαβικό κομμουνισμό, με όλο το σεβασμό μου, πολλή ατυχής...
Το γεγονός ότι έχουν δυνατότητα να "στολίσουν¨μια πρωτεύουσα, οφείλεται σε αυτό το καθεστώς, οπότε τζάμπα και το μουσείο αντίστασης ενάντια του κομμουνιστικού καθεστώτος που έκτισαν.

(και να μην με παρεξηγήσει κανείς, μια χαρά φίλους έχω από εκεί, τους περισσότερους θεωρώ πολύ ζεστούς ανθρώπους και φιλότιμους και η άποψη τους δεν διαφέρει από την δική μου).

Η Οχρίδα μέχρι ρπιν από 4-5 χρόνια ήταν απίστευτα φθηνός προορισμός (εδώ να καταλάβεις -πήρα ταξί από εκεί και με έφερε Θεσ/νίκη με 100 ευρώ). Είναι γεγονός πως έχει ακριβείνει, αλλα΄όχι και πως είναι μόνο για πλούσιους. Και να ήταν έτσι, δεν δικαιολογεί πλήθος των απίστευτων αγαλμάτων στο Σκόπιε, αν ήθελες να το χρεισιμοποιήσεις ως επιχείρημα για αυτό. Εννοώ, πως έχει γίνει κάτι σαν το Λας Βέγκας, αλλά η πόλη αυτή έχει απίστευτο χρήμα που κυκλοφορεί και ο σκοπός για τον οποίον υπάρχουν όλα αυτά είναι φανερός και σε καμία περίπτωση δεν προσπαθεί να πλασοποιήσει μια ιστορία.
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
98
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (Μπουένος Άιρες
τέλος πάντον βλέπω πως δεν καταλαβαινόμαστε....

η ατάκα για το Γιουγκοσλαβικό κομμουνισμό, με όλο το σεβασμό μου, πολλή ατυχής...
Το γεγονός ότι έχουν δυνατότητα να "στολίσουν¨μια πρωτεύουσα, οφείλεται σε αυτό το καθεστώς, οπότε τζάμπα και το μουσείο αντίστασης ενάντια του κομμουνιστικού καθεστώτος που έκτισαν.

(και να μην με παρεξηγήσει κανείς, μια χαρά φίλους έχω από εκεί, τους περισσότερους θεωρώ πολύ ζεστούς ανθρώπους και φιλότιμους και η άποψη τους δεν διαφέρει από την δική μου).

Η Οχρίδα μέχρι ρπιν από 4-5 χρόνια ήταν απίστευτα φθηνός προορισμός (εδώ να καταλάβεις -πήρα ταξί από εκεί και με έφερε Θεσ/νίκη με 100 ευρώ). Είναι γεγονός πως έχει ακριβείνει, αλλα΄όχι και πως είναι μόνο για πλούσιους. Και να ήταν έτσι, δεν δικαιολογεί πλήθος των απίστευτων αγαλμάτων στο Σκόπιε, αν ήθελες να το χρεισιμοποιήσεις ως επιχείρημα για αυτό. Εννοώ, πως έχει γίνει κάτι σαν το Λας Βέγκας, αλλά η πόλη αυτή έχει απίστευτο χρήμα που κυκλοφορεί και ο σκοπός για τον οποίον υπάρχουν όλα αυτά είναι φανερός και σε καμία περίπτωση δεν προσπαθεί να πλασοποιήσει μια ιστορία.

Η πίεση που σου αφήνει οποιοδήποτε καθεστώς αντικατοπτρίζεται στις ανάγκες των πολιτών. Δεν μπορείς να κατακρίνεις. Και εμείς φτασαμε εδώ που φτάσαμε γιατί ζητούσαμε τις αλλαγές προς το καλύτερο μας. Το πως θα το χειριστείς είναι το θέμα. Έχω μια ολόκληρη οικογένεια εκεί εξαιτίας των διάφορων γεγονότων που υπήρχαν στην Ελλάδα απο την δεκαετία του 40 έως 90. Έχω κάνει πολλές συζητήσεις πάνω σε αυτά τα θέματα και ο καθένας έχει άλλη γνώμη. και ναι πολλά είναι υπερβολικά κάποια μνημεία τους. Αλλά είναι άνθρωποι μιας χώρας που ψάχνουν για την ταυτότητα τους (θεωρητικά αυτό πιστεύω). Μάλλον το βλέπεις καθαρά απο κάποιες πολιτικές πεποιθήσεις. Το ξαναλέω θα δείξει πως θα εξελιχθεί.
Η Οχρίδα είπα οτι είναι για ανθρώπους πιο άνετα οικονομικά. Όταν τα λεφτά που πλήρωσα στον ξενοδόχο για τα δωμάτια είναι το 1/3 του μισθού του τό μήνα (ετσι μου είπε δλδ). Ε δεν πάει ο κάθε μεροκαματιάρης πολίτης της χώρας για χαλάρωση στην Οχρίδα όπως οι άλλοι. Ξέρω ότι ήταν φθηνότερα απο κάτι φίλους.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Η Οχρίδα είπα οτι είναι για ανθρώπους πιο άνετα οικονομικά. Όταν τα λεφτά που πλήρωσα στον ξενοδόχο για τα δωμάτια είναι το 1/3 του μισθού του τό μήνα (ετσι μου είπε δλδ). Ε δεν πάει ο κάθε μεροκαματιάρης πολίτης της χώρας για χαλάρωση στην Οχρίδα όπως οι άλλοι. Ξέρω ότι ήταν φθηνότερα απο κάτι φίλους.
λαθος δεν πληρωνη ενας απο τα σκοπια ιδια τιμη με εναν τουριστα για τα δωματια - και εχω και εγω μια ολόκληρη οικογένεια και παω αρκετα συχνα-δεν ειναι ετσι τα πραματα εχεις λαθος-καταρχην εγω δεν πιστευω οπως τα βλεπω τα πραματα εκει οτι θα υπαρχη σαν κρατος σε λιγα χρονια-έχουν μαζευτεί όλοι προς το κέντρο λόγο αλβανών -που έχουν απολλοτρίωση με τον τρόπο τους σχεδόν όλα τα περίχωρα-ολόκληρες συνοικίες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom