Roadtrip

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλημέρα φίλε,

Λοιπόν, σαν γενική ιδέα, εμείς αποφεύγουμε τις μεγάλες πόλεις στα οδικά μας ταξίδια. Εκεί πας και αεροπορικώς, θα πρότεινα να τσεκάρετε μικρές πόλεις, χωριά, φυσικά τοπία.

Τέλος πάντων, εσείς αποφασίζετε.
Λοιπόν:
- Τα Βαλκάνια είναι μια χαρά.
- Αν ξεκινήσετε από Αθήνα, η πρώτη διανυκτέρευση δεν παιζει να είναι μετά το Νις, πολλά τα χιλιόμετρα και τα σύνορα. Όπου και να μείνετε, είναι οκ.
- Εμείς χρησιμοποιούμε κάρτα. Ειδάλλως κάντε συνάλλαγμα, και στις δύο χώρες που ανέφερες.
- Το αέριο υπάρχει, παντού και πάντα.
- Για ίντερνετ δεν ξέρω, στην ΕΕ έχουμε τα ελληνικά πακέτα, στα Βαλκάνια απλά όπου έχει wifi. Δεν χρειαζόμαστε συνέχεια κιόλας.
- Τα γούστα του καθενός είναι προσωπικά. Εγώ θα έλεγα να δείτε οπωσδήποτε: Vipava, Skocjan caves, βόρειο Τιρόλο, λίμνη Konigsee, Roterburg ob der Tauber για παράδειγμα.
Είναι πολλά, παρά παρά τα μέρη που αξίζουν,και το αυτοκίνητο ο καλύτερος τρόπος για να εξερευνήσετε.
Προσωπικά, μετά από τουλάχιστον δέκα οδικά ταξίδια με βάση την Ελλάδα, βρίσκω συνέχεια κι άλλα για να μπουν στο πλάνο.

Καλά να περάσετε, καλά χιλιόμετρα!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ο Κων/νος τα είπε όλα και συμφωνώ μαζί του. Τώρα για αξιοθέατα καταλαβαίνεις πως είναι πάρα μα πάρα πολλά αυτά που μπορείτε να δείτε, θα μπορούσες άνετα να γεμίσεις ένα 15μερο με τις μισές χώρες!!! Οπότε κάνε ένα κόπο διάβασε λίγες ιστορίες από μέλη του φόρουμ ώστε να διαλέξεις π.χ. τι θα δεις Κροατία, τι Σλοβενία κτλ. ώστε να διαμορφώσεις τόσο τον χρόνο σου όσο και τη διαδρομή ανάλογα.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Καταρχήν καλησπέρα σε όλη την κοινότητα του travelstories,
Αφορμή της εγγραφής μου στην κοινότητα,
μετά απο παρότρυνση ενός διαδυκτιακού ομιλητή αλλου φόρουμ που είμαι μέλος 4 χρόνια,
είναι ενα οικογενειακό ταξίδι με το αυτοκίνητο μας στην Ευρώπη.
Στην διάθεση μας θα έχουμε 13-15 μέρες και θα ξεκινήσουμε απο Αθήνα με τελικό προρισμό που αλλού το Παρισι..
Η διαδρομή χαράκτηκε με την βοήθεια του -viamichellin- και έχει ως εξής..
Αθήνα-Σκόπια-Σερβία-Κροατία-Σλοβενία-Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
και επιστροφή
Γαλλία-Ζυρίχη-Βενετία-Πίζα-Ρώμη-Μπάρι-Ηγουμενίτσα-Αθήνα.
Σε αυτό το σημείο να πω ότι αυτό το ταξίδι θα είναι το παρθενικό μας στο εξωτερικό και αυτό με κάνει ιδιαίτερα διστακτικό σε πολλά πράγματα..
Και πάμε τώρα στις απορίες...
Α)τα βαλκάνια είναι ασφαλή για ταξίδι με αυτοκίνητο?
Β)η πρώτη διανυκτέρευση σε ποιά χώρα είναι καλύτερη και ασφαλέστερη να γίνει, στην Σερβία ή την Κροατία?
Γ)σε χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης Σερβία-Κροατία πρέπει να βρώ συνάλλαγμα η το ευρώ χρησιμοποιείται κανονικά?
Δ)το αέριο σαν καύσιμο υπάρχει στα βαλκάνια?
Ε)η καλύτερη και αξιόπιστη λύση για internet ΠΑΝΤΟΥ πια είναι ? (είδες pansek το έβαλα το -Ε- ).
ΣΤ)Απο το παραπάνω πρόγραμμα ποια πόλη αξίζει να μείνουμε λίγο παραπάνω και ποιά απλά να προσπεράσουμε?
Κάθε συμβουλή,παρατήρηση,διόρθωση εννοήτε είναι παραπάνο απο καλοδεχούμενη καθώς το διάστημα που έχω για να οργανώσω ολο αυτό θέλω να είναι ουσίας και όχι ανακύκλωσης παρόμοιων ιστοριών .
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να πεί δυο κουβέντες και καλα χιλιόμετρα σε ολα τα παιδιά !!!

καλημερα και καλως ορισες

Α)οι εθνικες τους ειναι δρομοι κλειστης κυκλοφοριας εκτος απο ενα κομματι στην νοτια Σερβια(πριν την Nis) που ακομα ειναι υπο κατασκευη.Ε κει ο δρομος μοιαζει με τα Τεμπη με πιο πολλα χλμ. Η ασφαλτος ικανοποιητικη.

Β)ασφαλεστερη:και οι δυο χωρες ειναι ασφαλης.
καλυτερη:πώς το εννοεις;

Γ)Στα διοδια μπορεις να χρησιμοποιησεις και ευρω και καρτα(πιστωτικη ή χρεωστικη).
Στα βενζιναδικα καρτα ή συναλλαγμα.
Σε διαμονη εξαρταται απο τον ιδιοκτητη.Η δικη μας εμπειρια: ηταν δεκτικοι σε πληρωμη σε ευρω αλλα αυτο δεν το γνωριζαμε απο πριν.
Σε σουπερ μαρκετ μπορεις να χρησιμοποιησεις καρτα.
Για αγορες σε μικροτερα μαγαζια καθως και σε πληρωμη παρκιν θα χρειαστεις συναλλαγμα.

Δ)Παντου υπαρχει αεριο

ΣΤ)Φιλοδοξο το σχεδιο σου. Οι μερες συγκεκριμενες , τα χλμ πολλα, καθως πολλα ειναι και αυτα που θελετε να επισκεφθείτε. Λαβε υποψιν σου και πιθανες καθυστερυσεις(πχ εντονη κινηση στις περιφερειακες πολεων, αναμονες σε διελευση συνοριακων περασματων), καθως και τις προσωπικες αντοχες για περιηγηση μετα απο ατελειωτεςωρες οδηγησης,αντοχες συνταξιδιωτων καθως και τα προσωπικα ενδιαφεροντα του καθενος σας.
Αναγκαστικα πρεπει να γινουν επιλογες .
Ξεκινα τον σχεδιασμο σου απο τον κυριο στοχο σου (Παρισι), ποσες μερες θελεις να του αφιερωσετε.Δες ποσες μερες εχεις πριν και μετα και σχεδιασε την διαδρομη και τις στασεις σου λαμβανοντας υποψιν σου ολα τα παραπανω καθως και τις διαφορες αργιες λογω εορτων στις χωρες απο τις οποιες θα περασεις.
Ενα πιο συγκεκριμενο σχεδιο θα μπορουσε να λαβει πιο συγκεκριμενες συμβουλες- παρατηρησεις.

καλη οργανωση και περιμενω με ενδιαφερον την περιγρφη ενος τετοιου ταξιδιου.
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
το παρθενικό μας στο εξωτερικό

Στην διάθεση μας θα έχουμε 13-15 μέρες


  • πόσοι θα είναι οι οδηγοί?
  • θα είναι μαζί παιδιά ? ηλικίες ?
  • εάν ναι έχουν/έχετε εμπειρία τόσων ωρών στο αυτοκινητο ?
 

presa

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Σίγουρα σε ένα τέτοιο ταξίδι θα υπάρχουν εκπτώσεις στο τι θα δούμε..
Προγραμματισμός δεν έχει γίνει ακόμα,μονο σκέψεις,οι οποίες όπως καλύτερα θα ξέρετε τις περισσοτερες φορές είναι υπέρφιλοδοξες..
Μεγάλη βοήθεια φυσικά ειναι παρόμοιες ιστορίες,και όχι μόνο, τις οποίς διαβάζω συνέχεια.

DAMASTA- καλύτερη εννοώ σε ομορφιά.
Χιλιομετρικά η πρώτη στάση για διανυκτέρευση και ξεκούραση θα είναι σε μια απο τις δύο (λογικά).
Η παρατήρηση σου είναι εύστοχη -φιλόδοξο το σχέδιο-καθώς οσο ποιο πολύ διαβάζω πληροφορίες τόσο διαπιστώνω οτι θα γίνουν γενναίες εκπτώσεις.

DOMINO-Mόνο εγώ οδηγάω,η γυναίκα μου λόγο όγκου του αυτοκινήτου μας αρνείτε να το οδηγήσει.
Τα πιτσιρίκια μας είναι στα 12 η μικρή και 10 ο μικρός.
Τα παιδιά γενικά στο αυτοκίνητο είναι κομπλέ (σσσσσ..βοηθάει και το playstation σε αυτό),
όση εμπειρία και να έχουμε, (την οποία έχουμε με περιπλανήσεις σχεδόν σε όλη την ηπειρωτική Ελλάδα)
ένα ταξίδι κοντα στα 6.000χλμ. σε 15 μέρες διασχίζοντας 8 χώρες,
'οπως και να το κάνουμε θα είναι κάτι πρωτόγνωρο για όλους μας,και είμαι σίγουρος ότι πολλες φορές θα δοκιμαστούν τα νεύρα μας...
 

presa

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Διαβάζοντας το αρχικό μου μήνυμα ξέχασα να πω οτι θα ξεκινήσουμε απο Αθήνα και στην Θεσ/νικη θα διανυκτερεύσουμε και την επόμενη τα χαράματα θα ξεκινήσουμε το ταξίδι μας.
 

presa

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
φίλε KONSTANTINOSALYONA,έχω ξεκινήσει να διαβάζω πληροφορίες για τα μέροι που μου πρότεινες και σε ευχαριστώ για αυτό.
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
DOMINO-Mόνο εγώ οδηγάω,η γυναίκα μου λόγο όγκου του αυτοκινήτου μας αρνείτε να το οδηγήσει.
Τα πιτσιρίκια μας είναι στα 12 η μικρή και 10 ο μικρός.
Τα παιδιά γενικά στο αυτοκίνητο είναι κομπλέ (σσσσσ..βοηθάει και το playstation σε αυτό),
όση εμπειρία και να έχουμε, (την οποία έχουμε με περιπλανήσεις σχεδόν σε όλη την ηπειρωτική Ελλάδα)
ένα ταξίδι κοντα στα 6.000χλμ. σε 15 μέρες διασχίζοντας 8 χώρες,
'οπως και να το κάνουμε θα είναι κάτι πρωτόγνωρο για όλους μας,και είμαι σίγουρος ότι πολλες φορές θα δοκιμαστούν τα νεύρα μας...[/QUOTE]


Τι θα έκανα εγώ

Αθήνα Βερολίνο 4-19/4/20 264 με Easyjet και για τους τέσσερις σας
3- 4 μέρες εάν δεν το έχετε δει και ενοικίαση αυτοκίνητου από 300 - 450 ανάλογα με την ασφάλιση (15 ήμερες) για να χαρείς ξεκούραστα την βόρεια Ευρώπη μέχρι το Παρίσι.
 

presa

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
DOMINO-Mόνο εγώ οδηγάω,η γυναίκα μου λόγο όγκου του αυτοκινήτου μας αρνείτε να το οδηγήσει.
Τα πιτσιρίκια μας είναι στα 12 η μικρή και 10 ο μικρός.
Τα παιδιά γενικά στο αυτοκίνητο είναι κομπλέ (σσσσσ..βοηθάει και το playstation σε αυτό),
όση εμπειρία και να έχουμε, (την οποία έχουμε με περιπλανήσεις σχεδόν σε όλη την ηπειρωτική Ελλάδα)
ένα ταξίδι κοντα στα 6.000χλμ. σε 15 μέρες διασχίζοντας 8 χώρες,
'οπως και να το κάνουμε θα είναι κάτι πρωτόγνωρο για όλους μας,και είμαι σίγουρος ότι πολλες φορές θα δοκιμαστούν τα νεύρα μας...

Τι θα έκανα εγώ

Αθήνα Βερολίνο 4-19/4/20 264 με Easyjet και για τους τέσσερις σας
3- 4 μέρες εάν δεν το έχετε δει και ενοικίαση αυτοκίνητου από 300 - 450 ανάλογα με την ασφάλιση (15 ήμερες) για να χαρείς ξεκούραστα την βόρεια Ευρώπη μέχρι το Παρίσι.[/QUOTE]

Μα φιλαράκι μου σκοπός του road trip ειναι η διαδρομή κυρίως νομίζω, και όχι απλα το να πάω σε ένα μέρος.
Φυσικά και το ποιο εύκολο ειναι αεροπλανάκι και τσουπ 15 μερες στο Παρίσι όμως το ζητούμενο δεν ειναι η ευκολία αλλα η μαγεία του να ανακαλύπτεις ξένους τόπους.
π.χ τσέκαρα ενα μερος που μου είπε ο kons...alyona το skocjan caves και μαγεύτικα απο τις εικόνες που είδα και το έβαλα αμέσως στην λίστα μου..
πόσα τέτοια μέροι υπάρχουν άραγε???
Επίσης νομίζω οτι σιγά σιγά συνειδητοποιώ τι εννοούσε παραπάνω ο ίδιος φίλος λέγοντας μου να αποφύγω τις μεγάλες πόλεις και να κινηθώ περιφερειακά.
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Τι θα έκανα εγώ

Αθήνα Βερολίνο 4-19/4/20 264 με Easyjet και για τους τέσσερις σας
3- 4 μέρες εάν δεν το έχετε δει και ενοικίαση αυτοκίνητου από 300 - 450 ανάλογα με την ασφάλιση (15 ήμερες) για να χαρείς ξεκούραστα την βόρεια Ευρώπη μέχρι το Παρίσι.
Μα φιλαράκι μου σκοπός του road trip ειναι η διαδρομή κυρίως νομίζω, και όχι απλα το να πάω σε ένα μέρος.
Φυσικά και το ποιο εύκολο ειναι αεροπλανάκι και τσουπ 15 μερες στο Παρίσι όμως το ζητούμενο δεν ειναι η ευκολία αλλα η μαγεία του να ανακαλύπτεις ξένους τόπους.
π.χ τσέκαρα ενα μερος που μου είπε ο kons...alyona το skocjan caves και μαγεύτικα απο τις εικόνες που είδα και το έβαλα αμέσως στην λίστα μου..
πόσα τέτοια μέροι υπάρχουν άραγε???
Επίσης νομίζω οτι σιγά σιγά συνειδητοποιώ τι εννοούσε παραπάνω ο ίδιος φίλος λέγοντας μου να αποφύγω τις μεγάλες πόλεις και να κινηθώ περιφερειακά.[/QUOTE]


Αυτό σου λέω, μην χάσεις 4 ημέρες στο ανέβα κατέβα συν την κούραση σου

Δες εδώ τι μπορείς να δεις


Koblenz & the Rhine Valley

Medieval Rothenburg

Baden-Baden and the Black Forest

Neuschwanstein Castle

Europa-Park - για τα παιδιά

Heidelberg

Dresden

Nürnberg


Maastricht

Bruges

Karlovy Vary

Český Krumlov


Δες τα βασικά και κάνεις τις εξοχές και τα βαλκάνια άλλη φορά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom