Φινλανδία Rovaniemi μετα τέκνων τα Χριστούγεννα

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Γεια σας!!! Εχει πεσει η πρόταση για φέτος τα χριστουγεννα να παμε Ροβανιέμι-Ελσινκι. Θα ήθελα πραγματικα να ρωτήσω αν πραγματικά αξίζει τα λεφτά του αυτο το ταξίδι, η ειναι όλα τοσο εμπορικά που την τελικη δεν θα είναι και τοσο ουαου, οπως το φανταζομαστε οι περισσοτεροι.
Θα ήταν καλύτερα με τα ιδια ή λιγοτερα λεφτα να παμε καπου αλλου εκείνες τις μέρες ? Αν έχει παει κανεις θα μου ήταν χρήσιμη η γνώμη του!
υ.γ ποση ωρα είναι το ταξίδι?

Να έχεις προετοιμαστεί για πολύ κρύο και 24ωρη νύχτα.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Γεια σας!!! Εχει πεσει η πρόταση για φέτος τα χριστουγεννα να παμε Ροβανιέμι-Ελσινκι. Θα ήθελα πραγματικα να ρωτήσω αν πραγματικά αξίζει τα λεφτά του αυτο το ταξίδι, η ειναι όλα τοσο εμπορικά που την τελικη δεν θα είναι και τοσο ουαου, οπως το φανταζομαστε οι περισσοτεροι.
Θα ήταν καλύτερα με τα ιδια ή λιγοτερα λεφτα να παμε καπου αλλου εκείνες τις μέρες ? Αν έχει παει κανεις θα μου ήταν χρήσιμη η γνώμη του!
υ.γ ποση ωρα είναι το ταξίδι?
Το ταξίδι αυτό αξίζει και με το παραπάνω αλλά φυσικά όχι για τον Αη Βασίλη!!!!Αν σου αρέσει το κρύο(μιλάμε για ΚΡΥΟ),αν σου αρέσει το χιόνι και οι δραστηριότητες του,αν σου αρέσει η ηρεμία τότε μην το σκέφτεσαι!Να πας:clap:
Μην ξεχνάς πως υπάρχουν και πιθανότητες να δεις και το Βόρειο Σέλας!Μοναδική εμπειρία :)
 

tinasak

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρομαντικό κ χουχουλιάρικο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική
Εγώ από τότε που έμαθα ότι δεν υπάρχει Αη Βασίλης, δεν το φαντάζομαι και τόσο ουάου.
Ελα εντάξει, εκείνες τις μέρες το ζεις το παραμυθάκι σου αν είσαι εκέι, δεν πας και συνέχεια.... κι ας μην υπάρχει ! :)

ΠΟΛΥ κρυο,χιονια μεχρι το πηγουνι!!:roll:Δεν το σκεφτεσαι καλυτερα??
Αμ , αν δεν το σκεφτόμουν δεν θα ρώταγα :lol: χιχιχι Ευχαριστώ!
 

MINIA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα. Έχει ταξιδέψι κανείς Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά στο Ροβανιέμι με παιδί? Έχω διαβάσει ότι η θερμοκρασία είναι περίπου στους -15 C. Μπορείς να κυκλοφορήσεις έξω? Υπάρχει κάτι να κάνεις? Έχω δει κάποια οργανωμένα πακέτα που περιλαμβάνουν δραστηριότητες αλλά και πολύωρη οδική μεταφορά από το Ελσίνκι. Το έχει κάνει κάποιος με μικρά παιδιά ? εντυπώσεις?
 

ada

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ Η ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ
Καλημέρα. Έχει ταξιδέψι κανείς Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά στο Ροβανιέμι με παιδί? Έχω διαβάσει ότι η θερμοκρασία είναι περίπου στους -15 C. Μπορείς να κυκλοφορήσεις έξω? Υπάρχει κάτι να κάνεις? Έχω δει κάποια οργανωμένα πακέτα που περιλαμβάνουν δραστηριότητες αλλά και πολύωρη οδική μεταφορά από το Ελσίνκι. Το έχει κάνει κάποιος με μικρά παιδιά ? εντυπώσεις?
Καλησπέρα Μίνια,
Πήγα πριν 4 χρόνια με πρακτορείο και ήταν υπέροχα. Όντως έχει χαμηλές θερμοκρασίες αλλά με ισοθερμικό κολάν και μπλουζάκι, φλις και πολύ καλά παπούτσια που αντέχουν σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Τα τοπία είναι μαγικά και οι οργανωμένες δραστηριότητες( έλκηθρο με ταράνδους και χάσκι, snowmobile, το χωριό του Αη Βασίλη) θα σας αποζημιώσουν όλους
 

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σε όλη την υπέροχη ομάδα!!!!
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας!!!!
Θέλω να πάω Ροβανιέμι με σύζυγο και τις κορες μας 10 και 14 ετών τα Χριστούγεννα , αλλά όχι με πακέτο οργανωμένο ( γιατι βγαινει αρκετα υψηλά και έχει και δραστηριοτητες που δε θα κανουμε λόγω κρύου και εχει μεσα και το Ελσινκι που δε θελουμε να παμε)..
Μας ενδιαφέρει μόνο Ροβανιέμι και συγκεκριμένα το χωριό του Αι Βασίλη, το παρκο κτλ .. ξέρει κανεις αν ειναι εφικτό? ποιες αεροπορικές να κοιτάξω απο Θεσσαλονικη? αντέχεται το κρύο? και ότι πληροφορία έχετε θα μου φανει απίστευτα χρήσιμη...Σας υπερευχαριστώ!!!!!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Last edited:

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλημέρα. Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για το Ροβανιέμι, δες ας πούμε εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/rovaniemi
ή εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/
Υπάρχουν και άλλες, μπορείς να κάνεις αναζήτηση στο πλαίσιο πάνω δεξιά της σελίδας με τις λέξεις Ροβανιέμι ή Rovaniemi.
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα σε όλη την υπέροχη ομάδα!!!!
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας!!!!
Θέλω να πάω Ροβανιέμι με σύζυγο και τις κορες μας 10 και 14 ετών τα Χριστούγεννα , αλλά όχι με πακέτο οργανωμένο ( γιατι βγαινει αρκετα υψηλά και έχει και δραστηριοτητες που δε θα κανουμε λόγω κρύου και εχει μεσα και το Ελσινκι που δε θελουμε να παμε)..
Μας ενδιαφέρει μόνο Ροβανιέμι και συγκεκριμένα το χωριό του Αι Βασίλη, το παρκο κτλ .. ξέρει κανεις αν ειναι εφικτό? ποιες αεροπορικές να κοιτάξω απο Θεσσαλονικη? αντέχεται το κρύο? και ότι πληροφορία έχετε θα μου φανει απίστευτα χρήσιμη...Σας υπερευχαριστώ!!!!!
Καλησπέρα! Επειδή το ψάχνω και εγώ αλλά για Ιανουάριο , η πιο οικονομική λύση για να φτάσεις εκεί είναι μέσω Ελσίνκι . Εαν επιλέξεις εισιτήριο με τελικό προορισμό το Ροβανιέμι είναι πολύ πιο ακριβά απο το να κλείσεις για Ελσίνκι και απο εκεί για Ροβανιέμι. Επίσης μπορείς να πας ή να φύγεις απο Ταλίν που πετάει οικονομικά η ryanair. Απο Ταλίν για Ελσίνκι 2 ώρες με το πλοίο (κόστος20-30 ευρώ) . Εγω τα κοιτάω απο Κύπρο για μέσα Ιανουαρίου και μας βγαίνει τελική τιμή 210 ευρώ το άτομο (4 πτήσεις & 1 ferry) .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια κ το θεμα ειναι γενικο θα πω την αποψη μου ακομη μια φορα. Πηγα (ευτυχως) καλοκαιρι. Στο "χωριο" δεν υπαρχει τπτ παραπανω απο μαγαζια (με εξωφρενικες τιμες) για κινεζικα σουβενιρ κ δερματα κ λιγες δραστηριοτητες, μικρο παρκο κλπ. Ενα συνοθυλευμα σαν καταυλισμος Ρομα στη μεση του πουθενα. Το δε Ροβανιεμι πληρης απογοητευση. Μπετον κ τπτ ενδιαφερον. Αλπεις, χριατουγεννιατικη ατμοσφαιρα σε χιονισμενο χωριο ειναι οτι καλυτερο μπορω να φανταστω για γιορτες για μικρους κ μεγαλους..
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Μια κ το θεμα ειναι γενικο θα πω την αποψη μου ακομη μια φορα. Πηγα (ευτυχως) καλοκαιρι. Στο "χωριο" δεν υπαρχει τπτ παραπανω απο μαγαζια (με εξωφρενικες τιμες) για κινεζικα σουβενιρ κ δερματα κ λιγες δραστηριοτητες, μικρο παρκο κλπ. Ενα συνοθυλευμα σαν καταυλισμος Ρομα στη μεση του πουθενα. Το δε Ροβανιεμι πληρης απογοητευση. Μπετον κ τπτ ενδιαφερον. Αλπεις, χριατουγεννιατικη ατμοσφαιρα σε χιονισμενο χωριο ειναι οτι καλυτερο μπορω να φανταστω για γιορτες για μικρους κ μεγαλους..
Καλησπέρα Samion , θα συμφωνήσω χωρίς να έχω πάει ακόμη. Όμως πως θα πραγματοποιήσουμε το παιδικό μας όνειρο? Μετά απο μία ηλικία όλοι ξέρουμε ότι τα Χριστουγεννιάτικα δώρα τα φέρνουν οι γονείς μας αλλα συνεχίζουμε να τα θέλουμε.... Ετσι πιστεύω οτι συμβαίνει και με το Ροβανιέμι, όλοι γνωρίζουμε ότι ειναι καθαρά τουριστικό με εξωφρενικές τιμές αλλά συνεχίζουμε να θέλουμε να το επισκεφθούμε. Η πιθανότητα να δούμε το Βόρειο Σέλας εαν είμαστε τυχεροι και να βρεθουμε σε πολικές θερμοκρασίες είναι ακόμη ενα μικρό κίνητρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.351
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom