Ryanair Ryanair και καθυστερήσεις;

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@makisg Νομίζω οτι τα αεροπλάνα που κάνουν τα πολύ πρωινά δρομολόγια(τα πρώτα) π.χ για Μιλάνο είναι στις 6.15 της Ryanair είναι αυτά που βρίσκονται στην βάση, συνεπώς θα βρίσκεται στο αεροδρόμιο... δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης μόνο βλάβης που για τον υπερσύγχρονο στόλο της Ryanair και τα αεροπλάνα 3 ετών που έχει στην Ελλάδα δεν πιστεύω να σου συμβεί...

ΥΓ: Χθες πάντως είχε καθυστέρηση 2,5 ωρών απο Μιλάνο για Αθήνα αντί στις 8:20 έφυγε στις 11.. με συνέπεια να φάνε 3+ ώρες καθυστέρηση όλες οι υπόλοιπες πτήσεις που ήτανε προγραμματισμένες επειδή το αεροπλάνο για κάποιο λόγο αντί να φύγει στις 8:30 για Αθήνα έκανε ένα στα γρήγορα Μιλάνο- Πάρμα -Μιλάνο! πάντως το πρωινό για Μιλάνο έφυγε κανονίκα :p
Ο στολος της Ραιαν εχει μεση ηλικια 5,7 ετη (πολλα αεροσκαφη της υπερβαινουν τα 10 ετη πχ) και τα αεροσκαφη που σταθμευουν εδω δεν διαφερουν φυσικα. Ενδεικτικα το αεροσκαφος που αναφερεις (το ΕΙ-ΕΚΚ) εχει ηλικια 4,5 ετη..
 

SM_travel

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ο στολος της Ραιαν εχει μεση ηλικια 5,7 ετη (πολλα αεροσκαφη της υπερβαινουν τα 10 ετη πχ) και τα αεροσκαφη που σταθμευουν εδω δεν διαφερουν φυσικα. Ενδεικτικα το αεροσκαφος που αναφερεις (το ΕΙ-ΕΚΚ) εχει ηλικια 4,5 ετη..
Ο στόλος της πράγματι αποτελείται απο Boeing 737-800 μέσης ηλικίας 5,7 έτη ο οποίος βέβαια απο το επόμενο εξάμηνο θα πέσει εξαιτίας της παραγγελίας άλλων 180 που έχει κάνει και σταδιακή απόσυρση των παλιότερων κάθως θα έρχονται οι παραγγελίες.

Απο τα περίπου 297 αεροσκάφη που έχει αυτήν την στιγμή μόλις 3 είναι 12 ετών, 13 είναι 11 ετών και 12 είναι 10 ετών συνεπώς μόλις 28 (περίπου το 10% της εταιρίας) είναι απο 10 ετών και πάνω.

Έχει το νεότερο στόλο εταιρίας που πατάει στην Ελλάδα και θα πέσει και άλλο στο μέλλον.

ΥΓ: άλλοι είναι που πετούν με Dashακια, υπάρχουν λόγοι να κατηγορήσεις την Ryanair αλλα σίγουρα αυτός δεν είναι ο στόλος της.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΥΓ: άλλοι είναι που πετούν με Dashακια, υπάρχουν λόγοι να κατηγορήσεις την Ryanair αλλα σίγουρα αυτός δεν είναι ο στόλος της.
Μην χρησιμοποιεις Β' ενικο, δεν κατηγορησα κανενα. Διορθωσα το νουμερο των 3 ετων που χρησιμοποιησες που οπως φαινεται κι απο τα στοιχεια που παρεθεσες ηταν αυθαιρετο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
evie να ρωτήσω τι αποζημίωση πήρε;;;
Την Μ. Πεμπτη ταξιδευε η αδερφη απο Θεσσαλονικη για Λονδινο. Φυγανε γυρω στις 16:00 το απογευμα, αντι για 9:00 το πρωι. Επιβιβαστηκαν κανονικα, εγινε ελεγχος αλλα χαλασαν οι μηχανες και τους ξανακατεβασαν.
Η αδερφη μου ειχε τελικο προορισμο την Bala της Ουαλιας. Φυσικα εχασε το λεοφωρειο και στον τελικο προορισμο της εφτασε στις 7 το πρωι της επομενης μερας....
Οποτε να εχετε στο νου σας ολες τις παραμετρους..

Σημειωση. Τοσο εγω οσο κ η αδερφη μου, μεχρι τωρα δεν μας ειχε τυχει καμια στραβη ταξιδευοντας με την ryanair.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Δίνουν αποζημιώσεις, νομίζω 250 ευρώ, συμφέρει μερικές φορές η αναποδιά χαχ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δίνουν αποζημιώσεις, νομίζω 250 ευρώ, συμφέρει μερικές φορές η αναποδιά χαχ
Ούτε κατά διάνοια, και το αποκλείω να υπάρχει επιβάτης που πήρα αποζημίωση γι αυτό το λόγο. Ακόμη και σε regular, σε στέλνουν με το επόμενο διαθέσιμο αεροπλάνο, που όταν μου έτυχε ήταν το επόμενο πρωί και απλά μου πλήρωσαν τα έξοδα διαμονής/ διατροφής και μου αναβάθμισαν το εισιτήριο.
Έχει δώσει η Ryanair αποζημίωση για κατάργηση του δρομολογίου, αλλά κι αυτό όταν έγινε λίγες μέρες πριν την πτήση. Αλλιώς πάλι δεν δίνει. Γι αυτό και λέγεται "low cost".
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
αλήθεια;;;
αν το ίδιο συμβαίνει με τις κανονικές εταιρείες τότε τι ευρωπαϊκά δικαιώματα και μπαρούφες μας λένε ρε παιδιά είμαστε πολύ εκτεθιμένοι στις ορέξεις τους...΄
μου ειχε τυχει στο αεροδρομιο να έχει καθυστέρηση 4 ώρες η ryanair και τους έδωσε χαρτί με τα δικαιώματά τους κι έλεγε ότι δικαιούνται 250 ευρώ για καθυστέρηση πάνω από 3 ωρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Oρθώς τους έδωσαν το φυλλάδιο με τα δικαιώματά τους. Αλλά για να λάβουν την αποζημίωση θα πρέπει η εταιρία να παραδεχτεί ότι με δική της υπαιτιότητα έγινε η καθυστέρηση και αυτό δεν είναι αυτονόητο. Θα ήταν ενδιαφέρον αν από τα τόσες χιλιάδες μέλη του φόρουμ κάποιοι μας ενημέρωναν αν αποζημιώθηκαν τελικά με 250 ευρώ για καθυστέρηση της πτήσης με την Ryanair.
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Βρε παιδιά, η εταιρεία αποζημιώνει, όταν είναι αυτή η αιτία καθυστέρησης. Οπότε τα 250 ευρώ θα τα πάρει ο πελάτης, μόνο αν αποδείξει ότι έφταιγε η εταιρεία. Η εταιρία όμως μπορεί να βρει δεκάδες παραθυράκια του νόμου και να κατηγορήσει το αεροδρόμιο. Οι καιρικές συνθήκες, ή το τράφικ στο αεροδρόμιο, δεν είναι ευθύνη της εταιρείας, οπότε πρέπει ο επιβάτης να αποδείξει ότι φταίει η εταιρεία.
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Το μονο που πηρε ηταν ενα κουπονι 10€ απο τα everest για να φαει. Και δεν πληρωσαν κατι για να παρουν την απογευματινη πτηση.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλησπέρα παιδιά,
θέλουμε να κλείσουμε με ryainair για να παμε Βερολινο με ενδιάμεση στάση Μιλάνο. Η Ryanair δεν έχει πτήσεις με ανταπόκριση και έτσι θα κλείσουμε εισητήριο Αθήνα-Μιλανο και Μιλάνο-Βερολίνο.Στο αεροδρόμιο του Μιλάνου θα έχουμε 2.5 ώρες για να αποβιβαστούμε να πάρουμε βαλίτσες κ να κάνουμε ξανα check in. Θα έχουμε κάποιο πρόβλημα πιστεύετε? Εχετε αντιμετωπίσει με την Ryanair καθυστερήσεις? Eυχαριστώ εκ των προτέρων :)
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom