Βολιβία Χιλή Salar de Uyuni από Χιλή

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Καλησπέρα!! Ξέρει κανείς ποιο είναι το κόστος για βίζα στην Χιλή και την Βολιβία?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα!! Ξέρει κανείς ποιο είναι το κόστος για βίζα στην Χιλή και την Βολιβία?
Δεν χρειάζεσαι βίζα για την Βολιβία και τη Χιλή.
 
  • Like
Reactions: tzo

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Δεν χρειάζεσαι βίζα για την Βολιβία και τη Χιλή.
πέρυσι που πέρασα από Αργεντινή στην Χιλή, μου ζητήθηκαν 30 usd. Το έκανα με πρακτορείο, γιατι ήθελα μία μέρα να δω το Torres del Paine. Λες να με κοροϊδέψανε δλδ? Παλιότερα πάλι είχα περάσει τα σύνορα από Περού για Βολιβία, αλλά δεν θυμάμαι αν είχα πληρώσει κάτι....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
πέρυσι που πέρασα από Αργεντινή στην Χιλή, μου ζητήθηκαν 30 usd. Το έκανα με πρακτορείο, γιατι ήθελα μία μέρα να δω το Torres del Paine. Λες να με κοροϊδέψανε δλδ? Παλιότερα πάλι είχα περάσει τα σύνορα από Περού για Βολιβία, αλλά δεν θυμάμαι αν είχα πληρώσει κάτι....
Έτσι όπως έθεσες το ερώτημα εγώ κατάλαβα οτι ρωτάς για βίζα απο Ελλάδα. Αν διευκρίνιζες τι ακριβώς θέλεις, δεν θα σου απαντούσα γιατί δεν έχω περάσει τα σύνορα αυτών των χωρών.
Απάντηση γι' αυτό που θέλεις, θα λάβεις απο άλλα μέλη που το έχουν κάνει. Νομίζω οτι ο συγγραφέας της παρούσας ταξιδιωτικής ιστορίας πιθανόν να ξέρει. Οπότε λίγο υπομονή :)

Edit: Διάβασε εδώ και θα σου λυθεί η απορία αν θυμάμαι καλά.
 
  • Like
Reactions: tzo

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Με Ελληνικό ή άλλο Ευρωπαϊκό διαβατήριο δε χρειάζεσαι κανενός τύπου βίζα για οποιοδήποτε σημείο εισόδου στη Χιλή ή στη Βολιβία.
Σε μερικά σημεία εισόδου/εξόδου της Βολιβίας χρειάζεσαι όμως γρηγορόσημο.
 
  • Like
Reactions: tzo

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Με Ελληνικό ή άλλο Ευρωπαϊκό διαβατήριο δε χρειάζεσαι κανενός τύπου βίζα για οποιοδήποτε σημείο εισόδου στη Χιλή ή στη Βολιβία.
Σε μερικά σημεία εισόδου/εξόδου της Βολιβίας χρειάζεσαι όμως γρηγορόσημο.
Στο ταξίδι που θα κάνουμε από San Pedro de Atacama για Uyuni, θα πληρώσουμε κάτι, για την είσοδο στην Βολιβία?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στο ταξίδι που θα κάνουμε από San Pedro de Atacama για Uyuni, θα πληρώσουμε κάτι, για την είσοδο στην Βολιβία?
Εγώ δεν πλήρωσα τίποτα, ούτε επισήμως ούτε ανεπισήμως, ξέρω όμως άλλους που δώσανε 20 βολιβιανά (€2.57 με τη σημερινή ισοτιμία) φιλοδώρημα στον υπάλληλο.
Τα γράφω εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Στη-γη-των-μεγάλων-ηφαιστείων.58835/?chapter=16
 
  • Like
Reactions: tzo

Evoulapap

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
γεια σας παιδια,
αφου έχω διαβάσει τα περισσότερα απο αυτά που έχετε γραψει για σαν πεδρο και Ουγιουνι. θέλω να σας κανω μια ερώτηση... ειδα τα πρακτορεία που αναφέρατε για το τριπ απο σαν πεδρο προς ουγιούνι αλλα το κάνουν με δυο διανυκτερεύσεις ενω εμείς ενδιαφερόμαστε για μια διανυκτέρευση.. ξέρετε κάποιο άλλο πρακτορείο που να ειναι αξιόπιστο και να κανει το τουρ με μα διανυκτέρευση; εχετε ακουσει το white and green? επίσης πιστεύετε πως αν το αφήσουμε να το κλείσουμε κατευθείαν στο σαν πεδρο (μέσα Σεπτέμβρη) θα ειναι ριψοκίνδυνο δεδομένου πως έχουμε ήδη κλείσει την πτήση Uyuni - La Paz; τέλος πέρα απο χοντρά ρούχα για τη "βραδινή δροσιά" θα χρειαστούμε και sleeping bag για τη διαμονη μας σε αυτα τα χοστελ που μενεις κατα τη διάρκεια του τουρ?
ευχαριστω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δε νομίζω να είναι καν εφικτό με μία διανυκτέρευση μόνο. Τα χιλιόμετρα είνσι πολλά. Αυτό που πιθανώς γίνεται είναι να πάτε "καρφί" (ΚΤΕΛ φάση) στο Uyuni με μία διανυκτέρευση στη διαδρομή (τη συντομότερη, που δεν έχει αξιοθέατα), και να κάνετε από κει μια βόλτα στο Salar.
Sleeping bag αν χρειάζεσαι σου νοικιάζουν επιτόπου (αν το θες εγγυημένα, πρέπει να το έχεις δηλώσει πριν την αναχώρηση).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom