Αυστρία Salzburg - Hallstatt

Whiteyez

Member
Μηνύματα
30
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Salzburg
Καλησπέρα φίλοι ταξιδιώτες χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Θέλουμε να πάμε κάπου έξω (Ευρώπη) με την μέλλουσα αρραβωνιαστικιά μου τώρα αρχές του χρόνου Γενάρη/Φλεβάρη αλλά δεν μπορούμε να αποφασίσουμε ( δεν γνωρίζουμε κιόλας ) ποιοι είναι κατάλληλοι προορισμοί για αυτή την περίοδο.
Λέμε για Άλπεις αν είναι καλά γιατί θέλουμε και το χιονάκι μας (όχι βέβαια απαραίτητα). Θέλουμε τα φώτα σας λοιπόν, ακούμε ιδέες. Το budget μας είναι μέχρι 1000? ανα άτομο, νομίζω καλά είναι.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια χαρά, όταν λες budget 1000 ευρώ ανά άτομο, εννοείς αεροπορικά + διαμονή μόνο; ή όλο το κόστος του ταξιδιού; Επίσης επειδή ανέφερες τις άλπεις, σε ενδιαφέρουν συναφείς δραστηριότητες όπως πχ σκι ή όχι;
 

Whiteyez

Member
Μηνύματα
30
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Salzburg
1000? μόνο αεροπορικά και διαμονή ( 5 νύχτες; ). Εγώ κάνω snowboard και μαρέσει αλλά η γυναίκα δεν, οπότε το αφήνουμε απέξω.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
1000 ευρω ειναι πολλα κατ εμε για ενα ταξιδι Ευρωπη σε μια περιοδο που δεν ειναι και high season.Εκτος και αν μιλαμε για κατι lux οποτε αλλαζει...Ελβετια,Αυστρια και γενικα κεντρικη Ευρωπη θα βρεις αυτο που ζητας
 

Whiteyez

Member
Μηνύματα
30
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Salzburg
Καλά εννοείται όσο φθηνότερα τόσο πιο καλά για μας. Δολομίτες - Άλπεις είναι οκ για αυτήν την περίοδο;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είναι πάρα πολλά τα 1000 ευρω που υπολογιζεις...Εμείς θα παμε Ελβετία με swiss κιόλας οχι easyjet κλπ και θα μας βγει με διαμονή σε 4 αστερων ξενοδοχειο μέσα στη Ζυρίχη 480 ευρώ το άτομο. Χιόνια θα έχει παντου...τι ακριβως ψαχνεις?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Είναι πάρα πολλά τα 1000 ευρω που υπολογιζεις...Εμείς θα παμε Ελβετία με swiss κιόλας οχι easyjet κλπ και θα μας βγει με διαμονή σε 4 αστερων ξενοδοχειο μέσα στη Ζυρίχη 480 ευρώ το άτομο. Χιόνια θα έχει παντου...τι ακριβως ψαχνεις?

ακόμα δε έχει τόσο χιόνι στην Ευρώπη ;)
 

Whiteyez

Member
Μηνύματα
30
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Salzburg
5 ημέρες πιστεύω καλά είναι, 4 βράδια δλδ. Θα θέλαμε χιονάκι άλλα αν δεν έχει δεν μας χαλάει κιόλας. Κοιτάω και κατά Μπρίζ μεριά, θέλουμε ηρεμία και ωραία τοπία να περάσουμε μερικές μερές ωραία σαν ζευγάρι.
 
D

Delmem9770

Guest
Αφού θες ηρεμία , τοπία και λίγο χιονακι μια Αυστρία πιστεύω θα σου πήγαινε κουτί. Κάνα Σαλτζμπουργκ καμιά Βιεννη δεν σε ενδιαφέρει?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καμιά Βιέννη τι τοπία να δει ακριβώς;
Στο Salzburg συμφωνώ εν πρώτοις,αν και τα αεροπορικά είναι λίιιγο τσιμπημένα για να προσγειωθείς στην πόλη.Θα μπορούσαν να κάνουν και μια ημερήσια εκδρομούλα στο Hallstatt και να περάσουν ζάχαρη.Είναι όντως δυνατή επιλογή.

a2.bp.blogspot.com__zetsR7KiqaY_TVg_Jj2VTlI_AAAAAAAAAdI_00rQ8IkLflg_s1600_hallstatt.jpg



Η Βαυαρία επίσης είναι πια καλή περίπτωση με εύκολη και φτηνή προσέγγιση στο Μόναχο.Δεν ξέρω τι "κλίμα" παίζει με τους Γερμανούς μόνο αυτό τον καιρό.Η εκδρομή στο Neuschwanstein επιβάλλεται.
afalkensteinderroman.files.wordpress.com_2011_08_neuschwanstein.jpg



Η Ελβετία είναι μια άλλη περίπτωση αλλά θα πρέπει να κινηθείτε,κατά τη γνώμη μου, για να την ευχαριστηθείτε.Μια εύκολη προσέγγιση για 5 μέρες είναι η Βέρνη και οι κοντινοί της προορισμοί (Interlaken,Thun,Lucerne).Πιθανόν με διανυκτερεύσεις σε κάθε πόλη για να μην κάνετε μπρος πίσω.
awww.alwanalkuwait.com_wp_content_uploads_2011_07_6a00d8341c91bb53ef0128771c75aa970c_pi.jpg




Τέλος εγώ θα σκεφτόμουν και κάτι πιο αλλιώτικο.Όπως π.χ. μια Κρακοβία.
awww.voytantravel.com_images_Krakow_centrum_fot_Jarek_Pawlak.jpg
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οι φωτογραφίες είναι για το ψηστήρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom