Αυστρία Salzburg - Hallstatt

Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Κοίταξε να δεις Dove...Ολες οι εποχές έχουν την ομορφιά τους...ανάλογα τι ψάχνει ο καθένας...άλλους τους αρέσουν τα χειμωνιάτικα τοπία,με χιόνια....εγώ επέλεξα να πάω καλοκαίρι...Τέλη Ιουνίου και ήταν ......δεν έχω λόγια!!!!!.....μπορώ να γράφω δεκάδες σελίδες......το μυαλό μου είναι ακόμη εκεί.Αυτό δεν είναι χωριό.....είναι ένας πίνακας ζωγραφικής....είναι σαν μακέτα....
Ηταν όλα καταπράσινα.....η φύση οργίαζε....πανύψηλα δέντρα στην διαδρομή...η βόλτα με το καραβάκι στην λίμνη....το χωριό μέσα,τα στενά του.....ήταν όλα πανέμορφα...τα μαγαζάκια με τα τραπεζάκια έξω για να απολαμβάνεις το τοπίο.....το χειμώνα δεν τα έχεις αυτά.....
Για μένα προσωπικά την Αυστρία πρέπει να την επισκεφτείς καλοκαίρι γιατί αργεί λίγο η άνοιξη εκεί....δεν είναι όπως σε μας τον Μαιο με την φύση να οργιάζει....... εκεί αυτό το βλέπεις και το απολαμβάνεις καλοκαίρι....με αυτές τις ατελείωτες καταπράσινες πλαγιές δεν το συγκρίνω με τίποτα από όλα τα μέρη που έχω επισκεφτεί.....το μάτι σου βλέπει ΜΟΝΟ πράσινο
Αν λοιπόν σ αρέσει η φύση,να περπατήσεις,να μυρίσεις,να δεις ανθισμένα λουλούδια,αγρούς,κοιλάδες καταπράσινες τότε επέλεξε καλοκαίρι για το Hallstatt
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για χειμώνα που μπορώ να σου πω εγώ, είναι ένα πολύ χαριτωμένο χωριουδάκι, όλα τριγύρω κάτασπρα, με κάποια καφέ που μπορείς να δεις θέα της λίμνης και κλειστό το αλατωρυχείο. Οι μόνοι τουρίστες ήμασταν εμείς και κάποια λεωφορεία Κινέζων (μάλλον στους Κινέζους είναι διάσημο το Hallstatt, τι να πω...Έχουν αντιγράψει το χωριό και στην Κίνα πάντως). Λίγοι κάτοικοι στο δρόμο, οι οποίοι παρεπιπτόντως δείχνουν συμπαθέστατοι και φιλικοί, μας χαιρετούσαν συνεχώς.
Επειδή το χειμώνα παίζεις με τις πιθανότητες να χιονίζει/βρέχει έντονα (όπως μας έτυχε κι εμάς) και δε μπορείς να ανέβεις και στο αλατωρυχείο, εγώ θα ξαναπήγαινα καλοκαίρι.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ την επόμενη φορά θα πάω καλοκαίρι ώστε να μπορώ να έχω πιο σφαιρική άποψη επί του θέματος!Αυτό που είδα όμως τον Δεκέμβριο μπορώ να πω πως ήταν απλά μαγευτικό!Την ημέρα εκείνη ψιλοχιόνιζε, δεν μας ενόχλησε καθόλου...Η διαδρομή ήταν μέχρι το Hallstatt ήταν μαγική, όλα γύρω σου κάτασπρα από το χιόνι,παντού χιονισμένα δάση και χωριουδάκια στο βάθος στις όχθες των λιμνών, και πάνω στις πλαγιές, δίπλα σχεδόν στο τζάμι του αυτοκινήτου σου, ξεφύτρωναν παραδοσιακά ξύλινα σπιτακια-chalet σαν να βγήκαν από παραμύθι!Η αλήθεια είναι πως το κρύο (το ποίο ήταν ανεκτό με σωστά ρούχα), δεν μας εμπόδισε να κάνουμε την βόλτα μας στο χωριό και στην λίμνη!Είχε μια ιδιαίτερη ομορφιά και ρομαντισμό πάντως, και το βασικό ήταν πως δεν είχε ορδές τουριστών! Η απόφαση είναι δική σου φίλη Dove! :)
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Το ψήνω για φέτος το καλοκαίρι...θα δείξει(τωρα ψαχνω τα του αυτοκινητου,τιμές κτλ) Απλά η αγαπημένη μου εποχή είναι η άνοιξη ενώ ο φίλός μου που έχει πάει Αυστρια πολλές φορές αλλά μόνο χειμώνα είναι υπέρ του χειμώνα...για αυτό έκανα μία μίνι δημοσκοπηση!!χαχα!
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Το ψήνω για φέτος το καλοκαίρι...θα δείξει(τωρα ψαχνω τα του αυτοκινητου,τιμές κτλ) Απλά η αγαπημένη μου εποχή είναι η άνοιξη ενώ ο φίλός μου που έχει πάει Αυστρια πολλές φορές αλλά μόνο χειμώνα είναι υπέρ του χειμώνα...για αυτό έκανα μία μίνι δημοσκοπηση!!χαχα!

Κι εγω μια απο τα ιδια,Dove,κολλημενη τρελα με δαυτο!! :D
Καλοκαιρακι λεω να κανω γυρο αλπικων λιμνων,αλλα,αν "δε μου κατσει",Αυστρια και Hallstatt σιγουρα... :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom