ΗΠΑ San Francisco – Yosemite - Los Angeles – Grand Canyon – Las Vegas

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.466
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ευχαριστώ πολύ! Μετά την συμβουλή σου δοκίμασα και εκεί καιη τιμή για 4 μέρες είναι 750€. Ίσως φταίει ότι η παραλαβή και η παραδοση γίνεται σε διαφορετικές πολιτείες; Και πάλι όμως η τιμή η δική σας έχει σημαντική διαφορά σε αντιστοιχία με τις μέρες. Το είχατε κλείσει καιρό πριν πραγματοποιήσετε το ταξίδι;
Ναι παίζει ρόλο και η πολιτεία και η πόλη όσον αφορά την τιμή. Το κλείσαμε την προηγούμενη εβδομάδα και θα πάμε τον Νοέμβριο
 

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Ναι παίζει ρόλο και η πολιτεία και η πόλη όσον αφορά την τιμή. Το κλείσαμε την προηγούμενη εβδομάδα και θα πάμε τον Νοέμβριο
Χμ, κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Να περάσετε όμορφα !!!
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Καλημερα καλημερα βρε παιδια!

Εχω αποριες για Λ.Α και Σαν Φρανσισκο. Παντα υπηρχε στο μυαλο μου οτι ηθελα να επισκεφτω τις 2 πολεις, κ βρηκα τυχςια πολυ οικονιμικα εισιτηρια για αρχες του Δεκεμβρη.
Οποτε ετσι εντελως αυθορμητα θελω να κλεισω να παμε με τον συντροφο μου

Ομως αυτο το αυθορμητο συνρπαγεται οτι δεν εχω ψαχτει καθολου και αρα δεν εχω την παραμικρη ιδεα. Διαβαασα ηδη καποιες ιστοριες σας, αλλα ηρθα με αποριες και θελω πραγματικα την βοηθεια σας.

1) θεωρειται πως αρχες δεκεμβρη ειναι μια καλη περιοδος να παει καποιος?
2) θα κατσουμε 8 γεματες μερες/βραδια, και θα περιοριστουμε σε Σαν Φρανσισκο-Λ.Α. προφανως οι μερες ειναι λιγες, αλλα αν δουμε καλα αυτες τις 2 πολεις με σωστη οργανωση κλπ νομιζω θα ειναι οκει! Εσεις τι λετε? Εχετε καποιο τιπ για αυτο το πλανο με μερη κλπ?
3) το κοστος ζωης εκει ειναι εξωφρενικο γενικα? Θα μπορουσε να προσαρμοστει ωστε να μη χαλασουμε μια περιουσια σε φαγητα κλπ? Ενδεικτικα δλδ τι τιμες παιζουν?
4) διαβασα πολλες φορες οτι στο σαν φρανσισκο ειναι επικυνδινο να κυκλοφορεις με αμαξι γιατι μπορει να στο σπασουν κλπ κ αγχωθηκα. Επισης διαβασα οτι δε χρειαζεται να χεις αμαξι εκει. Ισχυει? Μπορεις να κυκλοφορεις με τα ποδια/συγκοινωνιες? Τι θα προτεινατε?
5) πηγε μια γνωστη μου τον Αυγουστο Λ.Α-Σαν Φρανσ.-Λας Βεγκας για 12 μερες και με απετρεψε απ το να παω μονο για 8 βραδια και οτι δε θα δω τιποτα. Επισης μου ειπε οτι η αποσταση για Λ.Α-Σαν Φραν ειναι 12 ωρες οδικως! Το κανεις οντως τοσο πολυ? Αν και σκεφτομασταν η μια διαδρομη να γινει αεροπορικως για κερδος χρονου και η αλλη ροανττριπ για να δουμε το highway!
6) θελουμε ΕΣΤΑ αντι για Βιζα? Ποσο κοστιζει?

Γενικα θα ημουν ευγνωμων αν με βοηθουσατε. Θελω πολυ να κλεισω!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Επιγραμματικα θα ελεγα οτι απο τη στιγμη που πάτε μόνο 8 μέρες νομίζω δε θα χρειαστείτε αμαξι γιατι δε θα έχετε πολυ χρόνο να πατε εκτός των δυο πόλεων... Το Σαν Φρανσισκο ειναι πολη που περπατιεται, αν και εχει κάποιο κρυο απο οτι ξερω το Δεκέμβριο, και σε συνδυασμό με clippercard (καρτα για μεσα μεταφορας) που τη φορτίζεις οσο θέλεις είσαι κομπλέ.. Το Λος Αντζελες εχει μεγαλες αποστάσεις, π.χ. κέντρο για σαντα μονικα 1και μιση ωρα με μεσα μεταφορας αν και εχουν καλο σύστημα.. Οπότε αν επιμείνετε στο αμαξι θα ελεγα για 4 μέρες μονο στο Λος Αντζελες ώστε να μπορείτε να κινηθείτε πιο εύκολα...ο καιρος L.A. ειναι πολυ πιο μαλακος απο Σαν Φρανσισκο που είναι Βορεια Καλιφόρνια.. Λος Αντζελες εχουν αντίστοιχα την tapcard που κιαυτή την φορτίζεις οσο θες..
ΕSΤΑ 20 δολλαρια είναι.. Τωρα απο tips υπάρχουν γειτονιές για φαγητο όπως η chinatown στο Σαν Φρανσισκο ή κάποιες αλυσιδες burger επισης και στο L.A. που είναι οικονομικοτερα να κινηθείτε.. Καφεδες ελαχιστα πιο ακριβοί.. Υπάρχουν πολλες πληροφορίες και στις ιστορίες οπως ειδατε.
 

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Καλημερα καλημερα βρε παιδια!

Εχω αποριες για Λ.Α και Σαν Φρανσισκο. Παντα υπηρχε στο μυαλο μου οτι ηθελα να επισκεφτω τις 2 πολεις, κ βρηκα τυχςια πολυ οικονιμικα εισιτηρια για αρχες του Δεκεμβρη.
Οποτε ετσι εντελως αυθορμητα θελω να κλεισω να παμε με τον συντροφο μου

Ομως αυτο το αυθορμητο συνρπαγεται οτι δεν εχω ψαχτει καθολου και αρα δεν εχω την παραμικρη ιδεα. Διαβαασα ηδη καποιες ιστοριες σας, αλλα ηρθα με αποριες και θελω πραγματικα την βοηθεια σας.

1) θεωρειται πως αρχες δεκεμβρη ειναι μια καλη περιοδος να παει καποιος?
2) θα κατσουμε 8 γεματες μερες/βραδια, και θα περιοριστουμε σε Σαν Φρανσισκο-Λ.Α. προφανως οι μερες ειναι λιγες, αλλα αν δουμε καλα αυτες τις 2 πολεις με σωστη οργανωση κλπ νομιζω θα ειναι οκει! Εσεις τι λετε? Εχετε καποιο τιπ για αυτο το πλανο με μερη κλπ?
3) το κοστος ζωης εκει ειναι εξωφρενικο γενικα? Θα μπορουσε να προσαρμοστει ωστε να μη χαλασουμε μια περιουσια σε φαγητα κλπ? Ενδεικτικα δλδ τι τιμες παιζουν?
4) διαβασα πολλες φορες οτι στο σαν φρανσισκο ειναι επικυνδινο να κυκλοφορεις με αμαξι γιατι μπορει να στο σπασουν κλπ κ αγχωθηκα. Επισης διαβασα οτι δε χρειαζεται να χεις αμαξι εκει. Ισχυει? Μπορεις να κυκλοφορεις με τα ποδια/συγκοινωνιες? Τι θα προτεινατε?
5) πηγε μια γνωστη μου τον Αυγουστο Λ.Α-Σαν Φρανσ.-Λας Βεγκας για 12 μερες και με απετρεψε απ το να παω μονο για 8 βραδια και οτι δε θα δω τιποτα. Επισης μου ειπε οτι η αποσταση για Λ.Α-Σαν Φραν ειναι 12 ωρες οδικως! Το κανεις οντως τοσο πολυ? Αν και σκεφτομασταν η μια διαδρομη να γινει αεροπορικως για κερδος χρονου και η αλλη ροανττριπ για να δουμε το highway!
6) θελουμε ΕΣΤΑ αντι για Βιζα? Ποσο κοστιζει?

Γενικα θα ημουν ευγνωμων αν με βοηθουσατε. Θελω πολυ να κλεισω!
Καλημέρα!
Ταξιδεψα SF και LV πριν από λίγες μέρες και έχω επισκεφτεί και το LA πριν από μια δεκαετία, ελπίζω να σε βοηθήσω!
1) Το SF έχει μια περίπου σταθερή θερμοκρασία όλο τον χρόνο οπότε τον Δεκέμβριο δεν θα έχετε ιδιαίτερο θέμα. Και θα συμφωνήσω για μαλακό καιρό σε LA, για LV φαντάζομαι ο καιρός θα είναι μαλακός και εκεί.
2) Για SF πιστεύω οτι 3 βραδυα είναι ένας ικανοποιητικός αριθμός γιατί είναι μια πόλη με μικρές σχετικά αποστάσεις και τα μέσα βοηθανε πολύ. Ούτε εμείς είχαμε αυτοκίνητο στο SF, μέναμε κέντρο, και χρησιμοποιούσαμε τα μέσα. Σίγουρα να προμηθευτείτε με clipper card. Όσον αφορά το LA, είχαμε αυτοκίνητο και είναι γεγονός ότι έχει αρκετή κίνηση. Ωστόσο, προσωπικά θεωρώ ότι στο LA εκτός από τα στάνταρ αξιοθέατα ωραία θα ήταν να επισκεφτείτε το Malibu, Zuma beach γιατί to downtown δεν έχει κάτι το τόσο ιδιαίτερο. 3 μέρες θεωρώ πως είναι οκ και εκεί.
3) Το SF γενικά είναι μια ακριβή πόλη ωστόσο, οι τιμές σε σχέση με μια 5ετια πριν που είχα επισκεφτεί τις ΗΠΑ έχουν ανέβει αρκετά και σε αυτό εχει συντελέσει και το γεγονός ότι η ισοτιμία σε ευρώ και δολάριο δεν είναι πλέον ευνοϊκή για εμάς 😅 Αυτό που μας κόστισε περισσότερο στο SF ήταν το ξενοδοχείο, οι τιμές ήταν πολύ μεγαλύτερες από αυτά που διάβαζα στο φόρουμ συγκριτικά με 3-4 χρόνια πριν. Εμείς πληρώσαμε για τρίκλινο 180€/βράδυ περίπου. Φαγητά, καφέδες, ποτα είναι σίγουρα πιο ακριβα από Ελλάδα. Δηλαδή αναλογως και την περιοχή και μαγαζί το φαγητό εμάς μας κόστιζε από 25€ το άτομο και πάνω.
5) Βαλέ στο gps την διαδρομή 😅 Η γρηγορότερη είναι γύρω στις 5 ώρες χωρίς να δεις κάτι ιδιαίτερο στην διαδρομή. Η πιο όμορφη διαδρομή όμως, η «παραλιακή» είναι γύρω στις 7.
6)ΕSTA πανεύκολη διαδικασία 21€.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Επιγραμματικα θα ελεγα οτι απο τη στιγμη που πάτε μόνο 8 μέρες νομίζω δε θα χρειαστείτε αμαξι γιατι δε θα έχετε πολυ χρόνο να πατε εκτός των δυο πόλεων... Το Σαν Φρανσισκο ειναι πολη που περπατιεται, αν και εχει κάποιο κρυο απο οτι ξερω το Δεκέμβριο, και σε συνδυασμό με clippercard (καρτα για μεσα μεταφορας) που τη φορτίζεις οσο θέλεις είσαι κομπλέ.. Το Λος Αντζελες εχει μεγαλες αποστάσεις, π.χ. κέντρο για σαντα μονικα 1και μιση ωρα με μεσα μεταφορας αν και εχουν καλο σύστημα.. Οπότε αν επιμείνετε στο αμαξι θα ελεγα για 4 μέρες μονο στο Λος Αντζελες ώστε να μπορείτε να κινηθείτε πιο εύκολα...ο καιρος L.A. ειναι πολυ πιο μαλακος απο Σαν Φρανσισκο που είναι Βορεια Καλιφόρνια.. Λος Αντζελες εχουν αντίστοιχα την tapcard που κιαυτή την φορτίζεις οσο θες..
ΕSΤΑ 20 δολλαρια είναι.. Τωρα απο tips υπάρχουν γειτονιές για φαγητο όπως η chinatown στο Σαν Φρανσισκο ή κάποιες αλυσιδες burger επισης και στο L.A. που είναι οικονομικοτερα να κινηθείτε.. Καφεδες ελαχιστα πιο ακριβοί.. Υπάρχουν πολλες πληροφορίες και στις ιστορίες οπως ειδατε.
Αρα λες να το κλεισουμε και να μην το σκεφτομαι?
Για Λ.Α σιγουρα αμαξι για να μαστε ανετοι και να κανουμε ο.τι θελουμε χωρις ταλαιπωρια με τα μεσα!

Χοντρικα οπως το σκεφτομαι θα βαζα 3 βραδια Σαν Φρανσισκο, 4 βραδια Λ.Α και ενα βραδυ ισως Σαν Ντιεγο ή Death Valley (Σκεφτομαι φουλ 1 μερα να παει στο Death valley οδικώς).
Για Σαν Φρανσισκο το πιθανοτερο ειναι να παμε αεροπορικως!

Πώς σου ακουγεται αυτο το πλανο? Παραειμαι αισιοδοξη για 8 βραδια?
Με ενδιαφερει περισσοτερο να γυρισουμε την Καλιφορνια, να περιηγηθουμε κλπ κ οχι τοσο να παω πχ Disneyland/studio warner κλπ.

Καλημέρα!
Ταξιδεψα SF και LV πριν από λίγες μέρες και έχω επισκεφτεί και το LA πριν από μια δεκαετία, ελπίζω να σε βοηθήσω!
1) Το SF έχει μια περίπου σταθερή θερμοκρασία όλο τον χρόνο οπότε τον Δεκέμβριο δεν θα έχετε ιδιαίτερο θέμα. Και θα συμφωνήσω για μαλακό καιρό σε LA, για LV φαντάζομαι ο καιρός θα είναι μαλακός και εκεί.
2) Για SF πιστεύω οτι 3 βραδυα είναι ένας ικανοποιητικός αριθμός γιατί είναι μια πόλη με μικρές σχετικά αποστάσεις και τα μέσα βοηθανε πολύ. Ούτε εμείς είχαμε αυτοκίνητο στο SF, μέναμε κέντρο, και χρησιμοποιούσαμε τα μέσα. Σίγουρα να προμηθευτείτε με clipper card. Όσον αφορά το LA, είχαμε αυτοκίνητο και είναι γεγονός ότι έχει αρκετή κίνηση. Ωστόσο, προσωπικά θεωρώ ότι στο LA εκτός από τα στάνταρ αξιοθέατα ωραία θα ήταν να επισκεφτείτε το Malibu, Zuma beach γιατί to downtown δεν έχει κάτι το τόσο ιδιαίτερο. 3 μέρες θεωρώ πως είναι οκ και εκεί.
3) Το SF γενικά είναι μια ακριβή πόλη ωστόσο, οι τιμές σε σχέση με μια 5ετια πριν που είχα επισκεφτεί τις ΗΠΑ έχουν ανέβει αρκετά και σε αυτό εχει συντελέσει και το γεγονός ότι η ισοτιμία σε ευρώ και δολάριο δεν είναι πλέον ευνοϊκή για εμάς 😅 Αυτό που μας κόστισε περισσότερο στο SF ήταν το ξενοδοχείο, οι τιμές ήταν πολύ μεγαλύτερες από αυτά που διάβαζα στο φόρουμ συγκριτικά με 3-4 χρόνια πριν. Εμείς πληρώσαμε για τρίκλινο 180€/βράδυ περίπου. Φαγητά, καφέδες, ποτα είναι σίγουρα πιο ακριβα από Ελλάδα. Δηλαδή αναλογως και την περιοχή και μαγαζί το φαγητό εμάς μας κόστιζε από 25€ το άτομο και πάνω.
5) Βαλέ στο gps την διαδρομή 😅 Η γρηγορότερη είναι γύρω στις 5 ώρες χωρίς να δεις κάτι ιδιαίτερο στην διαδρομή. Η πιο όμορφη διαδρομή όμως, η «παραλιακή» είναι γύρω στις 7.
6)ΕSTA πανεύκολη διαδικασία 21€.
Βασω ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Αρα θεωρεις πως γινεται να ειναι και budget friendly ε? Να μη σκεφτομαι οτο σονει και ντε θα θες 100ε/τη μερα το ατομο μονο για να φας :ρ

Σαν Φρανσισκο που εμενες? Ποιες ειναι οι καλυτερες περιοχες να μεινει κανεις? Διαβασα οτι υπαρχουν κ αρκετα κακοφημες/επικινδυνες κλπ


Ενοικιαση αμαξιου εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο σαιτ?
 
Last edited by a moderator:

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Θα προτεινατε γενικα 1 διανυκτερευση και στο San diego για να δουμε κ αυτη την πολη? Ή ειναι πολυ λιγο?

Γενικα απ την εμπειρια σας κρινετε πως μπορει να βγει το πλανο με 3 βραδια Σαν Φρανσισκο-3 βραδια Λ.Α- 1 βραδυ Σαν Ντιεγκο και ισως 1 κοντα σε Death Valley?

Mε ψηνει απειρα η εκδρομη σε Death Valley γενικα, αλλα πώς κρινετε οτι θα ηταν καλυτερη η διαχειριση των ημερων?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα προτεινατε γενικα 1 διανυκτερευση και στο San diego για να δουμε κ αυτη την πολη? Ή ειναι πολυ λιγο?

Γενικα απ την εμπειρια σας κρινετε πως μπορει να βγει το πλανο με 3 βραδια Σαν Φρανσισκο-3 βραδια Λ.Α- 1 βραδυ Σαν Ντιεγκο και ισως 1 κοντα σε Death Valley?

Mε ψηνει απειρα η εκδρομη σε Death Valley γενικα, αλλα πώς κρινετε οτι θα ηταν καλυτερη η διαχειριση των ημερων?
Για την κατανομή των ημερών παίζει ρόλο και τι ώρες φτάνετε, φεύγετε, κλπ. Προσωπικά βρίσκω το San Francisco πολύ ομορφότερο του LA οπότε αν φτάνετε απόγευμα ειδικά, 4 βράδια είναι οκ. Δεν έχω πάει Death Valley, αλλά δεν ενθουσιάστηκα από το San Diego αυτό καθαυτό για να σας έλεγα να σπαταλήσετε διανυκτεύρεση με τόσες λίγες μέρες.

Το φαγητό είναι ακριβό, καθότι στις τιμές που βλέπετε δεν περιλαμβάνονται φόροι και τιπ, και η ισοτιμία δεν είναι στα καλυτερα της. Για κάτι casual σχετικά αλλά όχι fast food, 25-40 ευρώ το άτομο στο νερό. Αν θέλετε να κάτσετε και κάπου για ζεστό πρωινό, υπολογείστε κανένα 20αρικο/άτομο. Αν έχετε πλάνο, μπορείτε να φάτε αξιοπρεπώς και γύρω/κάτω από 50 ευρώ/άτομο τη μέρα.
 
Last edited by a moderator:

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Οσον αφορα τη διαχείριση των ημερών θα ακούσεις πολλες απόψεις.. Στην τελική ειναι το τι θέλετε εσείς, τι ειδος ταξιδιώτη είστε, ποσο θέλετε να κουραστείτε, τι μπατζετ υπάρχει κ.τ.λ.. Καταρχήν επειδή είπατε για 8 μέρες,εξαρτάται αν μιλαμε για ολόκληρες μέρες η μαζι με το ταξιδι.. Αν λοιπόν ειναι ολόκληρες μέρες και θέλετε κάποια ημερήσια προφανώς Σαν Ντιέγκο που ειναι στο διωρο απο Λος Αντζελες, κουκλακι θα ελεγα, και Δεκεμβριο μπορεί να πετύχετε και καποιο event λόγω εορτών.. Γτ οχι και μια διανυκτέρευση. Death Valley νομίζω μακρια ειναι ακομα και αν έχετε 8 μέρες ολόκληρες, το διαπίστωσα πρόσφατα..Δεν ξερω πως θα μπορούσατε να το κανετε χωρίς τερμα ταλαιπωρία ,ειναι και ενα πιθανό τζετ λανγκ στη μέση.. 4 Σαν Φρανσισκο, 3 Λος Αντζελες και 1 Σαν Ντιέγκο λοιπόν η αποψη μου..
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Ναι ειναι 8 καθαρες μερες χωρις το πηγαινε-ελα! Και η 1η μερα ξεκινα 11 το πρωι που φτανουμε L.A. αεροδρομιο

Αχ αναθαρρησα παρα πολυ με τις απαντησεις σας, γιατι με κανατε να καταλβ πως ειναι εφικτο! Οποτε ισως τα κλεισω ♥

Για Death Valley μου δειχνει 6ωρη οδηγηση, που ειναι πολυ ναι, αλλα θα το σκεφτω!
 
D

Delmem38110

Guest
σαν φανσισκο
πρωινό 25 με 30 ευρώ.
φαγητό 50 και πανω τη φορά.
φαστ Φουντ 20 περίπου
καφες στο χέρι 6, αν Κάτσεις κάνα 10ρικο.
το νερό της βρύσης είναι πόσιμο και καλής ποιότητας.
αναψυκτικά νερά κτλ απο 5 και πάνω στο πόδι
ποτα απο 10 και πάνω.
ουμπερ στη πόλη 15 ευρώ περίπου. Αεροδρόμιο 40 ευρώ.
ξενοδοχείο φροντίστε να εχει πρωινό.
κρουασάν 6 ευρώ Και πάνω
οι τιμές ειναι ανα άτομο. Στα Εστιατόρια μπαρ υπολογίστε 20% πουρμπουαρ.
ασφαλεια επιβάλετε .
αν καπνίζετε πάρτε απο δω τσιγαρα.
αυτα.
εγω θα καθόμουνα 8 μέρες SFO η 8 μέρες LA.
Αλλα εγω είμαι εγω.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Παιζει καποιο αλλο στανταρ εξοδο για το ταξιδι εκτος απο βιζα + φορους/τιπς στα φαγαδικα, που δε γνωριζω??
Πχ καποια ασφαλεια ή κατι


Επισης καπου διαβασα εδω οτι θελουν πιστωτικη καρτα γενικα??? Αυτο ισχυει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom