ΗΠΑ San Francisco – Yosemite - Los Angeles – Grand Canyon – Las Vegas

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα θα ηθελήνα ρωτήσω πληροφορίες για Λος Άντζελες και Λας Βεγκας. Που βρήκατε φτηνά εισιτήρια με προσφορα για παραστάσεις; Επίσης, πως βγάλατε διεθνές διπλωμα; Θέλουμε κι εμείς να κάνουμε την εκδρομή στο Γκραν Κάνυον αλλα προς το παρόν έχουμε βρει εκδρομές με λεωφορείο. Επισης, επειδή θέλουμε να κλείσουμε για univeesal και για Disneyland στο Λος Άντζελες εχεις να μας προτεινεις καποιο σάιτ για να βρούμε εισιτήρια; ευχαριστω πολύ!
Την πρώτη φορά που πήγα Las Vegas είδα την εξαιρετική παράσταση "Ο". Τα εισιτήρια είχαν βγεί 3 μήνες νωρίτερα. Την δεύτερη φορά ήθελα να πάω στο "La Reve" αλλά δεν βρήκα εισιτήρια, και κοίταξα 2 μήνες νωρίτερα. Η άποψή μου είναι ότι για τις καλές παραστάσεις τα εισιτήρια τελειώνουν νωρίς, γιαυτό φρόντισέ το

https://www.wynnlasvegas.com/entertainment/le-reve-the-dream
 
Last edited:

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
παιδια οκ δεν ειναι Νεα Υορκη αλλα απο οτι βλεπω απο τα σχολια σας αξιζει. Σκεφτομουν για 10 μερες Λας Βεγκας-LA-Καλιφορνια. Το σκεφτομουν αλλα δεν ηξερα εαν πραγματι ειναι ομορφα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
παιδια οκ δεν ειναι Νεα Υορκη αλλα απο οτι βλεπω απο τα σχολια σας αξιζει. Σκεφτομουν για 10 μερες Λας Βεγκας-LA-Καλιφορνια. Το σκεφτομουν αλλα δεν ηξερα εαν πραγματι ειναι ομορφα
Ο καθένας με τα γούστα του. Η δική μου σειρά προτίμησης είναι Σαν Φρανσίσκο, Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη. Η τελευταία δε μου μίλησε και πολύ. Το Yosemite είναι απίστευτο και γενικά η Καλιφόρνια έχει πανέμορφα μέρη προς επίσκεψη.
 

alexpr

Member
Μηνύματα
24
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΤΟΚΙΟ
Καλημέρα.Ενοικίαση avis από Ελλάδα Μάιος 2018 για 12 ημέρες με παραλαβή από SF και επιστροφή στο LV 400$.Μετέτρεψα το δίπλωμα μεσω ελπα σε διεθνές με 50e.Για βενζίνη πλήρωσα 200$ για 3800χλμ.Το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε ήταν: 4 μέρες SF-1 Yosemite - 1 monterey- 1 santa barbara - 4 la -1 anaheim - 3 lv.Όλα τα εισιτήρια για όπου θέλαμε να πάμε κλειστήκαν απο εδώ.Στο lv υπάρχουν κιόσκια που πουλάνε εισιτήρια της τλευταίας στιγμής σε καλές τιμές.
 

Vasiapit

New Member
Μηνύματα
1
Likes
4
Μαρία είσαι έμπνευση! Σε ευχαριστούμε παρά πολύ που μοιράστηκες την εμπειρια σου! Έχω διαβάσει όλα τα road trips που έχεις κάνει! Αν διάλεγες ένα που θα ξεχωριζες με τις εικονες , την κουλτούρα του αμερικανικού λαού να δεσπόζει ,ποιο είναι αυτό; Για κάποιους είναι όνειρα ζωής αυτά τα ταξίδια θα χαρώ να λάβω μια απάντηση ✨✌🏼
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Καλησπέρα σε όλους και καλή δύναμη εν μεσω πανδημιας και πολεμου! Πρόκειται να ταξιδέψουμε δυο φίλες μεσω united σε ενάμιση μήνα σε Σαν Φρανσισκο, Λος Αντζελες, Grand Canyon και Βέγκας την περίοδο του Πάσχα. Η ερώτηση μου αφορά τη μετακίνηση από το Βεγκας σε grand Kai antelope canyon. Διαβάζοντας τις ιστορίες μελών σχετικά με ταξίδια και διαδρομές στην δυτική ακτή των ΗΠΑ, παρατηρω, ότι οι περισσότεροι από εσάς είχατε νοίκιασει αυτοκίνητο για τη μετακίνηση σας. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε ως προς την ενοικίαση αυτοκινήτου καθότι για τους προφανείς λόγους (ασφάλεια, κανονισμοί, έξτρα χρεώσεις, πιθανά πρόστιμα, παρκάρισμα κλπ) είμαστε σκεπτικές και σκεφτόμαστε την εναλλακτική της οργανωμένης εκδρομής μέσω get your guide h viator. Θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα σε όλους και καλή δύναμη εν μεσω πανδημιας και πολεμου! Πρόκειται να ταξιδέψουμε δυο φίλες μεσω united σε ενάμιση μήνα σε Σαν Φρανσισκο, Λος Αντζελες, Grand Canyon και Βέγκας την περίοδο του Πάσχα. Η ερώτηση μου αφορά τη μετακίνηση από το Βεγκας σε grand Kai antelope canyon. Διαβάζοντας τις ιστορίες μελών σχετικά με ταξίδια και διαδρομές στην δυτική ακτή των ΗΠΑ, παρατηρω, ότι οι περισσότεροι από εσάς είχατε νοίκιασει αυτοκίνητο για τη μετακίνηση σας. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε ως προς την ενοικίαση αυτοκινήτου καθότι για τους προφανείς λόγους (ασφάλεια, κανονισμοί, έξτρα χρεώσεις, πιθανά πρόστιμα, παρκάρισμα κλπ) είμαστε σκεπτικές και σκεφτόμαστε την εναλλακτική της οργανωμένης εκδρομής μέσω get your guide h viator. Θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ!
Καλησπέρα Γιώτα, θέλετε να νοικιάσετε αμάξι μόνο στο Vegas ή για το σύνολο του ταξιδιού;
Τελευταία φορά από αερόδρομιο του Σαν Φρανσίσκο ήταν αρκετά ελαστικοί, φαντάσου ότι εγώ (σαν δεύτερος οδηγός), με καταχώρησαν με το παλιό δίπλωμα το ροζ.

Την ασφάλεια άμα θέλετε την παίρνετε, κάποιες ταξιδιωτικές ασφάλειες έχουν μέσα και ασφάλιση αυτοκινήτου οπότε σας καλύπτει. Αρκεί η ασφάλεια να είναι στο όνομα του οδηγού. Έξτρα χρέωση μπορεί να σας πουν να αγοράσετε ένα ημερήσιο πάσο για τα διόδια και αυτό επίσης άμα θέλετε το παίρνετε.

Παρκάρισμα, στο σύνολο των περιπτώσεων μέσα στις πόλεις υπάρχει κάποια χρέωση, αλλά υπάρχουν εμφανής ταμπέλες στο δρόμο για το που θα στείλεις μήνυμα, δεν είναι κάτι πολύπλοκο. Σαν Φρανσίσκο θα σας πρότεινα να μην έχετε αμάξι. Και είναι αχρείαστο και έχει πολύ ακριβό πάρκινγκ και επ'ουδενί δεν αφήνετε το αμάξι με τσάντες στα καθίσματα.
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Καλησπέρα Γιώτα, θέλετε να νοικιάσετε αμάξι μόνο στο Vegas ή για το σύνολο του ταξιδιού;
Τελευταία φορά από αερόδρομιο του Σαν Φρανσίσκο ήταν αρκετά ελαστικοί, φαντάσου ότι εγώ (σαν δεύτερος οδηγός), με καταχώρησαν με το παλιό δίπλωμα το ροζ.

Την ασφάλεια άμα θέλετε την παίρνετε, κάποιες ταξιδιωτικές ασφάλειες έχουν μέσα και ασφάλιση αυτοκινήτου οπότε σας καλύπτει. Αρκεί η ασφάλεια να είναι στο όνομα του οδηγού. Έξτρα χρέωση μπορεί να σας πουν να αγοράσετε ένα ημερήσιο πάσο για τα διόδια και αυτό επίσης άμα θέλετε το παίρνετε.

Παρκάρισμα, στο σύνολο των περιπτώσεων μέσα στις πόλεις υπάρχει κάποια χρέωση, αλλά υπάρχουν εμφανής ταμπέλες στο δρόμο για το που θα στείλεις μήνυμα, δεν είναι κάτι πολύπλοκο. Σαν Φρανσίσκο θα σας πρότεινα να μην έχετε αμάξι. Και είναι αχρείαστο και έχει πολύ ακριβό πάρκινγκ και επ'ουδενί δεν αφήνετε το αμάξι με τσάντες στα καθίσματα.
Γεια σου κι εσένα Ορέστη και ευχαριστώ για την απάντηση. Σκεφτόμαστε την ενοικίαση για τη διαδρομή από Vegas σε Grand Canyon and Antelope Canyon. Είναι γενικά εύκολη η ενοικίαση εκεί; Οδηγούμε και οι δυο αρκετά χρόνια, ωστόσο οι προβληματισμοί μου εγείρονται στο γεγονός ότι είναι ένα ξένο κράτος και ενδεχομένως να διαφέρουν οι κανόνες οδήγησης.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Γεια σου κι εσένα Ορέστη και ευχαριστώ για την απάντηση. Σκεφτόμαστε την ενοικίαση για τη διαδρομή από Vegas σε Grand Canyon and Antelope Canyon. Είναι γενικά εύκολη η ενοικίαση εκεί; Οδηγούμε και οι δυο αρκετά χρόνια, ωστόσο οι προβληματισμοί μου εγείρονται στο γεγονός ότι είναι ένα ξένο κράτος και ενδεχομένως να διαφέρουν οι κανόνες οδήγησης.
Οπότε πρέπει να δείτε Online για ενοικίαση από Vegas, είναι εύκολη η ενοικίαση. Εάν έχετε οδηγήσει στην Ευρώπη, δε θα δυσκολευτείτε στην Αμερική. Η μόνη σημείωση είναι ότι υπάρχουν πολλοί αυτοκινητόδρομοι,θα χρειαστείτε σίγουρα google maps και να έχετε το νου σας στις εξόδους.
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Οπότε πρέπει να δείτε Online για ενοικίαση από Vegas, είναι εύκολη η ενοικίαση. Εάν έχετε οδηγήσει στην Ευρώπη, δε θα δυσκολευτείτε στην Αμερική. Η μόνη σημείωση είναι ότι υπάρχουν πολλοί αυτοκινητόδρομοι,θα χρειαστείτε σίγουρα google maps και να έχετε το νου σας στις εξόδους.
Τέλεια! Επομένως θεωρείς ότι δεν είναι δύσκολη η μετακίνηση με αυτοκίνητο. Εννοείται, πως θα έχουμε google maps και κάποιου είδους ασφάλεια από την εταιρεία ενοικίασης. Εσυ είχες το ροζ δίπλωμα η έβγαλες το διεθνές;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Στις ΗΠΑ οδηγούν δεξιά, οπότε το μεγαλύτερο πρόβλημα έχει φύγει.

Για την οδήγηση εκεί, οι μόνες προκλήσεις είναι 3.

1) Τα αυτοκίνητα εκεί είναι αυτόματα. :cool: Η οδήγησή τους δεν είναι δύσκολη, από την πρώτη μέρα θα εξοικειωθείς με αυτά. Είχα γράψει κάποια λίγα για αυτά στο post εδώ.

2) Στις ΗΠΑ, οδικές αρτηρίες αναφέρονται συνήθως με τον κωδικό τους και με την κατεύθυνση της κίνησης.

Δηλαδή δε θα δεις να αναφέρονται π.χ. ως interstate Los Angeles - Las Vegas (όπως λέμε εδώ εθνική Αθηνών - Λαμίας), αλλά I-15 με κατεύθυνση N (προς Las Vegas) ή S (προς Los Angeles).

3) Ο πιο "ξένος" κανόνας οδήγησης είναι ότι μπορείς σε διασταυρώσεις που υπάρχει σήμανση να στρίψεις δεξιά ακόμη και αν το φανάρι για ευθεία είναι κόκκινο, αφού σταματήσεις και ελέγξεις ότι δεν σου έρχεται κανένας από αριστερά. Αυτό με είχε ξενίσει περισσότερο και στην αρχή τουλάχιστον ήμουν πολύ διστακτικός στο να ξεκινήσω με κόκκινο. Από το ποιοι διστάζουν να ξεκινήσουν και ποιοι όχι, ξεχωρίζεις τους ξένους. :haha:

Όσον αφορά το δίπλωμα που ρωτάς, εγώ νοίκιασα αμάξι με την καινούρια κάρτα. Την πρώτη φορά είχα και το διεθνές, το οποίο μου το ζήτησαν και σε ένα έλεγχο από την τροχαία. Τη δεύτερη φορά δεν έβγαλα διεθνές αλλά ούτε και μου ζητήθηκε και κάπου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom