ΗΠΑ San Francisco – Yosemite - Los Angeles – Grand Canyon – Las Vegas

Hayate

Member
Μηνύματα
843
Likes
5.133
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Παιζει καποιο αλλο στανταρ εξοδο για το ταξιδι εκτος απο βιζα + φορους/τιπς στα φαγαδικα, που δε γνωριζω??
Πχ καποια ασφαλεια ή κατι


Επισης καπου διαβασα εδω οτι θελουν πιστωτικη καρτα γενικα??? Αυτο ισχυει?
Ασφαλεια θα κανετε οπωσδήποτε.. Κανα 60αρι στο άτομο θα είναι για 10 μερες υπολογίζω.. Κάρτες πιστωτικη, revolut που συμφέρει, δέχονται και cash σε πιο μικρα ποσα απλα πολλοι δε δέχονται πανω απο 20δολαρα.. Στο ξενοδοχειο που θα κλείστε θα γράφει τρόπους πληρωμής..
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλησπέρα! Μπορείτε να μου πείτε το όνομα του Airbnb που μείνατε στο SF? Ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί.
Καλημερα καλημερα βρε παιδια!

Εχω αποριες για Λ.Α και Σαν Φρανσισκο. Παντα υπηρχε στο μυαλο μου οτι ηθελα να επισκεφτω τις 2 πολεις, κ βρηκα τυχςια πολυ οικονιμικα εισιτηρια για αρχες του Δεκεμβρη.
Οποτε ετσι εντελως αυθορμητα θελω να κλεισω να παμε με τον συντροφο μου

Καλημέρα!!!
Πόσο τα βρήκατε τα εισιτηρια; με ποιά εταιρεια; εγω ενδιαφερομαι για τις γιορτές βεβαια.
 
Last edited by a moderator:

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Αρα λες να το κλεισουμε και να μην το σκεφτομαι?
Για Λ.Α σιγουρα αμαξι για να μαστε ανετοι και να κανουμε ο.τι θελουμε χωρις ταλαιπωρια με τα μεσα!

Χοντρικα οπως το σκεφτομαι θα βαζα 3 βραδια Σαν Φρανσισκο, 4 βραδια Λ.Α και ενα βραδυ ισως Σαν Ντιεγο ή Death Valley (Σκεφτομαι φουλ 1 μερα να παει στο Death valley οδικώς).
Για Σαν Φρανσισκο το πιθανοτερο ειναι να παμε αεροπορικως!

Πώς σου ακουγεται αυτο το πλανο? Παραειμαι αισιοδοξη για 8 βραδια?
Με ενδιαφερει περισσοτερο να γυρισουμε την Καλιφορνια, να περιηγηθουμε κλπ κ οχι τοσο να παω πχ Disneyland/studio warner κλπ.



Βασω ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Αρα θεωρεις πως γινεται να ειναι και budget friendly ε? Να μη σκεφτομαι οτο σονει και ντε θα θες 100ε/τη μερα το ατομο μονο για να φας :ρ

Σαν Φρανσισκο που εμενες? Ποιες ειναι οι καλυτερες περιοχες να μεινει κανεις? Διαβασα οτι υπαρχουν κ αρκετα κακοφημες/επικινδυνες κλπ


Ενοικιαση αμαξιου εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο σαιτ?
Παρακαλώ!Δεν είναι ιδιαίτερα budget friendly αλλά ανάλογα με τις επιλογές σου μπορείς να αρκεστείς στο 50€ την μέρα για φαγητά αλλά εννοείται να ξεπεράσεις και τα 100€ 😄

Μειναμε σε ξενοδοχείο 2 λεπτά περπάτημα από την Unión Square. Γενικά το κέντρο έχει αρκετούς άστεγους να περιφέρονται στους δρόμους αλλά δεν αισθανθήκαμε πουθενά να κινδυνεύουμε/απειλούμαστε. Νομίζω πτι οι κακόφημες είναι οι Tenderloin, Civic και Mission για διαμονή.

Ενοικίαση αυτοκινήτου όπως μου είχαν απαντήσει και άλλοι αγαπητοί ταξιδιώτες εδώ στο φόρουμ από expedia και discovercars.

Παιζει καποιο αλλο στανταρ εξοδο για το ταξιδι εκτος απο βιζα + φορους/τιπς στα φαγαδικα, που δε γνωριζω??
Πχ καποια ασφαλεια ή κατι


Επισης καπου διαβασα εδω οτι θελουν πιστωτικη καρτα γενικα??? Αυτο ισχυει?
Όχι, δεν νομίζω ότι ισχύει κάποιος περιορισμός στην πιστωτική. Και μετρητά δέχονται κανονικά. Γενικά όμως συμφέρει πολύ η revolut που δεν κρατάει προμήθεια ισοτιμίας.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
167
Likes
427
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Γύρισα πολύ πρόσφατα απο ΛΑ και ΛΑΣ Βεγκας.

Θεωρω το αυτοκίνητο στο ΛΑ απαραίτητο !
Εμείς το κλείσαμε μέσω της ιστοσελίδας rentalcars.eu , με πλήρη κάλυψη από την εταιρεία, thrifty.
Όλα ΟΚ . (περίπου 90$/μέρα)
Κλείσε το γρήγορα γιατι οι τιμές ανεβαίνουν.

Λάβε υπόψη σου οτι το γαλόνι στη Καλιφόρνια κοστίζει περίπου 5-6$ (περίπου διπλή τιμή απο ΝΥ).

Ένα άλλο έξτρα έξοδο που πρέπει να υπολογίσεις στο Λος Αντζελες είναι το παρκινγκ.
Γενικά είναι πολύ οργανωμένη πόλη όσον αφορά τη στάθμευση αλλα θα πρέπει να είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσεκτικός που παρκάρεις.
Όπου βλέπεις κόκκινη γραμμή στο πεζοδρόμιο ΔΕΝ παρκάρεις, είναι 90$ το πρόστιμο.
Κοιτάς ΠΑΝΤΑ τις πινακίδες στα πεζοδρόμια για να δεις ακριβώς ποιές ώρες επιτρέπεται να παρκάρεις και πόσες ώρες (μαξ 2 ώρες). Σε όλα τα πεζοδρόμια για κάθε θέση στάθμευσης υπάρχουν μηχανήματα που βάζεις την κάρτα σου και πληρώνεις (από 1,5 μέχρι 4$ / ώρα ανάλογα με τον κάθε δήμο που θα είσαι).
Αν δεν υπαρχει μηχάνημα και κόκκινη γραμμή σημαίνει οτι μπορείς να παρκάρεις δωρεάν,
αλλά πάλι συγκεκριμένες ώρες. (βλέπεις ταμπέλες)
ΠΡΟΣΟΧΗ γυρνάνε συνεχώς αστυνομικοί και τσεκάρουν (ειδικά beverly hills και west hollywood).
Αν σου λήξει το 2ωρο πηγαινε και πρόσθεσε κ αλλη ώρα. Το πρόστιμο αν σου έχει λήξει έστω και για ένα 10λεπτο είναι 50$.
Επίσης το βράδυ καλύτερα να το αφήνεις σε κάποιο κλειστό πάρκινγκ (10-20$/βράδυ) να είσαι σίγουρος, διαφορετικά ρώτα κάποιον ντόπιο για το πού να το παρκάρεις επι του δρόμου.

Το φαγητό είναι όντως πολύ ακριβό !
Ενδεικτικά υπολόγισε σε εστιατόριο μίνιμουμ 40-50$ / άτομο χωρίς τα ποτά.
Ο καφές στο χέρι κοστίζει 5-6$.
Πρωινό σε εστιατόριο καθιστοί 20-30$ / άτομο.
Ποτά - κοκτέιλς 18-20$ χωρίς φόρο και τιπς.

Αγαπημένη περιοχή με δεκάδες επιλογές φαγητού και ποτού Σάντα Μόνικα, και μετά West Hollywood.

Οι αποστάσεις είναι μεγάλες γι αυτό διάλεξε τη διαμονή σου αναλόγως με το που θα κινηθείς.
Το downtown δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, μισή μέρα αρκεί να το δείτε, επομένως εγώ προσωπικά δεν θα έμενα εκεί.
Θα διάλεγα κάτι ανάμεσα σε Hollywood/West Hollywood , ώστε να είμαι σε απόσταση μισής ώρας μαξ από παντού.

Η είσοδος σε Universal Studios εάν σας ενδιαφέρει κοστίζει από 109$/ άτομο (πηγαίνετε καθημερινή για να έχει λιγότερο κόσμο στις ουρές).

Εφόσον είστε 2 άτομα δεν θα έκανα τη διαδρομή ΣΦ - ΛΑ με αυτοκίνητο.
Η πτήση διαρκεί λίγο παραπάνω απο 1 ώρα και αν το κοιτάξετε έγκαιρα , βρίσκεις και εισιτήρια με 40-50$ (one way). Υπολόγισε πως το αυτοκίνητο αν το γυρίζετε σε άλλο νομό (πχ το παρεις απο ΣΦ και το γυρίσεις ΛΑ) θα έχετε μια επιβάρυνση περίπου 150$ γι αυτό λέω δεν αξίζει να το κάνετε οδικώς. Αλλά αυτά είναι γούστα εννοείται !!

Αν επιτρέπεται πόσο το βρήκες το αεροπορικο για καλιφόρνια ?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλημερα καλημερα βρε παιδια!

Εχω αποριες για Λ.Α και Σαν Φρανσισκο. Παντα υπηρχε στο μυαλο μου οτι ηθελα να επισκεφτω τις 2 πολεις, κ βρηκα τυχςια πολυ οικονιμικα εισιτηρια για αρχες του Δεκεμβρη.
Οποτε ετσι εντελως αυθορμητα θελω να κλεισω να παμε με τον συντροφο μου

Ομως αυτο το αυθορμητο συνρπαγεται οτι δεν εχω ψαχτει καθολου και αρα δεν εχω την παραμικρη ιδεα. Διαβαασα ηδη καποιες ιστοριες σας, αλλα ηρθα με αποριες και θελω πραγματικα την βοηθεια σας.

1) θεωρειται πως αρχες δεκεμβρη ειναι μια καλη περιοδος να παει καποιος?
2) θα κατσουμε 8 γεματες μερες/βραδια, και θα περιοριστουμε σε Σαν Φρανσισκο-Λ.Α. προφανως οι μερες ειναι λιγες, αλλα αν δουμε καλα αυτες τις 2 πολεις με σωστη οργανωση κλπ νομιζω θα ειναι οκει! Εσεις τι λετε? Εχετε καποιο τιπ για αυτο το πλανο με μερη κλπ?
3) το κοστος ζωης εκει ειναι εξωφρενικο γενικα? Θα μπορουσε να προσαρμοστει ωστε να μη χαλασουμε μια περιουσια σε φαγητα κλπ? Ενδεικτικα δλδ τι τιμες παιζουν?
4) διαβασα πολλες φορες οτι στο σαν φρανσισκο ειναι επικυνδινο να κυκλοφορεις με αμαξι γιατι μπορει να στο σπασουν κλπ κ αγχωθηκα. Επισης διαβασα οτι δε χρειαζεται να χεις αμαξι εκει. Ισχυει? Μπορεις να κυκλοφορεις με τα ποδια/συγκοινωνιες? Τι θα προτεινατε?
5) πηγε μια γνωστη μου τον Αυγουστο Λ.Α-Σαν Φρανσ.-Λας Βεγκας για 12 μερες και με απετρεψε απ το να παω μονο για 8 βραδια και οτι δε θα δω τιποτα. Επισης μου ειπε οτι η αποσταση για Λ.Α-Σαν Φραν ειναι 12 ωρες οδικως! Το κανεις οντως τοσο πολυ? Αν και σκεφτομασταν η μια διαδρομη να γινει αεροπορικως για κερδος χρονου και η αλλη ροανττριπ για να δουμε το highway!
6) θελουμε ΕΣΤΑ αντι για Βιζα? Ποσο κοστιζει?

Γενικα θα ημουν ευγνωμων αν με βοηθουσατε. Θελω πολυ να κλεισω!
Το Σαν Φρανσίσκο έχει σχετικά σταθερό καιρό, φέτος πήγα τον Γενάρη και τον Απρίλη και οι θερμοκρασίες είχαν ελάχιστη διαφορά. Τις 4-5 μέρες που θα είστε τον Δεκέμβριο, θεωρείται πιθανό ότι θα βρέξει κάποια μέρα και σίγουρα κάποιες μέρες με ομίχλη που προσδίδουν όμως μια άλλη αίγλη στη πόλη.

Θα σε συμβούλευα εκτός από Clipper card να χρησιμοποιήσετε αρκετά και τα ποδήλατα, μπορείς να κατεβάσεις το application και έχει τα διάφορα σημεία που μπορείς να πάρεις το ποδήλατο και τα πρώτα 45 λεπτά είναι χωρίς χρέωση. Δε μπορείς να περάσεις την γέφυρα με αυτό, αλλά σίγουρα μπορείς να δεις αρκετά μέρη και να αφήσεις το ποδήλατο σε ένα station και να το ξαναπάρεις για να μη περνάς ποτέ τα 45 λεπτά.

Λος Άντζελες-Σαν Φρανσίσκο είναι μαξ 7 ώρες από τον κεντρικό αυτοκινητόδρομο, άμα πας από coastline τότε σιγουρα παίρνει παραπάνω.

Για 8 μέρες είστε οριακοί, θα το έσπαγα 4 μέρες Σαν Φρανσίσκο, 1 μέρα θα είναι το πηγαινελα στις πολεις και 3 μέρες ΛΑ.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Καλησπερα και πάλι παιδιά!

Μπορουμε πλεον να μιλαμε πιο ξεκαθαρα, μιας και οταν ειχα γραψει το μηνυμα ημουν απλα σε σκεψεις κ ηθελα να ακουσω γενικα καποια πραγματα, για να χω μια εικονα!

Τελικα εκλεισα εισητηρια :D

Καποιος ρωτησε προηγουμενως για τιμες, τα βρηκα με Delta airways πηγαινε-ελα απο αθηνα προς L.A κι απο San Fransisco πισω Αθηνα στα 590!! Το θεωρω πολυ καλη τιμη, ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι φτανουμε κ αποχωρουμε απο διαφορετικα αεροδρομια κι αρα δε θα χασουμε χρονο κλπ στα πηγαινε ελα των πολεων.

Οποτε και με βαση αυτο το δεδομενο ^ θα χουμε καθαρες 8 γεματες μερες, τις 3 πρωτες σκεφτομαστε Λ.Α και τις υπολοιπες 5 πχ Σ.Φ.

Αρα θα χουμε μονο 1 μεταφορα μεραξυ των πολεων. Ως προς αυτο, πιστευετε αξιζει η παραλιακη διαδρομη με αμαξι απο Λ.Α για Σ.Φ? Ειναι οντως ωραια για να σπαταλησουμε τη μια μερα ετσι ή καλυτερα να παρουμε εσωτερικη πτηση?

Αααα και αυτο που ειχα ρωτησει για τις καρτες: μπορουμε να πληρωνουμε με κανονικες-χρεωστικες καρτες??
Δεν εχουμε revolut δυστυχως
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπερα και πάλι παιδιά!

Μπορουμε πλεον να μιλαμε πιο ξεκαθαρα, μιας και οταν ειχα γραψει το μηνυμα ημουν απλα σε σκεψεις κ ηθελα να ακουσω γενικα καποια πραγματα, για να χω μια εικονα!

Τελικα εκλεισα εισητηρια :D

Καποιος ρωτησε προηγουμενως για τιμες, τα βρηκα με Delta airways πηγαινε-ελα απο αθηνα προς L.A κι απο San Fransisco πισω Αθηνα στα 590!! Το θεωρω πολυ καλη τιμη, ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι φτανουμε κ αποχωρουμε απο διαφορετικα αεροδρομια κι αρα δε θα χασουμε χρονο κλπ στα πηγαινε ελα των πολεων.

Οποτε και με βαση αυτο το δεδομενο ^ θα χουμε καθαρες 8 γεματες μερες, τις 3 πρωτες σκεφτομαστε Λ.Α και τις υπολοιπες 5 πχ Σ.Φ.

Αρα θα χουμε μονο 1 μεταφορα μεραξυ των πολεων. Ως προς αυτο, πιστευετε αξιζει η παραλιακη διαδρομη με αμαξι απο Λ.Α για Σ.Φ? Ειναι οντως ωραια για να σπαταλησουμε τη μια μερα ετσι ή καλυτερα να παρουμε εσωτερικη πτηση?
590 και διαφορετικά αεροδρόμια;;; Η τιμή είναι σούπερ!!

Εάν νοικιάσετε αμάξι ΛΑ, τότε δείτε την επιλογή να το δώσετε με relocation στο ΣΦ για να κάνετε την διαδρομή. Αξίζει φουλ, απλά θα χρειαστείτε μια πλήρη μέρα από το πρωί μέχρι να φτάσετε ΣΦ βράδυ, είναι όμως highlight! Εάν δε θέλετε να κάνετε το pacific road και να πάτε από τον εθνικό, τότε δεν αξίζει, καλύτερα πτήση.

Όσο για τις πιστωτικές και τις χρεωστικές, χρεώνουν προμήθεια συναλλαγής σε κάθε συναλλαγή, ειλικρινά δεν αξίζει. Άμα κάνεις το app της revolut τώρα, έχεις άμεσα την κάρτα στο κινητό σε ηλεκτρονική μορφή και σε 7 μέρες και την φυσική κάρτα.
 
Μηνύματα
172
Likes
808
Καλησπερα και πάλι παιδιά!

Μπορουμε πλεον να μιλαμε πιο ξεκαθαρα, μιας και οταν ειχα γραψει το μηνυμα ημουν απλα σε σκεψεις κ ηθελα να ακουσω γενικα καποια πραγματα, για να χω μια εικονα!

Τελικα εκλεισα εισητηρια :D

Καποιος ρωτησε προηγουμενως για τιμες, τα βρηκα με Delta airways πηγαινε-ελα απο αθηνα προς L.A κι απο San Fransisco πισω Αθηνα στα 590!! Το θεωρω πολυ καλη τιμη, ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι φτανουμε κ αποχωρουμε απο διαφορετικα αεροδρομια κι αρα δε θα χασουμε χρονο κλπ στα πηγαινε ελα των πολεων.

Οποτε και με βαση αυτο το δεδομενο ^ θα χουμε καθαρες 8 γεματες μερες, τις 3 πρωτες σκεφτομαστε Λ.Α και τις υπολοιπες 5 πχ Σ.Φ.

Αρα θα χουμε μονο 1 μεταφορα μεραξυ των πολεων. Ως προς αυτο, πιστευετε αξιζει η παραλιακη διαδρομη με αμαξι απο Λ.Α για Σ.Φ? Ειναι οντως ωραια για να σπαταλησουμε τη μια μερα ετσι ή καλυτερα να παρουμε εσωτερικη πτηση?
4 μέρες ΛΑ και 4 μέρες Σαν Φραντίσκο μου ακούγεται καλό σχέδιο. Πήγε πρόσφατα ΛΑ χωρίς αυτοκίνητο και μας βγήκε καλά αλλά σίγουρα το να εχεις το δικό σου αμάξι είναι πιο βολικό. Απλά φροντίστε να μην κυκλοφορείτε σε ώρες αιχμής και υπολογίστε τα έξοδα του πάρκινγκ όταν κάνετε το budget σας, τόσο στο κατάλυμά σας, όσο και σε κάποια αξιοθέατα που δεν παρέχουν δωρεάν πάρκινγκ. Το Σαν Φραντσίσκο όντως δε χρειάζεται αμάξι. Η πόλη περπατιέται, οι συγκοινωνίες εμάς μας φάνηκαν μια χαρά, το τρένο για το αεροδρόμιο καλό (αν και να θυμάμαι καλά λίγο ακριβό, να συγκρίνετε με τιμές ταξί/uber) και 1 - 2 σημεία που δεν φτάνει λεωφορείο παίρνετε ένα uber. Επίσης στο Σαν Φραντσίσκο να αποφύγετε όσο μπορείτε την περιοχή του Tenderloin και σίγουρα να μην μείνετε εκεί.

Το Σαν Ντιέγκο που ανέφερες πιο πάνω δε θα το σκεφτόμουν καν. Είναι πολύ όμορφη πόλη να πας για ένα σαββατοκύριακο να χαλαρώσεις αν μένεις Αμερική αλλά δε θεωρώ ότι αξίζει να πιεστείτε στο ταξίδι για να το δείτε. ΛΑ και Σαν Φραντσίσκο σας καλύπτουν πλήρως για 8 μέρες. Τώρα το Death Valley που ανέφερες ίσως αξίζει ως κάτι πιο ιδιαίτερα, αλλά δεν έχω πάει για να εκφέρω προσωπική γνώμη.

Tώρα η ερώτηση για την οδήγηση είναι δύσκολη. Η διαδρομή είναι όντως πολύ όμορφη. Δεν την έχω κάνει όλη, αλλή είχαμε πάει από Σαν Φραντσίσκο σε Μοντερέι και Carmel by the sea κι η γεύση που πήραμε ήταν εξαιρετική. Υπάρχουν και πολλά σημεία να κάνεις στάσεις για να δεις και κάτι παραπάνω. Γενικά η Καλιφόρνια είναι πολύ παραπάνω από τις μεγάλες πόλεις της, οπότε πιστεύω θα άξιζε να το κάνετε για να δείτε όμορφα τοπία και μικρές παραλιακές πόλεις. Εγώ βέβαια το είχα κάνει καλοκαίρι, οπότε δεν ξέρω τώρα αν πέσετε σε μέρα με βροχή/ψύχρα κλπ πώς θα είναι. Επίσης το LAX ειναι ένα απίστευτα εκνευριστικό αεροδρόμιο και το όλο πήγαινέλα από και προς στα αεροδρόμιο είναι επίσης χρονοβόρο οπό (1.30 ώρα πτήση, + να είσαι εκεί 2 ώρες νωρίτερα + 1 ώρα να φτάσεις εκεί από την πόλη + 45 λεπτά να φτάσεις στο Σαν Φραντσίσκο από το αεροδρόμιο έχεις φάει 5 ώρες χωρίς να δεις τίποτα vs της οδήγησης που είναι μεν 12 ώρες αλλά δεν ειναι χαμένες ώρες μιας και απολαμβάνεις τη θέα, θα κάνεις καμιά στάση κλπ). Φυσικά αυτό ισχύει αν πάρετε την παραλιακή διαδρομή.

Από την άλλη οι ώρες της οδήγησης είναι πολλές κι αν δεν εχετε εμπειρία σε αντίστοιχες διαδρομές δεν ξέρω πόσο κουραστικό θα είναι, ειδικά τις τελευταίες ώρες της διαδρομής που θα έχει βραδιάσει κιόλας.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
590 και διαφορετικά αεροδρόμια;;; Η τιμή είναι σούπερ!!

Εάν νοικιάσετε αμάξι ΛΑ, τότε δείτε την επιλογή να το δώσετε με relocation στο ΣΦ για να κάνετε την διαδρομή. Αξίζει φουλ, απλά θα χρειαστείτε μια πλήρη μέρα από το πρωί μέχρι να φτάσετε ΣΦ βράδυ, είναι όμως highlight! Εάν δε θέλετε να κάνετε το pacific road και να πάτε από τον εθνικό, τότε δεν αξίζει, καλύτερα πτήση.

Όσο για τις πιστωτικές και τις χρεωστικές, χρεώνουν προμήθεια συναλλαγής σε κάθε συναλλαγή, ειλικρινά δεν αξίζει. Άμα κάνεις το app της revolut τώρα, έχεις άμεσα την κάρτα στο κινητό σε ηλεκτρονική μορφή και σε 7 μέρες και την φυσική κάρτα.

Ειναι ευκολη η διαδικασια εκδοσης revolut?

Παιδια, με ψησατε παααρα πολυ για την παραλιακη διαδρομη! Οποτε θα το κανουμε!
Θα παρουμε αμαξι απο λ.α και θα το αφησουμε Σ.Φ.
Εχετε να μου δωσετε καποιες συνβουλες σχετικα με την ενοικιαση αμαξιου εκει? Αλλα και οσον αφορα το σαιτ, τι να προσεξω κλπ (φαινεται οτι ειμαι αρκετα αγχωμενη :ρ). Κοιταω μεσω rentalcars που προτεινε ενας συμφορουμιτης!

Επισης, φοβηθηκα λιγο καθως διαβασα εδω οτι σπανε αμαξια στο Σ.Φ και σκεφτομαι τι θα απογινει το ενοικιαζομενο το βραδυ που θα πρεπει να το αφησουμε Σ.Φ ..

Τελος, σχετικα με το αμαξι, ποσο περιπου κοστιζουν τα παρκινγκς στο Λ.Α, για να υπολογισουμε κι αυτο το κοστος?

(Συγγνωμη προκαταβολικα αν σας εχω βομβαρδισει με αποριες, εκτιμω πολυ τη βοηθεια που μου δινετε)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ειναι ευκολη η διαδικασια εκδοσης revolut?

Παιδια, με ψησατε παααρα πολυ για την παραλιακη διαδρομη! Οποτε θα το κανουμε!
Θα παρουμε αμαξι απο λ.α και θα το αφησουμε Σ.Φ.
Εχετε να μου δωσετε καποιες συνβουλες σχετικα με την ενοικιαση αμαξιου εκει? Αλλα και οσον αφορα το σαιτ, τι να προσεξω κλπ (φαινεται οτι ειμαι αρκετα αγχωμενη :ρ). Κοιταω μεσω rentalcars που προτεινε ενας συμφορουμιτης!

Επισης, φοβηθηκα λιγο καθως διαβασα εδω οτι σπανε αμαξια στο Σ.Φ και σκεφτομαι τι θα απογινει το ενοικιαζομενο το βραδυ που θα πρεπει να το αφησουμε Σ.Φ ..

Τελος, σχετικα με το αμαξι, ποσο περιπου κοστιζουν τα παρκινγκς στο Λ.Α, για να υπολογισουμε κι αυτο το κοστος?

(Συγγνωμη προκαταβολικα αν σας εχω βομβαρδισει με αποριες, εκτιμω πολυ τη βοηθεια που μου δινετε)
Είναι πολύ εύκολη η διαδικασία της revolut. Να έχεις κοντά την ταυτότητα σου γιατί ζητάνε να βγάλεις φωτογραφία επι τόπου της ταυτότητας για ταυτοποίηση στοιχείων, 5 λεπτά δουλειά.

Καλύτερο θα ήταν μόλις φτάσεις ΣΦ να αφήσεις το αμάξι στο σημείο που θα σου υποδείξει η εταιρεία που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι στο αεροδρόμιο. Από εκεί παίρνεις BART (=τρένο/μετρό) και πας στη πόλη, μισή ώρα διαδρομή. Στη πόλη κινείσαι με τα πόδια και με ποδήλατο.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδια, με ψησατε παααρα πολυ για την παραλιακη διαδρομη! Οποτε θα το κανουμε!
Εχοντας κάνει αυτό το οδικό ταξίδι δηλ. LA-SF θα σου πω οτι είναι μεγάλη διαδρομή (χρονικά και χιλιομετρικά) με αρκετά όμως σημεία ενδιαφέροντος. Κοίταξέ το λίγο και αν βγαίνει κάνε μία διανυκτέρευση, πχ San Louis Obispo

Αξιοθέατα κατά μήκος της παραλιακής γραμμής:

- Santa Barbara
- Solvang
- Hearst Castle
- Carmel by the sea
το Monterey θα το απέφευγα, δεν λέει και τίποτε, κατά την γνώμη μου.

Απο τα παραπάνω τον περισσότερο χρόνο θα τον έδινα στο Carmel by the sea. Για το Heast Castle υπολόγισε 2ωρο τουλάχιστον
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα. Εμείς όταν είχαμε κάνει ένα παρόμοιο ταξίδι (βασικά σχεδόν το ίδιο όπως περιγράφεται στο θέμα) είχαμε το εξής πρόγραμμα..με αυτοκίνητο... Δύο βράδια μείναμε στο Hollywood. Την μία μέρα την περάσαμε στα Universal Studios τα οποία δεν σε ενδιαφέρουν οπότε θεώρώ πως, λογικά, έχετε χρόνο να πάτε στην λεωφόρο με τα αστέρια, στο Kodak Theatre και στο downtown (εμείς δεν πήγαμε γιατί δεν μας ενδιέφερε...τώρα που θα πάτε βέβαια όλο και κάποιον αγώνα ΝΒΑ θα έχει για να πάτε Staples Center :p) αλλά και το απόγευμα με βράδυ στο Griffin Park... Την επόμενη μέρα με το αυτοκίνητο πήγαμε Beverly Hills, Bell Air και το απόγευμα νωρίς ήμασταν στην Santa Monica όπου και διανυτερεύσαμε. Προλάβαμε περπατήσαμε όλο το Boardwalk και φτάσαμε μέχρι την Venice. Το επόμενο πρωινό κάναμε την ίδια διαδρομή. περιπλανηθήκαμε στα κανάλια της Venice και νωρίς το απόγευμα πήραμε το αυτοκίνητο και ξεκινήσαμε το roadtrip.. πρώτη στάση στο Malibu και βόλτα στην παραλία.. από εκεί πήγαμε Santa Barbara όπου και μείναμε το βράδυ. Την Santa Barbara την είδαμε το επόμενο πρωί και δυστυχώς λόγω του σφιχτού προγράμματος δεν την απολάυσαμε όσο θα θέλαμε... Την περίοδο που πήγαμε (Ιούνιος 2017) ο Highway 1 ήταν κλειστός σε κάποιο σημείο λογω κατολισθίσεων οπότε αποφασίσαμε την μια μέρα να πάμε όσο πιο βόρεια γινόταν και να επιστρέφαμε το βράδυ πάλι νότια...μείναμε στο Morro Bay και την επόμενη μέρα από τον κεντρικό αυτοκινητόδρομο 101 ανεβήκαμε καρφί βόρεια και στο υψος του Μοντερέι βγήκαμε και πάλι στον παραλιακό και κατεβήκαμε στο Big Sur μέχρις όπου ηταν ανοιχτά... προφανώς εσείς δεν υπάρχει λόγος να το κάνετε αυτό...αν αξίζει η διαδρομή; Σιγουρα ναι... Στην διαδρομή αυτή ανακαλύψαμε το Carmel το οποίο είναι πανέμορφο και δεν το απολαύσαμε όσο θα θέλαμε και μας έμεινε απωθημένο. Ανεβαίνοντας πάλι σταματήσαμε στο Monterrey την πρωτεύουσα των σέρφερ (όποιος έχει δει το Mavericks ξέρει) και από εκεί καταλήξαμε στο San Fran. Τα 4 βράδια εκεί νομίζω είναι υπέραρκετα για να πάρετε μια καλή γεύση της πόλης.. εμείς μέναμε σε φίλους έξω από την πόλη οπότε είχαμε αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μας..βέβαια την πρώτη μέρα αλλάξαμε αυτοκίνητο..αρχικά είχαμε μια Ford Mustang κάμπριο για το roadtrip και μετά πέσαμε σε hyundai...χεχεχε... Για το roadtrip αξίζει ένα τέτοια αυτοκίνητο...αλλά για την πόλη, δεν..επίσης στο S.F. προτείνω να επιλέξετε αυτόματο κιβώτιο λόγω της μορφολογίας με τις μεγάλες ανηφόρες και κατηφόρες..για τον λόγο αυτό θα διαφωνήσω με τους υπόλοιπους στο ότι η πόλη περπατιέται..δεν.. Ξέρω πως ο χρόνος σας θα είναι περιορισμένος αλλά μια ημερήσια εκδρομή στο Yosemite θα σας κάνει να πείτε χαλάλι ο χρόνος και η κούραση...καιρού επιτρέποντως βέβαια...
Αυτα τα ολίγα... ελπίζω να βοήθησα στον προγραμματισμό του ταξιδιού και να μην σας μπέρδεψα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom