ΗΠΑ San Francisco – Yosemite - Los Angeles – Grand Canyon – Las Vegas

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Σε ευχαριστω πολυυυ!

Παιζει να κανουμε και μια διαμονη προς monterey, τη μερα που θα κανουμε το roadtrip ωστε να δουμε καλα carmel by the sea & santa cruz ♥

Απο μοντερευ προς Σ.Φ Δδεν ειναι μακρια ετσι? Μου το βγαζει μονο 2 ωριτσες

Επισης, οταν λεμε οτι ο παραλιακος δρομος L.A-S.F ειναι 12 ωρες, εννοουμε κανοντας κ στασεις/χρονοτριβοντας κλπ ε? Ή ειναι 12ωρο καθαρης οδηγησης?
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Στους χάρτες που το έβαλα τώρα από Σάντα Μόνικα μέχρι Σαν Φρανσίσκο είναι 8 ώρες και 30 λεπτά καθαρής οδήγησης μέσω του Highway 1, από εκεί και πέρα εξαρταται από τον καθένα τι θέλει να κάνει και τι θέλει να δει.. μπορεις να σταματήσεις σε διάφορες μικρότερες πόλεις που αξίζει τον κόπο γιατί είναι πανέμορφες, να δεις αξιοθέατα μέχρι και θαλάσσιους ελέφαντες να λιάζονται στην παραλία... η διαδρομή είναι πραγματικα πανέμορφη και όχι άδικα στις top παγκοσμίως...
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Ρε παιδια, οι εταιρειες ενοικιασης αυτοκινητων σας ειχαν κρατησει deposit? Τι παιζει με αυτο? Καποιος που να εκλεισε ονλαιν να μου πει?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιζει να κανουμε και μια διαμονη προς monterey, τη μερα που θα κανουμε το roadtrip ωστε να δουμε καλα carmel by the sea & santa cruz ♥
Κοίταξε καλύτερα διαμονή στο Carmel, αν σας ταιριάζει οικονομικά.
 
Μηνύματα
174
Likes
808
Ρε παιδια, οι εταιρειες ενοικιασης αυτοκινητων σας ειχαν κρατησει deposit? Τι παιζει με αυτο? Καποιος που να εκλεισε ονλαιν να μου πει?
Εγώ κλείνω από enterprise και δε μου είχαν κρατήσει ποτέ deposit και είναι αρκετά flexible με αλλαγές/ακυρώσεις
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Ρε παιδια, οι εταιρειες ενοικιασης αυτοκινητων σας ειχαν κρατησει deposit? Τι παιζει με αυτο? Καποιος που να εκλεισε ονλαιν να μου πει?
όταν πας να παραλάβεις το αυτοκίνητο θα έχεις την επιλογή να πληρώσεις την εγγύηση σε περίπτωση που συμβεί κάποια ζημιά, που μπορεί να είναι από μερικές εκατοντάδες μέχρι και μερικές χιλιάδες ευρώ, εξαρτάται από το αυτοκίνητο.
τα μπλοκάρουν από την κάρτα σου, δεν δέχονται μετρητά.
η άλλη επιλογή είναι να κάνεις ασφάλεια με ολική απαλλαγή όπου και η εγγύηση θα περιοριστεί πολύ η και θα μηδενιστεί.
συνιστάται να μην κάνεις ποτέ ασφάλεια με τον μεσάζοντα που μπορεί να είναι η ρενταλ.κομ η κάποια άλλη, παρά μόνο με το γραφείο που θα σου δώσει το αυτοκίνητο στο γκισέ τους κατά την παραλαβή.
αν κάνεις ασφάλεια με την ρενταλς η εταιρεία ενοικίασης θα σου κρατήσει εγγύηση και θα πρέπει να πληρώσεις όλα τα χρήματα της ζημιά σε περίπτωση ατυχήματος, που αναλογούν στο συμβόλαιο που έχεις συνάψει. μετά θα τα διεκδικήσεις από την ρενταλς η όποια ασφάλεια έχουν..
άρα προσοχή.
επίσης μπλοκάρουν σημαντικό ποσό της πιστωτικής η και όλο αν έχεις χαμηλό όριο και δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις.
βέβαια πολλές φορές η ολική ασφάλεια κοστίζει όσο (ή και παραπάνω) η ημερήσια ενοικίαση αυτοκινήτου.

εγώ προσωπικά κάνω πάντα ασφάλεια στο γκισέ της εταιρείας και ποτέ στον μεσάζοντα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Εχω ξενερωσει παρα πολυ με το αυτοκινητο και την φαση με τα deposits κλπ, που πραγματικα με επιασε πονοκεφαλος. Συν τοις αλλοις, νιωθω και οτι δεν καταλαβαινω.

Επισης, δεν εχουμε πιστωτικες καρτες πρα μονο debits, που σε ολα τα πρακτορεια που εχουν αναφερθει στο φορουμ δεν τις δεχονται!

Να σκασω ειμαι με το αυτοκινητο, δεν ξερω τι να κανουμε...


Union Square για διαμονη στο SF θα προτεινατε? (Αυτο που βρηκα ειναι ακριβως πισω απ το μουσειο μοντερνας τεχνης.)Γιατι βλεπω οτι η γειτονια tenderloin ειναι σε αποσταση αναπνοης
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Εχω ξενερωσει παρα πολυ με το αυτοκινητο και την φαση με τα deposits κλπ, που πραγματικα με επιασε πονοκεφαλος. Συν τοις αλλοις, νιωθω και οτι δεν καταλαβαινω.

Επισης, δεν εχουμε πιστωτικες καρτες πρα μονο debits, που σε ολα τα πρακτορεια που εχουν αναφερθει στο φορουμ δεν τις δεχονται!

Να σκασω ειμαι με το αυτοκινητο, δεν ξερω τι να κανουμε...


Union Square για διαμονη στο SF θα προτεινατε? (Αυτο που βρηκα ειναι ακριβως πισω απ το μουσειο μοντερνας τεχνης.)Γιατι βλεπω οτι η γειτονια tenderloin ειναι σε αποσταση αναπνοης
Εγώ θα την πρότεινα για διαμονή.Σε άλλο θέμα και παλαιότερα άλλοι διαφωνούσαν.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
843
Likes
5.133
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Union Square για διαμονη στο SF θα προτεινατε? (Αυτο που βρηκα ειναι ακριβως πισω απ το μουσειο μοντερνας τεχνης.)Γιατι βλεπω οτι η γειτονια tenderloin ειναι σε αποσταση αναπνοης
Ολες οι γειτονιές γύρω απο το Tenderloin σε απόσταση αναπνοής ειναι... Δεν ειναι λογος να μη μείνετε στην Union Square ιδιως αν βρήκατε κατι αξιολογο.. Άστεγους θα βρειτε παντου στο ευρύτερο κέντρο. Η πλειοψηφία αυτών των ατόμων ειναι ατομα με προβληματα και οχι επικινδυνοι.. Βέβαια το be on alert και η κοινή λογική, οσον αφορά την ασφαλεια, που εφαρμοζουμε στα ταξιδια ειναι απαραίτητα..
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Ευχαριστω παιδιά για τις απαντησεις!
Με εχετε βοηθησει πολύ, αν και σας εχω χιλιο-πρηξει.
Κλεισαμε εν τελει εκει, union-square. Και Λ.Α θα κλεισουμε προς west holywood


Σχετικα με το προβλημα που ανεφερα για τις εταιρειες ενοικιασης αυτοκινητων, που δεχονται μονο πιστωτικες και οχι debit cards που εχουμε εμεις: αν εκδωσω REVOLUT θεωρειται πιστωτικη καρτα? Μηπως τσαμπα σπαω το κεφαλι μου...
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.469
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ευχαριστω παιδιά για τις απαντησεις!
Με εχετε βοηθησει πολύ, αν και σας εχω χιλιο-πρηξει.
Κλεισαμε εν τελει εκει, union-square. Και Λ.Α θα κλεισουμε προς west holywood


Σχετικα με το προβλημα που ανεφερα για τις εταιρειες ενοικιασης αυτοκινητων, που δεχονται μονο πιστωτικες και οχι debit cards που εχουμε εμεις: αν εκδωσω REVOLUT θεωρειται πιστωτικη καρτα? Μηπως τσαμπα σπαω το κεφαλι μου...
Η Revolut δεν είναι πιστωτική και χωρίς πιστωτική κάρτα δεν δίνουν αυτοκίνητο στις ΗΠΑ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom