Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Όπως ανέφερα, στη επιστροφή από Σιγκαπούρη δεν υπήρχαν κενές διαθέσιμες θέσεις. Είχα κλείσει παράθυρο κενό διάδρομο και ζήτησα από αυτόν που καθόταν στη μέση αν θέλει να μετακινηθεί στο διάδρομο. Εννοείται ότι δέχτηκε...
 
Μηνύματα
16
Likes
4
Γεια σας
Κοίταζα τις τιμές αεροπορικών εισιτηρίων της σκουτ εδώ και αρκετό καιρό καθότι θέλω να πάω ένα ταξίδι στην Ταϊλάνδη και παρατήρησα ότι μετά το δεκαπενταύγουστο οι τιμές αυξήθηκαν σε ακραία επίπεδα για scοοt.
Επίσης ενώ π.χ. για 24 Μαρτίου 2023 ήθελα 190 ευρώ τώρα ζητάει γύρω στα 300.
Ανέβασαν δηλαδή όλες τις τιμές για όλη τη σεζόν. Μπήκα λοιπόν δοκιμαστικά να κλείσω και το αεροπλάνο είναι παντελώς άδειο στις θέσεις άρα δεν δικαιολογείται να αυξάνουν τις τιμές τόσο πολύ ότι και καλά δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις.
Επίσης στο γκουγκλ δίνουν άλλη τιμή και μόλις συνδεθείς στη σελίδα τους είναι 50-100 € ακριβότερα
Γιατί πιστεύετε συμβαίνει αυτό;
Θέλουν να πιέσουν τον κόσμο να κάνει κράτηση ;
θέλουν να βγάλουν και καλά προσφορές οπότε ανεβάζουν τις τιμές για να φαίνεται μεγάλη προσφορά;
Έχετε ξανά παρατηρήσει στο παρελθόν να συμβαίνει αυτό;
Πιστεύετε ότι αν περιμένω θα πέσουν οι τιμές κ θα κλείσω πιο φτηνά; (Δεν έχει να κάνει με κουκις , το έχω τσεκαρει με άλλους)
Κοιτάζω τώρα με επιστροφή εισητηρια με σκουτ και οι τιμές είναι νορμάλ 200-220 € πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.
 
Last edited:

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Γεια σας
Κοίταζα τις τιμές αεροπορικών εισιτηρίων της σκουτ εδώ και αρκετό καιρό καθότι θέλω να πάω ένα ταξίδι στην Ταϊλάνδη και παρατήρησα ότι μετά το δεκαπενταύγουστο οι τιμές αυξήθηκαν σε ακραία επίπεδα για scοοt.
Επίσης ενώ π.χ. για 24 Μαρτίου 2023 ήθελα 190 ευρώ τώρα ζητάει γύρω στα 300.
Ανέβασαν δηλαδή όλες τις τιμές για όλη τη σεζόν. Μπήκα λοιπόν δοκιμαστικά να κλείσω και το αεροπλάνο είναι παντελώς άδειο στις θέσεις άρα δεν δικαιολογείται να αυξάνουν τις τιμές τόσο πολύ ότι και καλά δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις.
Επίσης στο γκουγκλ δίνουν άλλη τιμή και μόλις συνδεθείς στη σελίδα τους είναι 50-100 € ακριβότερα
Γιατί πιστεύετε συμβαίνει αυτό;
Θέλουν να πιέσουν τον κόσμο να κάνει κράτηση ;
θέλουν να βγάλουν και καλά προσφορές οπότε ανεβάζουν τις τιμές για να φαίνεται μεγάλη προσφορά;
Έχετε ξανά παρατηρήσει στο παρελθόν να συμβαίνει αυτό;
Πιστεύετε ότι αν περιμένω θα πέσουν οι τιμές κ θα κλείσω πιο φτηνά; (Δεν έχει να κάνει με κουκις , το έχω τσεκαρει με άλλους)
Κοιτάζω τώρα με επιστροφή εισητηρια με σκουτ και οι τιμές είναι νορμάλ 200-220 € πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.
Το ότι σου βγάζει τις θέσεις διαθέσιμες πάντως, δεν σημαίνει ότι το αεροπλάνο είναι παντελώς άδειο. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν επιλέγουν θέση από πριν και κάθονται όπου τους υποδείξει η εταιρεία με το τσεκ ιν.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
H scoot το κάνει τακτικά να ανεβοκατεβάζει τις τιμές. Άποψή μου είναι ότι τα 190 είναι από τις πιο χαμηλές τιμές σε οποιοδήποτε δρομολόγιο, δύσκολα θα βρεις χαμηλότερη που να αξίζει την αναμονή. Πάντως τώρα που ξέρεις ποιο είναι το ελάχιστο μπορείς να κοιτάς συχνά (ως δύο φορές τη μέρα) και όταν το βρεις πάλι εκεί κοντά το χτυπάς. Δεν υπάρχει καμία έκπτωση αν κλείσεις εισιτήριο πηγαινέλα, οπότε κλείσε ξεχωριστά όποιο δρομολόγιο πέσει πρώτο και μετά το άλλο.

Οι τιμές των μηχανών αναζήτησης (όπως του google) και των πρακτορείων (που αναφέρουν τις τιμές αυτές στις μηχανές αναζήτησης) δεν ανανεώνονται κάθε φορά που τις κοιτάς αλλά μόνο αν μπεις να κάνεις κράτηση.
 
Μηνύματα
16
Likes
4
H scoot το κάνει τακτικά να ανεβοκατεβάζει τις τιμές. Άποψή μου είναι ότι τα 190 είναι από τις πιο χαμηλές τιμές σε οποιοδήποτε δρομολόγιο, δύσκολα θα βρεις χαμηλότερη που να αξίζει την αναμονή. Πάντως τώρα που ξέρεις ποιο είναι το ελάχιστο μπορείς να κοιτάς συχνά (ως δύο φορές τη μέρα) και όταν το βρεις πάλι εκεί κοντά το χτυπάς. Δεν υπάρχει καμία έκπτωση αν κλείσεις εισιτήριο πηγαινέλα, οπότε κλείσε ξεχωριστά όποιο δρομολόγιο πέσει πρώτο και μετά το άλλο.

Οι τιμές των μηχανών αναζήτησης (όπως του google) και των πρακτορείων (που αναφέρουν τις τιμές αυτές στις μηχανές αναζήτησης) δεν ανανεώνονται κάθε φορά που τις κοιτάς αλλά μόνο αν μπεις να κάνεις κράτηση.
Εδώ έχουμε με την ίδια πτήση δύο διαφορετικές τιμές. Η μία είναι με επιστροφή (βγαίνει 418€ συνολικά) και η άλλη είναι μονής διαδρομής και όμως είναι ακριβότερη κατά 80€ περίπου η μονής διαδρομής. Σα τα δωμάτια των ξενοδοχείων μονόκλινο / δίκλινο
 

Attachments

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Δεν ξέρω που φαίνεται ότι η μία είναι επιστροφής στα screenshot σου, εγώ βλέπω και τις δύο ως μίας διαδρομής. Τώρα που είδα έχει την ίδια τιμή και στις δύο περιπτώσεις (με επιστροφή ή χωρίς) στα 284. Πιθανώς να είχες ανοιχτή τη σελίδα στο ένα όταν άλλαξαν οι τιμές ή κάτι άλλο έμπλεξες. Η scoot είναι low cost, δεν δίνει εκπτώσεις σε επιστροφή.

Επίσης σχεδόν πάντα πρέπει να πληρώσεις στο νόμισμα του αεροδρομίου αναχώρησης (προϋποθέτει να έχεις πιστωτική με καλή μετατροπή συναλλάγματος), αλλιώς η τιμή θα έχει καπέλο 5+%. Στη περίπτωση του δρομολογίου παραπάνω είναι 284 σε ευρώ ή 9628 σε μπατ που αντιστοιχεί σε περίπου 268 ευρώ, 16 ευρώ διαφορά, not bad.
 
Last edited:

RoyTarpley

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα, έχω μια ερώτηση,πριν από μερικές ημέρες έκλεισα για πρώτη φορά μέσω booking εισιτήρια με την Scoot για Vietnam λόγο το ότι είχε μια προσφορά για flexible ημερομηνίες,το θέμα μου είναι ότι αφού πάω να δω τα στοιχεία μου στην scoot με τα ονοματεπώνυμα/ ημερομηνία γενν. Κτλπ έχει ένα στοιχείο που είναι λάθος και λέει , "Residency: I am not residing in the EU or Switzerland " ( χωρίς να το έχω δηλώσει εγώ δεν μου ζητήθηκε καν)και για να αλλάξω στοιχεία χρειάζεται να πληρώσετε όπως γνωρίζετε..

Το θέμα είναι ότι είναι δύσκολο να επικοινωνήσω με κάποιον από Scoot .
Είχε κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία γνωρίζετε αν θα έχω πρόβλημα?
 

Attachments

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Υπάρχουν κετρικά γραφεία στην Ηλιουπολη. Το τηλεφωνο ειναι 2109942567. όσες φορες έχω παρει έχουν απαντήσει κι εχω εξυπηρετηθεί άμεσα.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom