Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Μην πάρεις βαλίτσα, η χειραποσκευη της Scoot είναι υπεραρκετή. Άντε να αγοράσεις κανένα t shirt και σαγιονάρες από εκεί.
θα είμαστε 3 άτομα , με 10 ετών παιδί...Λες να πάρω 3 χειραποσκευές?
Η αλήθεια είναι πως πληρώσω επιπλέον για βαλίτσα και στις εσωτερικές πτήσεις...οπότε θα το σκεφτώ... Ίσως 2 χειραποσκευές-βαλίτσες και ένα back pack που πάντα έχω.

αν και θα έχω γκρίνια από την σύζηγο ....θα το διαπραγματευτώ όμως...μέχρι το Πάσχα που είναι το ταξίδι θα βρω μια στιγμή που θα έχω αυξημένες πιθανότητες να πει ναι...!!!!!!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
κατά την αγορά του εισιτηρίου το κόστος της βαλίτσας έχει ως εξής:
View attachment 432169



μετά,αν θέλουμε να προσθέσουμε παραδοτέα αποσκευή το κόστος ανεβαίνει:
View attachment 432170

βλακωδώς δεν πήρα βαλίτσα κατά την έκδοση των εισιτηρίων και τώρα θα πληρώσω παραπάνω...ας πρόσεχα...δεν θα μετριάσει την χαρά μου όμως αυτό...
επιτέλους έκλεισα για να πάμε Βιετνάμ
Τιμούλα;;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
1733€ Γιά 3 άτομα.
Αθήνα Σαϊγκόν και επιστροφή hanoi Αθήνα. Το διβδομαδο του Πάσχα.
Προ covid το ίδιο ακριβώς δρομολόγιο την ίδια περίοδο Πάσχα είχε 1200€ κάι για τους 3
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Για το επόμενο Πάσχα; Η Scoot θα ξαναβγάλει προσφορές, τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ, προσωπικά θα περιμένω με υπομονή.
Όσο για το θέμα χειραποσκευή, εμείς την βγάλαμε ένα μήνα με 2 backpack για τα ρούχα, συν μία τσάντα πλάτης για λαπτοπ που είχε και τα παρελκόμενα. 2 ενήλικες και ένας 5χρονος. Εννοείται ότι μία φορά την εβδομάδα δίναμε ρούχα για πλύσιμο.
Πετάξαμε καναδυό παλιά στο Βιετνάμ, πήραμε κάτι μπλουζάκια, φόρεσα και ένα μπουφάν στο κεφάλι στην επιστροφή. :)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Για το επόμενο Πάσχα; Η Scoot θα ξαναβγάλει προσφορές, τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ, προσωπικά θα περιμένω με υπομονή.
Όσο για το θέμα χειραποσκευή, εμείς την βγάλαμε ένα μήνα με 2 backpack για τα ρούχα, συν μία τσάντα πλάτης για λαπτοπ που είχε και τα παρελκόμενα. 2 ενήλικες και ένας 5χρονος. Εννοείται ότι μία φορά την εβδομάδα δίναμε ρούχα για πλύσιμο.
Πετάξαμε καναδυό παλιά στο Βιετνάμ, πήραμε κάτι μπλουζάκια, φόρεσα και ένα μπουφάν στο κεφάλι στην επιστροφή. :)
Προ covid, τα εισιτήρια της Scoot από όταν άνοιγαν οι ημερομηνίες μόνο ανέβαινε σταδιακά η τιμή, ποτέ δεν έπεφτε για τις ίδιες ημερομηνίες. Και τότε έπαιζαν και εκπτωτικα κουπόνια. Τώρα δεν υπάρχουν. Θεωρώ πως για το Πάσχα του 2024 η πιο φτηνή τιμή που μπορείς να βρεις είναι τώρα
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Προ covid, τα εισιτήρια της Scoot από όταν άνοιγαν οι ημερομηνίες μόνο ανέβαινε σταδιακά η τιμή, ποτέ δεν έπεφτε για τις ίδιες ημερομηνίες. Και τότε έπαιζαν και εκπτωτικα κουπόνια. Τώρα δεν υπάρχουν. Θεωρώ πως για το Πάσχα του 2024 η πιο φτηνή τιμή που μπορείς να βρεις είναι τώρα
Εμείς πάντως πετάξαμε με 190 ευρώ για Τσιανγκ Μάι και γυρίσαμε με 170 από Κουάλα τον περασμένο Μάρτιο- Απρίλιο.
Τα εισιτήρια τα είχα βγάλει Σεπτέμβριο, και είχε βγάλει ξανά παρόμοιες τιμές τον Γενάρη.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εμείς πάντως πετάξαμε με 190 ευρώ για Τσιανγκ Μάι και γυρίσαμε με 170 από Κουάλα τον περασμένο Μάρτιο- Απρίλιο.
Kαι γω πιστεύω ότι θα ξαναβγούν προσφορές είναι πάρα πολύ νωρίς να κλείσεις τώρα για σχεδόν 1 χρόνο μετά. Εγώ για Γενάρη κοιτάζω τα βρίσκω ακριβά-θα περιμένω να πέσουν κάτω από 500.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Αρχές Απριλίου έβγαλε φθηνά εισιτήρια για Ιανουάριο και Φεβρουάριο του 2024 (180 ευρώ για Chiang Mai και 200 επιστροφή από Σιγκαπούρη).
Απ ότι θυμάμαι από προηγούμενα χρόνια, έβγαζε ξανά τέτοιες τιμές προς το τέλος Αυγούστου.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Προ covid, τα εισιτήρια της Scoot από όταν άνοιγαν οι ημερομηνίες μόνο ανέβαινε σταδιακά η τιμή, ποτέ δεν έπεφτε για τις ίδιες ημερομηνίες. Και τότε έπαιζαν και εκπτωτικα κουπόνια. Τώρα δεν υπάρχουν. Θεωρώ πως για το Πάσχα του 2024 η πιο φτηνή τιμή που μπορείς να βρεις είναι τώρα
Η scoot προ κόβιντ ανεβοκατέβαζε τις τιμές συχνά. Είχε υψηλές τιμές και τυχαία για λίγες ώρες οι μέρες τις έριχνε και σιγά σιγά τις ανέβαζε μέχρι να επανέλθουν. Μετά από λίγο καιρό πάλι το ίδιο.

Δημιουργούσε εφέ ότι ανεβαίνουν οι τιμές οπότε πρέπει να προλάβεις και αρκετοί την πάταγαν (δικαίως). Για να βρεις καλή τιμή έπρεπε να μπαίνεις δύο τρεις φορές την μέρα αλλά και να ξέρεις και πιο είναι το πιο χαμηλό που έχεις δει για να μην την πατάς. Έτσι είχα βγάλει αρκετές φορές εισιτήρια κάτω ή γύρω από 200 ευρώ.

Μετά τον κόβιντ δεν την παρακολουθώ συχνά γιατί δεν με βόλευαν τα δρομολόγια που είχε (όταν είχε) αλλά νομίζω ότι τα σκαμπανεβάσματα έχουν μειωθεί.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αρχές Απριλίου έβγαλε φθηνά εισιτήρια για Ιανουάριο και Φεβρουάριο του 2024
Τα είδα τότε αλλά δεν ήμουν έτοιμη να "ψωνίσω" τόσο νωρίς. Πιστεύω ότι θα ξαναβγάλει, Low cost είναι και τη δεδομένη στιγμή οι τιμές της είναι κοντά στην Qatar που δίνει βαλίτσα και γεύματα. Στη χειρότερη υπάρχει και το Black Friday.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Τα είδα τότε αλλά δεν ήμουν έτοιμη να "ψωνίσω" τόσο νωρίς. Πιστεύω ότι θα ξαναβγάλει, Low cost είναι και τη δεδομένη στιγμή οι τιμές της είναι κοντά στην Qatar που δίνει βαλίτσα και γεύματα. Στη χειρότερη υπάρχει και το Black Friday.
Περίμενε... Προς το τέλος του καλοκαιριού είναι πιθανό να ξαναβγάλει τα φθηνά εισιτήρια.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
το συγκεκριμένο δρομολόγιο για Βιετναμ ath-sgn και επιστροφή hanoi-ath για τις 2 βδομάδες του Πάσχα που είναι κλειστά τα σχολεία,το παρακολουθούσα πολύ στενά προ covid και δεν είχα διαπιστώσει σκαμπανεβάσματα. Για να το λέτε όμως τόσοι πολλοί μάλλον έπρεπε να κάνω πιο στενή παρακολούθηση....
Αν τους επόμενους μήνες βρείτε φτηνότερα ρίξτε ένα σύρμα εδώ, να δω τι χασούρα έχω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom