Γενικά SE Asia

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ελα βρε!! Ολο γκρίνια...... Συμπληρώνεις βιογραφικό για πολεμικός ανταποκριτής........ :haha::haha::haha::haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
varis81 να πας στην αγορα chatuchak της Μπανγκοκ ειναι η μεγαλυτερη αγορα της Ταιλανδης και λειτουργει Σαββατοκυριακα.
Εκει δεν θα βαρεθεις σιγουρα ειναι χαωδεις και τεραστια.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Tοσο χαλια ειναι τα πραγματα εκει? Ουτε στα τουριστικα μερη δεν μπορεις να πας?
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Tοσο χαλια ειναι τα πραγματα εκει? Ουτε στα τουριστικα μερη δεν μπορεις να πας?
Κοιτα τα τουριστικα μερη δεν εχουν προβλημα.Αν εισαι εκει δηλαδη ειναι οκ.Αλλα για να φτασεις εκει θα πρεπει να περασεις μεσα απο το κεντρο (εγω τουλαχιστον που μενω στο Sukhumvit).Eπειδη πρωτον απο εκει δεν μπαινει ουτε βγαινει τιποτα (ενας αυστραλος εδω μου ειπε οτι ακουσε οτι οποιος μπει η βγει παει φυλακη η πληρωνει προστιμο 40000 baht δεν ξερω αν ισχυει βεβαια),και δευτερον δεν λειτουργει καθολου τοο μετρο και το skytrain για να τους αποτρεψουν να κουνιουνται τοτε απλα δεν πας πουθενα εκτος αν μενεις διπλα στα τουριστικα η πας με τα ποδια.Εχθες για να καταφερω να επιστρεψω (ειχα παει οσο ηταν ακομα ανοιχτα το μετρο και το skytrain ) αναγκαστηκα και εδωσα 200 baht σε μια μηχανη να με φερει ενω κανονικα αντε να εδινα 40.Κανονικα ταξι και τουκ τουκ μολις τους ελεγα που ηθελα να παω λεγανε no no mister very dangerous cant go..
Tελοσπαντων περιμενω τη δευτερα να ανοιξει η πρεσβεια του Βιετναμ να παρω το διαβατηριο μου μπας και μπορεσω να την κανω το ιδιο δευτερολεπτο.
Η υπολοιπη Ταυλανδη παντως δεν εχει προβληματα.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ξερω οτι μονο στην Bangkok ειναι οι ταραχες, απλα δεν πιστευα ο,τι ειναι τοσο χαλια τα πραγματα.
Ολα να πανε καλα και να φυγεις αμεσα για Βιετναμ...
Καλη τυχη
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
θα με σκασεις ...
απο τρενα πως τα πανε αυτοι εκει κατω?...και που βρισκεται ο σταθμος...?
κανε μικρες μικρες τις διαδρομες με τη μηχανη...μην λες οτι θελεις να διανυσεις ...5 χιλιομετρα πες 1 .....μηπως ..λεω μηπως ...δεν ψιλιαστουν να σε χτυπησουν στο ψαχνο (και κυριλε ..υφος σαν να εισαι στη χωρα 10 χρονια ..και ξερεις που πας)
ασε τα τουριστικα ....και μιλα με ντοπιους ...ευκαιρια ειναι ....ταιλανδη θα ξαναπας ...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
θα με σκασεις ...
απο τρενα πως τα πανε αυτοι εκει κατω?...και που βρισκεται ο σταθμος...?
κανε μικρες μικρες τις διαδρομες με τη μηχανη...μην λες οτι θελεις να διανυσεις ...5 χιλιομετρα πες 1 .....μηπως ..λεω μηπως ...δεν ψιλιαστουν να σε χτυπησουν στο ψαχνο
ασε τα τουριστικα ....και μιλα με ντοπιους ...ευκαιρια ειναι ....ταιλανδη θα ξαναπας ...
Λοιπον αυτοι οπου και να θες να πας σε ξεκινανε απο τα 200 ουτως η αλλως.Δηλαδη και στην αλλη γωνια να θες να πας την ιδια τιμη θα σου πουνε.Ο σταθμος του τρενου ο κεντρικος ειναι σχεδον στις παρυφες του κεντρου και ειναι στην ανοιχτη περιοχη.Σκεψου οτι μεχρι χθες η σταση του μετρο εκει ηταν ανοιχτη (και ετσι πηγα και περασα καττω απο το κεντρο) ενω οι 2 προηγουμενες ηταν κλειστες.Στο γυρισμο ομως ειχαμε θεμα.Ε και οταν βλεπεις απο μακρια κατι μαυρους καπνους λες πα στα διαλα δωσε εκει τα 200 που σου ζηταει ο αλλος και τελειωνε (200 baht = 5 ευρω).
Στα τουριστικα πηγα ηδη οποτε σημερα καθομαι και διαβαζω τα νεα :p .
Παντως απο οτι εχω δει στις (αγγλοφωνες) εφημεριδες και περιοδικα τους δεν συμπαθουνε καθολου τους διαδηλωτες και θελουν να φυγουν κατι που ομολογω οτι δεν το περιμενα και ως ελληνες (οι οποιοι ειμαστε εναντιον της οποιας κυβερνησης γενικοτερα οτι και να συμβαινει :) ) δεν το καταλαβα.Στα site βλεπω οτι απαιτουν να τους διωξουν ,οι κοπελιτσα εδω που εχει το hostel το ιδιο και γενικα λενε οτι αυτοι οι ανθρωποι δημιουργουν κακη εικονα για τη χωρα τους και διωχνουν τους τουριστες χωρις κανενα σημαντικο λογο.Τωρα τι να πω..Ο καθενας εχει τη γνωμη του.Αν και η κυβερνηση δεν ειναι και πολυ δημοκρατικη αν καταλαβα καλα..Λιγο αφου πυροβοληθηκε ο αρχηγος των αντιστασιακων ο πρωθυπουργος εκανε την εξης δηλωση : "We are reaching an agreement.." ... αχαααχαχχαχαχαχα!!:D

PS:Oσο για το κυριλε υφος με ρωταει ενας εχθες και ενω μου ειχε προτεινει τιμη 800% πανω απο οτι επρεπε:
How long you in Thailand?
και του λεω:
5 weeks (αντε να με τρεις μερες) και αρχιζω να φευγω.Οποτε με σταματει και μου λεει οκ οκ come και εδωσα μολις 200% παραπανω,αλλα για 50 cents δεν θα τρελαθουμε κιολας!
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
δοκιμασε το αναποδα ...εχω 20 bhat που φτανω με αυτα ??:haha:
ή κανε το αλλο ...ναυλωσε εναν για μιση μερα ...και κανε ενα παζαρι δυνατο και τερμα
οχι μην τρελαθεις με το μισο ευρω ..απλα γινε σκυλος μεσα απο εξασκηση ..την οποια βεβαια θα ξεχασεις καποια στιγμη ...λογω συνθηκων ...αλλα τουλαχιστον δεν θα σαι μειον συνεχεια
θελουμε ανταποκριση και απο καμποτζη μην μας ξεχασεις
διαβαζα ...οτι εχει φοβερους ρυθμους αυτη η χωρα ...τους οποιους καταλαβαινεις με το που μπεις στα συνορα
κοινως δεν πρεπει να την τρεξεις ...την αφηνεις να σε παει αυτη
θελω και πανω σε αυτο να μου πεις ..οταν φτασεις με το καλο
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
δοκιμασε το αναποδα ...εχω 20 bhat που φτανω με αυτα ??:haha:
ή κανε το αλλο ...ναυλωσε εναν για μιση μερα ...και κανε ενα παζαρι δυνατο και τερμα
οχι μην τρελαθεις με το μισο ευρω ..απλα γινε σκυλος μεσα απο εξασκηση ..την οποια βεβαια θα ξεχασεις καποια στιγμη ...λογω συνθηκων ...αλλα τουλαχιστον δεν θα σαι μειον συνεχεια
θελουμε ανταποκριση και απο καμποτζη μην μας ξεχασεις
διαβαζα ...οτι εχει φοβερους ρυθμους αυτη η χωρα ...τους οποιους καταλαβαινεις με το που μπεις στα συνορα
κοινως δεν πρεπει να την τρεξεις ...την αφηνεις να σε παει αυτη
θελω και πανω σε αυτο να μου πεις ..οταν φτασεις με το καλο
Kατσε να παρω το διαβατηριο και θα σου γραφω καθε μερα!
Παντως σκοπευω να κατσω κανα 5ημερο Καμποτζη ,3 μερες Siem Reap και 2 μερες στην πρωτευουσα.Δεν με παιρνει παραπανω!Ο στοχος μου ειναι το Halong Bay!

PS:Καλο το κολπακι!Θα το δοκιμασω!Δεν το χα σκεφτει μεχρι τωρα!
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
μιλουσα με ενα παλικαρι που εχει γυρισει αρκετα
οταν τον ρωτησα λαος vs καμποτζη vs βιετναμ
η απαντηση ηταν η εξης

χαμογελο μεχρι τα αυτια...βλεμμα νοσταλγιας και αγαπης ..
-αααχ ....εχμ....εγω θα ελεγα καμποτζη ...
βλεπεις οι ανθρωποι εκει ...δεν ειναι οπως στο βιετναμ ...Ο,τι και να εχει συμβει ..απλα συνεχιζουν να χαμογελουν
(βεβαια σε ταξιδιωτικες ιστοριες που διαβασα ....αν καταλαβα καλα ...ειναι μια κοινωνια με δυσκολους κωδικες .....,για να δουμε )
απο οτι καταλαβα ηθελε να πει βιετναμ αλλα εχει κολλησει με την καμποτζη
ακομα και για το λαος ...τα ιδια μου απαντησε
-προτιμω καμποτζη για τους ανθρωπους της ..

καλη συνεχεια ...και αν ξεμεινεις πουθενα οκ ....το βιετναμ ας περιμενει
(ο στοχος σου παντως ..ειναι πολυ δυνατος μαγνητης )
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
ελα που εισαι...?πηραμε βιζα?
Φανταζομαι τωρα θα πινει βιετναμεζικο καφε στο Ανοι με θεα τη λιμνη,και το απογευμα θα παει να δει water puppets....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.060
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom