Γενικά SE Asia

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Μας ξεσήκωσες με το πρόγραμμά σου.
Αλλά συμφωνώ απόλυτα με τον Babaduma.
Έκανα 16 ημέρες μόνο Β. Βιετνάμ. Sapa μη το χάσεις, πας με τρένο. Μείνε σε steel house-μέσα σε σπίτια κατοίκων δηλ- σε χωριά έξω από το Ανόι. Κάνε μια μικρή κρουαζιέρα στο Halong Bay. πάρτε μόνοι σας ένα μικρό πλεούμενο -όχι κυριλάτο- και γυρίστε τα νησιά-3 ημέρες μόνοι σας σε έρημα νησιά
Με αυτοκίνητο φτάνεις και Giang Falls και από εκεί με πλεούμενο Κίνα.

Συμφωνώ με Babaduma η Μαλαισία μετά από αυτά...............χμ
Καλό ταξίδι
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Δεν είμαι ο GTS αλλά, αν θές τη γνώμη μου, άσε έξω SIN, μείνε 2-3 βράδυα ΒΚΚ, η KUL είναι σαν μια μικρή ΒΚΚ, άντε 2 βράδυα κι εκεί, τίποτ' άλλο από Μαλαισία, κάνε την Καμπότζη όπως το λές (5-6 βράδυα), πάρε ποταμόπλοιο από Πνόμ Πενχ για Σαϊγκόν και ξόδεψε τα υπόλοιπα στο Βιετνάμ, βάλε αν μπορείς και Sa Pa και Lao Cai στο πρόγραμμα (με το Victoria train απ' το Ανόι - αν πας κατ' ευθείαν), πέρνα στο Kunming, και γύρνα λίγο στη νότια Κίνα πηγαίνοντας για HKG.
E αρα να παω και Σιγκαπουρη αφου δεν εχει κατι αλλο η Μαλαισια,θα βαρεθω μια βδομαδα εκει περιμενωντας το αεροπλανο να φυγω!Παντως ο φιλος μου ειπε κατι για jungle train στη Μαλαισια και κατι τετοια!Θα τα κοιταξω!
Μηπως να βαλω και 5-6 μερες Λαος ?
Ασχετο καλη εποχη τα εκλεισα η θα εχει πλημμυρισμενους δρομους και δν θα περναει τιποτα??

Edit:Kαι κατι τελευταιο που θυμηθηκα τωρα!Πρεπει να κανω κανα εμβολιο η ειμαι κομπλε??Απο υγεια γενικα τι παιζει??
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
E αρα να παω και Σιγκαπουρη αφου δεν εχει κατι αλλο η Μαλαισια,θα βαρεθω μια βδομαδα εκει περιμενωντας το αεροπλανο να φυγω!

Μας κούφανες τώρα ρε δικέ μου! :shock: Τι θα βαρεθείς μια βδομάδα μας λές? Τό'χεις κλείσει το εισιτήριο HKG-KUL απο τώρα? Για μια βδομάδα πριν την πτήση της επιστροφής? Τι ζόρι τραβούσες με την Air Asia στα 80 Ευρώ και το καπάρωσες μην το χάσεις? :shock:

Παντως ο φιλος μου ειπε κατι για jungle train στη Μαλαισια και κατι τετοια!Θα τα κοιταξω!

Έ, αφού σου είπε ο φίλος σου... Το Taman Negara (αυτό προφανώς εννοεί να επισκεφτείς) είναι μια tourist-trap. Πρέπει να το ψάξεις πολύ για να την αποφύγεις και μάλλον δεν τό' χεις (sorry που το λέω, αλλά απ'τα γραφόμενά σου αυτό βγαίνει). Αν θες τη γνώμη μου, πάρε το αεροπλανάκι και πήγαινε στο Kuching ν' ανοίξει το μάτι σου - το καλύτερο που μπορείς να κάνεις υπ' αυτές τις συνθήκες (αύριο ολοκληρώνεται το κεφάλαιο του Kuching στην αφήγησή μου, διάβασε μπας και πάρεις καμμιά ιδέα).

Μηπως να βαλω και 5-6 μερες Λαος ?

Μήπως να βάλεις και 2-3 μέρες Ινδονησία? Μήπως να μας πέσουν και τα υπόλοιπα μαλλιά μας? Άσε, μη συνεχίσω και πούν μερικοί ότι με χάλασαν οι κακές παρέες!

Ασχετο καλη εποχη τα εκλεισα η θα εχει πλημμυρισμενους δρομους και δν θα περναει τιποτα??

Ποιά εποχή? Καλοκαίρι? Ραντεβού όλοι οι τυφώνες μαζί έχουν. Άσε μας ρε παλληκάρι βραδυάτικα...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλα sorry κιολας δεν ξαναμιλαω,μη σου χαλασω και το βραδυ.
Αμα ηξερα που να παω και τι να κανω δεν θα ρωταγα.
Επισης εσυ μου ειπες οτι στη Μαλαισια καλυτερα να κατσω λιγο για αυτο ειπα να μην κατσω μια βδομαδα KL.Και ναι το χω κλεισει απο τωρα για να μου ρθει οσο το δυνατον φθηνοτερα,η Air Asia ειναι FirstComeFirstServe απο οτι ξερω γιατι να περιμενω να ακριβηνει αφου εχω stadar ημερομηνιες???

(Ξεχασες να με ειρωνευτεις για τα εμβολια,μην ξανασυμβει)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
Βρε τον φάγατε τον άνθρωπο....

Και μιας και ασχολούμαστε με Ασία, έχω ξεκινήσει να σκέφτομαι το καλοκαιρινό ταξίδι που μάλλον θα γίνει προς τα εκεί...

Σκέφτομαι με βάση τη KL και με τη βοήθεια της AirAsia να κάνω 3-4 εκδρομές στα πέριξ....σκέφτομαι για Yogyakarta στη Java, Siem Reap, Kuching και κανά Redang στο τέλος.....όποιος θα ήθελε να συμβάλλει με καμιά ιδεά-πρόταση, καλοδεχούμενος...συνολικός χρόνος ταξιδίου ~2 εβδομάδες και μπάτζετ σχετικά σφιχτό...
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Καλα sorry κιολας δεν ξαναμιλαω,μη σου χαλασω και το βραδυ.
Αμα ηξερα που να παω και τι να κανω δεν θα ρωταγα.
Επισης εσυ μου ειπες οτι στη Μαλαισια καλυτερα να κατσω λιγο για αυτο ειπα να μην κατσω μια βδομαδα KL.Και ναι το χω κλεισει απο τωρα για να μου ρθει οσο το δυνατον φθηνοτερα,η Air Asia ειναι FirstComeFirstServe απο οτι ξερω γιατι να περιμενω να ακριβηνει αφου εχω stadar ημερομηνιες???

(Ξεχασες να με ειρωνευτεις για τα εμβολια,μην ξανασυμβει)
Cool
Προσπάθησε να χαρείς αυτά που έχεις βάλει στο μυαλό σου να κάνεις.
Από τυφώνες μάλλον θα γλυτώσεις αλλά από μουσσώνες όχι. Ε και;; Μια βροχή για 2-3 ώρες και μετά συνεχίζεις. Δρόμους κλειστούς θα βρεις, πλημμύρες θα συναντήσεις, φουσκωμένα ποτάμια που δε θα μπορείς να περάσεις απέναντι είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Η Ασία θέλει το χρόνο της. Και κυρίως για να γνωρίσεις τους ανθρώπους της.Σε ένα ταξίδι όλα δε γίνονται.
Όντως από ΚL πάρε πτήση και πήγαινε Kuching. Εγώ θα σου πρότεινα το Sabah στα βόρεια, είναι λιγότερο τουριστικό. Μια εβδομάδα εκεί θα περάσει χωρίς να το καταλάβεις.
Πάντως εμβόλια κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεσαι. Πιο πολλά κουνούπια έχει στην Ελλάδα σε κάποιες περιοχές.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Cool
Πάντως εμβόλια κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεσαι. Πιο πολλά κουνούπια έχει στην Ελλάδα σε κάποιες περιοχές.

Καταδικάζω:)haha::haha::haha:) το κακεντρεχές υπονοούμενο του stav για την δυσφήμηση του Έβρου.....:bleh::bleh:
Και τι έγινε που εδώ τα κουνούπια φοράνε πανοπλίες;;;;;;;;;;;;;;;:clap::clap::clap:

awww.digital_camera.gr_thumbs_kounoupi_tigris.jpg
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Από τυφώνες μάλλον θα γλυτώσεις αλλά από μουσσώνες όχι. Ε και;; Μια βροχή για 2-3 ώρες και μετά συνεχίζεις. Δρόμους κλειστούς θα βρεις, πλημμύρες θα συναντήσεις, φουσκωμένα ποτάμια που δε θα μπορείς να περάσεις απέναντι είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Kαλα και εγω προφανως τους μουσωνες εννοουσα και οχι τυφωνες δεν ξερω που βρεθηκε αυτο.

Η Ασία θέλει το χρόνο της. Και κυρίως για να γνωρίσεις τους ανθρώπους της.Σε ένα ταξίδι όλα δε γίνονται.
Το ξερω απλα μιας και εισαι εκει καλυτερα να δεις οσο περισσοτερα γινεται και οτι δεν δεις next time!
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Καταδικάζω:)haha::haha::haha:) το κακεντρεχές υπονοούμενο του stav για την δυσφήμηση του Έβρου.....:bleh::bleh:
Και τι έγινε που εδώ τα κουνούπια φοράνε πανοπλίες;;;;;;;;;;;;;;;:clap::clap::clap:

awww.digital_camera.gr_thumbs_kounoupi_tigris.jpg
Λοιπόν τόσο καλά κουνουπάκια δεν έχουμε εμείς εδώ κάτω.
Έλα κάτω να δεις ανθρώπους με πανοπλίες και κουνούπια να κάνουν επίθεση το ηλιοβασίλεμα. Ραδιενεργά έχουν γίνει τα άτιμα.:shock::shock:
Στην Ασία , άντε κανένα τσιμπιματάκι σε δάσος , ευγενικά ..ζητούν συγνώμη μετά:bleh:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλα sorry κιολας δεν ξαναμιλαω,μη σου χαλασω και το βραδυ.
Αμα ηξερα που να παω και τι να κανω δεν θα ρωταγα.
Σού'ρθε ουρανοκατέβατη η σφαλιάρα, ε? :haha:

ΟΚ, δεν έπρεπε να σ'αρπάξω απ'το λαιμό, μικρός είσαι, καλά κάνεις και ρωτάς, έτσι πρέπει, σημασία έχει ν'ακούς και κανέναν μεγαλύτερο! :) Οι άνθρωποι που γράφουν εδώ μπορεί να κάνουν πλάκα, χαβαλέ μερικές φορές, αλλά τις περισσότερες φορές όταν σου λένε κάποια πράγματα σημαίνει ότι τα έχουν ζήσει, έχουν λιώσει σόλες από παπούτσια και στα λένε για να σε βοηθήσουν. Φυσικά, τα γούστα διαφέρουν, άλλοι γουστάρουν τίγρεις κι άλλοι καναρίνια, εσύ διαλέγεις τι σου ταιριάζει περισσότερο. Πάμε τώρα επί του προκειμένου:

Επισης εσυ μου ειπες οτι στη Μαλαισια καλυτερα να κατσω λιγο για αυτο ειπα να μην κατσω μια βδομαδα KL.
Εγώ δεν σου είπα να κάτσεις λίγο στη Μαλαισία. Σου είπα να κάτσεις 2 βράδυα στην Κουάλα Λουμπούρ γιατί, σαν νέος που είσαι, ούτε στα πολυκαταστήματα θα ξαμολυθείς για ψώνια να φας 3 μέρες (στην Μπανγκόκ έτσι κι αλλιώς τα μαγαζιά είναι καλύτερα και φθηνότερα), άντε να πας στους Petronas Towers, τα άλλα, όπως σου είπα, είναι σαν μια μικρή Μπανγκόκ που θά'χεις μείνει ήδη 2-3 μέρες. Κι όλα αυτά, χωρίς να γνωρίζω ότι είχες ήδη κλείσει εισιτήριο - για να σε βοηθήσω να κανονίσεις καλύτερα.

Σαν άλλη εναλλακτική αντί του Kouching, σωστά σου είπαν, μπορείς να πάς 4 μέρες στην Kota Kinabalu (Sabah) και ν'ανέβεις και στο Mount Kinabalu. Χιλιάδες κόσμος πάει εκεί μόνο γι αυτό. Υπ' όψιν ότι το εισιτήριο για ΚΚ είναι ακριβότερο απ' ότι για το Κουτσινγκ και η πτήση διαρκεί πάνω απο 2 ώρες.

Και ναι το χω κλεισει απο τωρα για να μου ρθει οσο το δυνατον φθηνοτερα,η Air Asia ειναι FirstComeFirstServe απο οτι ξερω γιατι να περιμενω να ακριβηνει αφου εχω stadar ημερομηνιες???
Εκτός αν αλλάξει η πολιτική της εταιρίας, οι τιμές των εισιτηρίων δεν αλλάζουν είτε τα κλείσεις 6 μήνες πιο μπροστά είτε 45 μέρες. Ψάξτο με τις ημερομηνίες και θα δείς. Ακριβότερα είναι αν πρόκειται να ταξιδέψεις σε διάστημα μικρότερο του μήνα από την ημερομηνία κράτησης και όσο πλησιάζεις στη μέρα του ταξιδιού.

(Ξεχασες να με ειρωνευτεις για τα εμβολια,μην ξανασυμβει)
Σε θέματα υγείας παλληκάρι μου δεν ειρωνεύομαι κανέναν! Ο καλύτερος για να συμβουλέψει γι αυτά είναι ο γιατρός σου που ξέρει και το ιατρικό σου ιστορικό. Τι να σου πώ? Κάνε αυτό το εμβόλιο και να είσαι αλλεργικός σε κάτι? Δεν παίζουμε μ' αυτά τα πράγματα.

Να συμπληρώσω για τους "τυφώνες" (που προφανώς κατάλαβες ότι έκανα πλάκα). Λοιπόν, μπορεί να μην είναι και "τόσο" πλάκα. Οι τυφώνες που κτυπούν την περιοχή του Ειρηνικού μπορεί κανένας απ' αυτούς να περάσει λίγο ξώφαλτσα απ' το Βιετνάμ. Σπάνιο μεν, αλλά έχει συμβεί, συχνότερα τελευταία. Αυτό σημαίνει, όπως σου είπαν και οι άλλοι, μπόλικες βροχές για μερικές (λίγες μέρες) και κάποιες καταστροφές στις ανατολικές ακτές της χώρας (απ' το Νότο μέχρι Hoi An). Τα ίδια φαινόμενα, ίσως και εντονότερα, μπορεί να παρουσιαστούν στη Νότια Κίνα.

Στις άλλες χώρες (Ταϋλάνδη, Καμπότζη) μπορεί νά'χεις μπόρες, περισσότερες από τον Μάρτη, αλλά αυτές διαρκούν (συνήθως) λίγο, πολύ έντονες μεν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα δε (μαθημένοι είναι, καθαρίζουν τις σχάρες των υπονόμων :haha: ). Στη Μαλαισία (χερσόνησο, Σάραβακ, Σαμπάχ) είναι η ξηρά περίοδος και οι βροχές είναι σπάνιες (4 βδομάδες εκεί Ιούλιο - Αύγουστο, 3-4 φορές έβρεξε λίγο στη διάρκεια της μέρας - κάτι που το θέλαμε, άλλωστε, εκτός της Κουάλα Λουμπούρ που έβρεχε κάθε μέρα, συγκεκριμένες ώρες σαν σε πρόγραμμα! :haha:).

Άντε καλό πτυχίο και καλά να περάσεις. Κι αν κάνεις κανένα λάθος μη το φέρεις βαρέως. Απλά θα ξέρεις καλύτερα για την επόμενη φορά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και μιας και ασχολούμαστε με Ασία, έχω ξεκινήσει να σκέφτομαι το καλοκαιρινό ταξίδι που μάλλον θα γίνει προς τα εκεί...
Εσύ μη βιάζεσαι ν'αποφασίσεις. Περίμενε λίγο... μπορεί να σου προκύψει κάτι άλλο που να σ'αρέσει περισσότερο ;)

Σκέφτομαι με βάση τη KL και με τη βοήθεια της AirAsia να κάνω 3-4 εκδρομές στα πέριξ....σκέφτομαι για Yogyakarta στη Java, Siem Reap, Kuching και κανά Redang στο τέλος.....όποιος θα ήθελε να συμβάλλει με καμιά ιδεά-πρόταση, καλοδεχούμενος...συνολικός χρόνος ταξιδίου ~2 εβδομάδες και μπάτζετ σχετικά σφιχτό...
Μας έστειλες τώρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.033
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom