Γενικά SE Asia

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Το Abdul chalet είναι το τελευταίο κάτω-κάτω στη δυτική πλευρά του μεγάλου νησιού. Τα chalet είναι στριμόκωλα, 2-3 είναι μπροστά στο κύμα, τα άλλα πίσω. Είναι καλή επιλογή κι αν θες, επειδή δεν έχουν δικό τους site και οι κρατήσεις γίνονται μόνο απ'το τηλέφωνο - αν σου απαντήσουν, μπορώ να σου δώσω στοιχεία του ανθρώπου που έχει πρακτορείο στην Kuala Besut, μου έκανε όλες τις κρατήσεις και μετακινήσεις, πολύ καλός και εξυπηρετικός, να το ψάξει επί τόπου για σένα - χωρίς να σου ζητήσει τίποτα προκαταβολικά (εννοώ, κι αν πεις όχι, κανένα πρόβλημα).
Χρυσωρυχειο ειστε ολοι, αμεση βοηθεια για ολα. Μου αρεσε πολυ αυτο Petani Beach House (Pulau Perhentian Kecil) - Hotel reviews, photos, rates - TripAdvisor . Το θεμα του ανθρωπου το εχω καταστρεψει με τα δικα μου προβληματα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.086
Κουάλα Λουμπούρ - Κότα Μπαρού, απογευματινή πτήση με Air Asia 13 Ευρώ, διαμονή στο Crystal Lodge με 35 Ευρώ εκεί, και το πρωί οδικώς 12 Ευρώ για Kuala Besut (60km) για απέναντι.
Γιατί να πάρει την απογευματινή? Τη πρωϊνή να πάρει, να πάρει αμέσως ένα βαρκάκι και να πάει να κάνει και μπάνιο στο νησί, δε καταλαβαίνω το λόγο να χάσει μια ολόκληρη μέρα....αυτή τη στιγμή με 18 Ευρώ return....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πάντως η φωτό δεν είναι και τόσο χάλια πια, τουλάχιστον έτσι φαίνεται, αλλά όχι και όπως τα είδα εγώ...
Εντάξει, η δική μου φωτό δεν είναι ακριβώς μπροστά στο Τούνα Μπέυ, είναι τραβηγμένη από πιό πάνω, αλλά, πίστεψέ με, κάπως έτσι ήταν - με τις ξαπλώστρες, όπως η δική σου. Αν έμενα σ'αυτήν τη μεριά δε θά'χα πρόβλημα, αλλά απ'τη νότια που δεν είχε τίποτα, έπρεπε συνέχεια να ψάχνω για ταξί που το πλήρωνα και διπλό - όταν έβρισκα - για να με πηγαινοφέρνει, γιατί δεν υπήρχαν πελάτες. Και για φαγητό, στο ξενοδοχείο τίποτα δεν τρώγονταν, ούτε το καρπούζι (!), συν το νερό 2 ευρώ το μπουκάλι! Και στις άλλες τρώγλες, ίδιες τιμές, σε μια ευτυχώς κάτι κατέβαινε από φαγητό. Μετά το Kuching σκέτη πίκρα.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Γιατί να πάρει την απογευματινή? Τη πρωϊνή να πάρει, να πάρει αμέσως ένα βαρκάκι και να πάει να κάνει και μπάνιο στο νησί, δε καταλαβαίνω το λόγο να χάσει μια ολόκληρη μέρα....αυτή τη στιγμή με 18 Ευρώ return....
Βασικα, επειδη μαλλον θα αντιγραψω κανονικα το προγραμμα του Gts θα κατεβω απο Ταυλανδη με τρενο και ταξι και απο εκει μετα θα περασω απεναντι στα νησια, οποτε θα χρειαστω μονο επιστροφη αεροπορικως.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γιατί να πάρει την απογευματινή? Τη πρωϊνή να πάρει, να πάρει αμέσως ένα βαρκάκι και να πάει να κάνει και μπάνιο στο νησί, δε καταλαβαίνω το λόγο να χάσει μια ολόκληρη μέρα....αυτή τη στιγμή με 18 Ευρώ return....
Συγγνώμη, αν υπάρχει πρωινή, φυσικά. Ά, τώρα θυμήθηκα, εγώ πήρα απογευματινή γιατί έφευγα απο Kuching! :bash:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Χρυσωρυχειο ειστε ολοι, αμεση βοηθεια για ολα. Μου αρεσε πολυ αυτο Petani Beach House (Pulau Perhentian Kecil) - Hotel reviews, photos, rates - TripAdvisor . Το θεμα του ανθρωπου το εχω καταστρεψει με τα δικα μου προβληματα
Πρόσεξε! Το Petani Beach House είναι εντελώς απομονωμένο. Θά'χεις σοβαρό πρόβλημα με τις μετακινήσεις σου. Κι αν δεν σου αρέσει?...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.086
Βασικα, επειδη μαλλον θα αντιγραψω κανονικα το προγραμμα του Gts θα κατεβω απο Ταυλανδη με τρενο και ταξι και απο εκει μετα θα περασω απεναντι στα νησια, οποτε θα χρειαστω μονο επιστροφη αεροπορικως.
Ωχ ωχ, καλό κουράγιο :haha: Σου έχω πει ότι είναι μακρύ ταξίδι έτσι? Αλήθεια δε βρίσκεις για Tuna Bay από τώρα?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ωχ ωχ, καλό κουράγιο :haha: Σου έχω πει ότι είναι μακρύ ταξίδι έτσι? Αλήθεια δε βρίσκεις για Tuna Bay από τώρα?
Μακρυ και δυσκολο αλλα ελπιζω να αξιζει τον κοπο, αλλιως πρεπει να κανω βολτες με τα αεροπλανα γυρω γυρω. Το καλο ειναι οτι κοιμαμαι παντου και σε οποιεσδηποτε συνθηκες. Το tuna bay κλεισμενο απο τωρα, τρελαθηκα!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μήπως να φέρω τις σημειώσεις στη Βέροια για editing? :haha:
  • Η πρόσκληση είναι ανοιχτή.
  • Είμαι θαυμαστής των ιστοριών σου και οποιοδήποτε μελλοντικόταξίδι μου προς τα εκει θα αντλήσει πολύ υλικό απ τις σημειώσεις σου.
  • Καλά, το χετε ξεφτιλίσει εσύ κι ο GTS. Μόνο ονοματεπώνυμα και τηλέφωνα των ντόπιων δεν έχετε δώσει ( ακόμη)
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Πρόσεξε! Το Petani Beach House είναι εντελώς απομονωμένο. Θά'χεις σοβαρό πρόβλημα με τις μετακινήσεις σου. Κι αν δεν σου αρέσει?...
Δεν ξερω, δεν βρισκω καποιο αλλο που να μου αρεσει, να εχει καλες κριτικες, να εχει διαθεσιμοτητα και να μην εχει 70 ευρω την βραδια (οπως το bubu resort)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ξερω, δεν βρισκω καποιο αλλο που να μου αρεσει, να εχει καλες κριτικες, να εχει διαθεσιμοτητα και να μην εχει 70 ευρω την βραδια (οπως το bubu resort)
Rebequita, to Bubu μοιάζει να είναι το καλύτερο στη μεγάλη παραλία του μικρού νησιού. Όμως είναι ακριβό γι αυτό που είναι, με τα ίδια λεφτά στο μεγάλο νησί βρίσκεις καλύτερο. Αυτό που είναι σημαντικό για το Bubu και δεν σου δείχνουν οι φωτογραφίες είναι ότι, λόγω πλάτους της παραλίας, τα μπανγκαλόουζ είναι αρκετά μέσα και μεταξύ αυτών και της θάλασσας χύνονται στην άμμο, μπροστά απ' τις ξαπλώστρες, τα λύματα του ξενοδοχείου δημιουργώντας μια σιχαμερή "λίμνη" (που στεγνώνει καμμιά φορά αλλά η ασχήμια ασχήμια).

Αυτό είναι το Site του πρακτορείου που σου είπα:

Perhentian Island *( Pulau Perhentian ) * Lang Tengah Island * Bidong Island * Redang island * Kapas Island * Gemia Island * Lang Tengah Island * Pulau Redang * Redang Island * Pulau Tenggol * Tenggol Island * Gemia Island * Pulau Gemia *Pulau Kapas

Δες τα ξενοδοχεία και τις τιμές τους, πακέτα, καλύψεις, κλπ. Αν το ψάξεις θα δείς ότι όλα τα sites στις ίδιες τιμές τα πουλάνε.

Επαναλαμβάνω ότι η καλύτερη επιλογή είναι το P.I.R. και αμέσως μετά το Coral View Island Resort. Οι τιμές του P.I.R. σε πακέτο είναι ιδιαίτερα ελκυστικές.

Κι αφού ο Vagantos θέλει και ονόματα, αν θελήσεις να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους, το όνομα του ανθρώπου είναι Jeff. Σίγουρα θα σε ρωτήσει για μένα, ήμουν ο πρώτος πελάτης που είχε από Ελλάδα! :haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.086
Δεν ξερω, δεν βρισκω καποιο αλλο που να μου αρεσει, να εχει καλες κριτικες, να εχει διαθεσιμοτητα και να μην εχει 70 ευρω την βραδια (οπως το bubu resort)
Κλείσε κάτι στη ΒΔ πλευρά του Besar και δε θα χάσεις...θα έχεις τη φοβερή παραλία του PIR σε απόσταση βολής και διάφορες επιλογές για φαγητό το βράδυ σε κάποιο εστιατόριο. Εγώ 100 ευρώ/βράδυ δε δίνω στη Μαλαισία και σε μέτρια resort, μόνο στο Tuna Bay που κάνει τα μισά θα τα έδινα...αλλά πίστεψέ με, στο δωμάτιο μόνο ύπνο και ένα μπανάκι πριν τη βραδυνή έξοδο για φαγητό θα κάνετε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.707
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom