Γενικά SE Asia

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κλείσε κάτι στη ΒΔ πλευρά του Besar και δε θα χάσεις...θα έχεις τη φοβερή παραλία του PIR σε απόσταση βολής και διάφορες επιλογές για φαγητό το βράδυ σε κάποιο εστιατόριο. Εγώ 100 ευρώ/βράδυ δε δίνω στη Μαλαισία και σε μέτρια resort, μόνο στο Tuna Bay που κάνει τα μισά θα τα έδινα...αλλά πίστεψέ με, στο δωμάτιο μόνο ύπνο και ένα μπανάκι πριν τη βραδυνή έξοδο για φαγητό θα κάνετε....
Συμφωνούμε απολύτως. Γι αυτό πρότεινα και το Coral που δίνει το bungalow σε πολύ καλή τιμή (34 Ευρώ το στάνταρ με A/C, 42 Ευρώ το Deluxe πάνω στη θάλασσα) και έχει και αξιοπρεπές εστιατόριο (αν και το φαγητό δεν είναι το φόρτε των νησιών), συν το ότι είναι όλα στα πόδια σου ή σε απόσταση βολής.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.086
Όσον αφορά το φαγητό, έχει και στο Watercolours πολύ καλό, με πολλές επιλογές και με δυτικού τύπου κουζίνα αν μπουχτίσεις με τα ασιατικά (burgers, pizza κτλ). Ιδίως η πίτσα του είναι πολύ καλή.

Η κουζίνα στη Μαλαισία δεν συγκρίνεται με της Ταϋλάνδης, η χώρα του χαμόγελου υπερέχει αναφανδόν.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Τελευταια ερωτηση και μετα θα σιωπησω... δηλαδη προτεινετε να απορριψω την ιδεα του Petani Beach House στο μικρο perhentian και να ψαξω κατι στην ΒΔ πλευρα του μεγαλου λογω μετακινησεων, λιγοτερων επιλογων και χειροτερων παραλιων. Eτσι? Τα καραβακια δεν βολευουν στις μετακινησεις μεταξυ των δυο νησιων? Το Coral View Island Resort δεν εχει καλες κριτικες στο tripadvisor. θα στειλω μνμ στον Μαλαισιανο πρακτορα για τον abdul.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.086
Τελευταια ερωτηση και μετα θα σιωπησω... δηλαδη προτεινετε να απορριψω την ιδεα του Petani Beach House στο μικρο perhentian και να ψαξω κατι στην ΒΔ πλευρα του μεγαλου λογω μετακινησεων, λιγοτερων επιλογων και χειροτερων παραλιων. Eτσι? Τα καραβακια δεν βολευουν στις μετακινησεις μεταξυ των δυο νησιων? Το Coral View Island Resort δεν εχει καλες κριτικες στο tripadvisor. θα στειλω μνμ στον Μαλαισιανο πρακτορα για τον abdul.
Στο μικρό νησί δε πήγα οπότε δε ξέρω να σου πω....ξέρω για εκεί που έμεινα και τριγύρισα, δηλ. στα ΒΔ & Δ του μεγάλου....μη ψάχνεις "καλά" καταλύματα στα Perhentian, όλο και κάποιο ελάττωμα θα έχουν....διάλεξε κάτι απλό και φθηνό, στο τέλος το δωμάτιο θα είναι το τελευταίο που θα θυμάσαι. Εκτός αν έχεις θέμα με τα δωμάτια, οπότε PIR, αλλά πανάκριβα...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Nα μαι παλι!Λοιπον αποφασισα μιας και το εισητηριο και οι πτησεις ειναι ειναι ιδιες ωρες και λεφτα να παω αντι για Kuching στο Koh Samui στο οποιο βρηκα και φθηνοτερο καταλυμμα,μονο 6 ευρω σε hostel!
Ειναι καλη επιλογη?Για μπανιο ειναι καλες οι παραλιες η ειναι οπως αυτα που εχω διαβασει για το Μπαλι??Thanks!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τελευταια ερωτηση και μετα θα σιωπησω... δηλαδη προτεινετε να απορριψω την ιδεα του Petani Beach House στο μικρο perhentian και να ψαξω κατι στην ΒΔ πλευρα του μεγαλου λογω μετακινησεων, λιγοτερων επιλογων και χειροτερων παραλιων. Eτσι? Τα καραβακια δεν βολευουν στις μετακινησεις μεταξυ των δυο νησιων? Το Coral View Island Resort δεν εχει καλες κριτικες στο tripadvisor. θα στειλω μνμ στον Μαλαισιανο πρακτορα για τον abdul.
Rebequita,

Το Petani βρίσκεται σε μια μικρή "ατομική" παραλία στη νότια πλευρά του Kecil, μαζί με το Ipiani το οποίο είναι ακριβότερο. Αυτές θα είναι και οι μοναδικές σου επιλογές διαμονής και διατροφής στη συγκεκριμένη παραλία. Για να μετακινηθείς στη μεγάλη παραλία του νησιού στα ανατολικά (η δυτική έτσι κι αλλιώς δεν αξίζει) θα χρειάζεσαι βάρκα (θεωρητικά υπάρχει μονοπάτι που σε οδηγεί στο μοναδικό μή τουριστικό μέρος στα νησιά, στο ψαράδικο χωριό όπου διαμένουν πολλοί από τους εργαζόμενους στα ξενοδοχεία αλλά και οι βαρκάρηδες. Το μονοπάτι αυτό είναι κάπου μισή ώρα μέσα στην πυκνή βλάστηση (περισσότερα δεν ξέρω, δεν τό'χω περπατήσει). Αν θέλεις να μετακινηθείς, λοιπόν, 99% αυτό θα γίνεται με βάρκα-ταξί. Η χρέωση ανά άτομο είναι 20 ή 25 ρίνγκιτ (ανάλογα την περίπτωση), δηλ. 4 ή 5 ευρώ η διαδρομή. Γενικά, οι τιμές των ναύλων στις βάρκες είναι από 15-30 ρίνγκιτ ανάλογα την παραλία και την απόσταση. Αν θυμάμαι καλά, ακόμη και στις καλύτερες κριτικές, οι άνθρωποι για την συγκεκριμένη παραλία δεν ήταν ενθουσιασμένοι. Αν θές να κολυμπήσεις, να δεις βυθό, να γυρίσεις τα νησιά, θα χρειαστείς βάρκα. Θα την έχεις όταν θές? Υπάρχουν μόνιμες εκεί? Ή θα πρέπει κάθε φορά να ειδοποιεί κάποιος νά'ρθει κάποια από κάπου αλλού? Κι αν θές να πάς καμμιά εκδρομούλα, πού θα το κανονίζεις? Στο ξενοδοχείο? Αν μπορείς να τα ξεκαθαρίσεις όλα αυτά και να μη βρεθείς προ απροόπτου, αποκλεισμένη και τσατισμένη, τότε go ahead.

Υπόψη ότι πρόβλημα με τις μετακινήσεις είχα κι εγώ που έμενα στη νότια πλευρά του Besar που έχει καμμιά δεκαριά ξενοδοχεία!

Τώρα για το Coral, τι να σου πώ... Η τοποθεσία του είναι εξαιρετική, ακόμη κι αν δεν κολυμπήσεις εκεί μπροστά, στα 5 λεπτά με τα πόδια είναι το PIR από τη μιά, η μεγάλη παραλία από την άλλη, έχει τα βράχια δίπλα όπου ακόμη κι απ' έξω απ' τη θάλασσα μπορείς να χαζεύεις τα ψάρια.

Για τα bungalows, είδα αυτό που έμεναν οι Ιταλοί φίλοι. Μικρότερο απ' το δικό μου στο Arwana, πολύ πιό "ζεστό" και προσεγμένο όμως απ' το δικό μου, κάπου 15 Ευρώ φθηνότερο, καθαρότερο, χωρίς να μυρίζει και με A/C. Ίσως όλα να μην είναι έτσι. Ίσως αυτά που είναι πιο πίσω (όχι πάνω στη θάλασσα) να είναι κατώτερα, δεν ξέρω. Αλλά, για ποιό ξενοδοχείο μπορείς να ξέρεις στα σίγουρα? Είναι και "λαχείο" εν πολλοίς. Ρώτα τον Jeff για ότι θες, να σου πεί και τη δική του γνώμη. Είναι πολύ καλό παιδί και θα σε βοηθήσει.

Και φυσικά, είμαστε και μεις εδώ, μπορείς να ρωτήσεις και με π.μ. Καλή τύχη!

ΥΓ. Αν βρείς διαθέσιμο (2-3 υπάρχουν μόνο) bungalow στου Αμπντούλ πάνω στη θάλασσα, κλείστο. Και νά'χεις υπόψη σου κι αυτό που είπε ο GTS: Στα νησιά πληρώνεις αρκετά παραπάνω για όλα και το επίπεδο των παρεχομένων είναι κατώτερο αυτών στη στεριά.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
τι είσαι εσύ ρε baba..σε λίγο θα σκανε μύτη οι προσκλήσεις για να είσαι προσωπικος ξεναγός με πληρωμένα τα εισιτήρια!!:bleh:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
τι είσαι εσύ ρε baba..σε λίγο θα σκανε μύτη οι προσκλήσεις για να είσαι προσωπικος ξεναγός με πληρωμένα τα εισιτήρια!!:bleh:
:haha::haha::haha: Αμήν και πότε Παναζά μου (όπως λέτε εσείς οι Κρητικοί)! Να γλυτώσω απ' το μαγγανοπήγαδο... το καλύτερό μου! :D
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Varis, πρωτα απο ολα θελω να ζητησω συγνωμη που εχω κανει καταληψη του χωρου σου και του θεματος που ξεκινησες.
Αγαπητε babaduba, o μαλαισιανος φιλος jeff με βοηθησε πολυ καθως μου εκλεισε διαμονη στο abdul's chalet για 3 βραδια και αποφασισα να κρατησω και την κρατηση για το kecil (δεν ξερω γιατι εχω φαγωθει ετσι με το μικρο perhentian) για 2 βραδια ομως μονο, οποτε συνολικα να κατσω 5 βραδακια στην περιοχη. Noμιζω εκανα την καλυτερη επιλογη, στον abdul εκλεισα ενα standard sea view με 30 ευρω την βραδια και επιστροφη χρηματων σε περιπτωση ακυρωσης. Σε ευχαριστω πολυ για την προταση!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Varis, πρωτα απο ολα θελω να ζητησω συγνωμη που εχω κανει καταληψη του χωρου σου και του θεματος που ξεκινησες.
Αγαπητε babaduba, o μαλαισιανος φιλος jeff με βοηθησε πολυ καθως μου εκλεισε διαμονη στο abdul's chalet για 3 βραδια και αποφασισα να κρατησω και την κρατηση για το kecil (δεν ξερω γιατι εχω φαγωθει ετσι με το μικρο perhentian) για 2 βραδια ομως μονο, οποτε συνολικα να κατσω 5 βραδακια στην περιοχη. Noμιζω εκανα την καλυτερη επιλογη, στον abdul εκλεισα ενα standard sea view με 30 ευρω την βραδια και επιστροφη χρηματων σε περιπτωση ακυρωσης. Σε ευχαριστω πολυ για την προταση!!!
Νομίζω ότι έκανες μια καλή ... διασπορά κινδύνου! :haha: Ελπίζω και σου εύχομαι ολόψυχα να περάσεις υπέροχα. Μια τελευταία σημείωση: Τα μπιρόνια στα νησιά είναι δύσεύρετα και ακριβούτσικα: 2 ευρούλια το τενεκεδάκι. Αν δεν έχει ψυγείο στο δωμάτιο, μην μπείτε στον κόπο να τα κουβαλήσετε απ'την ακτή. Απλά υπολογίστε τα στο συνολικό κόστος! :D
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Nα μαι παλι!Λοιπον αποφασισα μιας και το εισητηριο και οι πτησεις ειναι ειναι ιδιες ωρες και λεφτα να παω αντι για Kuching στο Koh Samui στο οποιο βρηκα και φθηνοτερο καταλυμμα,μονο 6 ευρω σε hostel!
Ειναι καλη επιλογη?Για μπανιο ειναι καλες οι παραλιες η ειναι οπως αυτα που εχω διαβασει για το Μπαλι??Thanks!
Με ποια εταιρια θα πεταξεις απο kuala lumpur για koh Samui? Κοιταξα με Airasia αλλα δεν πεταει.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Νομίζω ότι έκανες μια καλή ... διασπορά κινδύνου! :haha: Ελπίζω και σου εύχομαι ολόψυχα να περάσεις υπέροχα. Μια τελευταία σημείωση: Τα μπιρόνια στα νησιά είναι δύσεύρετα και ακριβούτσικα: 2 ευρούλια το τενεκεδάκι. Αν δεν έχει ψυγείο στο δωμάτιο, μην μπείτε στον κόπο να τα κουβαλήσετε απ'την ακτή. Απλά υπολογίστε τα στο συνολικό κόστος! :D
Ναι, λογικα δεν θα ειμαι 100% ατυχη, τουλαχιστον μια απο τις δυο επιλογες μου θα βγει πολυ καλη!
Δυστυχως διαλεξα δωματιο χωρις ψυγειο, οποτε θα παρω κανενα μπουκαλι ρουμι μαζι μου για να ριχνω στα fruit shakes. Ευχαριστω για το tip!!!!!!!! Eκεινη η συνεχεια για το kuching απο που Ε-Ε-ΕΡΧΕΤΑΙ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.709
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom