Summer vs. Winter

Καλοκαίρι ή Χειμώνας

  • Καλοκαίρι

    Votes: 83 53,5%
  • Χειμώνας

    Votes: 72 46,5%

  • Total voters
    155

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ότι και να λέτε, ο ήλιος έκανε επιτέλους την εμφάνισή του κι όλοι είναι πιο χαμογελαστοί! Κι ο ήλιος παραπέμπει στο καλοκαίρι, όχι στον χειμώνα!
(Ηλιόλουστη) καλημέρα σας!! :D
Πέστα Μαράκι:lol:
Ολοι μας γινομαστε πιο χαρουμενοι όταν ο καιρος φτειάχνει , πεταμε τα βαριά χειμωνιατικα , δεν γινομαστε παπί οταν βρέχει , δεν πονανε τα κοκκαλα μας απο το κρυο δεν ειμαστε στο κρεβάτι με ιώσεις και πυρετους κτλ κτλ.
Αυτες τις μέρες που άλλαξε ο καιρός βλέπω πιο χαρουμενες φάτσες .... :)
(μια εξ αυτών και η δική μου , έπηξα εφετος με το βρωμοκαιρο ...)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Αγαπάω όλες τις εποχές για διαφορετικούς λόγους.Ωραίο και το κρύο με το τσάι δίπλα στο τζάκι και τις χειμερινές αποδράσεις αλλά προτιμώ το καλοκαίρι.Πρώτα από όλα μόλις ζεσταίνει ο καιρός έχω καλύτερη διάθεση.Επιπλέον λατρεύω τα παγωτά,τη θάλασσα,το καρπούζι και τις διακοπές στα νησιά.Έχω μόνο ένα θέμα με τον καυτό ήλιο γιατί είμαι ανοιχτόχρωμη αλλά με αντηλιακό,καπέλο κτλ κάπως ξεπερνιέται.:D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εχω παρατηρήσει οτι σχεδόν όλοι οι χειμωνιατικοι μιλάτε για τζακι και χουζουρι και σχετικά.
καλά όλοι σε σπιτια με τζακι και επαρκή θερμανση μένετε ;
οταν έμενα Αθήνα γυριζα απο τη δουλειά σε ενα παγωμένο διαμερισμα , η θερμανση αναβε 7-10 , μετά ημουνα σαν Ινδιανος τυλιγμενη με κουβερτα και οταν αναβα ηλεκτρικο σώμα πλήρωνα τα κερατα μου στη ΔΕΗ .
Αν και τωρα ζω σε σπιτι με τζακι και το αναβω καθε μερα , θέρμανση δεν σου προσφερει εκτος και εαν καθεσαι διπλα του , πραγμα δυσκολο γιατι ...εχουμε και δουλειες στο σπιτι !!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πού χαθήκατε οι "χειμωνικοί" τόσο καιρό?

Βλέπω βγήκε λίγο ο ήλιος, ζεστάθηκε το κοκκαλάκι σας, ανέβηκε η ψυχολογία σας και βγήκατε επιτέλους από τη χειμερία νάρκη για να υποστηρίξετε .........το χειμώνα. :D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πού χαθήκατε οι "χειμωνικοί" τόσο καιρό?

Βλέπω βγήκε λίγο ο ήλιος, ζεστάθηκε το κοκκαλάκι σας, ανέβηκε η ψυχολογία σας και βγήκατε επιτέλους από τη χειμερία νάρκη για να υποστηρίξετε .........το χειμώνα. :D
:haha::haha::haha::clap:
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2012

Και φέτος τον χειμώνα η φύση μας δώρισε υπέροχες μέρες και νύκτες.

Ανατολή 4/11/2011 (εν τάξει δεν είχε μπεί ακόμα τυπικά ο χειμώνας)


7/12/2011




Η παραπάνω φωτογραφία είναι τραβηγμένη στις 5/1/2012. Χαρά θεού. Την επόμενη μέρα 6/1/2012 θα κάνει την μεγαλύτερη κακοκαιρία στις Κυκλάδες. Δέκα μποφόρ θα σαρώσουν αυτοκίνητα από το λιμάνι της Τήνου (video). Ακολουθούν 6 φωτογραφίες του antonis lemnakis από την κακοκαιρία στον όρμο του Φοίνικα της Σύρου.















Νύκτα 13/1/2012


Κακοκαιρία στις 7/2/2012
 
Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2012

Και φέτος τον χειμώνα η φύση μας δώρισε υπέροχες μέρες και νύκτες.



Η παραπάνω φωτογραφία είναι τραβηγμένη στις 5/1/2012. Χαρά θεού.


Κακοκαιρία στις 7/2/2012
εμ εγώ η χειμωνιάτικη, να πω ότι με εντυπωσιάζουν οι συνθήκες που "περικλύουν" την δεύτερη φωτο....:clap:
το χω πει άλλωστε ότι η θάλασσα είναι πιο εντυπωσιακή στους χειμωνιάτικους καιρούς (βροχή, αέρας, ήχος και εικόνα) :clap:
 
Last edited by a moderator:

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
εμ εγώ η χειμωνιάτικη, να πω ότι με εντυπωσιάζουν οι συνθήκες που "περικλύουν" την δεύτερη φωτο....:clap:
το χω πει άλλωστε ότι η θάλασσα είναι πιο εντυπωσιακή στους χειμωνιάτικους καιρούς (βροχή, αέρας, ήχος και εικόνα) :clap:


Κι εμενα μ' αρεσει η θαλασσα το χειμωνα (αλλωστε και η τεχνη συμφωνει μαζι μου , καθως ολοι οι πινακες ζωγραφικης που απεικονιζουν θαλασσες, τις δειχνουν φουρτουνιασμενες...) αλλά με μια διαφορα : να ειμαι στο ζεστο μου σπιτακι, διπλα στο αναμμενο τζακακι, να πινω τα κρασακια μου, να βλεπω απο μακρια τη φουρτουνιασμενη θαλασσα και ν' ακουω τον αερα...και οχι να ειμαι μεσα σε κανενα καραβι και να θαλασσοπνιγομαι ταζοντας λαμπαδες στους αγιους να βγω σωα!!:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Nαι μισω το χειμωνα ..αλλα αυτο να το πουμε :
Οι φωτο του galat ειναι φανταστικες .

@anny υποκλινομαι στο σχολιο σου
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μάλλον, μπροστά στο βασανιστικό δίλημμα χειμώνας ή καλοκαίρι, πρέπει όλοι ομοφώνως να αναφωνήσουμε : Ά ν ο ι ξ η !

Υ.Γ. Διάβαζα σήμερα στα ΝΕΑ την συνέντευξη του φιλέλληνα Καναδού πρέσβη στην Ελλάδα, ο οποίος στην ερώτηση εάν θα συμβούλευε τους Έλληνες νέους να φύγουν στον Καναδά απάνταγε "....Και για να σας πω την αλήθεια, όταν τον χειμώνα στον Καναδά έχει -30oC, πολλοί θα σκεφτούν τι καλά που θα ήταν στην Ελλάδα και όχι στην Οτάβα. Κατανοώ ότι υπάρχουν στιγμές που τα προβλήματα φαίνονται αξεπέραστα, αλλά δεν είμαι απαισιόδοξος για το μέλλον της Ελλάδας. Σκεφτείτε ότι βρίσκεστε σε μια χώρα στρατηγικής σημασίας, έχετε εξαιρετικό κλίμα, τουρισμό, έχετε ορυκτό πλούτο! Όλα ανεκμετάλλευτα....."

Πράγματι, ζούμε σε μιά χώρα μαγική! Ας σκάσουν από την ζήλεια τους ο Τόμσεν και η παρέα του.
Η Ελλάδα των 500 ευρώ κερνάει ούζα! Χύμα στο κύμα!

 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
εντάξει ωραίο το καλοκαιράκι με τα ουζάκια και τις τσάρκες στις παραλίες και όλα αυτά αλλά σαν το χειμώνα δεν έχει...

πρώτα από όλα (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί,διάβασα μεχρι την 30 σελίδα) στη θάλασσα ζουν όλα τα τέρατα του ζωικού βασιλείου...τι δράκαινες,τι αχινοί,τι σμέρνες, μέδουσσες και σφήκες που ένα τοστ πας να σαβουρώσεις και δέχεσαι μπαράζ επιθέσεων

άσε τα εγκαύματα...αυτά που τα πας? κάθομαι όλη την ώρα κάτω απο την ομπρέλα πασαλειμένος με αντηλιακό υψηλής προστασίας και πάλι καίγομαι.

το εξής μυνημα στάλθηκε από άνθρωπο που έχει πατήσει δράκαινες,αχινούς και που έχει πάει στο νοσοκομείο από σοβαρά εγκαύματα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom