Summer vs. Winter

Καλοκαίρι ή Χειμώνας

  • Καλοκαίρι

    Votes: 83 53,5%
  • Χειμώνας

    Votes: 72 46,5%

  • Total voters
    155

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Καλά, κάτσε να σου έρθει ο πρώτος λογαριασμός για τη θέρμανση φέτος το χειμώνα, και θα τα ξαναπούμε :bleh:
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Υπάρχει ακόμη αυτό το θέμα; Άντε και το έψαχνα τις προάλλες που είχα νεύρα με τη ζέστη. Και τώρα μου ήρθε εμαιλ ότι κάποιος απάντησε. Γιατί δεν ήρθε τότε; Μιλάμε τα έχω δει πάλι όλα με τη ζέστη, έχω νεύρα. Και ρε γμτ φτάσαμε 2/9 κι έχει έναν ήλιο ΝΑ. Άντε να συννεφιάσει, μου αρκούν και σκέτα σύννεφα. Αλλά όχι άλλο ήλιο. Άντε γμττττττ
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
πάντως πέρυσι έζησα τον καλύτερο χειμώνα της ζωής μου! τον φεβρουάριο χιόνισε ίσα με καμιά 10 φορές και μάλιστα την 1 φεβρουαρίου έφτασε τα 40 cm στην αυλή μου! :D:clap::D:clap:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
πρώτα από όλα (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί,διάβασα μεχρι την 30 σελίδα) στη θάλασσα ζουν όλα τα τέρατα του ζωικού βασιλείου...τι δράκαινες,τι αχινοί,τι σμέρνες, μέδουσσες και σφήκες που ένα τοστ πας να σαβουρώσεις και δέχεσαι μπαράζ επιθέσεων
Ακούς εκεί είναι καλύτερος ο χειμώνας γιατί το καλοκαίρι υπάρχουν θαλάσσια τέρατα!

Σιγά τα τέρατα!! :D

Οι αχινοί δε σε πειράζουν, εκτός αν είσαι απρόσεχτος και τους πατήσεις. Οι σμέρνες καμία όρεξη δεν έχουν να ασχοληθούν μαζί σου. Κινδυνεύεις ίσως, μόνο αν πας να τις πειράξεις ή αν έχεις εκτεθειμένο κοντά σου τον αγαπημένο τους μεζέ, τα χταπόδια. Δε μου μοιάζεις όμως να θες να τις ψάξεις, έτσι κι αλλιώς.
Για τις μέδουσες, εξαρτάται από το είδος. Υπάρχουν και αρκετά είδη που δε σε τσιμπούν.

Στο μόνο που μπορεί πραγματικά να είσαι άτυχος, είναι οι δράκαινες. Ζουν στην άμμο και είναι τόσο τεμπέλικες και αργές στις κινήσεις τους, που κατά λάθος μπορεί και να τις πατήσεις. Η λύση είναι να πηγαίνεις κατευθείαν στα άπατα ή σε παραλίες που δεν έχουν άμμο.

Όσο για τις σφήκες, να μη σαβουρώνεις στην παραλία. Στην παραλία πάμε για μπάνιο και όχι για φαγοπότι. :bleh:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλά, κάτσε να σου έρθει ο πρώτος λογαριασμός για τη θέρμανση φέτος το χειμώνα, και θα τα ξαναπούμε :bleh:
Ενώ τα έξοδα από τις βενζίνες με τα "σούρτα φέρτα"στις θάλασσες+τα έξοδα για κλιματισμό από Ιούνιο που μας πήγε συνεχόμενο κατακαλόκαιρο(με ελαχιστότατα διαλλείματα)με 35αρια και βάλε....είναι λιγότερα;;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ενώ τα έξοδα από τις βενζίνες με τα "σούρτα φέρτα"στις θάλασσες+τα έξοδα για κλιματισμό από Ιούνιο που μας πήγε συνεχόμενο κατακαλόκαιρο(με ελαχιστότατα διαλλείματα)με 35αρια και βάλε....είναι λιγότερα;;
Μμμ δε ξέρω, πάντως εδώ στο βορρά που τα 2/3 των πολυκατοικιών δεν έχουν πλέον θέρμανση λόγω οφειλών σε πετρέλαιο/τηλεθέρμανση, και συνήθως έχουμε πολύ κρύους χειμώνες, τα πράγματα προμηνύονται ζόρικα..

ΥΓ. Η Χαλκιδική, Σέρρες, Δράμα και πέριξ κοντεύουν να αποψιλωθούν - ΟΛΟΙ αγοράζουμε ξύλα σαν τρελοί.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μμμ δε ξέρω, πάντως εδώ στο βορρά που τα 2/3 των πολυκατοικιών δεν έχουν πλέον θέρμανση λόγω οφειλών σε πετρέλαιο/τηλεθέρμανση, και συνήθως έχουμε πολύ κρύους χειμώνες, τα πράγματα προμηνύονται ζόρικα..

ΥΓ. Η Χαλκιδική, Σέρρες, Δράμα και πέριξ κοντεύουν να αποψιλωθούν - ΟΛΟΙ αγοράζουμε ξύλα σαν τρελοί.
Για έναν άνθρωπο ο οποίος κάθεται σπίτι του ΔΕΝ πάει πουθενά χειμώνα-καλοκαίρι ασφαλώς και τα έξοδα ενός βαρύ χειμώνα(θέρμανση)είναι περισσότερα απ ότι ενός καυτού καλοκαιριού δεδομένου ότι ο κλιματισμός (προς το παρόν τουλάχιστον)κοστίζει λιγότερο,
και βέβαια μιά που έθεσες και θέμα γεωγραφικής κατανομής ο Αθηναίος,Λαρισαίος κοκ χρειάζεται περισσότερο κλιματισμό απ ότι ο Σερραίος η αυτός που είναι στη Χαλκιδιή(και το αντίστροφο όσον αφορά τη θέρμανση)
Αλλά το θέμα είναι πόσοι κάθονται καλοκαίρι σπίτι τους και ΔΕΝ πάνε πουθενά;;αν κρίνω και από το τόπικ με την ερώτηση"που πήγατε φέτος το καλοκαίρι"...δε νομίζω ότι ο μέσος Ελληνας κάθεται σπίτι του;;εδώ ο tripakias μέχρι και για άνεργους που πήγαν διακοπές με συντάξεις των παππούδων μας μίλησε...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για έναν άνθρωπο ο οποίος κάθεται σπίτι του ΔΕΝ πάει πουθενά χειμώνα-καλοκαίρι ασφαλώς και τα έξοδα ενός βαρύ χειμώνα(θέρμανση)είναι περισσότερα απ ότι ενός καυτού καλοκαιριού δεδομένου ότι ο κλιματισμός (προς το παρόν τουλάχιστον)κοστίζει λιγότερο,
και βέβαια μιά που έθεσες και θέμα γεωγραφικής κατανομής ο Αθηναίος,Λαρισαίος κοκ χρειάζεται περισσότερο κλιματισμό απ ότι ο Σερραίος η αυτός που είναι στη Χαλκιδιή(και το αντίστροφο όσον αφορά τη θέρμανση)
Αλλά το θέμα είναι πόσοι κάθονται καλοκαίρι σπίτι τους και ΔΕΝ πάνε πουθενά;;αν κρίνω και από το τόπικ με την ερώτηση"που πήγατε φέτος το καλοκαίρι"...δε νομίζω ότι ο μέσος Ελληνας κάθεται σπίτι του;;εδώ ο tripakias μέχρι και για άνεργους που πήγαν διακοπές με συντάξεις των παππούδων μας μίλησε...
Μπα, δυστυχώς είμαστε πολύ "ευλογημένοι" και έχουμε 40-41 το καλοκαίρι + υγρασία και παγωνιά το χειμώνα. Δε σωζόμαστε από πουθενά :)
Όσο και να λείπεις πάντως, δε λείπεις ούτε όλο το χειμώνα ούτε όλο το καλοκαίρι - δλδ το κρύο και τη ζέστη τα λούζεσαι αρκετά.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
καλοκαίρι=κατσαρίδες
ποια θαλάσσια τέρατα κτλ, εδώ μιλάμε για τααα τέρατα...
ζήτω ο χειμώνας:bleh:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.460
καλοκαίρι=κατσαρίδες
ποια θαλάσσια τέρατα κτλ, εδώ μιλάμε για τααα τέρατα...
ζήτω ο χειμώνας:bleh:
Ούτε μία δεν είδα όλο το καλοκαίρι...μα πού ζείτε ρε παιδιά? Το μόνο που δε μ'αρέσει στο καλοκαίρι, είναι οι φωτιές...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ούτε μία δεν είδα όλο το καλοκαίρι...μα πού ζείτε ρε παιδιά? Το μόνο που δε μ'αρέσει στο καλοκαίρι, είναι οι φωτιές...
Τα ίδια κι εγώ, και ελπίζω να συνεχίσει το σερί...Αν αλλάξει σε θεωρώ προσωπικά υπεύθυνο...:bleh:
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Μου αρεσει να ταξιδευω το καλοκαιρι γιατι η βαλιτσα ζυγιζει λιγοτερο κ η ημερα διαρκει περισσοτερο! :)

Edit: τουλαχιστον αυτα ισχυουν μεχρι σημερα που κινουμαι μονο στο βορειο ημισφαιριο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom